img

تبلت های کتاب‌خوان‌ – EBook Reader در حال بازپس گرفتن سهم بازار هستند.

/
/
/

آیا شما یک تبلت کتاب خوان (E-Reader) دارید که در روی تاقچه خاک می خورد؟ پس شما تنها نیستید. داده های اخیر از موسسات منتشر کننده مربوطه اشاره می کنند که در این زمینه یک روند عجیب در بازار در حال باز گشتن است، زیرا فروش مربوط به کتاب‌های الکترونیکی (ebook) و کتاب خوان ها (e-reader) در حال رکود شدید می باشد.
اصلاً شفاف نیست که جمعیت زیاد تبلت ها باعث این رکورد در بازار کتاب خوان ها شده اند یا چیز دیگر؛ اگر تبلت ها سهم برخی از کتاب خوان را در بازار به خود اختصاص داده باشند، پس ما یک توجیه برای این افت فروش داریم. طبق گزارش یک گروه تحقیقاتی فروش به نام Euromonitor International، فروش کتاب خوان هایی مانند Amazon Kindle و Barnes & Noble Nook از سال ۲۰۱۱ تاکنون چیزی در حدود ۴۰ درصد افت کرده است.
این گروه تحقیقاتی در یک یادداشت عنوان کرد “کتاب خوان ها، که یکی از دسته بندی های مورد اعتماد در بازار بودند، در سال ۲۰۱۱ فروش خود را به اوج خود رساندند. ولی موفقیت این دستگاه ها طولی نکشید، زیرا در طول یک سال بعد از آن موفقیت، تبلت ها وارد بازار شدند و لطمه زیادی به فروش کتاب خوان ها وارد آمد”.
اما همه چیز مربوط به پلتفرم کتاب خوان ها نیست. طبق گزارش موسسات منتشر کننده داده ها، فروش کتاب های الکترونیکی نیز در بریتانیای کبیر کاهش چشمگیری داشته است، و تنها در سال ۲۰۱۶ به میزان ۱۷ درصد افت داشته است، در حالی که فروش کتاب های فیزیکی و مجلات کاغذی تنها ۷ درصد رشد داشته است. ناگفته نماند که طبق گزارش موسسه ناشران آمریکا، فروش کتاب های الکترونیکی در آمریکا نیز به میزان ۱۸٫۷ درصد در بین فصل اول و فصل سوم سال ۲۰۱۶ کاهش داشته است. در حین این ۹ ماه فروش مربوط به کتاب ها و مجلات کاغذی در حدود ۷٫۵ درصد افزایش یافت، و فروش کتاب هایی با کاغذ زخیم تنها ۴٫۱ درصد بالا رفت.
طبق رای گیری که توسط مرکز تحقیقاتی Pew انجام شده است، ۶۵ درصد از آمریکایی هایی که به این رای گیری پاسخ داده اند، در سال گذشته از کتاب های چاپ شده استفاده کرده اند. کمتر از نیمی از این مقدار، یعنی ۲۸ درصد از این افراد، نیز یک کتاب الکترونیکی را مطالعه کرده اند.
چه چیزی می تواند چنین روندی را در بازار به وجود بیاورد؟ علم در این زمینه دیدگاه هایی را دارد. مطالعات پیشنهاد می کنند که درک کردن و فهمیدن چیزی که شما بر روی یک مستطیل درخشان مطالعه می کنید سخت تر است (و حتی صفحه نمایش های E Link هم چنین وضعیتی را دارند)، و از این نظر درک شما از مطالعه کردن یک کتاب که از کاغذ ساخته شده بیشتر است. این ادعا با این مشاهدات مطابقت دارند که زمانی که شما از روی یک صفحه آنلاین مطالعه می کنید، و ساختار این صفحه به گونه ای است که نگاه ما از یک بیت به سرعت به بیت بعدی منتقل می کند، کار سخت تری از مطالعه یک کاغذ است.
همچنین ممکن است یک دلیل دیگر برای ایجاد این روند استفاده راحت تر شما از فیزیکی بودن این کتاب باشد. من یک کتاب کاغذی را بسیار راحت تر از یک Kinkle مطالعه می کنم. بین گوشه های صفحات و ضخامت یک کتاب، حسی دارم که من را ایجاب می کند تا بیت مشخصی را در یک داستان یا در یک کتاب پیدا کنم.
شاید دلیل اصلی این تمایل همان ساختار حافظه بشری باشد. افرادی که از نظر قدرت حافظه بسیار قوی هستند، روش حفظ کردن خود را به صورت آگاهانه در جامعه منتشر کرده اند که به این آگاهی عمومی تکنیک “کاخ حافظه” می گویند. با استفاده از این تکنیک، یک شخص می تواند به معنای واقعی از ظرفیت های عظیم حافظه خود استفاده کند، مثلاً قادر است عدد پی را تا ۶۵۵۳۶ رقم اعشار حفظ کند.
ولی کلید اصلی مربوط به ایده تکنیک کاخ حافظه همان مفهوم کاخ است. زمانی که یک فرد در کاخ حافظه خود عبور می کند، یک اسکن MRI نشان می دهد که در هیپوکامپس فرد فعالیت زیادی اتفاق می افتد، هیپوکامپس همان مکانی است که ما از آن برای یادآوری این امر استفاده می کنیم که در فضا کجا قرار داریم-یا شاید، از آن برای یادآوری این که در کجای کتاب قرار داریم استفاده کنیم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text