img

از محبوبیت در ایران تا احتمال فروش تلگرام و آینده بیت‌کوین

/
/
/

Pavel Durov موسس و مدیرعامل تلگرام در جدیدترین گفتگوی خود با بلومبرگ، اظهارنظرهای جالبی در خصوص موضوعات روز داشته است. دوروف از نظر خود در خصوص محبوبیت تلگرام در ایران گفته و اظهارنظرهایی را در خصوص احتمال فروش تلگرام نیز مطرح کرده است. او حتی در خصوص استفاده گروه‌های تروریستی از این پیام‌رسان یا آینده بیت‌کوین هم به اظهارنظر پرداخته است.

پاول دوروف، موسس و مدیرعامل تلگرام که با سفرهای مارکوپلویی خود به شهرهای مختلف دنیا به دنبال ایجاد شرایط مناسب برای توسعه پیام‌رسان محبوب خود بوده حالا با استقرار در دبی به‌نظر می‌رسد شهر رویایی خود را یافته است. خبرنگار بلومبرگ پس از حضور دوروف در دبی، مصاحبه‌ای با او انجام داده که خواندنش خالی از لطف نخواهد بود.

دوروف در بیان دلیل اقامت در دبی، مدعی شده به دنبال موردی خاص یا غیر خاص در این شهر نبوده و به این نکته اشاره کرده که تنها به دلیل آزاد بودن شرکتش از پرداخت مالیات، به دبی نقل مکان کرده است. او وعده داده بالاخره پس از سه سال جابه‌جایی در کشورهای مختلف دنیا، در امارات متحده عربی ساکن شود.

نام دوروف ۳۳ ساله شاید از زمانی بر سر زبان‌ها افتاد (حداقل در روسیه) که او با اهرم‌های فشار از سوی دولت برای فروش سهم باقی‌مانده از مجموع سهامش از بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی روسیه یعنی VK روبرو شد. مسئولان او را مجبور کرده بودند تا سهامش را در سال ۲۰۱۴ میلادی به یک میلیاردر نزدیک به کرملین واگذار کند. حالا اما شرایط متفاوتی را شاهد هستیم. پیام‌رسان رمزگذاری شده دوروف یعنی تلگرام که موضوع اصلی تمرکز فعالیت‌های پاول است و او از آن به عنوان پلتفرمی ضد هک یاد می‌کند در حال حاضر ۱۸۰ میلیون کاربر در سراسر جهان دارد. از این تعداد، تنها ۴۰ میلیون نفر در ایران از این پیام‌رسان استفاده کرده و روزانه حدود نیم میلیون نفر به مجموع کاربران آن اضافه می‌شوند.

او و برادر بزرگترش نیکولای که بد نیست بدانید سابقه دریافت جایزه‌های متعدد در حوزه ریاضیات و برنامه‌نویسی را هم در کارنامه‌اش دارد در حالی که در چند سال اخیر از کشوری به کشور دیگر نقل مکان کرده‌اند که به دنبال بهبود قابلیت‌های پیام‌رسان خود بوده‌اند. در این مدت، دوروف مجبور بوده تا با سازمان‌های جاسوسی و حتی نهادهای قضایی و قانونی نظیر FBI هم مبارزه کند. دوروف مدعی است اف‌بی‌آی حتی سعی کرده به یکی از توسعه‌دهندگان تلگرام در سن فرانسیسکو رشوه بدهد. موقعیت سرورهای تلگرام همچنان موضوعی سری است و این امر در خصوص نام بسیاری از کارکنان این پیام رسان نیز صادق است. دوروف مدعی است تعدادی از کارکنان تلگرام در واقع دوستان میلیونر او هستند.

دوروف که حالا دفتر کار خود را در طبقه بیست و سوم آسمان‌خراشی در مدیا سیتی دبی انتخاب کرده، به فضای این شهر ابراز علاقه کرده است.

آسانژ، اسنودن: یاغی‌های دنیای دیجیتال، دوستان مشترک
دوروف، این توسعه‌دهنده سن‌پترزبورگی با تی‌شرت سیاه‌رنگ و شلوار جین معروف خود در مصاحبه با بلومبرگ حاضر شده است.

مدیرعامل تلگرام مدعی شده در سال آتی میلادی، سورپرایز بزرگی برای کاربران این پیام رسان دارد.

دوروف که شهر و دیار خود را با سرمایه تقریبی ۳۰۰ میلیون دلاری حاصل از فرش VK و البته با موجودی ۲۰۰۰ بیت‌کوین ترک کرده ارتباطات نزدیکی با دو تن از مخالفان سرسخت دولت آمریکا یعنی جولین آسانژ و ادوارد اسنودن دارد. موسس ویکی‌لیکس پیش از این به تحسین تکنولوژی رمزگذاری داده‌ها در تلگرام پرداخته بود. این در حالی است که دوروف در رابطه با اسنودن از این هم فراتر رفته و حتی پس از حضور در مسکو در سال ۲۰۱۳ میلادی، پیشنهاد موقعیت شغلی جذابی را به افشاگر NSA داده بود.

 

تلگرام در ایران: خوشحالی از محبوبیت، بی‌تفاوتی نسبت به فشارها
در ادامه صحبت با خبرنگار بلومبرگ، دوروف در خصوص محبوبیت تلگرام در ایران هم به اظهارنظر پرداخته است.

دوروف استفاده کاربران ایرانی و محبوبیت پیام‌رسان تلگرام را در کشوری نظیر ایران، فوق جذاب توصیف کرده است.

هرچند فشارهایی از طرف مقامات ایرانی به این مسئول تلگرام وارد شده اما به نظر می‌رسد این فشارها روی سیاست دوروف در خصوص ادامه فعالیت تلگرام در ایران، بی‌تاثیر بوده است. بلومبرگ مدعی شده با درنظر گرفتن مسدود بودن دسترسی کاربران ایرانی به فیس‌بوک و توییتر، حساب‌های کاربری پیام‌رسان تلگرام در حال حاضر چیزی حدود ۴۰ درصد از کل حجم ترافیک اینترنتی ایرانی‌ها را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که اپراتورهای تلفن همراه ایران پس از راه‌اندازی قابلیت برقراری تماس صوتی در ماه آوریل، فشارهایی را برای مسدود کردن دسترسی به این قابلیت، به مقامات وارد کردند. تلگرام به عنوان پیام‌رسانی منبع باز که هم روی پلتفرم گوشی‌های هوشمند و هم روی پلتفرم کامپیوترهای شخصی قابل استفاده است در حال حاضر میزبان ۵۰۰ هزار کانال فارسی زبان بوده تا کاربران بتوانند طیف وسیعی از محتویات را منتشر کرده و کاربران دیگر هم به طور رایگان از آن بازدید و استفاده کنند.

 

تلگرام در مقابل تروریست‌ها: قابلیتی جدید در راه است!
طراحی تلگرام به گونه‌ای است که برای برقراری ارتباط، نیازی به مشاهده شماره تماس طرف مقابل نخواهید داشت و تنها نام مستعاری از فردی که با او مکالمه می‌کنید در رابط کاربری مشاهده خواهد شد. هزاران کاربر در قالب استفاده از سیستم‌عامل‌های مختلف می‌توانند از بستر امن مکالمه پیام‌رسان تلگرام برای گفتگو و به اشتراک‌گذاری محتویات استفاده کنند. البته این امر، چندان هم بدون پیامد نبوده و از جمله دلایل محبوبیت پیام‌رسان تلگرام در میان گروه‌های تروریستی نظیر داعش بوده است. دوروف مدعی شده تیم توسعه‌دهنده این پیام‌رسان در حال طراحی قابلیت مدرن جستجو است که امکان حذف محتویات همراه با نظرها و عقاید افراط گرایانه را فراهم می‌کند.

به گفته دوروف، استفاده از ابزاری جدید به‌منظور مقابله با فعالیت‌های گروه‌های تروریستی در تلگرام، به هیچ وجه به نقض حریم خصوصی کاربران منجر نخواهد شد.

 

احتمال فروش پیام‌رسان تلگرام: با چه قیمتی؟
دوروف در خصوص مسئله سوددهی تلگرام هم اظهارنظرهایی داشته است. او برنامه‌هایی برای کسب درآمد از تلگرام دارد که از اوایل سال آتی میلادی اجرایی خواهد شد اما این برنامه‌ها تنها برای جمع‌آوری سرمایه در جهت توسعه این پیام‌رسان، به مرحله اجرا خواهند رسید. نکته قابل توجه دیگر آنکه، برخلاف VK که با فشارهای سیاسی از کرملین روبرو شد تا فرایند واگذاری آن انجام شود، دوروف مدعی شده تلگرام با هیچ قیمتی! فروشی نیست.

در حالی که پایه گذاران پیام‌رسان‌های قدرتمندتری نظیر واتس‌اپ و اسکایپ بالاخره تسلیم پیشنهادهای وسوسه انگیز غول‌های دنیای تکنولوژی شده و دستاوردهای نرم‌افزاری خود را به فروش رساندند دوروف اعلام کرده او به تمامی پیشنهادهایی که برای خرید تلگرام از سوی افراد یا شرکت‌ها مطرح می‌شود پاسخ منفی خواهد داد.

دوروف مدعی شده پیشنهادهایی از نام‌های سرشناس سیلیکون ولی برای خرید تلگرام دریافت کرده است. البته مدیرعامل تلگرام، اشاره‌ای به نام این شرکت‌ها نداشته است.

دوروف مدعی شده ارزش تلگرام، ۳ میلیارد تا ۵ میلیارد دلار است اما او حتی در ازای دریافت پیشنهاد ۲۰ میلیارد دلاری هم این پیام‌رسان را واگذار نخواهد کرد. سیاستی که مدیرعامل تلگرام مدعی شده با گذشت زمان تغییر نخواهد کرد.

وقتی فیس‌بوک پیام‌رسان واتس اپ را در سال ۲۰۱۴ میلادی خریداری کرد، به ازای هر کاربر مبلغ ۴۰ دلار به توسعه‌دهنده آن پرداخت کرد. این امر شاید شاخصی مناسب برای اندازه‌گیری ارزش تلگرام باشد. براساس گفته Alexander Vengranovich از تحلیلگران حوزه تکنولوژی در شرکت روسی Otkritie Capital از این معیار تا حدودی می‌توان برای بررسی قیمت و ارزش تلگرام استفاده کرد. با وجود این باید توجه داشت که مقایسه میان تلگرام و واتس‌اپ، چندان هم خالی از اشکال نیست. به بیان دقیق‌تر، تلگرام حالا به پلتفرمی نزدیک به شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است. این در حالی است که بازار پیام‌رسان‌های اجتماعی نظیر واتس‌اپ تا حدود زیادی به اشباع رسیده و جای پیشرفت ندارد.

 

آینده بیت‌کوین، جایگزین‌های مالیاتی: روشن و درخشان، کارآمد و مفید
دوروف در زمینه سرمایه‌گذاری مالی هم خطرپذیری‌هایی را در کارنامه خود داشته است. او مدعی شده حدود چهار سال پیش، ۷۵۰ دلار برای خرید هر یک از بیت‌کوین‌هایش سرمایه‌گذاری کرده است. استراتژی که باعث شده سرمایه او در این بخش، از ۱.۵ میلیون دلار حالا به ۳۵ میلیون دلار افزایش پیدا کند. او علاوه بر این، سرمایه‌گذاری‌های چشمگیری را هم روی St.Kitts و Nevis داشته تا بتواند حق شهروندی کارائیب را بدست بیاورد.

دوروف آینده بیت‌کوین را روشن توصیف کرده زیرا به عقیده او، این ارز دیجیتالی رمزگذاری شده در واقع یک نوع طلای دیجیتالی است.

او استفاده طیف وسیعی از جامعه بلاک‌چین و ارزهای دیجیتالی رمزگذاری شده از تلگرام را مهیج توصیف کرده است.
دوروف در خصوص دلیل انتخاب دبی به عنوان مکان جدید اقامت خود هم آزاد بودن شرکتش از پرداخت مالیات را دلیل اصلی عنوان کرده است. او معتقد است در کشورهای غربی بسیاری از افراد از محدودیتی که وضع مالیات روی گزینه‌های سرمایه‌گذاری، توسعه و پیشرفت فعالیت‌های آن‌ها ایجاد می‌کند آگاه نیستند. او معتقد است در این جوامع، در برخی موارد شما حتی مجبور خواهید بود تقریباً نیمی از درآمد خود را بابت مالیات، به دولت پرداخت کنید. این به معنای آن است که شما ۱۸۰ روز در یک سال برای دولت کار می کنید.

دوروف سکونت در دبی را نه راهکاری برای فرار از پرداخت مالیات بلکه یک فرصت جدید می‌داند. او معتقد است می‌تواند پول حاصل از پرداخت نکردن مالیات را صرف اموری کند که به مراتب برای جامعه سودمندتر خواهند بود.

دوروف موافق است که زندگی در کشوری مذهبی نظیر امارات متحده عربی، قوانین و محدودیت‌های خاص خود را دارد.

 

از دیدگاه‌های سیاسی تا توانایی هک کردن نتایج انتخابات آمریکا!
دوروف در اتحاد جماهیر شوروی و در سال ۱۹۸۴ میلادی متولد شده است که هر دو نمادهایی برای نظارت سخت‌گیرانه دولتی هستند. او در ادامه، با عکس‌العمل‌های شجاعانه‌اش به تهدیدها و سیاست‌های دولتی، به قهرمان طیف وسیعی از جوانان نسل دیجیتال مبدل شد. عنوانی که در پرتو ایستادگی او در مقابل سرویس امنیتی فدرال روسیه بدست آمد. این سرویس امنیتی در سال ۲۰۱۱ میلادی خواستار دریافت اطلاعات کاربران شبکه اجتماعی روسی VK به عنوان محبوب‌ترین شبکه اجتماعی فعال در این کشور شده بود. در آن زمان، رهبران گروه‌های اپوزیسیون، از شبکه اجتماعی دوروف استفاده کرده تا تظاهرات ضد دولتی را ترتیب دهند.دوروف با انتشار تصویر سگی از نژاد ژرمن شپرد در حساب کاربری توییتری خود، به درخواست مسئولان دولتی برای افشای اطلاعات کاربران، پاسخ محکمی داد.

نکته قابل توجه اینکه سن و سال دوروف در آن زمان حتی در حدی نبود که بتواند در انتخابات ریاست جمهوری روسیه که به روی کار آمدن پوتین منجر شد شرکت کند. دوروف در گفتگو با بلومبرگ از اظهارنظر در خصوص احتمال دست داشتن مسئولان روسی در تغییر نتایج انتخابات ایالت متحده آمریکا و نفوذ به شبکه‌های اینترنتی این کشور اجتناب کرده و مدعی شده علاقه‌ای به اظهارنظر در خصوص مسائل سیاسی ندارد.

دوروف مدعی شده اگر حتی گروهی پشت ماجرای احتمالی هک شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باشد، آن گروه یا دسته از نفوذگران، نیازی به حمایت دولتی نداشته و می‌توانسته‌اند به صورت مستقل عمل کنند.

مدیرعامل تلگرام مدعی شده هک کردن نتایج انتخابات کشورهای دیگر نظر آنچه در خصوص انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا مطرح شده کار دشواری نبوده و او توانایی آن را داشته تا در سن ۱۲ سالگی چنین حملاتی را طرح‌ریزی کند.

او معتقد است در زمینه سیاست آنچه جای بحث و انتقاد دارد مواردی نظیر قوانین احمقانه و عجیبی است که به دولت روسیه توان جاسوسی بیشتر را می‌دهد. با وجود این، دوروف از ارائه توضیحات بیشتر سرباز می‌زند و تنها به این نکته اکتفا کرده که قصد او آن است تا به عنوان مخالف این سیاست‌ها در جامعه شناخته شود.

نکته قابل توجه اینکه دیمیتری پسکوف سخنگوی پوتین پیش از این اعلام کرده بود تلگرام، پیام‌رسانی واقعاً کاربردی است و کرملین برای اطلاع رسانی عمومی از آن استفاده می‌کند. پسکوف مدعی شده بود، اینترنت در خارج از محیط پیام‌رسان تلگرام، هیچ‌کجا امن‌تر نخواهد بود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text