img

نگاهی به فناوری‌های جدید اپل در سال ۲۰۱۷

/
/
/

گمانه زنی های زیادی برای زمینه های کاری مورد علاقه اپل در سال آتی زده میشود اما با نگاه به وضعیت کنونی بازار تکنولوژی حدس زدن تعدادی از این فناوری‌ها مشکل به نظر نمی‌رسد. البته برخی ازاین فعالیت‌ها در دست اقدام است و بعضی  در مرحله سبک وسنگین کردن جوانب آن هستند. البته این کاملا واضح است که هیچکدام از آنها کاملا علنی نشده اندو بعضضی از آنها در سال۲۰۱۷ مطرح شده اند.اما اپل گویا قصدنداردهمه تولیداتش را در ۳۶۵ روز آینده عرضه کند و این هم بعید به نظر میرسد که اپل نخواهد محصولاتش را حداقل با بعضی از این مشخصات جدید منتشرکند (البته این گمانه زنیست وشاید اینچنین نباشد).
رویکرد اپل در زمینه یادگیری ماشین که شاخه‌های پرکاربرد هوش مصنوعی است مدتیست که به وضوح درحال گسترش است که البته این موضوع دریک یا دوسال گذشته که اپل پرده ازین موضوع برداشت که نشان دهد تاچه میزان دراین تکنولوژی سرمایه‌گذاری کرده است مطرح گردیده است. تعداد زیادی از مصاحبه‌ها با استیون لوی ژورنالیست پرسابقه عرصه تکنولوژی و بیانات به اشتراک گذاشته او با دیگران صراحتا مشخص میکند که فناوری یادگیری ماشین و فناوری هوش مصنوعی درکانون توجه اپل قراردارد و البته درآینده بیشترهم خواهدشد. شاید بزرگترین سوال مطرح شده این است است که آیا قابلیت‌های هوش مصنوعی به مرحله عملیاتی خواهدرسید یا اولویتهای اساسی دیگری که اپل از آنها سخن به میان آورده مانند پیشنهادهای جستجو و تلاش برای پیش بینی مقصد بعدی روی نقشه هم چنین برنامه Siri یا همان دستیار هوشمند که عرصه  رقابت میان اپل و دیگر رقبای Siri درگوگل یا آمازون یا سامسونگ میباشد. فناوری دستیار مجازی بدون شک عرصه بزرگ نبرد تکنولوژی در دهه اخیر است وکمپانی اپل قصد دارد برآن تفوق یابد.

فناوری واقعیت افزوده augmented reality
تیم کوک مدیرعامل اجرایی اپل درباره تکنولوژی واقعیت افزوده بیشتر از دیگر فناوری‌های اپل صحبت به میان آورده  است او از واقعیت افزوده به عنوان فناوری‌ای یاد میکند که مردم همه روزه از آن استفاده می‌کنند وبه آن نیاز دارند و همچنین اذعان کرده است که اپل مدتیست طولانی که در حد اعلای پیشرفت در زمینه واقعیت افزوده قراردارد صراحتا هرجا دودی هست آتش نیزهست. فعالیتهای اپل در زمینه واقعیت افزوده این حقیقت را خاطرنشان می‌سازد که آیا این فناوری صرفا در قالب نرم افزارهای موجود مانند آیفون است یاکاملا در ساختار با محصولات قبلی اپل متفاوت است مانند هدفون بزرگ هولولنز که مایکروسافت قول آن را داده است. آنچه مشخص است تمرکز اپل روی طراحی ظاهری و اصول زیباشناسی است. تصور این که اپل مدت مدیدی را صرف توسعه و عرضه محصولی کند که مردم حاضر نیستند ازآن استفاده کنند یا حداقل همراه خود حمل کنند مشکل به نظرمی‌رسد مانند هدفون غول پیکر و دست و پاگیر مایکروفاست یا عینک زشت گوگل که با فناوری هوش مصنوعی ساخته شده اند. امیدوارم محصول اپل مانند اینها نباشد که مورد توجه قرارنگیرد.

فناوریهای مراقبت سلامت پزشکی health care
دردوران تصدی استیو جابز در اپل این کاملا مشخص بود که علاقه شخصی اوبه تاثیر موسیقی تا چه حد در جهت‌گیری او در تولیدات موثر بوده است. درزمان تصدی تیم کوک نیز این موضوع درقالب فناوری‌های مراقبت سلامت نمود پیدا کرده است. درطی چندسال گذشته اپل سرمایه‌گذاری سنگینی در زمینه محصولات مرتبط با مراقبات پزشکی کرده، مانند آیفون و ساعت مچی اپل و همچنین نرم‌افزارهایی از قبیل کیت سلامت وکیت مراقبت و کیت جستجو. بعضی شواهد نشان می‌دهد که این برنامه‌ها مورد قبول عموم می‌باشد اما دراین سال‌ها اپل استارت‌آپ جدیدی را کلید زده است که گلیمپس نامیده میشود وبه کاربران اجازه میدهد که اطلاعات مربوط به سلامتی خویش را در یکجا جمع‌آوری کرده و به آسانی آنها را مدیریت و به اشتراک بگذارند. این مساله نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری سنگینی در مورد برنامه‌های جامع دسترسی به مدیریت مراقبت پزشکی در دست اقدام است و این موضوع مشخص می‌سازد که بسیاری محصولات اپل مانند ساعت مچی وآیفون در راستای تحقق این هدف است که اپل تاچه حد به مراقبت سلامتی کاربران اهمیت میدهد. زمینه‌های مختلف زیادی دیگری نیز وجود دارد که اپل به آنها ابراز علاقه کرده است مانند اتومبیل‌های اپل با خصوصیت خودران و نقشه دستیار مجازی آن همچنین صفحه نمایش OLED Edge-to-Edge و امنیت کدگذاری و حریم خصوصی و…البته به نظر نمی رسد که کمپانی اپل فعالیتهای دیگر را همچون ویژگی Apple TV streaming  نیمه کاره رها کند. صرف نظر از این مسائل سال۲۰۱۷ نویدبخش سورپرایزهای بسیاری  از سوی اپل خواهد بود که بعضی خوب وبعضی بدند، امادر کل همه آنها جذاب خواهندبود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text