img

اپل باید با اتهامات انحصار محصولات در بازار برنامه آیفون روبه‌رو شود.

/
/
/

یک دادگاه تجدیدنظر تصمیم گرفته است که اپل باید با شکایات مربوط به سوء اعتماد در یک دادگاه که ادعا کرده است که این کمپانی بازار برنامه آیفون را در انحصار خود قرار داده است، دست و پنجه نرم کند.
دادگاه تجدیدنظر ایالات متحده در نهمین دوره خود تصمیمی که توسط دادگاه قبلی گرفته شده بود را برگرداند و اعلام کردن که خریداران برنامه ای که طرح دعوی در دادگاه را پر کرده اند، خریداران مستقیم برنامه های آیفون از کمپانی اپل می باشند، یعنی این افراد مشتری اپل هستند نه مشتری برنامه نویسان، و بنابراین می توانند شکایت کنند. طبق گفته این دادگاه، اپل توزیع کننده برنامه های آیفون بود، این برنامه ها را به صورت مستقیم از طریق App Store به خریداران می فروخت. این طرح دعوی در دادگاه از سال ۲۰۱۱ بر علیه اپل شروع شده است و از ان زمان تابه حال چندین بار شکایت های مربوط به آن عوض شده اند.  این خریداران به این دلیل شکایت کرده اند که خواهان ۳۰ درصد مبلغی هستند که به عنوان «مالیات» به اپل پرداخت کرده اند. این کمپانی ۳۰ درصد از سود حاصل از برنامه های خاریجی را در فروشگاه برنامه های خودش جمع آوری می کرد، و مبلغ کمی از آن به توسعه دهندگان این برنامه ها می رسید- طبق گفته این دادگاه، اپل کنترل می کند که چه برنامه هایی بر روی آیفون اجرا می شوند.
اپل در این میان ادعا کرده است که ما برنامه را نمی فروشیم، بلکه «خدمات توزیع نرم افزارها را به کاربران ارائه می دهیم»، و بنابراین طبق نوشته های قاضی William Fletcher، یک کمپانی نمی تواند هم توزیع کننده و هم فروشنده برنامه ها باشد. او اضافه کرد: توضیحات اپل مبنی بر این که نقش او در این کار شبیه به نقش یک مالک فروشگاه بزرگ است که فضاهای فیزیکی را به فروشندگان اجاره می دهد قانع کننده نبود، زیرا برنامه نویسان خارج از این کمپانی که در زمینه برنامه های آیفون فعالیت دارند، هیچ بازاری را برای فروش برنامه های خود ندارند.
این دادگاه ها شکایات دیگری را مطرح کردند، از جمله این که برخی از فروشندگان برنامه ها ادعا کرده اند که اپل به هیج برنامه نویس برنامه های آیفونی اجازه فروش این برنامه ها از هر کانالی به غیر از App Store نمی دهد، و هر برنامه نویسی را که بخواهد این قانون را نقض کند تهدید به توقف فروش آن خواهد کرد. اپل همچنین به دارندگان گوشی های آیفون گفته است که برنامه های تایید نشده توسط این کمپانی را دانلود نکنند و تهدید کرده است که اگر این کار را انجام دهند خدمات پس از فروش محصول مشتریان باطل خواهد شد. اپل بلافاصله بر روی این تصمیم هیچ دیدگاهی مطرح نکرد.
این طرح دعوی در بردارنده خریدهای برنامه هایی از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ است، اما آقای Mark Rifkin، وکیل یکی از شاکیان گفته است که ممکن است بخواهد این طرح دعوی را گسترده تر کند تا خریدارانی را نیز که برنامه هایی را تاکنون از آیفون خریداری کرده اند، شامل شود. به دلیل وارد کردن برخی خسارت ها از اپل شکایت شده است و این دادگاه به اپل دستور داده است که قوانین فروش برنامه را در App Store تغییر دهد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text