img

فناوری ۵G و نکات مهم

/
/
/

شبکه‌های مبتنی بر نسل پنجم اینترنت همراه یا به‌عبارتی‌دیگر ۵G که صحبت‌های شکل گرفته پیرامون آن‌ها در حال حاضر بسیار داغ می‌باشند به‌طور کلی در قالب فناوری نسل آتیه دسترسی مصرف‌کنندگان به اینترنت طبقه‌بندی می‌گردد که با برخورداری از تکنولوژی برتر، مشخصه‌هایی همچون سرعت فراتر و اتصالات با قابلیت اطمینان بیشتری را برای دستگاه‌های تلفن همراه هوشمند به ارمغان می‌آورد.

شبکه‌های ۵G با عنایت به ترکیب فناوری پیشرفته و آخرین تحقیقات انجام پذیرفته در این زمینه قادر است اتصالاتی با سرعت بسیار بسیار بیشتر را در محدوده متوسط ۱ گیگابایت بر ثانیه برای مصرف‌کنندگان خود به ارمغان آورد که اندازه آن در مقایسه با فناوری‌های ۳G و ۴G نسول گذشته با اختلاف کیلومتری پیشتاز می‌باشد.

اگرچه فناوری نامبرده هنوز در مراحل توسعه قرار داشته و استانداردها یا قوانین به‌خصوصی جهت استفاده از آن تعریف نگردیده‌اند، اما بر طبق محاسبات انجام پذیرفته انتظار می‌رود که شبکه‌های ۵G تا پیش از اتمام سال ۲۰۲۰ به‌صورت جهانی عرضه و تحت عنوان یک قابلیت روزمره در کنار دیگر تکنولوژی‌های پیشین خود به‌منظور مرتفع سازی مشکلات در اختیار همگان قرار گیرد. مزیت‌های اتصالات ۵G علاوه بر فراهم آوردن سرعت بسیار فراتر، در زمینه یاری‌رسانی به کشورهای در حال توسعه جهت دسترسی به شبکه گسترده وب در هر زمان و مکان و استفاده از اینترنت به‌صورت آنی و در لحظه نیز می‌تواند نقش بسیار پررنگی را به خود اختصاص دهد. انتظار می‌رود که تعداد مصرف‌کنندگان فناوری ۵G تا هشت سال آینده (سال ۲۰۲۵) به بیش از ۱٫۱ میلیارد نفر افزایش یافته و اتصالات شبکه‌ای موجود جهت فراهم آوردن دسترسی افراد در سرتاسر جهان نیز بالغ بر یک سوم جمعیت جهان را تحت پوشش قرار دهند.

فناوری ۵G صرفه نظر از دسترسی‌ بسیار سریع‌تر دستگاه‌های تلفن همراه، در زمینه تشکیل جهانی با هوشمندی فراتر نیز تأثیرات فراوانی را می‌تواند معطوف خود سازد. استفاده از شبکه‌های مبتنی بر درصد اشباع فزون‌تر در حالت کلی قابلیت اتصال تعداد دستگاه‌های بیشتری به قالب آن و سپس خدمات‌دهی به هرکدام از آن‌ها بدون کوچک‌ترین افت سرعت را به‌راحتی فراهم می‌آورد، کابوسی که در قالب شبکه‌های ۳G و ۴G نسل فعلی گریبان بسیاری از مصرف‌کنندگان مناطق پرجمعیت‌تر را می‌فشارد. چگالی بالاتر شبکه‌های ۵G علاوه بر مزیت‌های نامبرده، گزینه‌ای بسیار ایده آل جهت استفاده در بطن فناوری M2M که پیش‌نیازی اساسی جهت قدرت دهی به تکنولوژی اینترنت اشیاء (IoT) می‌باشد نیز به شمار می‌رود.

فناوری اینترنت اشیاء به‌منظور پردازش حجم بسیار گسترده و انبوه اطلاعات و داده‌های دریافتی، به‌علاوه تدارک تعداد هزاران هزار محاسبات و انجام تصمیم‌گیری‌های گوناگون در هر ثانیه نیازمند شبکه‌هایی با قابلیت اطمینان بالا و سرعت بسیار گزافی می‌باشد. بر همین اساس فناوری ۵G با توجه به توضیحات مطرح شده تا به اکنون از ظرفیت مربوطه جهت ارتقاء سطح تکنولوژی اینترنت اشیاء و تشکیل دنیایی با هوشمندی بیشتر در اطراف انسان برخوردار می‌باشد.

ازآنجایی‌که فناوری نسل پنجم اینترنت همراه این روزها از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار بوده و پرسش‌هایی گوناگونی در همین راستا نیز ممکن است برای مصرف‌کنندگان آتیه ایجاد گردند، لذا در ادامه برخی از پر ابهام‌ترین سؤالات موجود در این زمینه را با یکدیگر بررسی می‌نماییم.

فناوری ۵G چه مقدار سریع‌تر است؟

هنوز به‌طور صریح و شفاف مشخص نیست که اتصالات ۵G چه مقدار نسبت به نسل پیشین خود یعنی ۴G سریع‌تر می‌باشند، زیرا بخش عظیمی از فناوری هنوز تحت توسعه قرار دارد، اما باید خاطر نشان کرد که بر طبق تخمین‌های انجام پذیرفته از جانب کمپانی GSMA، محدوده ۱ گیگابایت بر ثانیه‌ای سرعت دانلود (در حالت مینیموم) و میزان تأخیر کمتر از ۱۰ میلی‌ثانیه بدون شک ارتقاعی بسیار عظیم به شمار می‌رود.

مقادیر فوق بدان معنی می‌باشند که دانلود یک فیلم با کیفیت Full HD و حجمی برابر با یک گیگابایت تنها در یک ثانیه انجام پذیرفته و دریافت و نصب بسته‌های به‌روزرسانی نرم‌افزارهای مورد استفاده نیز با سرعت بسیار فراتری صورت می‌پذیرند. علاوه بر آن سرعت بیشتر فناوری مذکور بهبودهای فراتری را در زمینه‌های دیگری همچون قابلیت برقراری تماس‌های تصویری با کیفیت بسیار فزون‌تر، اتصال تماس‌های صوتی اچ‌دی از هر نقطه‌ای در جهان و روانی فراتر سطح آپلود محتوای گوناگون در قالب شبکه گسترده وب نیز به ارمغان می‌آورد.

 

زمان عرضه فناوری ۵G

انتظار می‌رود که فناوری ۵G زمانی در سال ۲۰۲۰ در سرتاسر جهان عرضه گردد. این مهم حد آستانه‌ای است که بسیاری از کشورها و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مخابراتی برای خود تنظیم ساخته‌اند، اما با توجه به سرمایه‌گذاری‌های انجام پذیرفته و افزایش سرعت توسعه، عرضه زودتر از موعد آن به‌هیچ‌عنوان دور از ذهن نمی‌باشد.

ذکر این نکته نیز ضروری است که فرآیند پیاده‌سازی صحیح و معقول فناوری ۵G در میان مصرف‌کنندگان پس از عرضه ممکن است از سرعت کمتری برخوردار باشد که این مهم خود نیازمند ارتقاء و بهبود زیرساخت‌های شبکه فعلی و یا حتی تعویض آن‌ها جهت پشتیبانی از تکنولوژی برتر ورودی می‌باشد (درست همانند جای افتادن تدریجی فناوری ۴G نسبت به نسل گذشته آن در میان کاربران).

آیا دستگاه تلفن همراه من از قابلیت اتصال به شبکه‌های ۵G برخوردار می‌باشد؟

در حال حاضر هنوز مشخص نیست که شبکه‌های مبتنی بر نسل پنجم اینترنت همراه چگونه به‌صورت جهانی عرضه می‌گردند، اما اگر به اندکی گذشته بازگشته و پیشینه فناوری ۴G را بررسی نماییم، امکان استفاده از تکنولوژی آتیه نامبرده بدون ارتقاء سخت‌افزاری دستگاه تلفن همراه و یا دیگر بسترهای مربوطه ممکن است امکان‌پذیر نباشد.

دستگاه‌های تلفن همراه عرضه گردیده در بازه زمانی حکمرانی فناوری ۴G ممکن است از همان ابتدا از قابلیت اتصال به شبکه‌های ۵G برخوردار نباشند و یا این مهم در قالب دیگر پدیده‌هایی نظیر افزایش هزینه استفاده از خدمات و … منتهی گردد، اما سرعت گرایش به سمت فناوری مذکور از جانب توسعه‌دهندگان پس از عرضه نهایی آن بدون شک با افزایش چشمگیری همراه می‌گردد.

آیا فناوری ۵G جایگزینی بر نسل پیشین خود (۴G) به شمار می‌رود؟

اگرچه عرضه فناوری اینترنت همراه ۵G قدمی بزرگ در مقایسه با نسول پیشین خود یعنی ۴G و ۳G به شمار می‌رود، اما جایگزینی گسترده آن بلافاصله پس از عرضه نهایی در حال حاضر کمی دور از ذهن است. توسعه‌دهندگان تکنولوژی نامبرده در نظر دارند تا به‌منظور جلوگیری از قطع ارتباط مصرف‌کنندگان با اینترنت، ساخته دست خود را با دیگر شبکه‌های فعلی پیوند داده و قابلیت استفاده از تمامی اتصالات موجود را فراهم آورند. درست همانند حال حاضر که مناطق پرجمعیت‌تر و یا دارای ضعف در پوشش با به‌کارگیری فناوری‌های نسول پیشین به خدمات‌دهی به کاربران خود مبادرت می‌ورزند، این مهم در قالب شبکه ۵G نیز تا زمان استانداردسازی کامل آن درست به همین شکل صورت می‌پذیرد.

امید می‌رود که عرضه نهایی فناوری ۵G متناسب با تمامی انتظارات و مقادیر پیشتر ارائه شده بر روی کاغذ صورت پذیرفته و تمامی کشورهای موجود در سرتاسر جهان، به‌خصوص ایران، صرفه نظر از سیاست‌های افراطی، انحصار و یا مادی گرایانه بتوانند با حداکثر قدرت از آن استفاده بنمایند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text