img

آفیس در اوج، ویندوزفون رو به نزول

/
/
/

طبق گفته‌های مارک هچمن، کمپانی‌های آلکاتل، اچ پی و تعدادی دیگر، از سیستم‌عامل Windows Phone استفاده می‌کنند.
زمانی که کمپانی مایکروسافت سیستم‌عامل Windows Phone را به صورت رسمی به دنیا معرفی کرد به یاد دارید؟ حال این سیستم‌عامل مایکروسافت یعنی Windows Phone تبدیل به یک تجارت “بی اهمیت” شده است، در حالی که محصولات Office، Azure، و دیگر خدمات و برنامه‌ها و محصولات مبتنی بر کلاد این کمپانی همچنان به رشد این کمپانی کمک می‌کنند و سود آن را روز به روز افزایش می‌دهند.
در یک یادداشت کوتاه که کمپانی مایکروسافت در گزارش مربوط به درآمدهای سه ماهه دوم سال خود منتشر کرد، اعلام کرده است که تجارت گوشی این کمپانی نسبت به سال قبل به میزان ۳۶۱ میلیون دلار افت کرده است، و این امر منجر به این شده است که برخی ادعای “ناچیز” بودن تجارت گوشی این کمپانی را داشته باشند و همچنین ادعا کرده‌اند که تجارت گوشی در این کمپانی در حدی نیست که آن را به سرمایه گذاران گزارش کنند. مدیر ارشد مالی این کمپانی آقای ایمی هود در یک یادداشت کوتاه نوشت که کاهش ۲ درصدی سود بخش محاسبات شخصی تر (More Personal Computing) این کمپانی و رسیدن درآمد آن به ۸٫۸ میلیارد دلار کافی نبوده است- به عبارت دیگر، کمپانی مایکروسافت عامل اصلی این زیاد خود را گوشی‌ها دانسته است و آن‌ها را سرزنش می‌کند.
در عین حال، شعار مایکروسافت یعنی “ابتدا موبایل، ابتدا کلاد” رسماً کنار گذاشته شده است. مدیر ارشد این کمپانی ساتیا نادلا گفت که پیام جدید کمپانی یعنی “کلاد هوشمند و لبه هوشمند” در میان همه مشتریان در همه جا طنین انداز شده است. با توجه به این که سود این کمپانی از ۶٫۵ میلیارد دلار در یک رشد ۱۳ درصدی بیش از دوبرابر شده است و به ۲۳٫۵ میلیارد دلار رسیده است، پس به نظر می‌رسد که این پیام درست باشد.
کمپانی مایکروسافت به این رشد خود ادامه می‌دهد و این رشد در سیستم‌عامل Windows Phone نیست. در سال ۲۰۰۴، تجارت گوشی این کمپانی به میزان ۱۵ درصد سود داشت، و جدای از سیستم‌عامل Symbian، از تمامی سیستم‌عامل‌های موجود در بازار پیشی گرفته بود. از آن زمان تا کنون، به صورت پیوسته ای تجارت گوشی این کمپانی با نزول مواجه بوده است. پس سال‌های سال است که به وضوح می‌توان از بین رفتن تدریجی و نابودی تجارت گوشی مایکروسافت را به وضوح دید. انتشاراتی مانند Wired نوشتند که سیستم‌عامل Windows Mobile (که اکنون به صورت Windows 10 بر روی گوشی‌ها نصب می‌شود) به سال ۲۰۰۹ بر می‌گردد. گوشی هایی مانند محصول خود کمپانی مایکروسافت به نام Lumia 950 حتی دیگر بر روی سایت مایکروسافت نیز به فروش نمی رسند. در واقع، زمانی که شما عبارت “گوشی هایی که سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ دارند” را بر روی صفحه فروشگاه آنلاین مایکروسافت جستجو می‌کنید، تنها محصولی که برای شما یافت می‌شود گوشی Alcatel Idol 4S است. گوشی HP Elite x3، یک محصول قدرتمند در تجارت گوشی که سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ بر روی خود دارد، در حال حاضر با قیمت ۶۵۸ پوند به فروش می‌رسد.
سخت افزار دیگر مایکروسافت نیز به نظر نمی رسد که خیلی بحث برانگیز باشد. تجارت Surface این کمپانی، که برای ماه‌های طولانی میلیاردها دلار سود به جیب این کمپانی زده است، طبق یک گزارش اعلام شد که در سه ماه از سال مقدار ۹۴۸ میلیارد دلار سود را در حالی به این کمپانی بخشیده است که مشتریان در انتظار رسیدن Surface Pro و Surface Laptop به بازار بوده‌اند. در حالی که سود Xbox نزول کرده است، نرم افزار و خدماتی مانند Xbox Live Gold یک رشد ۳ درصدی را به خود دیده‌اند، درحالی که Xbox One X هنوز به رشد معناداری در این عرصه نرسیده است.
ولی در حال حاضر، مایکروسافت ترجیح می‌دهد که در مورد نرم افزار خود صحبت کند: و تاکید خود را بر روی میزان سود در تجارت Office معطوف کرده است که در مقایسه با سال گذشته به مقدار ۴۳ درصد رشد داشته است، و این مدرکی است که نشان می‌دهد Office 365 یک نرم افزار موفق است و به رشد خود ادامه می‌دهد. گروه بهره وری و فرآیندهای تجاری مایکروسافت شاهد یک رشد سود ۲۱ درصدی و رسیدن این میزان سود به ۸٫۴۵ میلیارد دلار بوده است، زیرا نرم افزار محبوب LinkedIn به سود عالی ۱٫۱ میلیارد دلاری رسیده است. محصول Azure یک محصول مورد توجه دیگر است، که به تجارت کلاد هوشمند مایکروسافت کمک کرده است تا به میزان ۱۱ درصد رشد داشته باشد و سود خود را به ۷٫۴۳ میلیارد دلار برساند. البته که سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ این کمپانی هنوز هم بر روی بیش از ۵۰۰ میلیون دستگاه مختلف نصب شده است، و نسخه Windows 10 Pro حتی از بازار PC نیز رشد سریعتری را در یک برهه زمانی داشته است.
گوشی هایی که سیستم‌عامل ویندوز را دارند و هنوز به زندگی خود ادامه می‌دهد محصول مایکروسافت نیستند. کمپانی‌های HP و Alcatel هنوز به استفاده از این سیستم‌عامل بر روی محصولات خود ادامه می‌دهند. مایکروسافت در حالی بر روی قابلیت‌های موجود تغییرات خود را اعمال می‌کند که برنامه ای را برای قابلیت‌های جدید خود ندارد. در عین حال، این کمپانی هنوز هم راه خود را در سیستم‌عامل‌های Android و iOS باز کرده است-و طبق گفته مایکروسافت تعداد ۹۰ میلیون از این دستگاه‌ها به صورت ماهیانه از نرم افزارهای Office استفاده می‌کنند. بنابراین پیش بینی ۱۸ ماه گذشته ما به نظر می‌رسد که درست بوده است.
ظاهراً، مایکروسافت بر روی چیزی به نام CShell کار می‌کند، این یک رابط کاربری آداپتیو است که سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ را بر روی خود دارد و دارای اندازه‌های صفحه مختلفی است. سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ بر روی گوشی‌های ARM احتمالاً در پاییز امسال به دست کاربران می‌رسد. شاید این سیستم‌عامل مجدداً بتواند شعله علاقه کاربران به دستگاه‌های موبایل ویندوزی را مشتعل کند. ولی در حال حاضر، گوشی‌های ویندوز فون در حد مرگ نزول کرده‌اند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text