img

Bluetooth5 برای افزایش سرعت در اینترنت اشیای خانگی

/
/
/

با توجه به این که نسخه پنجم پروتوکل بی سیم دارای سرعتی دو برابر سرعت برنامه های دیگر است، این نسخه از سیستم بلوتوث، مسقتیماً با هدف استفاده در اینترنت اشیاء ساخته شده است.
گروه منافع ویژه بلوتوث اخیراً اعلام کرد: بلوتوث با انرژی پایین (BLE)، که بیشترین توان خود را از خصوصیات Bluetooth5 گرفته است، می تواند سرعتی برابر با ۲ مگابیت بر ثانیه داشته باشد و معمولاً قادر به تحت پوشش قرار دادن یک خانه کامل یا یک طبقه از یک ساختمان است. این قابلیت ها می تواند به فناوری هایی همچون منازل هوشمند و برخی سایت های تجارتی کمک زیادی کند.
آقای Avi Greengart، تحلیلگر کمپانی ABI Research می گوید: زمینه اینترنت اشیای خانگی کاملاً در این زمان باز است زیرا اکثر مردم هنوز شروع به خرید دستگاه هایی مانند ترموستات های متصل و قفل های درب هوشمند نکرده اند. بلوتوث با ورود به این زمینه جدید می تواند برتری هایی را نسبت به رقبای خود داشته باشد زیرا این سیستم از قبل بر روی اکثر گوشی ها و تبلت نصب شده است. ولی سیستم های مشابهی مانند ZigBee و Z-Wave هنوز بر روی بسیاری از گوشی ها وجود ندارند.
او اضافه کرد: پیش بینی این که در سه یا چهار سال آینده اکثر گوشی ها، یعنی تقریباً همه گوشی های هوشمند، مجهز به سیستم Bluetooth5 خواهد شد، آسان است. گاهی حضور یک سیستم در همه جا، مهمترین بخش یک استاندارد است.
با قرار داده شدن این پروتکل جدید بر روی گوشی های هوشمند، کاربران باید قادر به کنترل کردن دستگاه هایی که مجهز به Bluetooth5 هستند، باشند و هیچ مشکلی را برای این کار نداشته باشند.
بلوتوث یک انتقال تدریجی بین دو نسخه از این پروتکل است. نوع «کلاسیک» این پروتکل همان است که گوشی های موبایل را به ماشین و ماوس ها را به PC ها متصل می کند و سال ها قدمت دارد. BLE سیستمی مشابه است که از انرژی کمتری استفاده می کند و با دستگاه های کوچک دارای باتری که برای کار کردن به مدت زیادی بدون تعامل انسان طراحی شده اند، کار می کند.
آقای Steve Hegenderfer، مدیر برنامه نویسی در Bluetooth SIG عنوان کرد: دستگاه های BLE اکنون نسبت به محصولات بلوتوث کلاسیک تعداد بیشتری را دارند و اکثر تراشه ها دارای هر دو نوع، می باشند.
او گفت: با استفاده از Bluetooth5، سیستم BLE با سرعت سیستم های قدیمی تر منطبق خواهد شد، و در زمان ممکن، این احتمال وجود دارد که سازندگان خود را ملزم به ساختن نسخه های کم قدرت تر کنند.
آقای Tom Kerber تحلیلگری در موسسه Parks Associate گفت: دامنه این سیستم افزایش یافته است پس کاربران نیازی به نگرانی در مورد نزدیک شدن به دستگاه های هوشمند خود به منظور کنترل کردن آن ها ندارند. همچنین دستگاه هایی مانند سیستم های امنیتی منازل، که یکی از رایج ترین موارد استفاده از سیستم های هوشمند خانگی هستند، قادر به صحبت کردن با دیگر دستگاه های Bluetooth5 در اطراف منزل خواهند بود.
یکی دیگر از پیشرفت های موجود در نسخه جدید این است که به کمپانی های بزرگ اجازه می دهد تا از Bluetooth به عنوان مکان (location) استفاده کنند. سیستم BLE دارای مکانیسمی برای انتشار اطلاعات در مورد این است که این سیستم ها چه چیزی هستند و چه کارهایی را می توانند انجام دهند، پس می توانند از نظر مکانی و موقعیتی نیز مورد استفاده قرار گیرند. تا این زمان، این پیام ها می توانند در بردارنده ۳۱ بایت از اطلاعات باشند. هم اکنون این اطلاعات می توانند ۸ برابر حجم داشته باشند، و این قابلیتی است که به اشتراک گذاری اطلاعاتی مانند موقعیت جغرافیایی و شرایط دارایی های یک شرکت، مانند دستگاه های پزشکی در یک بیمارستان، را آسان تر کرده است. مفهوم Physical Web گوگل، قصد دارد به کاربران اجازه دهد تا با اشیاء، برپایه سیستم BLE ارتباط برقرار کند.
تحلیلگر کمپانی ABI آقای Greengart اضافه کرد: بلوتوث هنوز باید چند تکه دیگر از این معما را حل کند. او می گوید، این سیستم بلوتوث جدید با دامنه آنتن دهی بالاتر یک دستاورد در این زمینه است، اما شبکه ای از این سیستم بهتر عمل می کند. در یک پیکربندی و ساختار شبکه ای، که می تواند به راحتی با شبکه هایی ZigBee و Thread رقابت کند، کافی است هردستگاه به نزدیک ترین سیستمی که به آن از بقیه سیستم ها نزدیک تر است متصل شود. او افزود، این کار دارای صرفه جویی در انرژی بیشتری است و بهتر از سیستمی است که وابسته به دامنه نزدیکی هر دستگاه در پوشش یک منزل باشد، زیرا دیوار ها و دیگر موانع موجود در یک خانه می توانند از رسیدن سیگنال ها به دامنه کامل خود جلوگیری کنند. سیستم Bluetooth SIG اکنون قادر است در یک ساختار شبکه ای کار کند.
اکنون مشتریان منتظر سیستمی هستند که دارای دامنه آنتن دهی بالایی برای متصل کردن صدا از طریق هدفون های بی سیم باشد، نیازی که با برداشته شدن جک هدفون از روی گوشی های هوشمندی مانند iPhone 7، بیشتر و ضروری تر از قبل شده است. ساختار شبکه ای از سیستم بلوتوث استفاده می کند ولی هنوز در دسترس عموم قرار نگرفته است.
اگرچه نسخه Bluetooth5 دارای قابلیت سازگار شدن با سیستم اینترنت اشیاء است، ولی این زمینه هنوز باز است و طبق گفته آقای Greengart «هنوز جا برای هر راه حل دیگری برای موفق شدن وجود دارد، مثلاً سیستم وای فای می تواند یکی از این راه حل ها باشد».

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text