img

رونمایی از نسخه جدید ماشین کد به نام WW2 Bletchley Park

/
/
/

ماشین کد Nazi آنلاین از قهرمان خود به نام WW2 Bletchley Park در حال رونمایی کردن است.
ماشینی که آدولف هیتلر برای کدگذاری کردن پیام هایی که به ژنرال های خود می فرستاد از آن استفاده می کرد امروز به افتخار یک فرد بریتانیایی که آن را کدشکنی کرد به صورت آنلاین بازسازی شده است. نازی ها فکر می کردند که دستگاه Lorenz SZ42 (تصویری که در سمت راست مشاهده می کنید) غیر قابل شکستن است زیرا فکر می کردند که کدگذاری آن بسیار پیچیده است و کسی قادر به شکستن آن ها نیست. این دستگاه دارای ۱۲ چرخ دنده و تعدادی سوئیچ برای وارد کردن متن ها بود، و قادر بود بیش از ۱۶ میلیارد میلیارد ترکیب متفاوت را تولید کند.
اما ریاضیدانی به نام Bill Tutte توانست کدهای دستگاه Lorenz را با تجزیه و تحلیل اشتباهی که یکی از آلمانی ها در حین ارسال یک پیام انجام داد، بشکند. موزه ملی محاسبات (TNMOC) این ریاضیدان را به نام “بزرگترین نابغه در پیروزی” جنگ جهانی دوم نامیده است.
امروزه متخصصان کدگذاری دستگاه Lorenz را پیچیده تر از دستگاه Enigma، که توسط فردی به نام Alan Turing کدهای آن شکسته شد، می باشد. وب سایت مجازی Lorenz (www.snipca.com/24419) هم اکنون آغاز به کار کرده است تا تولد ۱۰۰ سالگی Tutte را جشن بگیرد. این وب سایت به ما اجازه می دهد تا از این ماشین برای کدگذاری کردن پیام های خودمان استفاده کنیم، و حتی صداهایی را که چرخ دهنده ها و سوئیچ های موجود در دستگاه اصلی وجود داشتند برای شما پخش می کند.
برای شروع، بر روی گزینه ‘Run Virtual Lorenz now’ کلیک کنید، سپس یک پیام را در داخل جعبه در سمت راست ‘Paste chars into here’ تایپ کنید. به پایین صفحه بیایید و بر روی ‘Send key letters’ کلیک کنید. این وب سایت توسط یک برنامه نویس حرفه ای به نام Martin Gillow ساخته شده است که گفته است پیچیدگی این کار باعث شده است که بیشتر از قبل به دستاوردهای بزرگ Tutte پی ببرد.
او گفت “تمام چیزی اعضای گروه Bletchley Park به دست آوردند یک رشته از کاراکترهای تصادفی بود. در واقع این کار بسیار غیرممکنی بود که این ریاضیدان انجام داد، و تقریباً از هیچی همه چیز را ممکن کرد”.
آقای Tutte در شهر اونتاریو، کانادا در سال ۲۰۰۲ در سن ۸۴ سالگی در گذشت.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text