img

اینتل برای فروش بیشتر، پردازنده قدیمی Kaby Lake Pentium خود را قوی تر می کند.

/
/
/

نگویید که اینتل هرگز چیزی را به شما به صورت رایگان نمی دهد. اگرچه زمانی که این کمپانی در مراسم CES 2017 از CPU های جدید خودش، یعنی نسل هفتم از پردازنده های کامپیوتری Kaby Lake رونمایی کرد، این اخبار باز هم در زیر رادار توجه ها قرار گرفته است، ولی جدیدترین CPU های Pentium با قیمت مناسب از این کمپانی با استفاده از اضافه کردن قابلیتی به نام Hyper-Threading بسیار قوی تر شده اند. پردازنده های Pentium با مدل های G4600، G4620، و G4560 همین طور مدل هایی از آن ها که با حرف T شروع می شوند، همگی دارای قابلیت Hyper-Threading هستند، که این قابلیت بخش های دیگری از CPU را که مورد استفاده قرار نگرفته اند، برای وظایف دیگری به کار می گیرد. در حالی این قابلیت نمی تواند این پردازنده های دوهسته ای را تبدیل به پردازنده های چهار هسته ای کند، ولی در عملکرد همزمان پردازنده تاثیر و افزایش زیادی خواهد داشت.
قابلیت Hyper-Threading در سال ۲۰۰۰ با پردازنده Pentium 4 معرفی شد و از آن زمان به عنوان یک قابلیت استاندارد در پردازنده های پیشرفته تر اینتل مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال، سری پردازنده های ارزان Pentium این قابلیت را تا به امروز نداشته اند.  این پردازنده های ارزان و جدید Kaby Lake علاوه بر پشتیبانی از قابلیت Hyper-Threading، از قابلیت رزولوشن Ultra HD 4K هم پشتیبانی کرده و قادر به پخش محتواهای ۱۰-bit به راحتی هستند. این کارها بر روی پردازنده های Skylake، Haswell یا گرافیک های یکپارچه Ivy Bridge قابل انجام نیستند.
طبق گفته های تحلیلگری به نام Kevin Krewell، یک مسئله برای اینتل فقدان فضا بین پردازنده ارزان تر Core i3 و پردازنده های Pentium است. برای مثال، پردازنده دوهسته ای ۳٫۹GHz Core i3-7100 با قیمت ۱۱۹ پوند وارد بازار شد و دارای گرافیک HD 630 و قابلیت Hyper-Threading بود. پردازنده دوهسته ای ۳٫۷GHz Pentium G4620 با قیمت ۹۴ پوند و گرافیک HD 630 و قابلیت Hyper-Threading وارد بازار شده است. این همان فقدان فاصله عملکردی بین پردازنده ها است که در این جا مشتریان ترجیح می دهند ۲۵ درصد افزایش قیمت را به جان بخرند تا پردازنده ای را با ۵ درصد کارایی و سرعت بالاتر برای خود خریداری کنند.
ولی همه محصولات این کمپانی به هم نزدیک نیستند. برخی از تراشه های Core i3 دارای حافظه پنهان (کش) و سرعت عملکرد بالاتری هستند. اخیراً کمپانی اینتل از یک پردازنده سری “K” رونمایی کرده است که دارای قابلیت های افزایش سرعت بسیار قدرتمندی است.
مقامات رسمی این کمپانی به ما در مورد دلیل اتخاذ تصمیم برای ایجاد این تغییرات توضیحی ندادند، اما این حرکت اینتل با افزایش قیمت هایی معمولاً کمتر از ۱۰۰ پوند منجر به تولید پردازنده هایی شده است که نسبت به پردازنده های قدیمی تر Pentium بسیار قدرتمندتر هستند. آقای Krewell گفت این کار اینتل، به فروشندگان این امکان را داده است تا با تغییر قطعات داخلی یک کامپیوتر بتوانند سیستم های ارزان تر و قوی تری را در اختیار کاربران خود قرار دهند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text