img

اینتل : رویکرد ارتقای پردازنده‌ها دیگر بر روی اندازه نخواهد بود.

/
/
/

اینتل معتقد است که کاربران PC تنها در مورد عملکرد تراشه ها اهمیت می دهند.
اینتل در حال تغییر دادن دیدگاه خود در مورد نحوه ارتقا دادن پردازنده ها می باشد. به جای این که بخواهد این ارتقاها را به صورت مستقیم در فرآیند تولید بگنجاند، این کمپانی قصد دارد برای هریک از ساختمان های تراشه ها یک مجموعه از ارتقاهای پایدار را به کاربران تحویل دهد.
رئیس بخش مشتریان و تجارت های مربوط به اینترنت اشیاء در کمپانی اینتل، آقای ونکاتا ردوچینتالا و گروه ساختمان سیستم های او عنوان کردند که “ما قصد داریم بیشتر تمرکز خود را بر روی نسل ها و نسبت هایی از عملکرد که به ما می دهد قرار دهیم. من فکر نمی کنم که گره زدن نسل ها در تراشه ها به تبدیل نودها کار درستی باشد.”
میزان عملکرد از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد شد، و فناوری پردازشی در پشت پرده عمل می کند باید کمتر از قبل انگشت نما باشد. او اضافه کرد “ما می توانیم این محصول را به یک محصول قابل پیش بینی تری تبدیل کنیم، که بتواند عملکرد قابل قبولی را ارائه دهد و بتواند ارتقاهای PC را تحریک کند”.
در همین حال، اینتل قصد افزایش سرعت مودم های خود را دارد تا بتواند به سرعت به نسل ۵G حرکت کند. این نسل جدید از اینتل در حال گشتن به دنبال بازارهای ارتباطاتی جهت رشد است، در حالی که اولویت کمتری به PC ها داده است و به بازاری با گستردگی بیشتر وارد شده است.
این کمپانی قبلاً دو نسل از تراشه های PC را با بخش های مختلف فرآیند تولید خود وارد بازار می کرد، اما این روند با پردازنده های اخیر ۱۴nm تغییر یافت. کمپانی اینتل سه نسل از پردازنده ها از جمله Broadwell، Skylake و Kaby Lake را با پردازش ۱۴nm وارد بازار کرده است. این کمپانی اخیراً فاش کرده است که پردازند های نسل هشتم این کمپانی از نسل Core نیز بر پایه پردازش ۱۴nm ساخته خواهند شد. این اعلام به صورت یک خبر هیجان انگیز به گوش همگان رسید زیرا نسل بعدی پردازنده های ۱۰nm کمپانی اینتل آماده شده است.
این کمپانی تراشه های بسیار زیادی را با استفاده از فناوری ۱۴nm ساخته است و قادر است با ارائه ارتقاهای مقطعی این عملکرد را به صورت قابل قبولی در همین پردازنده ها افزایش دهد و به راحتی در فرآیند تولید موجود خود تغییراتی را ایجاد کند. اما اینتل همچنین تراشه های PC را با نام کلیدی Cannonlake تولید کرده است-این تراشه ها اولین تراشه های ۱۰nm هستند که در اواخر امسال وارد بازار می شوند. یک سوال بزرگ این است که آیا پردازنده های Core نسل هشتم اینتل در بردارنده تراشه های Cannonlake هستند یا خیر.
شاید همین امروز نه، اما این روند قابل تغییر است. این کمپانی هنوز تصمیم نگرفته است که چگونه باید تراشه های Cannonlake را برندسازی و به بازار وارد کند. آقای ونکاتا گفت: “اگر تراشه های Cannonlake در پایان امسال وارد بازار شوند، چیزی که جالب خواهد بود نحوه بازاریابی ما برای این تراشه ها خواهد بود. ما هنوز در مورد آن تصمیم نگرفته ایم”. این کمپانی گفته است که پردازنده های Core نسل هشتم آن با استفاده از فرآیند ۱۴nm ساخته شده اند و نسبت به تراشه های موجود Kaby Lake آپدیت هایی را با افزایش سرعت بیش از ۱۵ درصد دریافت می کنند.
ورود موازی و همزمان دو نسل ۱۰nm و ۱۴nm از تراشه های اینتل به بازار، یک دوراهی برند را برای آن ها ایجاد می کند، و اینتل ممکن است در کنار تراشه های نسل هشتم خود بخواهد تراشه های Core نسل نهم را نیز تولید کند. با رویکرد جدید اینتل برای طراحی تراشه ها، پیش بینی این که چه تعداد از نسل های مختلف تراشه ها با استفاده از فرآیند ۱۰nm ساخته خواهند شد کار سختی است. یک برآورد نزدیک برای این تعداد، سه یا چهار ساختمان تراشه قبل از حرکت به فرآیند ۷nm است.
در حال حاضر، تراشه های PC اولین گزینه برای ارتقا به ساختمان های جدید هستند، اما با گذشت سالیان آینده این روند تغییر خواهد کرد و پردازنده های سرورها تبدیل به اولین گزینه ها برای ارتقا دادن خواهند شد. اینتل در حال ساختن مدلی از پردازنده ها است که کاربران در آن بتوانند “یک ارتقای پلتفرم سالیانه را که در واقع بهبود های زیادی را از نظر عملکرد نسبت به نسل قبل به کاربر می دهد” انتظار داشته باشند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text