img

مایکروسافت و ARM در تلاش هستند تا اینتل را مانند PCها، در سرورها نیز اژگون کنند.

/
/
/

کمپین بازاریابی تلویزیون اینتل می گوید که این کمپانی ۹۸ درصد از کلاد را مدیریت می کند. اخیراً این آمار از اینتل توسط برخی از اخبار در مورد تراشه ها و سیستم عامل ها مورد حمله قرار گرفته است.
مهمترین بیانیه: اکنون سیستم عامل Windows Server بر روی تراشه های ARM قرار گرفته است. این سیستم عامل مختص تراشه های x86 ساخته شده است، اما اکنون مشتریان آن می توانند از تراشه های ARM انتظار اجرا کردن سیستم عامل ویندوز سرور را داشته باشند. کمپانی مایکروسافت هنوز یک تاریخ رسمی را برای نسخه ARM از Windows Server اعلام نکرده است، ولی این کمپانی نرم افزاری از این سیستم ها به صورت داخلی استفاده می کند. این بیانیه در اولین روز مراسم Compute Projects در شهر سانتا کلارا در ایالت کالیفرنیا، خوانده شده است.
در این مجمع، Qualcomm یک تراشه جدید سرور ۴۸ هسته ای ۱U را معرفی کرده است. این سرور بر اساس طراحی سرور Project Olympus متعلق به مایکروسافت ساخته شده است و سیستم عامل Windows Server دارد. این تراشه برای کلاد Azure در مایکروسافت ساخته شده است. تراشه Centriq 2400 به صورت تجاری در بازار در دسترس نیست اما اکنون در حال آزمایش شدن توسط متخصصان است.
کمپانی های مایکروسافت و Qualcomm با هم همکاری خواهند کرد تا نسل جدیدی از سیستم های ویندوز سرور را با تراشه های Centriq 2400 وارد بازار کنند. این سرور ها که از نوع x86 نیستند می توانند ارزان قیمت تر از قبل باشند و قدرت استفاده بیشتری را به کاربران بدهند، زیرا پردازنده های اینتل گران قیمت هستند.
Cavium در همکاری کردن با سازنده سرورها یعنی Inventec، نیز یک ویندوز سرور را بر روی سرور رک با یک مادربورد که دارای تراشه های سرور ThunderX2 ARMv8-A است معرفی کرده اند. این مادربورد سرور Cavium برای جا داده شدن در درون سرورهایی که بر اساس طراحی مایکروسافت به نام طرح Project Olympus ساخته شده اند، تولید می شوند.
این تراشه های سرور ARM از کمپانی های Qualcomm و Cavium با سطوح مختلف از ورودی/خروجی (I/O)، پهنای باند، و پشتیبانی پروتکل به خوبی خصوصی سازی شده اند. طراحی سرور Project Olympus کار را برای کمپانی ها جهت ساختن یک سروری که می تواند از تنوع بالای تراشه های ARM یا x86 استفاده کند آسان تر کرده است، زیرا تا کنون، این کار بسیار کار سختی بوده است.
پردازنده های سرور ARM با این که ۵ سال قدمت دارند هنوز نتوانسته اند به خوبی جای تراشه های کم مصرف را بگیرند. اکثر نرم افزارها برای تراشه های سرور اینتل توسعه داده شده اند، و این کمپانی اکنون بیش از ۹۰ درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده است. همچنین کمپانی ها برای سرمایه گذاری کردن میلیون ها دلار برای کنار گذاشتن ساختمان های x86 و انتقال به ساختمان ARM شک دارند و دودل هستند.
طراحی Project Olympus به راحتی می تواند ما از استفاده از تراشه های x86 به تراشه های ARM سوق دهد، که همین امر یکی از مشکلات مربوط به سرمایه گذاری در سرورها را حل کرده است. مایکروسافت همچنین با قرار دادن نسخه پورت کامل از سیستم عامل ویندوز سرور برای ARM سعی در برطرف کردن مسائل مربوط به نرم افزارها نیز کرده است.
آقای لیندرت وندورن یک مهندس که وظیفه مدیریت پست های وبلاگ برای مایکروسافت را بر عهده دارد، گفت: “ما سیستم های اجرای زبانی را به همراه مولفه های مختلف آن طراحی کرده ایم، و برنامه ها را اجرا و ارزیابی کرده ایم، البته برای تست عملکرد گاهی این برنامه ها را به صورت همزمان اجرا کرده ایم تا از تحمل بار این طراحی به خوبی مطمئن شویم”.
او اضافه کرد “سرورهای ARM دارای یک شانس واقعی هستند و برخی از سرویس های کلاد مایکروسافت از قبل برنامه هایی را برای اجرا بر روی سرورهای ARM داشته اند.”
بسیاری از کمپانی های دیگر مانند Dell و Lenovo به طور مشابهی در مورد استفاده از سرورهای ARM در گذشته صحبت کرده بودند اما توان ایجاد سیستم های پایداری را در این زمینه نداشته اند. اکثر سرورهای وب از سیستم عامل لینوکس استفاده می کنند، و ARM نتوانسته است علی رغم این که تراشه های آن به خوبی با زبان های LAMP (لینوکس، آپاچی، مای اس کیوال، و پی اچ پی) کار کرده اند، راهی را به بازار باز کند. مشکل مربوط به تراشه های ARM بر روی سرورهای لینوکس برای مایکروسافت هم به همین صورت وجود داشته است-فقدان نرم افزار و پرسش هایی در مورد عملکرد مشکل مایکروسافت نیز بوده است. تراشه های سرور اینتل به نام Xeon هنوز از جمله سریعترین تراشه ها در این حیطه به حساب می آیند.
کمپانی ARM در این زمینه عملکرد خوبی را در همکاری کردن با مایکروسافت در زمینه سرورها داشته است. این یک همکاری موفقیت آمیز است که این کمپانی باید از آن استفاده کند و بازار را به دست بگیرد، که بسیار برای هر دو کمپانی سود آور خواهد بود. این کمپانی در زمینه های موبایل، دستگاه های مچی، و دستگاه های اینترنت اشیاء بر بازار غالب بوده است، و این ساختمان جدید می تواند لپ تاپ هایی را که دارای سیستم عامل ویندوز هستند در اواخر امسال مجهز به تراشه های Qualcomm Snapdragon 835 کند. بازار سرور تا کنون کمپانی ARM را فراموش کرده بود، و اینتل را به هیچ چالشی نکشیده بود. دو کمپانی ARM و مایکروسافت در یک پست اعلام کرده اند که این ترکیب “ایجاد کنندگان تغییر” نام دارد. اما با توجه به این که تراشه های ARM و ویندوز سرور مایکروسافت در بازار سرورها نقش کوچکی را دارند، این امر کار سختی به نظر می رسد.
اینتل گفته است که بازار سرورها داغ و رقابتی است، و همه محصولات را به صورت جدی وارد این بازار خواهد کرد. دان فرانسیسکو، سخنگوی اینتل در یک بیانیه گفته است: “ما مطمئن هستیم که پردازنده های Xeon همچنان می توانند بالاترین عملکرد و کمترین میزان هزینه را برای مالک آن ها و مشتریان ارائه دهند. با این حال، ما تمایل مشتریان خودمان را برای ارزیابی کردن محصولات دیگر در بازار رقابت درک می کنیم.”
شاید این کمپانی خونسرد به نظر برسد، اما احتمالاً در حال برنامه ریزی برای رو به رو شدن با بیانیه مشترک ARM و Microsoft می باشد. زمانی که تراشه های سرور ARM همه را در اوایل سال ۲۰۱۱ هیجان زده کردند، کمپانی اینتل فوراً تراشه های کم مصرف Atom خود را برای ریز سرورها تولید کرد، که اشتیاق کاربران برای استفاده از تراشه های ARM را به شدت تحت الشعاع قرار داد.
خارج از بحث دو کمپانی Qualcomm و Cavium دیگر تولید کنندگان تراشه های ARM نیز در مجمع محاسبات ماه پیش فعال بودند. کمپانی Macom تراشه X-Gene 3 خود را برای سرورها، ذخیره سازی، و دستگاه های شبکه سازی معرفی کرد. این پردازنده توسط AppliedMicro توسعه یافته است، که امسال توسط کمپانی Macom خریداری شده است.
این پردازنده X-Gene 3 بر روی کاغذ دارای قابلیت های خیره کننده ای است. ۳۲ هسته دارد، از حافظه رم DDR4 پشتیبانی می کند، و تعداد ۴۲ تا از خطوط PCI Express 3.0 برای سریعترین خروجی دارد. این تراشه در بین همه این هسته ها نیز دارای ۳۲MB حافظه کش (نهان) و برای هر دو هسته دارای ۲۵۶KB حافظه کش می باشد. این تراشه جدید بیش از ۵ برابر سرعت عملکرد در تراشه X-Gene 2 را که تنها دارای هشت هسته بود، به ما ارائه می دهد. با این حال، تراشه X-Gene 3 انرژی بیشتری نسبت به نسل های قبلی خود مصرف می کند.
این تراشه جدید Macom در بهار امسال برای تست شدن توسط متخصصان وارد بازار خواهد شد. تاریخ ورود نهایی این محصول هنوز مشخص نشده است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text