img

مدیر پپسی و یکی از زنان قدرتمند جهان “ایندرا کریشنا نویی”

/
/
/

“ایندرا کریشنا نویی” یکی از زنان قدرتمند دنیاست. او زنی هندی-امریکایی است که توانسته مدیرکل کارخانه پپسی کولا شود؛ برندی که یکی از موفق‌ترین و بزرگ‌ترین نا‌م‌ها در عرصه صنعت مواد خوراکی است.

ایندرا کارآفرین، بازرگان و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی هندی‌تبار در ۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ در هند به دنیا آمد. پدر او در بانک حیدرآباد کارمند بود. او و خواهرش از کودکی توسط مادرشان مرتب مورد سؤال قرار می‌گرفتند که وقتی بزرگ شدند، می‌خواهند چه‌ کاره شوند و البته مادرشان بهترین جواب را نیز می‌خواست. این موضوع ایندرا را مجبور کرد که به‌سختی فکر کند که چگونه وقتی بزرگ شد بهترین باشد. او دوران مدرسه را در هندوستان و در مدرسه‌ای در کلکته سپری کرد و در سال ۱۹۷۴ در رشته ریاضی و فیزیک مدرک کارشناسی گرفت و در سال ۱۹۷۸ در رشته ” ام.بی.ای” مدرک کارشناسی ارشد گرفت. نويي داراي مدرک از دانشگاه ییل نیز است. او برای تأمین هزینه‌های تحصیلی خود، از نیمه‌شب تا صبح کار می‌کرد. با پولی که به دست آورده بود، یک کت‌ و شلوار هم خرید که آن را در اولین مصاحبه بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد پوشید. او در اولین مصاحبه رد شد.  او خیلی زود یاد گرفت که چه کسی بوده و چه احساسی داشته است.

او علاوه بر پپسی، سابقه مدیریت در شرکت‌های معتبری چون جانسون و جانسون، بوز آلن همیلتون، گروه مشاوره بوستون، موتورولا و گروه آب‌ب را در کارنامه خود دارد. درآمد او در سال ۲۰۱۶، حدود ۳۰ میلیون دلار تخمین زده شده است.

 

مدیر پپسی و یکی از زنان قدرتمند جهان "ایندرا کریشنا نویی"ایندرا بعد از فارغ التحصیلی در هندوستان به عنوان مدیر تولید در یک کارخانه مشغول به کار شد. همان سال به امریکا رفت و در سال ۱۹۹۴ کار در کارخانه ساخت نوشابه پپسی را آغاز کرد. در اکتبر ۲۰۰۶ به عنوان مدير اجرايي کارخانه پپسي کولا منصوب شد، به واسطه قابليت‌های مديريتي خود توانست ظرف کمتر از يک سال، يعني در فوريه ۲۰۰۷ روي صندلي مديرعاملي پپسي کولا جای بگيرد. او در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ عنوان چهارمین زن قدرتمند دنیا را از آن خود کرد.

ایندرا که يکي از اعضاي ارشد سازمان تجارت جهاني است، در برخي کميته ها و کميسيون‌هاي بين المللي نيز عضويت دارد. او از بوردهاي تخصصي تجاري و تحصيلي مختلف در دوران مديريت خود بهر‌ مند شده و هم اکنون به عنوان رييس شوراي عالي تجاري هند و آمريکا نيز خدمت مي‌کند.

نشريه بين‌المللي «Business Week» در گزارشي از دوران مديريت اين بازرگان، عنوان کرده است که بر اساس ارزيابي‌ها، از زمان انتصاب نويي به عنوان مدير اجرايي کارخانه بزرگ پپسي کولا، درآمد سالانه اين شرکت، با ۷۲ درصد افزايش، به شش و نیم ميليارد دلار رسید.

«ايندرا نويي» سهامدار چند شرکت بزرگ ديگر دنيا نيز است و به فعاليت‌هاي بشردوستانه نیز مي‌پردازد و به عنوان عضو موسس و فعال کميته بين‌المللي مقابله با بحران جهاني کار مي‌کند.اين بازرگان زن موفق، در ارزيابي سالانه نشريه وال‌استریت‌ ژورنال برای دو سال متوالي در سال هاي ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ ميلادي در رتبه اول پنجاه زن برتر بازرگان جهان جاي گرفت.

نشريه بين المللي تايمز نيز در همين سال‌ها او را به عنوان يکي از ۱۰۰ چهره پرنفوذ جهان شناخت. پس از آن، در سال‌های ۲۰۰۹و ۲۰۱۰ به عنوان قدرتمندترين زن جهان بر اساس ارزيابي نشريه بين‌المللي فوربس شناخته شد. نشريه فورچون نيز او را در سال ۲۰۰۹ به عنوان قدرتمندترين زن جهان در مديريت و تجارت معرفي کرد. اين نشريه در عين حال در سال‌هاي متوالي ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ نويي را برترين بازرگان زن جهان دانست. او در سال ۲۰۱۳ در رتبه ۱۳ از فهرست قدرت‌مندترین زنان جهان نشریه فوربس قرار گرفت.

نویی به عنوان یکی از زنان موفق اعتقاد دارد که هر انسان موفقی در ابتدا باید خودش باشد چه در زندگی و چه در کار. مهم آن است که از شکست‌ها ناامید نشود و دست از تلاش بر ندارد .او می‌گوید من برای این‌که امروز شرکتم را به اینجا برسانم، سختی‌های بسیاری را تحمل کرده‌ام.

ایندرا همسری هندی‌ و دو فرزند دختر دارند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text