img

معرفی و نصب LineageOS

/
/
/

با LineageOS گوشی‌های قدیمی یا به روزنشده خود را با یک نسخه تر و تمیز و جدید از اندروید گوگل احیا کنید…

پول همه چیز را تغییر می‌دهد و در مورد سیستم عامل فوق العاده محبوب سیانوژن نیز همین برخورد را نیز داشت. پول فلسفه شرکت را تغییر داد، از توسعه رایگان به تجاری تغییر رویه داد، مدیر عامل شرکت و رهبر پروژه تغییر کرد و احتمالا کمبود پول منجر شد که شرکت Cyanogen کاهش چشم گیری در کارهای خود داشته باشد و حذف پشتیبانی برای Cyanogenmod به وجود بیاید.
به هر حال ما اکنون آخرین نسخه Cyanogenmod را داریم و جانشین منبع باز آن، LineageOS، توسط رهبر پروژه اصلی Cyanogenmod، استیو کانچ، ایجاد شده است و فقط اسم آن تغییر کرده است، اما شماره نسخه ها، از ۱۴٫۱ در اولین نسخه Lineage، به طور مستقیم توسط Cyanogenmod دنبال می شود و پایه کد به سختی تغییر می کند.

قبل از اینکه بفهمیم چطور , بیایید ببینیم چرا …
LineageOS برای کسانی که می‌خواهند تلفن همراه و یا تبلت خود را کنترل کنند عالی است. نه تنها به این دلیل که از اندروید متمایز نیست، بلکه به این دلیل که توسعه دهنده احساس می‌کند که سیستم‌عامل موبایل گوگل او را سرگرم می‌کند، بهبود محسوس در سیستم‌عامل ایجاد کرده است. که باعث شده است گوشی تلفن باتری را مدت طولانی تری نگه دارد و ارتباطات خصوصی بیشتری داشته باشید. این سیستم عامل به وسیله افرادی که تلفن‌های خود را دوست دارند و می‌خواهند بهتر از این ها باشند، پیشرفت کرده‌ است. نصب LineageOS بر روی اندروید ساده دارای معایبی است. گوگل اخیرا سیستم SafeNet را در فروشگاه Google Play خود اجرا کرده است، که توسعه دهندگان برنامه را قادر می سازد تا دستگاه ها را در حالت «خوب شناخته شده» بررسی کنند و از همخوانی و عملکرد گوشی با برنامه مورد نظر خود اطمینان حاصل کنند. توسعه دهندگان Lineage، با توجه به نیاز به پاسخگویی، عاقلانه تصمیم گرفتند که این چک و بررسی را نادیده نگیرند، این بدان معناست که شما ممکن است برنامه‌های خاصی را پیدا کنید که از طریق کانال‌های عمومی در دسترس نیستند، اگرچه به طور کلی با جستجو در وب برای فایل هایی با پسوند .apk در صورتی که بخواهید آنها را از مسیری به غیر از Google playنصب کنید، می توانید فایل های مورد نظر خود را پیدا کنید.

 

پیش‌نیازها
برای نصب LineageOS ، قطعا به یک تلفن سازگار یا تبلت و کابل مربوطه برای اتصال به رایانه خود نیاز دارید. لیست کامل را در
wiki.lineageos.org/devices/
بررسی کنید. اگر یک گوشی مدرن دارید، باید بتوانید بدون مشکلی سیستم عامل خود را غیرفعال کنی ، گرچه انتظار نداشته باشید که یک دفعه به آخرین نسخه از این اندروید برسید.
شما همچنین به ADB -بانک توسعه اندروید نیاز دارید – که روی کامپیوتر شما نصب شده‌است. جعبه نصب ABD که در بالا آمده است را ببینید؛ این صندوق کاملا کارآمد و مفید نیست. طبیعتا شما به نسخه خاصی از LineageOS برای دستگاه خود نیاز دارید. ما در حال نصب سیستم عامل هستیم، این به معنای آن است که با سخت‌افزار خاص داخل دستگاه کار می‌کند، و هیچ نسخه ی همه گیری وجود ندارد که متناسب با هر نوع گوشی باشد.
در حالی که بسته سفارشی خود را می توانید بسازید، و این قطعا بهترین راه برای رسیدن به آخرین ویژگی های LineageOS است، شما می توانید این فرایند را با دانلود ROM از پیش ساخته شده از
http://downloads.lineageos.org
ساده کنید. اگر می خواهید نسخه خاص خودتان را بسازید، یک راهنمای در صفحه Lineage wiki برای سخت افزار خاص شما وجود دارد.
در نهایت ، دستگاه شما بوت لودر باز نیاز دارد. راهنمایی های خاص برای این کار کاملا وابسته به دستگاهی هستند که شما به دنبال نصب روی آن هستید؛ ما از HTC One M7 برای این برنامه آموزشی استفاده می‌کنیم، و راهنما نشان می‌دهد که؛ است بوت لودر دستگاه شما ممکن است قبلا باز شده باشد و یا در غیر این صورت ممکن کاملا روش متفاوتی برای باز کردن آن نیاز باشد. باز هم Lineage wiki را برای دستورالعمل‌های خاص بررسی کنید، یا یک ابزار مانند SuShine را (http://theroot.ninj) به عنوان آخرین راه‌حل در صورت تمایل سازنده سرسخت دستگاه خودتان امتحان کنید.

 

Fastboot برای آزادی
بیایید به سرعت دوباره بگویم، قبل از اینکه وارد عمل شویم، ما این راهنمای را برای نصب LineageOS بر روی HTC One M7 قرار دادیم؛ دستگاه شما ممکن است نیاز به مراحل کمتر داشته باشد یا ممکن است بسیار پیچیده باشد. و خطراتی برای انجام این کار وجود دارد؛ جعبه «مراقب باشید» (در بالای صفحه) را برای مقابله با این موارد ببینید.
اول ، باید دستگاه را به یک حالت آسیب‌پذیر برسانیم – که به معنای فعال‌سازی حالت Fastboot است . Fastboot پروتکلی است برای نوشتن داده ها به طور مستقیم برای حافظه فلش شما استفاده می‌شود ، که دقیقا همان جایی است که سیستم عامل سفارشی ما قرار است به آن متصل شود. البته همه چیز به این سادگی نیست ، اما اجازه دهید گوشی هوشمند خود را با تایپ کردن bootloader reboot adb در یک پایانه راه‌اندازی کنید . زمانی که این کار انجام می‌شود – و باید از صفحه نمایش تلفن شما کاملا واضح باشد ، که یک دسته اطلاعات مرموز در مورد نسخه‌های خاصی از چیزهای خاص که در آن اجرا می‌شود ، نشان می دهد و می گوید، « USB Fastboot «. حالا بررسی کنید که لینوکس هنوز گوشی را با تایپ کردن “fastboot devices” در پایانه، می‌بیند. بسته به تنظیمات شما ، این ممکن است به عنوان یک کاربر برتر (ادمین) انجام شود ؛ اگر چنین است به جای آن، این را راه اندازی کنید:

cd ~/platform-tools
sudo ./fastboot devices

 

معرفی و نصب LineageOS

باز کردن
یکی از چیزهایی که احتمالا در مورد صفحه دستگاه خود خواهید دید کلمه “LOCKED” است. اکثریت قریب به اتفاق دستگاه‌ها bootloaders را قفل می‌کنند – به دلیل مشخصی: بسیاری از تولیدکنندگان ترجیح می دهند به کاربران متوسط اجازه ‌ندهند تا نسخه‌های اندروید سفارشی را روی گوشی نصب کنند، چرا که ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات تکنیکی و تحمیل هزینه های پشتیبانی و گارانتی بر شرکت سازنده شوند. اکنون که ما به fastboot دسترسی داریم ، می‌توانیم نشانه و کد آنلاک دستگاه را بدست آوریم:

fastboot oem get_identifier_token

در مورد در حال بررسی ما، در وب سایت HTCDev برای ثبت به عنوان توسعه دهنده وارد می شویم، و پس از آن بازدیدی از

http://htcdev.com/

می کنیم تا bootloader این نشانه را به یک کلید تبدیل کنیم. هشدار نسبتا خوبی در سایت قبل از اینکه ما وارد فرآیند شویم، وجود دارد، زیرا این آخرین فرصت بازگشت به قبل از اینکه دستگاه شما مجبور به تنظیم مجدد کارخانه باشد است. دستورالعمل‌ها را اجرا کنید، نشانه قفل خود را کپی کنید و آن را در قسمت مربوطه قرار دهید، همه متن را یک پارچه کرده و به صورت یک بلوک کامل در آورید تا شناسانگر آغازی و پایانی دست نخورده باقی بمانند. اگر همه چیز خوب پیش برود، باید کلید Unlock خود را به آدرس ایمیل ثبت شده خود ارسال می کنید. این قسمت را در دایرکتوری

~/platform-tools

ذخیره کنید، که ابزار fastboot در آن قرار دارد، سپس به ترمینال خود برگردید، به دایرکتوری ~/platform-tools بروید، و وارد شوید ( اگر سازنده دستگاه شما چیزی دیگری را به شما ارسال کرده نام فایل را تغییر بدهید)، برای شروع باز کردن عبارت زیر را وارد کنید:

sudo ./fastboot flash unlocktoken Unlock_code.bin

شما این بار سلب مسئولیت دیگری را بر روی صفحه نمایش خود خواهید دید. این آخرین شانس شما برای برگشتن است. به محض انتخاب مناسب شما دستگاه شما احتمالا تنظیم مجدد کارخانه را خواهد داشت. به حالت تنظیمات و فعال کردن حالت توسعه دهنده و اشکال زدایی USB مانند قبل برمی گردید.

 

حالت Recovery
حالا که ما دسترسی به bootloader شما را باز کرده‌ایم، وقت آن رسیده است که سخت‌افزار خود را فریب بدهیم تا متوجه کار ما نشود _ یک گوشی در حالت Recovery می تواند به خوبی سیستم عامل جدید را بپذیرد.
ابتدا با نوشتن دستور

adb reboot bootloader

 

 

به قسمت بوت لودر بر گردید و مطمئن شوید که فست بوت باز شده است. حالا در مرورگر وب خود http://twrp.me را وارد کنید و نسخه مربوطه دستگاه خود را دریافت کنید . TWR یک بسته Recovery سفارشی است که یکی از مواردی را که با گوشی یا تبلت شما نصب شده است را لغو می کند، که به عنوان سیستم‌های بازیابی پیش‌فرض در نظر گرفته می‌شود. فایل را به ~/platform-tools directory کپی کنید، ترمینال خود را در آن دایرکتوری باز کنید و سپس وارد شوید ، نام فایل را برای دستگاه خود وارد کنید :

sudo ./fastboot flash recovery twrp-3.1.1-0-m7.img

حالا باید دستگاه خود را راه‌اندازی کنید و به صورت دستی به حالت بازیابی وارد شوید . در گوشی ما این کار را با نگه داشتن دکمه های قدرت و کاهش صدا در بوت کردن انجام می‌دهیم ؛ روش شما ممکن است متفاوت باشد . همچنین صفحه نمایش را خیلی شبیه صفحه نمایش fastboot که قبلا بوت کردیم خواهید دید. از دکمه های ذکر شده استفاده کنید تا گزینه ‹بازیابی› را انتخاب کرده، و هنگامی که TWRP بارگذاری می شود، از ضربه برای اجازه دادن استفاده کنید.

 

معرفی و نصب LineageOS

فلش نرم افزار
با TWRP فعال ، adb devices را بررسی کنید که کامپیوتر می‌تواند دستگاه شما را ببیند – باید در حالت بازیابی فهرست شود. نسخه مناسب LineageOS برای گوشی یا تبلت خود را از http://download.lineageos.org بگیرید و بسته برنامه‌های گوگل را از http://opengapps.org (به نام gapps) که منطبق با معماری دستگاه شما است، دانلود کنید. در میان گزینه ها وجود دارد؛ برای دیدن یک جدول مقایسه، روی ‹variant› در بالای ستون سمت راست کلیک کنید تا بتوانید بسته برنامه های مورد نیاز و دلخواه خود را انتخاب کنید.
نصب برنامه‌های گوگل اختیاری است، و ما به طور کامل یک جایگزین کاملا متن‌باز خواهیم داشت، اما شما ممکن است تجربه اندروید متفاوت و بدون فروشگاه گوگل ببینید . لازم به ذکر است که OpenGApps از فایل‌های خود در سرورهای بسیار بدی میزباین می کند، بنابراین ممکن است کمی زمان و پشت‌کار برای دانلود آن‌ها نیاز داشته باشید ؛ ما استفاده آزاد از wget – c را به کار گرفتیم تا بارگیری‌ها را ازسر بگیریم. فایل‌ها را در دایرکتوری ~/platform-tools قرار دهید و آن‌ها را به دستگاه خود آپلود کنید :

adb push lineage<filename>.zip /sdcard/
adb push open_gapps<filename>.zip /sdcard/

 

توجه داشته باشید که ما آنها را به آدرس /sdcard / در دستگاه شما آپلود میکنیم؛ این امر حتی اگر یک اسلات کارت حافظه فیزیکی نداشته باشد، به علت تقلید از طرح فایل اندروید، ممکن خواهد بود. اساسا، /sdcard/ کد برای «ذخیره سازی داخلی» است؛ اگر متوجه شدید adb فرآیند را به جلو نمی برد، (و در بعضی از دستگاه ها مشخص نیست)، شما فقط می توانید فایل ها را با استفاده از برنامه مدیر فایل های دسکتاپ خود کپی کنید، به خصوص اگر آن را پیدا کرده و سخت افزار خود را به عنوان درایو نصب کنید.
به دستگاه شما برگردیم ، حالا می‌توانید از حافظه داخلی خود، یا وضعیت فعلی نسخه پشتیبان و بک آپ تهیه کنید. این کار در زمای که بخواهید به سیستم عامل ساخته شده توسط سازنده دستگاه برگردید مفید خواهد بود. وقتی که آماده نصب بودید وارد منو Wipe شده و Advanced Wipe را انتخاب کنید. گزینه های مربوطه را بررسی کنید و پارتیشن های Cache، Data و System را کاملا پاک کنید، سپس به منوی اصلی بروید و Install را انتخاب کنید. از طریق حافظه داخلی خود حرکت کنید، فایل zip LineageOS را انتخاب کنید تا سیستم عامل شما فلش شود. در این مرحله صبور باشید ممکن است به نظر برسد که هیچ چیز اتفاق نمی افتد، اما قطع کردن این روند می تواند به این معنی باشد که سخت افزار شما نابود خواهد شد.
حالا ، قبل از راه‌اندازی مجدد سیستم ، همان فرآیند را با فایل برنامه‌های گوگل تکرار کنید. این برنامه نصب کمی واضح تر است، بنابراین شما هر برنامه را مشاهده خواهید کرد.

 

معرفی و نصب LineageOS

دسترسی به root
هنوز کاملا گوشی را راه اندازی مجدد نکنید. کاربران پیشرفته ممکن است فرصتی برای دسترسی ریشه ای به سیستم خود داشته باشند. به صورت پیش‌فرض LineageOS ، مفاهیم امنیتی آشکاری دارد، یک app rogue برنامه سر سخت با دسترسی ریشه‌ای را نصب می‌کند و به راحتی دستگاه شما را به خطر می اندازد. این مورد چیزی نیست که همه نیاز داشته باشند، اما پتانسیل سخت‌افزاری شما قطعا با آن افزایش می‌یابد. می‌توانید ابزار LineageOS را از http:/download.lineageos.org/extras فقط آن نسخه ای را که با OS شما مطابقت دارد دانلود کنید همانطور که قبلا آن را به گوشی خود آپلود کرده اید، و از ابزار نصب TWRP استفاده کردید. این کار طولانی تر از آن چیزی است که شما ممکن است برای چنین فایل کوچک انتظار داشته باشید اما مجوزهای زیادی برای تغییر در دستگاه به شما می دهد. اگر بعدا تصمیم بگیرید که دستگاه خود را unroot کنید ، ابزار مربوطه را در همان مکان پیدا خواهید کرد؛ فقط کافی است آن را برای بازیابی بوت کنید و برای unroot کردن فلش کنید.

 

راه اندازی
بالاخره زمان راه اندازی مجدد دستگاهتان رسیده است. این گزینه به شما داده خواهد شد که برنامه TWRP را در سیستم خود نصب کنید، که کاملا تصمیم با شما است چرا که در حال حاضر با استفاده از یک دستگاه با نرم افزار های سیستم عامل سفارشی می توانید کار بازیابی را کمی ساده تر انجام دهید. بنابراین ایده بدی نیست. در حال حاضر فرآیند بوت اولیه بسیار طولانی است که طی آن LineageOS از طریق حافظه دستگاه شما متوقف می شود و مطمئن شوید همه چیز تنظیم شده است. صبر کنید، منتظر انیمیشن اولیه باشید، در فرآیند راه اندازی اولیه کاربر وارد خواهید شد. که به شما امکان می دهد اطلاعات را از دستگاه دیگری بازگردانید و همچنین از شما خواسته می شود که در اینجا به خدمات Google وارد شوید اگر از برنامه های Google یا فروشگاه Google Play استفاده نمی کنید، آن را نادیده بگیرید.
وقتی از طریق اندروید وارد می‌شوید، – پیکربندی خاص LineageOS – ما توصیه می‌کنیم که حفاظت از حریم خصوصی را تغییر دهید , که به طور پیش‌فرض از کار افتاده است، بنابراین شما می‌توانید به طور خاص آنچه را که برنامه‌های داده‌ای در دستگاه شما مجاز هستند کنترل کنید. می‌توانید تنظیمات خود را در منوی تنظیمات منوی حریم خصوصی تغییر دهید، بنابراین اگر به نظر می‌رسد یک برنامه حجم اش بسیار زیاد است می‌توانید آن را به اندازه کافی کاهش دهید. زمانی که این کار انجام شد، با یک دستگاه تمیز رو به رو می شوید، که حاوی هیچ یک از برنامه های بی استفاده اصلی سازنده نیست، اگر برنامه‌های گوگل را نصب نکردید، جایگزین های Open Source Lineage را خواهید یافت تا اطمینان حاصل کنید که سخت افزار تلفن شما قابلیت های مورد نیاز خود را دارد.

 

معرفی و نصب LineageOS

گزینه های اضافی
اگر بسته  (root) را نصب کرده اید، اکنون باید آن را فعال کنید. به تنظیمات بروید و ۷ بار روی شماره ساهت (Build No) ضربه بزنید، همانطور که قبلا انجام داده اید، برای فعال کردن حالت توسعه دهنده از آن استفاده می شود. به صفحه تنظیمات اصلی بروید و وارد منوی حالت توسعه دهنده شوید. ما پیشنهاد می کنیم بارگذاری مجدد پیشرفته را انجام دهید این کار این اجازه را به شما می‌دهد که سریع تر وارد Boot loader با استفاده از روش راه‌اندازی مجدد استاندارد شوید – سپس به گزینه دسترسی root بروید و سطح دسترسی تان را انتخاب کنید . adb تنها دستور فرستادن از طریق پل توسعه دهنده اندروید را محدود می‌کند ، یعنی شما می‌توانید دسترسی root را به دست آورید.
در قسمت توسعه دهنده، گزینه هایی بیشتر از آنچه که قبلا در اندروید دیده بودید، وجود دارد. شما واقعا می‌توانید به طور خاص به نکات خاصی بپردازید و برخی سیاست‌های سخت را بر روی سخت‌افزار خود اعمال کنید. برای مثال ، فعال کردن گزینه «Don’t keep activities«، اگر می‌خواهید از دسترسی بیش از حد برخی برنامه ها جلوگیری کنید، و یا با تغییر دادن « Enable Local terminal « ، یک برنامه برای امکان دسترسی به دستگاه تان برای اینکه به برنامه‌های root دسترسی داشته باشید، اضافه می‌کند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text