img

اینستاگرام چگونه فید خبری شما را آماده می‌کند؟

/
/
/

تا همین اواخر، اینستاگرام هیچ توضیحی در مورد چگونگی عملکرد الگوریتم جدید خود نداده بود، با این حال در نشست خبری که به تازگی برگزار شد، آن‌ها توضیحاتی را در رابطه با این مسئله بیان کرده و به سوالاتی در این زمینه پاسخ دادند.

 

تا قبل از معرفی الگوریتم جدید اینستاگرام در جولای ۲۰۱۶، بیشتر کاربران در حدود ۷۰ درصد تمامی پست‌ها و همچنین ۵۰ درصد پست‌های دوستانشان را در فید خبری این شبکه‌ اجتماعی از دست می‌دادند. با این حال پس از معرفی الگوریتم جدید تا به حال این شبکه اجتماعی هیچ توضیحی در رابطه با نحوه‌ي انتخاب‌ پست‌های فید خبری خود نداده بود که به تازگی آن‌ها از طریق برگزاری یک نشست خبری، به بیان نحوه‌ی عملکرد الگوریتم جدید خود و همچنین تغییراتی که در آن اعمال کرده‌اند، پرداختند.

 

نگاه کلی به الگوریتم جدید

بر اساس گفته‌های گاتمن، این شبکه اجتماعی برای یادگیری اخلاقیات و علاقمندی‌های کاربران خود از یادگیری ماشینی استفاده می‌کند و به همین خاطر گذشته‌ی کاربر و به خصوص رفتارهای اخیر او در تصمیم‌گیری‌های این هوش مصنوعی تاثیرگذار خواهد بود. به عنوان مثال اگر شما صاحب یک اکانت فرضی را تغییر دهید و از این به بعد مثلا به جای شما، برادرتان از اکانت اینستاگرم شما استفاده کند، پس از مدتی، این هوش مصنوعی با رصد فعالیت‌های برادر شما، پست‌هایی را در فید‌ خبری اکانت شما نشان خواهد داد که مطابق سلیقه‌ی برادر شما هستند.

اهمیت  دسته دوستان و خانواده در فید خبری

دقت کنید که کنید خانواده و دوستان در تعیین فید خبری شما بسیار تاثیرگذار هستند و در وضعیت جدید اینستاگرام، شما ۹۰ درصد پست‌های دوستان و اعضای خانواده‌ی خود را مشاهده خواهید کرد که در الگوریتم قبلی این میزان ۵۰ درصد بود.

 

۳ شاخص اصلی در تعیین فید خبری

با تمامی این‌ها، اینستاگرام سعی می‌کند بر اساس ۳ شاخص اصلی،‌ مطالبی که احتمالاً شما دوست دارید در فید خبری خود ببینید را پیش‌بینی کند و البته وقتی صحبت از پیش‌بینی به میان است، بروز خطا هم اجتناب ناپذیر است. اما این سه شاخص اساسی کدام هستند:

علاقمندی‌ها: الگوریتم جدید حساسیت شما در رابطه با مطالب را بررسی می‌کند و در یک نگاه ساده،‌ وقتی شما پستی را لایک می‌کنید، در حال گفتن این جمله به الگوریتم جدید اینستاگرام هستید که «باز هم از این پست‌ها به من نشان بده!».

    اولویت زمانی: این که چه مدت از انتشار یک پست می‌گذرد، برای این الگوریتم اهمیت دارد. اگر شما یک هفته به این شبکه‌اجتماعی سر نزنید، پس از مراجعه، پست‌های کمتری را در رابطه با هفته‌ي قبل مشاهده خواهید کرد.

    روابط: این شاخص با این پرسش ارزیابی می‌شود که شما هر شخصی را چگونه می‌شناسید؟ به عنوان مثال اگر شما در پست‌های یک فرد به طور پیوسته نظر بگذارید و یا این که عده‌ای به طور پیوسته شما را در پست‌های خودشان تگ کنند، الگوریتم جدید این گونه برداشت می‌کند که احتمالاً شما و آن فردی که در پست‌هایش نظر گذاشته‌اید و یا آن فرد‌هایی که شما را تگ کرده‌اند، احتمالاً در دسته‌ی دوستان و خانواده‌ی یکدیگر قرار دارید و به همین خاطر در وضعیت اول، پست‌های آن فرد را در فید خبری شما و در وضعیت دوم، پست‌های شما را در فید خبری تگ کنندگانتان قرار می‌دهد.

 

نکته۱ : اگر می‌خواهید در فید خبری شما، عکس‌های شخصی وجود داشته باشد، در پست‌های او نظر بگذارید.

نکته۲ : احتمالاً می‌توان از نکته‌ ۱ این گونه برداشت که اگر شما به طرفدارنتان بگویید که شما را تگ کنند، پس احتمالاً پست‌های شما در فید خبری آن‌ها به مقدار بیشتری استفاده خواهد شد.

 

 

۳ شاخص فرعی در تعیین فید خبری

البته جدای از ۳ شاخص اصلی اشاره شده، الگوریتم جدید از شاخص‌های دیگری هم برای تنظیم فید خبری استفاده می‌کند در زیر به بیان آن‌ها می‌پردازیم:

تناوب بازدید: این شاخص بیان‌گر این است که شما در چه بازه‌های زمانی از اینستاگرام استفاده می‌کنید. مثلاً اگر به طور پیوسته و مرتب از این شبکه اجتماعی استفاده کنید، شما با پست‌هایی مواجه می‌شوید که اولویت زمانی در آن‌ها از اهمیت بالاتری برخوردار است. اما اگر شما گهگاه از اینستاگرام استفاده می‌کنید، به احتمال زیاد با پست‌هایی مواجه می‌شوید که به جای اولویت زمانی، بیشتر مطابق علاقمندی‌های شما هستند.

    دنبال‌شوندگان: این شاخص تحت تاثیر تعداد کسانی است که شما دنبال می‌کنید و به طور طبیعی، هر چقدر میزان این تعداد بیشتر باشد، تعداد پست‌هایی که از هر شخصی می‌بینید کم‌تر خواهد بود و دلیل آن این است که الگوریتم جدید سعی می‌کند فید‌های خبری شما را از میان افراد بیشتری انتخاب کند.

 

نکته۳: اگر پست‌های کسی را در فید خبری خود نمی‌بینید، وقت آن رسیده است که تعدادی از کسانی که دنبال می‌کنید را آنفالو(unfollow) کنید.

  میزان استفاده: هر چقدر که شما وقت بیشتری را در اینستاگرام بگذرانید، الگوریتم آن در عمق بیشتری از علاقمندی‌ها و مطالب احتمالی مورد علاقه شما فرو می‌رود و مطالب بیشتری را در دسترس شما خواهد گذاشت. اما در مقابل اگر شما وقت کمی در این شبکه اجتماعی بگذرانید، این الگوریتم صرفاً سعی می‌کند آن مطالبی را نشان شما دهد که کاملاً مطابق سلیقه‌ی شما هستند.

 

پاسخ اینستاگرام به سوالات رایج

اینستاگرام در کنار توضیح الگوریتم خود در جواب پرسش خبرنگاران به این نکته هم اشاره کرده است که آن‌ها هیچ قصدی برای بازگشت به الگوریتم اولیه خود و نشان دادن پست‌ها بر اساس اولویت زمانی ندارند. آن‌ها همچنین به یکسری سوالات دیگر هم پاسخ دادند که در ادامه به بعضی از آن‌ها می‌پردازیم.

آیا پست ویدیویی اهمیت بالاتری دارد؟ آن‌ها همچنین در پاسخ به برتری بعضی از محتواها همانند محتواهای ویدیویی به این نکته اشاره کردند که برای الگوریتم جدید آن‌ها هیچ تفاوتی میان عکس و ویدیو وجود ندارد و صرفاً تعاملات کاربران با پست‌ها اهمیت دارد.

آیا استفاده از ویژگی‌های جدید اینستاگرام همانند استوری تاثیر بهتری در این الگوریتم دارد؟ پاسخ اینستاگرام به این سوال هم منفی بود و یکی از توسعه‌دهندگان آن‌ها تنها رمز موفقیت در رتبه‌بندی الگوریتم جدید را تولید محتوای باکیفیت‌تر اعلام کرد.

آیا تعداد پست‌های زیاد تاثیر منفی در رتبه ما در الگوریتم جدید دارد؟ اینستاگرام این مورد را منتفی دانست و بیان کرد که هر کاربر می‌تواند تعداد پست‌هایی که فکر می‌کند مناسب او هستند را مشخص کرده و به انتشار همان تعداد بپردازد.

آیا همچنان مسئله Shadowban وجود دارد و استفاده از هشتگ‌های یکسان موجب دیده نشدن پست‌های ما می‌شود؟ اینستاگرام این مسئله را به کلی رد کرد و دلیل اعتقاد بعضی از افراد به وجود چنین مسئله‌ای را وجود باگی در نسخه‌های قبلی این شبکه‌ی اجتماعی بیان کرد که در گذشته با تکرار یکسری هشتگ مشابه توسط یک کاربر، اینستاگرام پست‌های او را به عنون اسپم(Spam) به حساب می‌آورد که چنین چیزی در زمان حال وجود ندارد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text