img

فایرفاکس ۵۳

/
/
/

فایرفاکس 53 - ماهنامه رایانه
کمپانی Mozilla مرورگر Firefox را به نسخه ۵۳ آپدیت کرده است، که به کاربران زمانی که پسورد خود را در وب سایت های رمزگذاری نشده و ناامن وارد کنند هشدار می دهد، به غیر از Adobe Flash Player تمامی پلاگین ها را منع می کند، و پشتیبانی از استاندارد این فناوری را می تواند برنامه ها را به همان سرعت اجرای کدها اجرا کند، اضافه می کند.
Firefox همچنین تعداد ۲۸ نقص امنیتی را در این نسخه برطرف کرده است، در حدود شش تا از این نقص ها مربوط به عنوان ‘Critical’ بوده است. از جنبه دیگری از امنیت این مرورگر در زمانی که یک صفحه ناامن-که با HTTPS رمزگذاری نشده است- را باز می کنند به کاربران هشدار می دهد.
این منع بر روی پلاگین های NPAPI اعمال شده است (رابط برنامه نویسی برنامه پلاگین در Netscape) که این فرمتی است که دهه ۱۹۹۰ در مرورگر Netscape قرار داشت، مرورگری که مایکروسافت به دلیل عدم اعتماد آن را در قبرستان مرورگرهای خود خاک کرده است. NPAPI اکنون به وسیله اکثر مرورگرها منع شده است؛ مرورگر اپل به نام Safari بزرگترین استثنا است که آن را منع نکرده است. اما کمپانی Mozilla در نسخه Firefox 52 خود به وضوح با پشتیبانی از WebAssembly این را منع کرده است.
در دو پست، مدیران Mozilla از مرورگر Firefox به عنوان اولین پشتیبانی کننده از WebAssembly یاد کرده اند؛ که خیلی هم تعجب نداشت زیرا این استاندارد بالقوه از یک پروژه پژوهشی موزیلا نشات گرفته است.
دیوید برایانت، رهبر تیم مهندسی پلتفرم در این کمپانی گفت: “WebAssembly یکی از بزرگترین پیشرفت ها در پلتفرم های وب در چند دهه گذشته بوده است”.
طبق گفته برایانت، WebAssembly به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های نیازمند CPU قدرتمند، مانند بازی ها، رندر کننده های سه بعدی، ویرایش گر های فیلم، را بسازند، که می توانند با سرعتی مطابق با سرعت پلاگین ها اجرا شوند. او از WebAssembly به عنوان یک برنامه پیش رو در دهه های گذشته و در دسته بندی های جدید یاد کرده است. همچنین آقای برایانت WebAssembly را “تغییردهنده بازی” نامیده است.
اپل (WebKit، سازنده Safari)، گوگل (سازنده Chrome) و مایکروسافت (سازنده Edge) هم از جمله کمپانی هایی بوده اند که تاکنون از WebAssembly استفاده کرده اند. نسخه جدید Firefox 52 را می توانید برای سیستم عامل های ویندوز، macOS و لینوکس از وب سایت رسمی Mozilla دانلود کنید. کاربران اخیر فایرفاکس می توانند آپدیت را به وسیله انتخاب گزینه ‘About Firefox’ از منوی Firefox دریافت کنند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text