img

تشخیص چهره در برابر شناسایی اثر انگشت…

/
/
/

در این مقاله نگاهی به چگونگی کارکرد شناسایی چهره و دلیل جایگزینی آن با حسگر اثر انگشت و همچنین مقایسه این دو فناوری در زمینه‌های اعتماد پذیری، امنیت و حریم خصوصی خواهیم داشت.

 

با توجه به مواردی چون قابلیت اعتماد، امنیت و سرعت کدام یک از این گزینه‌ها بهترین روش برای باز کردن قفل آیفون است ؟

 

شناسایی چهره چیست؟
از زمان عرضه آیفون ۵S به لطف حسگر اثر انگشت پنهان شده در کلید Home شناسایی اثر انگشت سریع‌ترین و موثر‌ترین راه باز کردن یک دستگاه دارای سیستم عامل Ios میباشد.
درحالی که امنیت این روش اثبات‌ شده مشکل خاصی نیز ایجاد کرده است : اگر بخواهید از شر کلید بزرگ جلوی صفحه خلاص شوید تا فضا برای نمایشگر بزرگ‌تری باز شود تکلیف چیست ؟
بسیاری از دستگاه‌های اندرویدی این مشکل را با قرار دادن حسگر اثر انگشت در پشت یا کناره‌های گوشی حل کرده‌اند که نتیجه آن نمایشگری بزرگ و یکپارچه در جلوی گوشی میباشد، با این وجود اپل تصمیم گرفت تا راه حل متفاوتی برای این مسئله ارائه دهد.
با معرفی آیفون X (که TEN تلفظ میشود) شناسایی چهره نیز پا به عرصه وجود گذاشت که با استفاده از دوربین جدید TrueDepth نقشه‌ای سه بعدی از از صورت شما تهیه میکند، این بدان معناست همانطور که اثر انگشت شما توسط حسگر این فناوری برای باز کردن گوشی اسکن میشد حال چهره شما نیز همان کار را انجام میدهد.

 

تشخیص چهره در برابر شناسایی اثر انگشت...

شناسایی چهره چگونه عمل میکند ؟
دوربین TrueDepth آیفون X از چندین عنصر مختلف تشکیل شده که همه آنها در کنار یکدیگر تصویر سه بعدی صورت شما را میسازند.
در قدم اول Dot Projector همانطور که از نامش بر‌می‌آید ۳۰۰۰۰ نقطه نامرئی روی صورت شما ترسیم میکند، این نقاط با نشانه گذاری بر روی خصوصیات صورت شما نقشه‌ای با جزییات بالا خلق میکنند.
خواندن این نقاط به عهده دوربین مادون قرمز است که محل جایگیری هر نقطه را ذخیره میکند و سپس آنها را مستقیما به Secure Enclave که درون پردازنده A11 Bionic گوشی قرار دارد ارسال میکند.
این مکان همان جایی است که بررسی چهره اسکن شده در صورت مطابقت با اطلاعات منجر به باز شدن قفل گوشی میشود، تمام این موارد با سرعت پلک زدن و در حالی انجام میشود که هیچ گونه اطلاعاتی از گوشی به سرور‌های خارجی ارسال نمیشود.
با این حال سعی کنید چندان آهسته پلک نزنید زیرا شناسایی چهره تنها در صورتی عمل میکند که مستقیما به دوربین نگاه کنید، این قابلیت امنیتی عاقلانه بدین خاطر است که در صورت خواب بودن شما کسی نتواند قفل گوشی را به راحتی باز کند. (ممکن است فکر کنید این مورد برای کسانی که به دلیل معلولیت خاصی قادر به باز کردن چشمان خود نیستند مناسب نباشد ولی ظاهرا این گزینه را میتوان در تنظیمات دسترسی خاموش کرد.)
به لطف فناوری Flood Illuminator که در دوربین به کار رفته سیستم تشخیص چهره حتی در تاریکی نیز میتواند شما را ببیند به همین خاطر سناریوی سوء استفاده از گوشی وقتی که شما خواب هستید چندان هم دور از ذهن به نظر نمیرسد.
خوشبختانه راهی نیز وجود دارد که با ثبت گوشی در زمانی که شما داخل سینما هستید دستگاه میتواند عامدانه از باز کردن قفل خود در طول نمایش فیلم خودداری کند.

 

تشخیص چهره در مقایسه با اثر انگشت چقدر قابل اعتماد است ؟
همانطور که هنوز زمان زیادی باقی مانده تا این قابلیت بتواند راه خود را باز کند، نمیتوانیم با اطمینان بگوییم که پروتکل‌های شناسایی آن تا چه اندازه‌ای دقیق و نیرومند خواهند بود.
این قابلیت در اولین نمایش عمومی نتوانست عملکرد صحیحی را برای کریگ فدریگی یکی از مدیران اپل داشته باشد و برای لحظاتی اسباب خجالت وی را مقابل میلیون‌ها بیننده فراهم ساخت.
در بررسی‌های بیشتر اینطور به نظر میرسد که خاموش شدن آیفون یا استفاده نکردن از آن برای مدتی نسبتا طولانی باعث میشود که جهت باز کردن قفل آن نیاز به رمز عبور داشته باشید. این خصیصه امنیتی بر روی دیگر دستگاه‌های دارای حسگر تشخیص اثر انگشت نیز مشاهده میشود اما در رویداد اپل نکته چندان خوشایندی نبود، با این حال فدریگی توانست این موضوع را با شوخی و اعتماد به نفس خود پشت سر بگذارد و سیستم تشخیص چهره برای باقی کنفرانس زنده عملکرد بی نقصی از خود نشان داد و توانست قفل گوشی را در شرایط متعددی باز کند.
همانطور که تشخیص اثر انگشت هر از گاهی در شناسایی انگشت دچار مشکل میشود مطمئنا چنین اتفاقی برای تشخیص چهره نیز رخ خواهد داد که جای نگرانی ندارد چراکه برای فعال سازی این قابلیت شما میبایست یک رمز عبور نیز ایجاد کنید به همین خاطر هیچگاه پیش نمی‌آید که نتوانید قفل گوشی خود را باز کنید.

 

آیا تشخیص چهره از اثر انگشت ایمن‌تر است؟
سالهاست به ما گفته شده که اثر انگشتانمان از بسیاری جهات بی همتا هستند و این مورد ارتباط مستقیمی با مقبولیت سریع این فناوری به عنوان یک قابلیت امنیتی دارد که حتی از آن در پرداخت مبالغ خریداری شده در Apple Pay نیز استفاده میشود اما بنا به دلایلی اینکه دوربینی به چهره شما نگاه کند چندان ایمن به نظر نمیرسد. در صورت کثیف بودن لنز یا استفاده از عینکی متقاوت تکلیف چیست ؟ خب به نظر میرسد که اپل سیستم تشخیص چهره را به شکلی دقیق پیاده‌سازی کرده و طر‌ح-های شگفت‌انگیزی را در کنفرانس معرفی خود اعلام کرده است.
در هنگام استفاده از حسگر اثر انگشت شانس اینکه کسی بتواند گوشی شما را با اثر انگشت خودش باز کند حدود ۱ در ۵۰۰۰۰ است، این اعداد در زمان استفاده از تشخیص چهره کمی بهتر هستند و به میزان ۱ در ۱۰۰۰۰۰۰ میرسند و طبق هر معیاری این اعداد افزایش سرسام آوری داشته‌اند.

 

تشخیص چهره در برابر شناسایی اثر انگشت...

اپل همچنین اعلام کرده که تشخیص چهره قادر است صورت شما را در صورت داشتن کلاه، عینک یا حتی بلند شدن ریش نیز شناسایی کند، البته ما نمیتوانیم تایید کنیم که شاید دوربین گوشی میتواند روح شما را هم ببیند اما وجود چنین احتمالی خیلی دور از ذهن نیست.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text