img

بررسی راهکار جدید شبکه ایسوس – AiMesh

/
/
/

ایسوس مدت زمان طولانی است که در زمینه تجهیزات شبکه فعالیت داشته و در حال حاضر نیز مانند رقبای قدرتمند خود، محصولاتی به روز و قدرتمند برای همه طیف ها، تولید می کند. حال با حس نیاز به پوشش شبکه هوشمند و کامل در همه جا، ایسوس برای محصولات خود فناوری مبتنی بر Mesh را با نام AiMesh در محصولات خود پدید آورده است.
در این بررسی قصد داریم تا این فناوری را مرور کرده و به برخی از ویژگی های آن خواهیم پرداخت:

 

آیا AiMesh یک شبکه Mesh ساده است؟
جواب کوتاه این سوال یک کلمه است، خیر! ابتدا نگاهی به شبکه Mesh می اندازیم: شبکه Mesh از چندین دستگاه Mesh روتر تشکیل شده که این دستگاه ها معمولاً در قالب یک پکیج، با یک سرعت و استاندارد برای پوشش دهی نقاط کور محیط شبکه استفاده می شوند. محصولات مبتنی بر Mesh علاوه بر قیمت مضاعف، صرفاً به صورت یک نواخت سیگنال های شبکه را در همه جا پخش می کنند. اما AiMesh چیست؟ ایسوس بجای محدود کردن تجهیزات به پک های از پیش آماده شبکه Mesh، مدل های خاصی از روتر ها و مودم های خود را با بروز رسانی فریمور، پیکربندی Mesh را در آنها نهادینه ساخته است. برای درک بهتر و حس این پیکربندی، از دو روتر قدرتمند و رده بالای ROG-Rapture GT AC5300 و RT- AC86U ایسوس برای سنجش این ویژگی جدید استفاده کرده ایم.
قبل از شروع با توضیح کوتاهی به این دو روتر می پردازیم: ROG-Rapture GT AC5300 در حال حاضر رده بالاترین روتر ارائه شده توسط ایسوس است که با استاندار AC5300 کار می کند. ۸ آنتن با چینش MU-MIMO، شبکه سه باند با دو باند ۵ گیگاهرتز و یک باند ۲٫۴ گیگاهرتز، بستری مناسب برای فعالیت های دارای پکت های حجیم تحت شبکه مانند اشتراک گذاری محتوای ۴K فراهم آورده است. ۸ پورت گیگابیتی وظیفه ارتباط از طریق رابط کابلی، پردازنده چهار هسته قدرتمند و دو پورت USB 3.0 از ویژگی های شاخص سخت افزاری این روتر است. روتر RT-AC86U نیز، تقریباً ساختاری مشابه روتر قبلی داشته ولی نرخ انتقال آن محدود به ۲۹۰۰ مگابیت بر ثانیه است. چهار آنتن قدرتمند با پشتیبانی از MU-MIMO، ۴ پورت شبکه گیگابیتی با رابط RJ45 نیز بخش فیزیکی و ظاهری این روتر را تشکیل می دهد.
از آنجا که قصد نداریم این دو روتر را مورد بررسی قرار دهیم و هدف صرفاً ویژگی AiMesh ایسوس است، به بررسی باز می گردیم.
ویژگی اصلی AiMesh، اشتراک و مدیریت همه منابع، ویژگی های سخت افزاری و نرم افزار همه دستگاه های سازگار است. بر خلاف شبکه Mesh، روتر های مختلف با ویژگی های مختلف با هم یکی شده و گویا در کل شبکه فقط یک روتر مورد استفاده است.
به طور مثال، ما روتر ROG-Rapture GT AC5300 را به عنوان روتر اصلی در این شبکه در نظر می گیریم. پس از بروز رسانی فریمور هر دو روتر با نرم افزار Router App ایسوس، فناوری AiMesh را در روتر اول اجرا کرده و روتر دوم را به آن می شناسانیم و RT-AC86U به عنوان یک نود در نظر گرفته خواهد شد.
به همین سادگی شبکه Mesh جدید شما با راهکار AiMesh ایسوس راه اندازی شد! و اما ادامه ماجرا؛ هر دو روتر، از قدرتمندترین روترهای بازار هستند و با توجه به فضای تست ما بعد از راه اندازی شبکه AiMesh، تقریباً نقطه کوری در شبکه دیده نشد و سرعت انتقال سیگنال در بالاترین حالتی که دستگاه گیرنده/فرستنده ما پشتیبانی می کرد،انتقال داده انجام پذیرفت و در عمل متاسفانه نتوانستیم فرق آنچنانی بین Mesh وAiMesh را حس کنیم. اما با توجه به ویژگی های دیگر این راهکار بررسی را ادامه می دهیم.
ایسوس راهکارهای فراوانی را در محصولات شبکه خانگی خود گنجانیده است که یکی از بهترین های آن راهکار AiProtection است. در روتر ROG-Rapture GT AC5300 به دلیل داشتن پردازنده قدرتمندتر، این ویژگی را روشن نمودیم و با همانگونه که انتظار می رفت در روتر دیگر نیز به دلیل شبکه AiMesh این راهکار وجود داشت. این ویژگی با استفاده از راهکار محافظتی شرکت TrendMicro، تمامی حملات لایه فیزیکی و بیشتر بد افزارها و باج افزار هایی مثل WannaCry را به سادگی دفع می کند. سپس ویژگی گیمینگ WTFast را در ROG-Rapture GT AC5300 فعال نمودیم. این ویژگی با استفاده از یک شبکه VPN بین المللی به گیمرهای آنلاین بسیار کمک می کند. در واقعWTFAST مسریابی بین المللی را کوتاه کرده و بسته های بازی سریع تر به سرورها انتقال می یابد. با اتصال به RT-AC86U، توانستیم این ویژگی را در بازی CS:GO کاملاً محسوس بود. خب، حالا وقت آن است که اندکی هم به RT-AC86U فعالیت جانبی تحمیل کنیم! با نصب یک فلش به پورت USB و فعال کردن ویژگی DownLoad Master، با سادگی توانستیم درون شبکه، در فلش مورد نظر فایلی از FTP دانلود و ذخیره کنیم.
در مدتی که از این دو روتر با ویژگی AiMesh استفاده کردیم، توانستیم همه SSID های مختلف را با دسترسی های مختلف در هر دو روتر ایجاد کنیم، ویژگی های خاص مانند QoS Adaptive و اشتراک گذاری فایل در شبکه از طریق USB بدون محدودیتی در هر دو دستگاه به یک شکل انجام پذیرفت. با اندکی جستجو در اینترنت دریافتیم که این ویژگی به تازگی از طرف ایسوس معرفی شده و مدل های

GT-AC5300، RT-AC1900، RT-AC1900P، RT-AC1900U، RT-AC2900، RT-AC3100، RT-AC5300، RT-AC68P، RT-AC68R، RT-AC68RW، RT-AC68U، RT-AC68U White، RT-AC68UF، RT-AC68W، RT-AC86U، RT-AC88U

از این ویژگی با بروز رسانی فریمور پشتیبانی می کنند.
اگر محیط کار یا منزلتان بزرگ است و اتاق ها و طبقات متعددی دارد، پیشنهاد می کنیم حتماً از این ویژگی جالب ایسوس استفاده کنید تا علاوه بر پوشش کامل سیگنال، از ویژگی های مجزای هر دستگاه به طور یکسان در همه جا استفاده کند.
بنا به شرایط و بررسی های انجام شده، لابراتوار مجله به این ویژگی نشان «انتخاب خلاقانه» را اهدا می کند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text