img

از کارت گرافیک به CPU؛ قربانی بعدی ماینینگ مشخص شد!

/
/
/

بررسی‌های جدید نشان می‌دهد در کنار کارت‌های گرافیکی، پردازنده‌های برندهایی نظیر AMD نیز می‌توانند گزینه‌ای قابل توجه در زمینه استخراج ارزهای دیجیتالی رمزگذاری شده باشند. امری که می‌تواند چشم‌انداز تازه‌ای را در زمینه استفاده ماینرها از این مولفه سخت‌افزاری استراتژیک ترسیم کند.

جمع‌آوری مولفه‌های سخت‌افزاری برای آماده کردن یک کامپیوتر شخصی گیمینگ این روزها کار چندان ساده‌ای نیست. یکی از دلایل اصلی این امر، تاثیر کریپتوماینینگ یا همان استخراج ارزهای دیجیتالی رمزگذاری شده روی بازار سخت‌افزارهای کامپیوتری است. در حال حاضر، سخت‌‌افزارهای گیمینگ شامل کارت‌های گرافیکی به گزینه‌ای در دسترس و کارآمد برای استخراج ارزهای دیجیتالی تبدیل شده‌اند. با توجه به تغییرات قابل توجهی که در یکی دو سال اخیر در افزایش ارزش این ارزها شاهد بوده‌ایم طبیعی است که این کاربران که اصالتاً در دسته گیمرها قرار نمی‌گیرند برای خرید کارت‌های گرافیکی برندهایی نظیر AMD / NVIDIA دست به اقدام بزنند. امری که در نهایت باعث کاهش موجودی کارت‌های گرافیکی در بازار و البته افزایش قیمت آن‌ها شده است. با تمام این تفاسیر، به نظر می‌رسد کارت‌های گرافیکی، تنها مولفه‌های سخت افزاری کامپیوترهای شخصی نخواهند بود که در پرتو استقبال ماینرها، شاهد تغییر موجودی و قیمتشان خواهیم بود. به بیان دقیق‌تر، مطالعات انجام شده توسط HardOCP حکایت از آن دارد که پردازنده‌های قدرتمند چند هسته‌ای هم می‌توانند به گزینه‌ای قابل توجه و کارآمد در فرایند استخراج ارزهای دیجیتالی رمزگذاری شده مبدل شوند.

این در حالی است که سال ۲۰۱۷ میلادی، بازه زمانی قابل توجهی برای سخت‌افزارهای کامپیوتری بود تا بار دیگر، پس از سال‌ها شاهد بازگشت قدرتمند AMD به صحنه رقابت بازار تولید پردازنده‌های سطح بالا باشیم. علاوه بر این، شاهد قدرت نمایی NVIDIA در بازار پردازنده‌های گرافیکی بودیم و کارت‌های گرافیکی سری Vega شرکت AMD هم به عنوان گزینه‌های قابل توجه، پیش روی مشتاقان در این سطح از بازار قرار گرفتند. البته نباید از انتشار گزارش‌هایی در خصوص ایجاد حفره‌های امنیتی نظیر Meltdown و Spectre گذشت که محصولات هر دو برند سرشناس بازار یعنی اینتل و AMD را تحت تاثیر قرار داد.

علی‌رغم تمام موفقیت‌هایی که در بالا اشاره کردیم، بخش قابل توجهی از مولفه‌های سخت‌افزاری سطح بالا نه در ایجاد سیستم‌های کامپیوتری گیمینگ بلکه در حوزه استخراج ارزهای دیجیتالی رمزگذاری شده به کار بسته شد. همین امر باعث شد حتی کارت‌های گرافیکی متمرکز روی کاربران با بودجه محدود نظیر GTX 1050 Ti و RX 570 با افزایش چشمگیر قیمت، در بازارهای جهانی به ترتیب با قیمت ۳۰۰ و ۶۵۰ دلار پیش روی مشتاقان قرار گیرند. این در حالی است که قیمت پیشنهادی برای خرده فروشی این دو محصول به ترتیب ۱۴۰ و ۱۷۰ دلار آمریکا بوده است.

آنچه باعث شده گردآوری کامپیوترهای شخصی گیمینگ این‌روزها دشوارتر از هر زمانی شود نه‌تنها افزایش قیمت GPU بلکه گران شدن مولفه DRAM است که به عنوان حافظه سیستمی و در قالب کاهش موجودی و چند برابر شدن قیمت حافظه‌های DDR4 از اواسط سال ۲۰۱۷ میلادی شاهد بوده‌ایم. به‌نظر می‌رسد آسمان بازار کامپیوترهای شخصی گیمینگ می‌تواند در ادامه و با خبری که به تازگی از سوی HardOCP منتشر شده بیش از این تیره و تار شود.

بررسی‌های این وب‌سایت نشان می‌دهد یک واحد پردازنده AMD Ryzen Threadripper 1950X می‌تواند به نرخ ماینینگ ۱۴۸۳ هش بر ثانیه دست پیدا کند و این در حالی است که توان الکتریکی مصرفی در این وضعیت، ۲۴۶ وات گزارش شده است. در نظر داشته باشید که در این فرایند، پردازنده در طول فرایند ماینینگ به سطح مصرفی متوسط ۱۶۰ وات توان الکتریکی می‌رسد. حال آنکه در Prime95 همین پردازنده توان مصرفی تا ۳۵۰ وات را مصرف می‌کند. ترکیب Threadripper 1950 X و GTX 1080 هم دسترسی به نرخ ۲۰۰۵ هش بر ثانیه را در قالب مصرف توان الکتریکی ۳۳۵ واتی به همراه خواهد داشت.

در بررسی‌های انجام شده، ماینینگ ارز دیجیتالی رمزگذاری شده Monero در دستورکار قرار گرفت و شاهد عملکرد خوب Threadripper در قالب استفاده از الگوریتم CryptoNight بودیم. با استناد به نتایج ثبت شده در این فرایند ماینینگ و سود کلی حاصل از این روند باید اعتراف کرد ۱۹۵۰X می‌تواند در کم‌تر از یک‌سال و نیم، هزینه پرداختی توسط کاربر را جبران کند اما این تمام ماجرا نیست.

در حقیقت، وقتی صحبت از ماینینگ با استفاده از Ryzen Threadripper می‌شود شرکت AMD تصدیق کرده که شاهد بهره‌وری بالای این سری از محصولات، در استخراج ارزهای دیجیتالی رمزگذاری شده خواهیم بود. بر اساس گفته Damien Triolet مدیر بخش بازاریابی AMD، عملکرد خوب Threadripper در ماینینگ نه بواسطه سرعت بالاتر آن در مقایسه با کارت‌های گرافیکی بلکه با توجه به به‌کارگیری الگوریتم‌های معماری مناسب و منطبق با CryptoNight قابل توجه خواهد بود.

آنچه الگوریتم CryptoNight انجام می‌دهد در واقع استفاده از ۲ مگابایت حافظه کش L3 لازم برای هر ترد ماینینگ در معرض استفاده است. AMD Ryzen Threadripper 1950X‌ و دیگر تراشه‌های از این دست، در مجموع ۳۲ مگابایت حافظه کش L3 در اختیار دارند. این نرخ حافظه کش به ازای هر هسته، در واقع المانی است که باعث می‌شود الگوریتم‌های کریپتونایت حتی با استفاده از پردازنده‌ها نیز به نرخ بالای هش دست پیدا کنند.

با توجه به اعداد و ارقام یادشده، AMD مدعی شده با استفاده از ماینینگ در منزل و در قالب به ‌کارگیری Ryzen Threadripper امکان بازگشت تقریبا ۹۰ دلار در هر ماه را خواهید داشت. با درنظر گرفتن قیمت فعلی این تراشه و همچنین منظور کردن هزینه‌های مصرف برق، می‌توان اینگونه برداشت کرد که سرمایه‌گذاری لازم برای این تراشه، در کم‌تر از یک‌سال جبران خواهد شد.

درنظر داشته باشید که اگرچه ماینینگ با استفاده از CPU گزینه‌ای جذاب به نظر می‌رسد اما به مراتب گران‌تر از ماینینگ برپایه GPU خواهد بود زیرا هر مادربورد تنها یک پردازنده را در آن واحد در خود جا می‌دهد و شما به سیستم خنک‌سازی جداگانه و حافظه سیستمی برای هر ریگ ماینینگ اسمبل شده نیاز خواهید داشت.

در طرف مقابل، کارت‌های گرافیکی به مولفه‌های زیادی نیاز ندارند و یک مادربورد می‌تواند چند کارت گرافیکی را پشتیبانی کند. علاوه بر این، پردازنده‌های مالتی کور با مقدار حافظه کش بالا قیمت زیادی هم دارند. به عنوان مثال، تراشه‌های Threadripper با قیمت پایه ۵۹۹ دلار در بازار یافت می‌شوند و این قیمت به ۹۹۹ دلار هم می‌رسد.

با این تفاسیر، در حال حاضر به نظر می‌رسد ماینینگ با استفاده از پردازنده چندان منطقی نباشد اما با توجه به آینده‌ای که AMD‌ در کنفرانس خبری ارائه نتایج مالی خود ترسیم کرده این شرایط ممکن است تغییر کند. این در حالی است که AMD به طور رسمی اعلام کرده در حال حاضر نمی‌تواند سیاستی را برای رفع مشکلات موجود در زمینه تامین کارت‌های گرافیکی مورد نیاز کاربران به مرحله اجرا درآورد. علاوه بر این، AMD اساساً کارنامه خوبی هم در زمینه پشتیبانی از فرایند ماینینگ داشته و محصولات این شرکت هم نشان داده‌اند در این حوزه، پتانسیل بالایی در مقایسه با نمونه‌های تولیدی از سوی شرکت‌های رقیب دارند. البته نباید منکر این امر شد که هر دو شرکت AMD و NVIDIA سود قابل توجهی را از هجوم کاربران به سمت خرید کارت‌های گرافیکی برای استخراج ارزهای دیجیتالی رمزگذاری شده نصیب خود کرده‌اند. امری که به خوبی در گزارش‌های مالی این دو شرکت به چشم می‌آید. به تازگی NVIDIA به خرده فروشان بازار سخت‌افزار توصیه کرده کارت‌های گرافیکی را به جای ماینرها، به گیمرها به فروش برسانند. سیاستی که به نظر می‌رسد سازوکارهای لازم برای اجرای آن، حداقل در حال حاضر تعریف نشده باشد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text