img

نسل بعدی تجربه کاربری

/
/
/

رابط کاربری دستگاه‌های مختلف در طی چندین سال به طرز چشمگیری تغییر کرده است و به نقطه‌ای رسیده که تعامل با دستگاه‌های متفاوت، برای ما نسبت به بیست سال پیش کاملاً غیر قابل تشخیص شده است. از نسخه‌های ابتدایی و تکراری ابط WIMPکلاسیک به سوی راهکارهای پیشرفته گرافیکی حرکت کرده ایم و این امر از طریق رابط‌های لمسی تغییر الگو (paradigm-shifting) و عمومیت پیدا کردن آن توسط اولین آیفون محقق شده است.

با پیشرفت تکنولوژی، رابط‌های کاربری جدید در همه جا ظهور پیدا خواهند کرد. از وسایل نقلیه گرفته تا ترموستات‌ها و یا یخچالها، به نقطه‌ای خواهیم رسید که همه چیز در زندگی ما قابل کنترل توسط لمس یک دکمه و یا کشیدن انگشت خواهد بود.
با این حال، اهمیتی ندارد که این رابط‌ها تا چه میزان پیشرفته هستند. آنها هنوز هم مانعی بین ما و تکنولوژی تلقی می‌شوند ؛ مانعی که همیشه به سرعت در دنیای به هم پیوسته ما ، منسوخ می‌شود.
دونالد نورمن طراحی‌های برجسته‌ای را در زمینه رابط‌های کاربری در سال ۱۹۹۰ ارائه داده و گفته است که مشکل اصلی یک رابط این است که خود یک ارتباط دهنده است. رابط‌های نسل بعد به زودی از راه می‌رسند و نمیخواهم تمام انرژی خود را صرف تمرکز بر روی یک رابط کنم. میخواهم بر روی شغل خودم تمرکز کنم. من تصمیمات خود را با استفاده از رایانه نمی گیرم بلکه این تصمیمات بر عهده خودم است.
نکته کلیدی این است که ما درحال حرکت به سوی آینده‌ای بدون هیچ رابط سنتی هستیم، جایی که ما از صفحات لمسی و یا به طور کلی از هر صفحه نمایشی دور می‌شویم.
همانگونه که جهان ما با دستگاه‌های متصل بیشتر تکمیل می‌شود، زندگی‌های روزمره ما نیز دچار تغییر خواهند شد. به همین دلیل، رابط‌هایی که ما به طور طبیعی استفاده می‌کنیم نیاز به توسعه دارد. این رابط‌ها به جای مفید بودن، یکپارچه بودن و از همه مهمتر نامرئی بودن، قطعه قطعه شده و غیر متمرکز هستند.
سوال این است که چگونه می‌توانیم رابط‌ها را نامرئی کنیم و گامی فراتر از صفحات نمایش را تجربه کنیم ؟ شکی نیست که تلفن‌های هوشمند یک اختراع شگفت انگیز است که شیوه زندگی، کار و سبک اجتماعی ما را دچار تغییر و تحول کرده است.
با این حال، اعتقاد داریم که این اتصال دائمی به جهان خارج گاهی اوقات می‌تواند در بهترین حالت دارای عدم پایداری باشد و در بدترین حالت کاملاً آزار دهنده است . بوق‌های همیشگی، صدای وزوز، نقطه‌های قرمز و تیک‌های آبی رنگ، همیشه مانع بزرگی میان ما و جهان اطراف هستند و ما را از وظایفی که سعی در انجام آن داریم دور می‌کنند.
به همین دلیل است که در فاز بعدی در طراحی ux گامی فراتر از صفحات نمایش را تجربه می‌کنیم و با دستگاه‌های اطراف با روشهای طبیعی تر همانند بینایی رایانه، هوش مصنوعی و کنترل صدا تعامل برقرار می‌کنیم. مفهومی که در پشت پرده رابط‌های نامرئی وجود دارد تحت عنوان Zero UI شناخته می‌شود. این مفهوم اساساً برای جایی طراحی شده است که همه این عناصر مجزا گرد هم می‌آیند و برای کاربر نهایی درک بیشتری حاصل می‌شود.
Zero UI ما را به یک دنیای جدید معرفی می‌کند که در آن اشارات طبیعی، صداها، نگاه مختصر و یا حتی افکار ما می‌تواند برای برقراری ارتباط با دستگاهها به روش یکپارچه و راحت مورد استفاده قرار بگیرد. این کار منجر به این می‌شود تا برای ما تجربه کاربری جدیدی فراهم شود که در آن به جای تعامل با ماشین، تعامل با انسان دیگری را احساس می‌کنیم.

 

هدف رابطهای نامرئی این است که تسهیلاتی را در اختیار جهان ما قرار دهد تا دستگاه‌ها بتوانند در آن تعادلی را بین اختیار و حضور برقرار کنند، همیشه در محیط و آماده پذیرش مقایر ورودی از سوی کاربر باشند در حالیکه هرگز جلب توجه و یا عدم توجه از سوی آنها صورت نمی گیرد.
دگرگونی اساسی در طراحی این رابط‌ها در طراحی قابل پیش بینی آنها خلاصه می‌شود که در این فرآیند یک طراح با کمک هوش مصنوعی و بر اساس تصمیم گیری‌های پیشگیرانه، نیازها و وظایف یک کاربر را پیش بینی می‌کند. این کار باعث می‌شود تا ضمن بهبود تجربه کاربران در استفاده از این رابطها، درک بهتر آنها از سوی کاربران نیز حاصل شود.
در این قسمت، ما به زمینه‌های کاربردی رابط‌های نامرئی نگاهی می‌اندازیم. رابطهای نامزئی به دنبال انقلابی در طرز ارتباط برقرار کردن با دستگاه‌های ما هستند و همچنین حرکت به سوی رابط‌های نامرئی می‌تواند باعث شکل گیری شاخه طراحی UX در آینده شود.

رابطهای محاوره‌ای – طراحی شده با استفاده از صوت
رایجترین رابطهای نامرئی، در حوزه صدا به کار برده می‌شود و اخیراً سرمایه گذاری‌های هنگفتی در این حوزه از سوی غول‌های تکنولوژی اعم از اپل، آمازون و گوگل صورت گرفته است و باعث شده تا این رابط‌ها به عنوان رابطهای اصلی در دستگاهها مورد استفاده قرار بگیرد. بازار رو به رشد کنترل از طریق صوت، یک چالش جدید و جذاب برای طراحان UX در هر کجا فراهم کرده است. در حقیقت، بعضی از آنها ضمن اعلام ورود به این حوزه، آن را گامی رو به جلو در طراحی UX نسل بعد می‌پندارند.
علت اینکه بسیاری از افراد صوت را به عنوان استانداردی بالقوه در طراحی رابطهای نامرئی می‌دانند ساده است. همانطور که ما از طریق روش‌های متفاوت با دستگاه‌ها ارتباط برقرار می‌کنیم، افزایش سرعت و قابلیت استفاده همراه با کاهش حساسیت از سوی کاربران تبدیل به هدفی رایج می‌شود. با ورود دستورات از طریق ضربات کلید و تولید رشته‌های متنی پیچیده کار خود را آغاز کرده و سپس ماوس را به آن اضافه می‌کنیم و اخیراً نیز با ظهور تلفن‌های هوشمند و برتری صفحات لمسی از آنها نیز بهره میگیریم. به هر میزان که صفحات لمسی طبیعی تصورمی شود ولی باز هم یک صفحه نمایش است و بنابراین گام بعدی، تکامل تجربیات کاربران است و در آن سریعتر بودن و سهولت استفاده همراه با کاهش حساسیت از سوی کاربران در نظر گرفته می‌شود. چه چیزی می‌تواند ساده تر و یا سریعتر از صوت باشد ؟
با توجه به چگونگی به کارگیری صوت با ظرفیت اصلی خود، ابتدا باید به زمان گذشته فکر کنیم. در دهه ۱۹۹۰، چه چیزی مردم را به سوی فضای آنلاین سوق می‌داد ؟ در دسترس بودن اینترنت در رایانه‌های خانگی ما ؛ دستگاه‌های یکپارچه‌ای که ما نمی توانستیم تمام کارها را با استفاده از آنها انجام دهیم.

 

بررسی دقیق
capital one: طراحی یک رابط نامرئی برای alexa
capital one ، یکی از غول‌های بانکداری است و به دنبال طراحی یکی از مهارتهای alexa بوده است که به مشتریان اجازه می‌دهد تا امور مالی خود را تنها با صوت و با استفاده از دستگاههای Amazn Echo مدیریت کنند. این کار به مشتریان این امکان را می‌دهد تا به سرعت و به راحتی در هر جایی که می‌روند به خدمات بانکی دسترسی داشته باشند.
این یک چالش بزرگ طراحی و کار تیمی بر روی این پروژه به حساب می‌آید و این مورد تا به حال رخ نداده است.
برای شروع، آنها اطلاعات مرکز تماس را مطالعه کرده و به منظور درک بهتر نیازهای معاملاتی مشتریان و روند طبیعی مکالمات انسانی، بر روی واژه‌های کلیدی جستجوی گوگل تحقیقاتی به عمل می‌آورند.
پس از آن تست کاربری گسترده‌ای انجام می‌شود که نشان دهنده چالش‌های پیش روی پروژه است. یکی از مثال‌های شیادانه بدین صورت است که کاربران بخواهند از میزان موجودی بانکی آگاه شوند. در صورت داشتن چند حساب چطور و یا کارت اعتباری چطور ؟ در رابط آنلاین سنتی، مشتری می‌تواند این اطلاعات را با چند کلیک فراخوانی کند، در حالیکه با به کارگیری صوت یک سناریوی کاملاً متفاوت رقم خواهد خورد.
به عنوان نتیجه این تست کاربری، capital one توانسته بر همه این موانع غلبه کند و یکی از اولین موارد استفاده کارآمد را در بخش مالی ایجاد کند. این شرکت همچنین با ایجاد یک کلید شخصی چهار رقمی، یک لایه امنیتی اضافی فراتر از نام کاربری/ رمز عبور سنتی که از کاربران برای هر بار تعامل با alexa در مورد پول سوال می‌شود، بر موانع تکنولوژی تشخیص صدای ابتدایی غلبه کرده است.

 

چگونه رابط‌های نامرئی شیوه خرید ما را تغییر می‌دهند ؟
بخشی که توسط Zero UI مورد تحول و دگرگونی قرار گرفته است، فروشگاه‌های آنلاین است. کمپانی‌های پیشرو درنوآوری همانند Ocado در این زمینه، طراحی‌هایی را شروع کرده‌اند که فقط عملکرد صوتی را ارائه می‌دهند و این روند طوری است که مصرف کنندگان و فروشندگان بیشتر به تکنولوژی عادت می‌کنند.
به هر حال، در صورت موفقیت آمیز بودن تکنولوژی، مصرف کنندگان باید بتوانند به طور مستقیم محصولات خود را با نام تجاری ان جستجو کرده و خریداری کنند. برای مثال، وضعیتی را در نظر بگیرید که در آن alexa از شما می‌خواهد که چای کیسه‌ای بیشتری سفارش دهید و مجبور است که تا ۱۵ میلیون نتیجه گوگل را غربال کند که خود کاری زمان بر و بی تاثیر است.
فروشندگان همچنین باید این موضوع را مد نظر داشته باشند که به چه میزان رابط‌های نامرئی از دیدگاه تبلیغات موثر خواهند بود. همانطور که دستگاه‌هایی همانند بلندگوهای هوشمند رواج پیدا می‌کنند، به همین شکل نیز می‌توانند با تبلیغات خود برای مشتری آزار دهنده باشند. فاجعه اخیر burger king همراه با google home را در نظر بگیرید که در آن تبلیغات تلویزیونی با برند تجاری طوری طراحی شده بود تا تبلیغات جداگانه‌ای را در دستگاه‌های هوشمند فعال کند. این حرکت از سوی جامعه جهانی مورد انتقاد قرار گرفت و بسیاری از افراد آن را ناخوشایند و بسیار گسترده دانستند.
در حالی که این احتمال وجود دارد که بسیاری از رابط‌های تجارت الکترونیک به صورت مبتی بر صفحه نمایش در آینده‌ای قابل پیش بینی باقی بمانند، معرفی و پذیرش همگانی دستگاه‌هایی با رابط نامرئی به آینده‌ای اشاره دارد که در آن ما می‌توانیم بسیار راحت تر با رابط‌های بدون صفحه نمایش ارتباط برقرار کنیم. این بدان معنی است که مصرف کنندگان، طراحان و برندهای تجاری برای اجتناب از عقب ماندگی، باید به روش یکسان خود را از اینک آماده آینده کنند .

در یک دهه پیش، چه چیزی باعث شده است تا ما رابط‌های کاربری لمسی را بپذیریم ؟ آیفون، دستگاه یکپارچه دیگری که ما نمی توانیم تمام کارها را با استفاده از آن انجام دهیم.
بنابراین، چه اختراعی باعث شد تا نیرویی پیشرو در زمینه پذیرش همگانی گفتگو با دستگاه‌ها لقب بگیرد ؟
اگر می‌توانستید چندین سال پیش با رایانه‌های خود صحبت کنید، احتمالاً جذب ظاهر خنده دار آنها می‌شدید. اکنون، دستگاه‌هایی همانند Amazon Echo و Google Home که با صوت کنترل می‌شوند محبوبیت بسیار گسترده‌ای پیدا کرده است و برای شما آینده‌ای را رقم می‌زند که در آن روند طبیعی، منوها، صفحات نمایش، اشاره گر‌ها و و دستورات جایگزین زبان گفتاری ساده می‌شوند .
کنترل دستگاه‌های ما با کلمات گفتاری امری بعید به نظر می‌رسد و همانند رویایی خیالی در فیلم‌های علمی تخیلی است. با این وجود، ممکن است خیلی زودتر از آنچه که شما فکر می‌کنید این عملیات کنترلی به واقعیت بپیوندد.
دلیل اینکه تا به امروز کنترل دستگاه‌ها با استفاده از صوت رویایی خیالی بوده، این است که به دلیل قدرت محاسباتی مورد نیاز برای پردازش و حجم بسیار زیاد ترجمه و تفسیر گفتار انسان، به منابع بیشتری نسبت به گذشته با ظرفیت همگانی نیاز است. با این حال، در سال ۲۰۱۶ پیشرفت‌های زیادی در این زمینه صورت گرفته است و ما اکنون در نقطه‌ای قرار داریم که در آن توانایی محاسباتی کافی برای تشخیص صدا و ارتباط با نسخه‌های جایگزین مطمئن برای رابطهای بصری وجود دارد.
مهمتر از همه، ما به اندازه کافی خوش شانس هستیم و در زمانی زندگی می‌کنیم که در میان هر سه نفر یک نفر دارای یک تلفن هوشمند در جیب خود است و این رقم در سالهای آینده نیز افزایش خواهد یافت.

 

 

طراحی از دیدگاه فنی
از لحاظ نحوه طراحی در این زمینه و به علت نامرئی بودن رابطهای کنترل صوت، مهمترین عنصری که باید در نظر گرفته شود این است که کاربران نمی توانند از عکسها، دکمه‌ها و یا لینک‌های موثر برای هدایت به جایی دیگر استفاده کنند. به همین علت، طراحان و توسعه دهندگان باید از این اطمینان داشته باشند که دستیار صوتی بازخورد و پشتیبانی مناسبی را برای آنها فراهم کرده و آنها را اگاه می‌سازد.
تعاملات کوتاه شامل ازدست دادن کنترل و یا از بین رفتن احساسات است و باید مورد بررسی واقع شود. در یک تعامل سنتی بر روی صفحه نمایش، نشانه‌های بصری مانند دکمه ها، check-box، لینک ه وا یا پیغام‌های خطا مجموعه‌ای از اطلاعات مجازی را برای کاربر فراهم می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد تا دقیقاً بدانند که در کجای یک روند مشخص قرار دارند.
همانند الگوهای طراحی مبتنی بر صفحه نمایش، مهم است تا در نظر بگیریم که کاربران در هر زمان که بخواهند یک app و یا یک برنامه جدید را اجرا کنند و به یک نرم افزار جدید عادت کنند، باید با الگوهای صوتی آشنا باشند. مهمتر از همه، این روند با استفاده از الگوهای گفتگوی جهانی به عنوان روشی برای اجرای دستورات، باید ساده و قابل درک باشد.
همچنین لازم است توجه داشته باشید که کاربران باید از حافظه کوتاه مدت خود برای به خاطر سپردن عبارات کلیدی جهت ارتباط با دستگاه‌ها استفاده کنند. بنابراین تبادل گفتگوها باید در حد امکان کوتاه بوده و بتوان راحت آنهارا درک کرد و از به اشتباه انداختن کاربران اجتناب کرد.
به طور کلی، رابطهای کاربری صوتی از لحاظ ظاهری کمی ساده تر هستند و برای بدست آوردن بهترین تجربه کاربری باید حرکتی به سوی ایجاد تعامل داشته باشد.

 

طراحی با در نظر گرفتن زبان
با توجه به طیف وسیعی از عملکردهای مورد نیاز دستگاه‌های صوتی برای به عهده گرفتن تکنولوژی مورد استفاده ما و انجام عملیات کاربر نهایی بدون نشانه‌های بصری، زبان نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند.
زبان طبیعی، تن صدا و تن لهجه، موارد بسیار حیاتی به شمار می‌روند. در حال حاضر، احساسی که از دستیاران خانگی به ما منتقل می‌شود این است که آنها از پیش برنامه ریزی شده و مصنوعی هستند و آشکار است که شما با یک ربات در حال گفتگو هستید. بنابراین برای مقابله با این موضوع، ما باید به زبانی که مردم بواسطه استفاده از آن احساس راحتی میکنند نگاهی بیندازیم.
ازبان دستوری می‌تواند به خصوص برای کاربران آگاه به تکنولوژی کمی ناخوشایند باشد. اصطلاحات محاوره‌ای می‌تواند موثرتر باشد هرچند که ارتباطاتی با رفتارهای غیرقابل پیش بینی نیز می‌تواند تاسف برانگیز باشد. بنابراین، هنوز هم تست قابلیت استفاده و تحقیقاتی بر روی کاربران در این زمینه مورد نیاز است.
یکی دیگر از نکات مهم طراحی، اجتناب از تعصب است. هنگامی که به رابطهای کاربری سنتی می‌اندیشید، متوجه می‌شوید که هرکدام از طراحی‌های نرم افزاری می‌تواند عامل ناسازگاری باشد و طراحان لزوماً نماینده آن شخصی نیستند که از نرم افزار استفاده می‌کند.
این موضوع در رابط‌های کاربری صوتی اهمیت بسیاری دارد زیرا افرا به زبان خود حساس هستند. برای مثال، زبان یک فرد توسعه دهنده نرم افزار می‌تواند کاملاً متفاوت از لحن گفتگوی دختران جوان و یا بزرگسالان باشد. البته در اینجا قصد نداریم که این موضوع را به توسعه دهندگان تعمیم دهیم اما باید یادآوری کنیم که در هر نرم افزاری، ما به عنوان توسعه دهنده جزء کاربران محصولاتمان نیستیم. بنابراین، یک مفهوم کاملاً جدید به نام لحن صدا شکل می‌گیرد.
این تکنولوژی می‌تواند همچنین در جهت مثبت نیز به کار گرفته شود که در واقع می‌تواند فرصتی فوق العاده برای طراحان آینده نگر باشد که بتوانند شخصی سازی بیشتری را انجام داده و از مشارکت مشتریان نیز استفاده کنند.
ما گاهی اوقات عبارت « کیفیت صدا « را می‌شنویم – در مورد هویت یک برند تجاری و نحوه ارتباط با حضار و مشتریان، سخن‌های زیادی در مورد استراتژی ارتباطات این برند تجاری وجود دارد. این مسئله یکی از مواردی است که در ارتباط با رابطهای نامرئی مورد پذیرش همگانی قرار گرفته است.
در حالیکه در زمان‌های پیشین کیفیت صدای یک برند تجاری به ارتباطات نوشتاری محدود شده بود ولی رابطهای محاوره‌ای روشی کاملا جدید را برای ارتباطات در نظر می‌گیرند و یک تجربه کاملاً جدید را برای کاربر فراهم می‌کنند.
این موضوع البته نشان دهنده یک برند تجاری با مجموعه جدیدی از ملاحظات است که باید برای طراحان UX درنظر گرفته شود. برای مثال، برندهای تجاری با کیفیت صدای دقیق در این دستگاه‌ها که شامل جنسیت، گویش و بیان است به کار گرفته می‌شوند و فرصت‌های بی شماری را نیز فراهم می‌کنند.
جهانی را تصور کنید که در آن هر کدام از کمپانی‌هایی که شما به صورت روزانه با آنها ارتباط برقرار می‌کنید ( خرید کردن و یا مطلع شدن از اخبار ) دارای هویت و صدای متمایز است. آیا شما می‌توانید به عنوان کاربر یکی از این‌ها را کنترل کنید ؟ چنین چیزی قطعا نشان دهنده استفاده از کیفیت صدا برای عصر دیجیتالی که در آن زندگی میکنیم است.

کدام زمینه‌ها در صنعت کسب و کار بیشتر تحت تاثیر قرار خواهند گرفت ؟
موفقیت‌های اولیه‌ای که شرکت‌های آمازون، اپل و گوگل در این زمینه تجربه کرده‌اند، به افزایش آگاهی مصرف کنندگان در مورد چگونگی استفاده مفید از این دستگاه‌ها در زندگی روزمره کمک کرده است. به نظر می‌رسد که این فناوری با استفاده از محصولات سخت افزاری و نرم افزاری جدید و نوآورانه عرضه شده به بازار، بتواند در سال ۲۰۱۸ محبوبیت بسیار زیادی را به دست آورد.
این تکنولوژی همچنین می‌تواند از نقطه نظر دسترسی فوق العاده مفید باشد. با عدم اتکا به صفحه نمایش و ایجاد توانایی کنترل دستگاه‌ها با استفاده از صوت، کاربران با وجود اختلالات بصری یا فیزیکی می‌توانند کاملاً مستقل و حتی بدون هیچ کمکی ، به دستگاه‌ها دسترسی داشته و از آنها استفاده کنند.
همانطور که ما به مرور زمان شاهد رشد تکنولوژی هستیم، بخشهایی از آن مانند محصولات بهداشتی دیجیتال علی الخصوص ردیابهای تناسب اندام و دستگاه‌های نظارت بر سلامتی، سودمندی بسیار زیادی برای ما به همراه خواهد داشت.
بخش سلامتی با وجود افزایش تعداد بیماران و جمعت سالخورده که خود نشان دهنده موارد پیچیده تر است، تحت فشار قرار گرفته است. به همین دلیل، تمرکز بیشتری برای متقاعد کردن افراد نسبت به مدیریت سلامتی خود به صورت فعالانه تر انجام شده است.
دستگاه‌های رابط نامرئی همانند مچ بندهای تناسب اندام شخصی می‌تواند راه حلی کلیدی برای این مسئله باشد و به افراد این امکان را بدهد تا بتوانند با روشهایی ساده علائم حیاتی و همچنین آمار مرتبط با سلامتی مانند تعداد قدمها، مصرف کالری و ضربان قلب خود را اندازه گیری کنند.
بخش دیگری که دستگاه‌های رابط نامرئی همانند Amazon Echo آن را دچار تغییر و تحول کرده است، بخش فروش کالاهاست. ایده‌ای که تاثیر بسیار زیادی می‌تواند داشته باشد استفاده از جستجوی صوتی است. در واقع، ما در حال حاضر انتخاب‌های مهم را در این قسمت مشاهده می‌کنیم. تحقیقات اخیر گوگل نشان داده است که بیش از نیمی از نوجوانان (۵۵%) اکنون از جستجوی صوتی به صورت روزمره استفاده می‌کنند. این آمار قوی خود به توعی نشان دهنده نفوذ رابطهای نامرئی در زندگی روزمره است.
این تکنولوژی در واقع با افزایش تعداد برندهای تجاری و استفاده فعالانه از آن برای جذب مشتریان با استفاده از روشهای جدید و هیجان انگیز، به محبوبیت بالایی دست پیدا کرده است. Ocado مثال بسیار خوبی در این رابطه است. Ocado اخیراً به یکی از اولین فروشندگانی تبدیل شده است که برنامه‌های کاربردی اختصاصی ارائه می‌دهد و به مشتریان اجازه می‌دهد تا با استفاده از دستورات صوتی خرید‌های خود را انجام دهند.
در حالی که این زمان فوق العاده هیجان انگیز برای طراحی UX درنظر گرفته شده است، ما نیز به عنوان طراح باید خود را با آن وفق دهیم. ارتباطات صوتی نشان دهنده یک چالش جدید و جذاب برای طراحان UX است که ما باید از آن قدردانی کرده و سریعاً آن را یاد بگیریم و به عنوان فردی از این اجتماع، باید از فرصت‌هایی که این تکنولوژی جدید و یکپارچه در اختیار ما قرار می‌دهد، به طور کامل بهره ببریم.

 

منابع

– Capital One’s Alexa Project: Designing UX Without UI A fascinating exploration of one company›s unique challenge of designing UX without utilising a traditional user interface. netm.ag/301-capitalone-alexa
– Invisible UI: a hidden opportunity for great UX Jennifer Winter discusses the evolution of invisible user interfaces, highlighting several real-life applications of the technology in order to accentuate her points. netm.ag/301-invisible-UI
– How Invisible interfaces are going to change the way we interact with computers A future gazing piece on Mark Weiser’s Ubiquitous Computing, and how it will lead into invisible interfaces netm.ag/301-interaction
– The UX of Voice: The Invisible Interface Got a bit of time to spare? Settle down and have a read of this interesting longform piece that focuses on how voice will be used to shape the future of invisible interfaces. netm.ag/301-interface

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text