img

مهاجرت و ارتقاء را ساده کنید…

/
/
/

۵ دلیل که نشان می‌دهد SharePlex جایگزین طلایی برای مهاجرت و ارتقاء پایگاه داده‌های اوراکل شماست.

مقدمه
در این مطلب قصد داریم توضیح دهیم که چرا SharePlex می‌تواند یک گزینه طلایی برای تکثیر داده‌ها در محیط پایگاه داده اوراکل باشد.

 

نقش قابلیت دسترسی بالا و تکثیر داده‌ها در مهاجرت پایگاه داده‌ها
همانطور که در دو قسمت گذشته شرح داده شد، هر سازمان هوشمندی مهاجرت یا ارتقاء را با احتیاط از یک نسخه پایگاه داده به نسخه دیگر انجام می‌دهد. متدها و یوتیلیتی‌های (برنامه‌های کمکی) سنتی برای کم کردن خطر انجام این کار طراحی می‌شوند، اما محصولات تکثیر داده‌ها (data replication) به بهترین شکل در حال تکامل هستند تا یک نسخه المثنی کامل وقابل قبول از سیستم‌های تولید ارائه دهند، مهاجرت یا ارتقاء این نسخه المثنی را در طی ساعات کاری معمولی امکان پذیر نمایند و در صورت بروز مشگل به پایگاه داده‌ها اولیه بازگردانند.

تعدادی از راه حل‌های‌ تکثیر داده‌ها در مورد پایگاه‌ داده‌ اوراکل سرآمد و ممتاز هستند:
SharePlex
Oracle GoldenGate
Oracle Active Data Guard
IBM InfoSphere Data Replication(InfoSphere Change Data Capture)
در ظاهر قابلیت‌های این محصولات شبیه هم به نظر می‌رسند، اما وقتی یکی از آن‌ها را برای پروژه پایگاه داده اوراکل خود انتخاب می‌کنید، بررسی عمیق‌ترنشان می‌دهد که تفاوت‌های مهمی بین آن‌ها وجود دارند.

SharePlex
SharePlex یک راه حل تکثیر داده ZeroIMPCTساده و ارزانقیمت برای پایگاه داده اوراکل است. از سال ۱۹۹۷، SharePlex تکثیر داده‌ها را برای مشتریان در صنایع مختلف در سراسر جهان ساده کرده است. SharePlexزمان بیکاری را کاهش می‌دهد یا حذف می‌کند و خطر احتمالی در تکثیر چندین کپی از داده‌های اوراکل را به حداقل می‌رساند. SharePlex در بسیاری موارد نیازهای تکثیر داده‌ها را برطرف می‌سازد.
– دسترسی بالا
– بازیابی فاجعه
– مهاجرت، وصله‌ها و بروزرسانی‌ها
– گزارش سازمانی، آرشیو و انبار داده‌ها
– گزارش یا ادغام متمرکز
– تعادل بارگذاری
– آبشاری کردن با استفاده از سیستم‌های واسطه
– مقیاس بندی، به عنوان راهی برای Oracle Real Application Cluster (RAC)SharePlex و Oracle GoldenGate هر دو زمان بیکاری نزدیک به صفر، دسترسی مداوم و حداقل سربار را ارائه می‌دهند.

 

چرا SharePlex را انتخاب کنیم؟

۵ دلیل برای انتخاب SharePlex
حال ببینیم که SharePlex در مورد این ۵ معیار چه عملکردی دارد:
۱- هزینه
۲- پشتیبانی
۳- سادگی
۴- مقیاس پذیری
۵- بهره‌وری

 

دلیل اول: هزینه
وقتی حرف از ارزیابی راه‌حل‌های IT به میان می‌آید، هزینه معمولاً بالاترین الویت را دارد. در حقیقت، بسیاری از سازمان‌های به پلتفرم‌های ارزان قیمت مثل نسخه استاندارد اوراکل (Oracle Standard Edition) استناد می‌کنند تا در هزینه‌های زیرساختی صرفه جویی کنند.
SharePlex یک راه حل مهم و مستقل تکثیر پایگاه داده است که platform-agnostic می‌باشد (یعنی در گسترده وسیعی از پلتفرمها قابل اجراست) و کل هزینه‌های اجرایی را پایین می‌آورد. SharePlex شامل تمام ابزارهای لازم برای تکثیر مطمئن از جمله مقایسه- و- تعمیر، همگام سازی و رابط گرافیکی بصری برای مدیریت و نظارت فعالیت تکثیر است. در GoldenGate اجرای ابزار مقایسه- و- تعمیر مستلزم خریدن Veridata است؛ در مورد SharePlex این ویژگی گنجانده شده است و نیاز به خریدن بسته‌های افزودنی همانند GoldenGate نیست.
SharePlex تحت یک مجوز محدود هم قابل دسترسی است و همین موضوع هزینه‌های اجرایی تکراری را در این موقعیت‌ها کاهش می‌دهد:
– تغییر سیستم عامل یا نسخه‌های پایگاه داده‌ها
– استقرار جدیدترین پایگاه داده اوراکل و انتشار اپلیکیشن
– به کارگیری پایگاه داده اوراکل و وصله‌های اپلیکیشن
– استقرار یک پروژه زیست محیطی آزمایشی کوتاه مدت
اگر برای یک پروژه کوتاه مدت نیاز به یک راه حل تکثیر داده دارید، گزینه خرید مجوز سه، شش، نه و دوازده ماهه در اختیار شما قرار می‌‌گیرد. با GoldenGate مجبور نیستید مجوز یک ساله تهیه کنید. این انعطاف پذیری به شما اجازه می‌دهد تا مطابق با بودجه خود، روال حفظ و نگهداری پایگاه داده را انجام دهید.
علی‌رغم حمایت از نسخه سازمانی اوراکل و نسخه استاندارد اوراکل، SharePlex از نسخه‌های اوراکل ۱۰g ، از طریق محیط‌‌های کلاسترشده، ASM ، RACوExadata X2,X3,X4 و X5 پشتیبانی می‌کند. همچنین از پلتفرم‌های سرور گوناگون از جمله AIX ،HP-UX ،Solaris ،Linux و Windows نیز پشتیبانی می‌نماید.

 

دلیل دوم: پشتیبانی
تکثیر داده‌ها و دسترسی بالا معمولاً با هم پیش می‌روند، بنابراین آپ‌تایم ( مدت زمانی که سرور بدون اختلال سرویس ارائه می‌دهد) و طول عملیات (turnaround time) فاکتورهای مهمی هستند. بسته به محیط شما، ممکن است به سطح بالاتری از پشتیبانی نیاز داشته باشید تا پاسخ‌ها را سریعتر دریافت کنید و زمان بیکاری را کاهش دهید. راهکار شما باید کاربرپسند باشد تا آموزش کارمندان به حداقل برسد.
بسیاری از فروشندگان نرم‌افزاری بزرگ از هزاران مشتری که چندین محصول را اجرا می‌کنند، پشتیبانی می‌نمایند. پشتیبانی که آن‌ها در هر تماس عرضه می‌کنند از سطح یک شروع می‌شود و از سوی یک پرسنل بی‌تجربه عمومی صورت می‌گیرد. این نوع خدمات ناکارآمد و وقت گیر به مشتریان، برای بسیاری از فروشندگان عادی شده و به ندرت خدمات مطلوبی به مشتری ارائه می‌دهند. رتبه‌بندی رضایت مشتریان در مورد SharePlex در بررسی‌های ۲۰۱۴ بین ۹۱ و ۹۸ درصد بود.
قابلیت دسترسی و مهارت فنی تیم پشتیبانی SharePlex تضمین می‌کند که راه حل‌های به موقع برای حل مسائل در اختیار مشتریان قرار بگیرد و همین موضوع قلب مشتریانی که به دنبال دسترسی ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته هستند را می‌رباید.‌
SharePlex با یک سال پشتیبانی ۲۴ ساعته بدون هزینه اضافی ارائه می‌گردد. مهندسین ماهر بخش پشتیبانی هر کدام با ۵ سال سابقه کار یا بیشتر با SharePlex، خدمات را به مشتریان ارائه می‌دهند، بنابراین مسائل مربوط به مشتریان اغلب در اولین تماس پشتیبانی حل می‌شود، و این یعنی صرفه جویی در وقت.

 

دلیل سوم: سادگی
آیا تکثیر داده‌ها باید کار پیچیده‌ای باشد؟ GoldenGate اوراکل با ایجاد نیاز به افزودنی‌های پرهزینه برای تکمیل راه حل خود، مطمئناً احساس پیچیده بودن این فرایند را رقم می‌زند. اما در مورد SharePlex این گونه نیست و تکثیر داده‌ها با ۴ روش اصلی ساده می‌شود:

 

۱- سهولت نصب
دانلود و نصب SharePlex و راه اندازی آن ۱۳ دقیقه زمان می‌برد. برخلاف GoldenGate، SharePlex به طور خودکار فرآیندها را براساس اطلاعات ساده در یک فایل پیکربندی، upstream و downstream می‌کند. با حذف تنظیم دستی هر فرایند، SharePlex به شما امکان می‌دهد تکثیر پایگاه‌ داده‌ها را سریعتر انجام دهید.

 

۲- انجمن‌ها و فیلم‌های آموزشی
SharePlex دارای یک انجمن پشتیبان آنلاین و ویدیوهای آموزشی و اطلاعات محصول است. ویدیوهای آموزشی ۵ تا ۱۰ دقیقه اجرا می‌شوند. انجمن‌ها دیدگاه‌های همتایان و کارشناسان را ارائه می‌دهند. منابع اطلاعاتی این انجمن موجب می‌شود تا کار کاربران با SharePlex به مراتب سریعتر از GoldenGate باشد.

 

۳- طراحی ساده و چابک محصول
طرح منحصر به فرد SharePlex تنظیمی را در دو مرحله سریع ارائه می‌دهد: ایجاد فایل پیکربندی و فعال کردن آن.
برای عملیات روزانه، SharePlex به صورت خودکار تمام صف‌ها و فرایندها را ایجاد و همگام سازی می‌کند و دیگر لازم نیست وقت خود را صرف تنظیم و اجرای دستی آن‌ها بکنید. SharePlex کارهای روتین و معمولی همچون همگام سازی یک جدول را ساده می‌کند، این کار با تشخیص محل اجرای کپی و سپس تایید صحت و درستی آن به صورت خودکار در هنگام ارسال و قرار دادن موارد خارج از همگام‌سازی بین منبع و سیستم‌های هدف، صورت می‌گیرد. ویژگی‌های SharePlex این اطمینان را می‌دهند که سورس و هدف همگام سازی شده‌اند و نحوه حل مشکلات را به شما نشان می‌دهند. این قابلیت‌ها در GoldenGate اوراکل وجود ندارند یا این که شامل هزینه اضافی می‌شوند.

 

۴- سرویس‌های حرفه‌ای کم هزینه
پیچیدگی GoldenGate اوراکل منجر به ایجاد صنعتی به نام صنعت مشاوران تخصصی می‌گردد. با این حال، سرویس‌های حرفه‌‌ای SharePlex کم هزینه‌تر و کارآمدتر از GoldenGate اوراکل هستند. برای مثال، اوراکل فاقد ویژگی مقایسه و تعمیر (compare-and-repair) است که موجب زمان بیکاری در زمان همگام سازی مجدد یک پایگاه اطلاعاتی یا جدول خراب می‌گردد. این زمان بیکاری کسب و کار شما را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد و اغلب به معنی هزینه‌های اضافی قابل پرداخت به اوراکل یا مشاوران آن است. یک جستجوی وب ساده برای « مشاوران GoldenGate» صدها نتایج بیشتر از جستجوی « مشاوران SharePlex» نشان می‌دهد که بیانگر تقاضای نسبی برای تامین‌کنندگان خدمات حرفه‌ای است. سادگی، پیچیدگی را مغلوب می‌کند.

 

دلیل چهارم: مقیاس پذیری
با رشد حجم داده‌ها، زیرساخت پایگاه داده‌ها باید متعاقباً مقیاس بندی شود. مقیاس عمودی (scale up) شامل رفتن به یک سرور بزرگتر است، و مقیاس افقی (scale out) شامل تکثیر نظیر به نظیر ( فعال-فعال) یا RAC اوراکل جهت تعادل نرم‌افزار و بار کاربر در سرورهای مختلف پایگاه داده است.
GoldenGate اوراکل ممکن است کاربران را مجبور کند تا به نسخه سازمانی اوراکل با بسته‌های افزودنی یا RAC ارتقاء پیدا کند. SharePlex از سوی دیگر، گزینه‌هایی را برای مقیاس‌پذیری عمودی و افقی بدون افزایش هزینه ارائه می‌دهد:
– اجرا در سرورهای ارزانقیمت و لینوکس با نسخه استاندارد اوراکل
– متعادل کردن بار در میان پایگاه‌های اطلاعاتی مختلف بدون سربار، محدودیت‌ها و هزینه‌هایRAC
– حذف نرم‌افزار RAC که تاخیر ورودی/خروجی را افزایش می‌دهد و زمان انتظار RAC را می‌افزاید
با SharePlex می‌توانید هر تعداد از آن گزینه‌ها را که نیاز دارید، مقیاس‌بندی کنید، بسته به منابع و الزامات دسترسی.

 

دلیل پنجم: بهره‌وری
طراحی، دانلود آزمایشی و نکات آموزشی SharePlex باعث شده که تنظیم و اجرای این نرم‌افزار ساده شود طوری که دیگر لازم نیست برای استفاده و حفظ آن منابع کارکنان را بیافزایید. در حقیقت، SharePlex بهره‌وری کارکنان را از طریق ویژگی‌های اصلی‌اش افزایش می‌دهد:
In-flight data integrity and instantiation مقایسه داده‌های تصویر قبل و بعد در سطح تراکنش برای تشخیص ناهنجاری‌های داده‌ها را ارائه می‌دهد. این ویژگی با خاطر نشان کردن این موضوع که تمام تراکنش‌های باز به سرعت و به درستی کنترل می‌شوند، روی صحت داده‌ها و چک‌پونت تاکید می‌کند. کنترل خطا به طور پیش فرض فعال است تا خطاهای تکثیر و هشدارهای مربوط به مشکلات تشخیص داده شوند. SharePlex می‌تواند تراکنش‌های تکثیر شده را در رویداد خرابی یا از دست رفتن ارتباط شبکه، بازگرداند. در OracleGate، تراکنش‌ها در فایل‌های trail در پایگاه اطلاعاتی منبع گیر می‌افتند. این موضوع ریسک از دست دادن تراکنش‌ها را در هنگام قطع برق و spike های شبکه در هنگام انتقال‌های دسته‌ای افزایش می‌دهد.
Compare-and-repair طراحی شده تا صحت و یکپارچگی را در تمام موارد مصرفی تضمین کند و متوسط زمان تعمیر را کاهش دهد. SharePlex زمان بیکاری مربوط به گرفتن اپلیکیشن‌ها به صورت آفلاین را در زمانی که داده‌ها به خطر می‌افتند، کاهش می‌دهد یا حذف می‌کند. این ویژگی تعمیر را در خط (in line) انجام می‌دهد و موجب صرفه جویی در زمان شده و خطرات احتمالی در کسب و کار را کاهش می‌دهد.
GoldenGate اوراکل ادعا می‌کند که ویژگی مقایسه- و- تعمیر تنها به نفع تکثیر master-to-master است. بهرحال، خرابی ممکن است در تکثیر در هر پایگاه داده رخ دهد حتی در مورد گزارش عملیاتی. در کل برطرف کردن مشکل تراکنش‌ها و تضمین ارائه یک گزارش صحیح و دقیق، به زمان کمتری در مقایسه با بازسازی پایگاه داده خراب نیاز دارد.
به طور پیش فرض، GoldenGate اوراکل خطاهای داده ( کنترل خطا OFF است) را کاهش می‌دهد. بهرحال، این محصول یک افزودنی بسیار گرانقیمت را ارائه می‌دهد. GoldenGate Veridata شرایط خارج از هماهنگی را تشخیص می‌دهد و شما را مجبور می‌کند تا داده‌های خراب را به صورت دستی تعمیر کنید، یک فرایند وقت گیر و پیچیده که در نهایت نیاز به زمان بیکاری و به طور بالقوه تکمیل نمونه‌سازی دارد.
Migration failback مکانیزم بازیابی عقب گرد مهاجرت را فراهم می‌سازد تا نسخه جدیدتر اوراکل به نسخه قدیمی‌تر برگردانده شود. اگر برنامه بعد از مهاجرت به درستی کار نکند، این اقدان از داده‌های شما محافظت می‌کند؛ صرف نظر از این که کاربران از زمان مهاجرت چقدر کار انجام داده‌اند. این کار موجب بازگرداندن نسخه قدیمی‌تر می‌شود بدون آن که داده‌های کاربر از بین برود.
Replication monitor GUI به شما اجازه می‌دهد تا فرمان‌های کنترل را در فرایندهای تکثیر اجرا کنید، عملکرد را نظارت و بهینه سازی نمایید و مشکلات تکثیر پایگاه داده را قبل از آن که منجر به خرابی یا اختلال شوند، تشخیص دهید.
Quest’s SharePlex to Cloud programامکان صرفی جویی در هزینه‌های اضافی را فراهم می‌سازد، به عنوان ارائه دهنده سرویس مدیریت شده شخص ثالث (MSPs) می‌تواند هزینه استخدام کارمندان را در ارتباط با حفظ و نگهداری یک محیط پیچیده کاهش دهد. SharePlex to the Cloud هزینه‌های مدیریت IT را کاهش و نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بالایی را ارائه می‌دهد.
SharePlex وGoldenGate اوراکل به عنوان محصولات تکثیر داده‌ها هر دو به ظاهر شباهت‌هایی دارند. اما بررسی‌های دقیقتر نشان می‌دهد که SharePlex یک راه حل بسیار برتر و جامع‌تر است که سادگی، مقیاس‌پذیری، پشتیبانی و بهر‌ه‌وری را با هزینه بسیار کمتر عرضه می‌دارد.

1 نظرات

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text