img

قابلیت شارژ سریع گوشی را غیر فعال کنیم!

/
/
/

شارژ سریع باتری گوشی‌های هوشمند از سال ۲۰۱۳ و با عرضه فناوری شارژ سریع کوالکام عمومیت پیدا کرد. اما آیا تا به حال به این موضوع اندیشیده‌اید که استفاده از این فناوری می‌تواند چه پیامدهایی را برای گوشی شما داشته باشد؟ در ادامه مطلب به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

مزیت سیستم شارژ سریع همانطور که از نامش مشخص است، شارژ کردن سریعتر دستگاه‌هایی است که با باتری کار می‌کنند. این فناوری به صورت ویژه قصد دارد تا با بالا بردن سرعت شارژ، زمانی که باید منتظر بمانیم تا گوشی از صفر درصد شارژ به صد درصد برسد را به زیر یک ساعت برساند.
در حال حاضر شرکت‌های بسیار زیادی در دنیای تکنولوژی وجود دارند که گوشی‌های هوشمند با فناوری شارژ سریع تولید می‌کنند. در این میان یک فناوری شارژ سریع به صورت عمومی استفاده می‌شود و آن هم نسخه‌های مختلف تکنولوژی QuickCharge شرکت کوالکام است. به جز این گروه، در محصولات دیگر شرکت‌ها از فناوری‌های اختصاصی استفاده می‌شود و به همین خاطر ممکن است فناوری مورد استفاده توسط یک شرکت در محصولات دیگر شرکت‌ها نامعتبر باشد و به همین دلیل نمی‌توان از شارژرهای شارژ سریع برخی فناوری‌ها در دستگاه‌های دیگر استفاده کرد. با این وجود، همه سیستم‌های شارژ سریع از یک اصل ساده برای کار خود استفاده می‌کنند.
به صورت کلی هدف شارژ سریع کاهش زمان منتظر ماندن و افزایش زمان همراه بودن است
به صورت کلی سیستم شارژ سریع میزان توان ورودی دستگاه را افزایش داده و این کار را با افزایش ولتاژ و یا جریان خروجی آداپتور شارژر صورت می‌دهد. دستگاه‌های موبایل به صورت پیش‌فرض مجهز به مدارات محافظت کننده در برابر اضافه ولتاژ و اضافه جریان هستند و همین مدارات در صورتی که میزان ولتاژ و جریان پایانه ورودی دستگاه زیاد باشد، اجازه شارژ را به آن نمی‌دهند. این کار برای جلوگیری از بالارفتن بیش از حد گرمای ناشی از حرکت الکترون‌ها به داخل باتری و ایجاد اختلاف پتانسیل بیشتر که به اصطلاح، «شارژ شدن» نامیده می‌شود، صورت می‌گیرد. در واقع با افزایش سرعت شارژ، میزان تحرک حامل‌های انرژی در باتری افزایش پیدا کرده و باعث گرمای قطعات داخلی باتری می‌شود که در ادامه می‌تواند با افزایش بی‌رویه، منجر به آتش‌سوزی باتری انفجار آن هم بشوند.
اما عملکرد سیستم شارژ سریع همینجا آغاز می‌شود. در این سیستم با تغییراتی که در هر دو سمت شارژر و مدارات داخلی دستگاه صورت می‌گیرد، میزان توان خروجی شارژر افزایش یافته و در سمت دیگر هم آستانه عملکرد مدارات محدود کننده افزایش پیدا می‌کند. نتیجه این عملیات، افزایش توان شارژ است که منجر به افزایش سرعت شارژ دستگاه (باتری) می‌شود. البته در این مرحله مدارات و محاسبات به نحوی تنظیم شده و تغییر می‌کنند که از هرگونه خطری به دور باشند ولی مسلماً این روش برای بلند مدت به هیچ عنوان مناسب نبوده و می‌تواند به باتری دستگاه آسیب‌های جدی وارد کند.
اول از همه دلیل این آسیب‌ها ذات باتری‌های لیتیوم-یون است که با افزایش سرعت شارژ (افزایش جریان و یا ولتاژ ورودی به هنگام شارژ) در قطعات داخلی و در لبه‌های الکترودها دچار فرسودگی شده و به همین خاطر می‌تواند در بلندمدت منجر به ایجاد قوس الکتریکی در داخل باتری شده که بدترین حالت ممکن که جرقه و انفجار در صورت تداوم و افزایش دامنه قوس است نیز می‌تواند به وقوع بپیوندد. در واقع شارژرهای اورجینال دستگاه‌های شارژ سریع، می‌توانند تا زمان ۱۸ الی ۲۴ ماه بدون مشکل کار کنند ولی پس از آن به دلیل ساختار تغییر یافته شیمیایی باتری و الکترودها، کارایی قبل را از دست داده و خطراتی که به آنها اشاره شد، کم‌کم آغاز می‌شوند.
دلیل دوم هم طبیعت جریان الکتریکی و ایجاد گرماست. طبق روابط ساده ترموالکتریک، هر چه میزان جریان عبوری از یک هادی افزایش پیدا کند، گرمای ایجاد شده در سطح آن نیز افزایش پیدا می‌کند. این گرما می‌تواند در صورت تداوم و افزایش بیش از حد، منجر به ایجاد تغییرات شیمیایی در ساختار مولکولی هادی شود و نتیجه آن کاهش کیفیت باتری و یا هادی است.
به عبارت ساده با استفاده طولانی مدت از سیستم‌های شارژ سریع، کیفیت باتری دستگاه می‌تواند کاهش پیدا کند. در این حالت محیط پیرامون دستگاه نیز بسیار اثرگذار است. هر چه محیط گرمتر باشد اثرات مخرب شارژ سریع افزایش پیدا می‌کند و در عوض هرچه شرایط محیطی، خنک‌تر و جریان هوا بیشتر باشد، می‌توان این دما را کاهش داد و خطرات ناشی از شارژ سریع را کاهش داد.
با توجه به موارد فوق، اگرچه شارژ سریع یکی از بهترین و دوست‌داشتنی‌ترین قابلیت‌های اسمارت‌فون‌های روز بازار است ولی می‌تواند در استفاده بلند مدت باعث کاهش کارایی دستگاه و همچنین خطرات ناشی از آن شود. از این رو برای شما دوستان ۴ پیشنهاد خوب داریم که با استفاده از آنها می‌توانید خطرات مطرح شده بالا را کاهش داده و از وقوع حوادث پیش‌بینی‌نشده نیز جلوگیری کنید.

پیشنهاد اول: تنظیمات گوشی خود را تغییر دهید
یکی از قابلیت‌های خوبی که بسیاری از شرکت‌ها در رابط کاربری خود قرار داده‌اند امکان تنظیم نحوه شارژ دستگاه است. در واقع با توجه به اینکه خود شرکت‌ها به مضرات بلند مدت شارژ سریع آشنا هستند، شرایط فراهم شده است تا کاربر بتواند به صورت دستی روش شارژ را تغییر دهد.
برای این منظور می‌توانید به بخش تنظیمات و سپس بخش باتری دستگاه خود وارد شوید و به دنبال گزینه‌ای برای تغییر روش شارژ از شارژ سریع به شارژ معمولی بگردید. اگر شما از گوشی‌های ساخت سامسونگ استفاده می‌کنید این بخش در قسمت Settings > Device Maintenance > Battery قرار دارد و با تغییر گزینه‌ای به نام Fast Cable Charging می‌توانید حالت شارژ را تغییر دهید.
البته اگر گوشی شما ساخت دیگر شرکت‌هاست و به هیچ روشی نتوانستید از این گزینه استفاده کنید می‌توانید از دو روش بعدی استفاده کنید.

قابلیت شارژ سریع گوشی را غیر فعال کنیم!

پیشنهاد دوم: از یک شارژر معمولی استفاده کنید
راه حل دوم ما استفاده از یک شارژر معمولی به جای شارژرهایی است که به صورت پیش فرض با تکنولوژی شارژ سریع ساخته شده‌اند. این شارژرها مسلماً در منزل بسیاری از ما وجود دارند و در صورتی هم که موجود نباشند می‌توانید آنها را از بازار به قیمت‌های بسیار مناسب کمتر از ۵۰ هزار تومان خریداری کنید.
در واقع یک شارژر معمولی که بتواند با سرعت عادی گوشی شما را شارژ کند، تنها کافیست خروجی ولتاژ ۵ ولت ثابت به همراه جریان ۱٫۰ تا ۲٫۰ آمپر داشته باشد. به صورت پیش فرش شارژرهایی که توان بیشتر از ۱۰ وات دارند وارد حوزه شارژ سریع می‌شوند و به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم از این شارژرها کمتر استفاده شود. اگر باز هم به این روش دسترسی ندارید می‌توانید به روش سوم نیز فکر کنید.

پیشنهاد سوم: از لپتاپ، PC و یا کنسول خود برای شارژ استفاده کنید
برای آن دسته از دوستانی که زمان و یا شرایط تهیه شارژر معمولی ندارند بهترین روش استفاده از درگاه USB موجود روی لپتاپ، PC و یا هر دستگاه دیگری است. در این حالت این دستگاه‌ها به صورت استاندارد خروجی ۱٫۰ آمپر با ولتاژ ۵ ولتی دارند که به دلیل استفاده از تثبیت‌کننده‌های داخلی باکیفیت توسط منبع تغذیه دستگاه، ولتاژ صاف و بدون نوسانی را ارائه می‌دهد. استفاده از این روش می‌تواند در مواقع ضروری نیز بسیار مناسب باشد و در عین حال سلامت دستگاه را نیز تضمین کند.

قابلیت شارژ سریع گوشی را غیر فعال کنیم!

پیشنهاد چهارم: استفاده ترکیبی
این روش که بهترین نوع شارژ است می‌تواند راه حل نهایی شما باشد. در واقع برای اینکه هم از مزایای روش شارژ سریع استفاده کنید و هم به سلامت دستگاه خود فکر کنید، می‌توانید از روش ترکیبی استفاده کنید.
در این حالت شما باید دو نوع شارژر داشته باشید که نوع اول شارژر اورجینال خود دستگاه با فناوری شارژ سریع است و نوع دوم هم یکی از دو روش شارژ معمولی بالاست.
این روش به صورت ترکیبی میان دو روش شارژ سریع و معمولی توازن ایجاد می‌کند که در آن می‌توانید شباهنگام که گوشی خود را به شارژ می‌زنید از شارژرهای معمولی استفاده کنید و در هنگام روز و مواقعی که نیاز دارید تا گوشی خود را به سرعت شارژ کنید و برای مدتی دسترسی به منبع شارژ متصل به برق شهر ندارید، از شارژر سریع استفاده کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text