img

شاید دیگر ویندوز ۱۰ با پردازنده‌های قدیمی تر هماهنگ نباشد

/
/
/

مایکروسافت گفته است که هیچ آپدیت Windows 10 Creators برای شما وجود ندارد-حداقل در صورتی این امکان برای شما نیست که دارای یک دستگاه ویندوزی با پردازنده‌های قدیمی تر Atom باشید، و حتی مدل‌های در حال کهنه شدن در آینده شاید با همین مشکل رو به رو شوند. بعد از داستان هایی که در مورد ناموفق بودن ارتقاها و آپدیت‌های Creators Update برای چنین سخت افزارهایی به گوش رسید، مایکروسافت تایید کرد که اخیراً هر دستگاه سخت افزاری که از دامنه پشتیبانی این کمپانی خارج باشد ممکن است در آپدیت‌های آینده ویندوز در نظر گرفته نشود و کاربران این سخت افزارها دیگر قادر به استفاده از آپدیت‌ها نباشند.
مایکروسافت در مورد چهار پردازنده ‘Clover Trail’ (بخشی از پلتفرم Cloverview) که در فاز End of Interactive Support کمپانی Intel قرار دارد تایید کرده است که همه این پردازنده برای دریافت آپدیت Windows 10 Creators توسط این کمپانی نادیده گرفته شده‌اند. در عوض نسخه آپدیت Windows 10 Anniversary در کنار آپدیت‌هایی در ماه ژانویه سال ۲۰۲۳، که پایانی برای پشتیبانی از سیستم‌عامل Windows 8.1 است، توسط کمپانی مایکروسافت به آن‌ها پیشنهاد شده است.
با این حال، مشکل این است که زبان مایکروسافت این امکان را فراهم کرده است که هر دستگاه سخت افزاری پشتیبانی نشده ای ممکن است از لیست آپدیت‌های ویندوز ۱۰ کنار گذاشته شوند. مایکروسافت در یک بیانیه گفت: “برای ارائه کردن یک تجربه خوب ویندوز ۱۰ ما نیاز به شناسایی ترکیبی از سخت افزار، درایور و نرم افزار برای پشتیبانی کردن داریم، و به همین دلیل است که حیطه سیاست‌های آپدیت خود را مجدداً تعریف کرده ایم تا بتوانید این پشتیبانی را برای هر دستگاهی ارائه کنیم”. در ادامه این بیانیه آمده است که “اگر یک شریک سخت افزاری از یک دستگاه موردنظر یا یکی از مولفه‌های کلیدی پشتیبانی خود را متوقف کند و دیگر آپدیت هایی را برای درایو، آپدیت‌های نرم افزاری، یا تعمیرات را برای آن ارائه نکند، این به این معنی است که این دستگاه قادر به استفاده از قابلیت‌های موجود در نسخه‌های آپدیت جدید Windows 10 نخواهد بود”.
قاعده سرانگشتی برای سال‌های سال این بوده است که شما می‌تواند هر سیستم‌عاملی را بر روی سخت افزارهای Intel، AMD (یا حتی Cyrix) به صورت مجازی نصب کنید. این امکان وجود دارد که اگر این کار ممکن باشد، سرعت آن کند شود. ولی در طی زمان، همه چیز تغییر کرده است. از آنجایی که بدافزارها قدرت بیشتری پیدا کرده‌اند، اجرا کردن یک سیستم‌عامل ویندوز پشتیبانی شده برای کاربران از اهمیت بالاتری برخوردار است. اکنون، ویندوز به عنوان یک سرویس شناخته شده است: اگر ویندوز ۱۰ هرگز از دنیای فناوری کنار نرود، چیزی که سازندگان PC را محدود می‌کند سخت افزارهای پشتیبانی شده است. حال ما باید نگران این باشیم که مولفه‌های سخت افزاری مختلف در PC تا چه زمانی پشتیبانی خواهند شد، و بعد از این مدت دیگر قادر به استفاده از نسخه‌های جدیدتر ویندوز ۱۰ نخواهیم بود.
به نظر می‌رسد که مایکروسافت بر روی این اعتقاد خود که سخت افزار به روز رسانی شده نیاز به یک سیستم‌عامل به روز شده دارد و برعکس، تاکید دارد. مایکروسافت در سال گذشته اعلام کرد که قصد محدود کردن پردازنده‌های Intel Kay Lake و AMD Ryzen را در سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ دارد. اخیراً، این کمپانی بسته‌های موجود بر روی کامپیوترها را که سعی در اجرا کردن سیستم‌عامل‌های قدیمی تر ویندوز بر روی سخت افزارهای مدرن دارند، مسدود کرده است.
این کمپانی در ماه ژانویه ۲۰۱۶ اعلام کرد “از آنجایی که نسل‌های جدید پردازنده‌های سیلیکونی به بازار معرفی شده‌اند، این پردازنده‌ها نیاز به جدیدترین نسخه‌های سیستم‌عامل ویندوز برای پشتیبانی شدن خواهند داشت. این امر ما را قادر ساخته است تا بر روی ایجاد یک یکپارچه سازی عمیق میان ویندوز و سیلیکون تمرکز کنیم، در حالی که بیشترین مقدار قابلیت اعتماد و سازگاری با نسل‌های قبلی پلتفرم‌ها و سیلیکون را در این محصولات حفظ کنیم”.
Clover Trail محصول جدید کمپانی مایکروسافت محدودیت هایی را بر روی نسل‌های قبلی قرار داده است. اگر یک پلتفرم پردازنده توسط یک سازنده تراشه پشتیبانی نشود، مایکروسافت ممکن است آن از لیست سیستم‌عامل‌های خود خارج کند.
ولی چیزی که واضح نیست این است که موقعیت جدید مایکروسافت نشان دهنده یک تغییر ساختاری در سیاست‌های این کمپانی است، یا این که یک تمرکز دقیق بر روی پردازنده‌های مشکل ساز اینتل یعنی پردازنده‌های Atom است. در زمانی معماری ‘Clover Trail’ موجود در پردازنده‌های Atom نشان دهنده آینده پردازنده‌های اینتل در بین بازار موبایل و تبلت بوده است. اما اینتل هرگز قادر به توسعه کامل سیستم بر روی تراشه این معماری با منطق و ارتباطاتی که رقبای دیگری مانند ARM در خود داشتند نبوده است، و اینتل لزوماً در سال ۲۰۱۶ پلتفرم Atom را از بین برده است و تصمیم گرفته است که دیگر بر روی توسعه آن کار نکند. بدون داشتن یک جمع سالم از مشتریان برای حمایت، اینتل قطعاً تصمیم گرفت که جلوی این اتفاق را بگیرد و تمرکز خود را برای منابعی به دور از معماری Clover Trail معطوف کند.
طبق بیانیه منتشر شده از سوی مایکروسافت، دستگاه هایی که از تراشه‌های Clover Trail اینتل استفاده می‌کنند، “نیازمند پشتیبانی سخت افزاری بیشتری هستند تا بتوانند بهترین تجربه کاربری را در زمان آپدیت کردن به جدیدترین نسخه سیستم‌عامل ویندوز ۱۰، یعنی نسخه Windows 10 Creators Update ارائه کنند. با این حال، این سیستم‌ها دیگر توسط اینتل پشتیبانی نمی شوند، و بدون داشتن پشتیبانی درایو مورد نیاز، ممکن است قادر به کار کردن با نسخه Windows 10 Creators Update نباشند و این امر باعث افت معناداری در عملکرد آن‌ها می‌شود”.
خصوصاً تراشه‌های Clover Trail خود را به فناوری “End of Interactive Support” (یا به صورت اختصاری EOIS) رسانده‌اند که این فناوری به صورت زیر تعریف شده است: “ماموران پشتیبانی مشتریان اینتل دیگر به تلفن، چت، انجمن‌های پشتیبانی مشتریان، یا ایمیل برای این محصول پاسخ نمی دهند”.
ولی چیزی که در مورد این بیانیه مایکروسافت ما را نگران می‌کند میزان وسعت آن است. در واقع هر دستگاهی-ریزپردازنده، هارد درایو، نمایشگر، کنترل کننده شبکه، کارت صدا، هدفون، و غیره- که یک کمپانی سازنده نتواند آن را پشتیبانی کند یا با شکست مواجه شود، ممکن است از لیست آپدیت‌های سیستم‌عامل ویندوز کنار گذاشته شود.
در حالی که این بیانیه می‌تواند منجر به خرید PC‌ها و سخت افزارهای جدید برای کاربران شود، ولی ممکن است باعث ضرر رساندن به میلیون‌ها کاربر PC شود که سخت افزارهای آن‌ها کمی قدیمی تر هستند و این افراد مجبور به خرید سخت افزارهای گران قیمت شوند.
یک سوال مربوط به این بیانیه این است که آیا مایکروسافت قصد دارد تمامی پردازنده‌های اینتل را به وضعیت EOIS رسیده‌اند دیگر پشتیبانی نکند؟
اینتل یک لیست وسیع و طولانی از پردازنده‌های Core را بر روی سایت خود منتشر کرده است
tinyurl.com/y9n86pcc
که شامل ده‌ها و حتی صدها تراشه ای می‌باشد که قبلاً در دسته بندی پردازنده‌های EOIS قرار گرفته‌اند. جدیدترین پردازنده موجود در لیست EOIS، پردازنده Core i7-990X است که یک تراشه ۳۲nm Gulftown است که اخیراً در سه ماهه اول سال ۲۰۱۱ به فروش رسیده است. اما تراشه هایی با معماری Ivy Bridge (سال ۲۰۱۲) در انتهای این لیست قرار گرفته‌اند، و احتمالاً در مرحله بعدی وارد لیست EOIS خواهند شد. مشخص نیست که آیا قرار گرفتن یک تراشه در این لیست بر مبنای شماره و مدل تراشه‌ها انجام گرفته است، یا این که یک مدت زمان مشخص و ثابت وجود دارد که به صورت رسمی پایان عمر این تراشه‌ها را اعلام می‌کند و آن‌ها را در لیست EOIS قرار می‌دهد.
مسئولین کمپانی اینتل هنوز حرفی را در مورد قرار گرفتن یا نگرفتن تراشه هایی پیشرفته تر از این چهار تراشه با معماری Clover Trail عنوان نکرده‌اند.
اگر یک نکته مثبت در این اتفاقات اخیر وجود داشته باشد، این است که مایکروسافت گفته است که با سازندگان تراشه‌ها بیشتر همکاری می‌کند تا بتواند پشتیبانی از سخت افزارهای قدیمی را نیز در سیستم‌عامل خود قرار دهد.
مایکروسافت در این بیانیه اضافه کرد: “ما می‌دانیم که مشکلاتی مانند این‌ها وجود دارد و به صورت فعال در تلاش هستیم تا بهترین روش پشتیبانی را برای سخت افزارهای قدیمی ارائه کنیم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text