img

راهنمای برنامه نویسی در Perl, PHP, Python

/
/
/

Perl ،PHP و python سه زبان برنامه نویسی آسان و محبوب هستند که هر کدام مزیت و معایبی دارند. افراد علاقه مند به برنامه نویسی می توانند از این راهنما استفاده کنند.
برای ارتقاء مهارت های برنامه نویسی، یادگیری زبان برنامه نویسی کافی نیست. در حقیقت، باید شرایط مشتری را درک کرد و زبان در دسترس را انتخاب نمود. تغییر زبان برنامه نویسی آسان است، به شرط آن که با این زبان ها آشنا باشید. اما زبان های برنامه نویسی زیادی در دنیا هست، هر کدام مزیت و معایبی دارند. یک برنامه نویس با استفاده از مزیت های زیان های مختلف، می تواند اپلیکشین های قوی بسیازد.عوامل زیادی در این طراحی نقش دارند، برای مثال می توان به کارکرد اپلیکشین، حمایت از ویژگی های جدید، پلتفرم اجراشده، عملکرد،امنیت، کد،اندازه ، جامعه و پشتیبانی.
امروز قصد داریم به مورد از زبان های برنامه نویسی Perl، PHPو Python را بررسی کنیم. تمام این سه زبان پویا و به نحوی قوی هستند و برای کاربرد های مختلف استفاده می شوند. اما، بیشتر در اپلیکشین های وب و کار با اسکریپت کاربرد دارند.

Perl
Perl یک زبان برنامه نویسی پویا ، سطح بالا و کلی است. Perl 5 محبوب ترین نسخه از این زبان است، اما نسخه ۶ هم وجود دارد. Perl ، از زبان های برنامه نویسی مانند C ،AWK ، Sed و Shell Script ساخته شده است.
Perl بیشت در دستکاری زنجیره و عبارات رایج قدرتمند است. یک زبان مفید به حساب می آید که بخش های زیادی از داده ها را خط به خط یا براسسا regex ( عبارت منظم)خاص تقسیم می کند. برای ساخت و، اجرای سیستم ها، برنامه نویسی شبکه و ساخت بازی مناسب است.
بزرگ ترین مزیت Perl این است که روش های زیادی برای انجام یک کار وجود دارد. اما در مواردی، این مزیت مشکل ساز می شود و به سبک بدون ساختار یا کد بد منجر می شود.

 

مزیت ها:
* Perl برای کار با عبارات منظم بسیار مناسب است. بنابراین، در کار با عبارت های منطم زیاد بیشتر استفاده می شود.
* کد Perl بسیار کوتاه است و مجموعه کامیل از کد های تک خطی وجود دارد و این قدرت Perl را افزایش می دهد.
* باید براساس کاربرد از آن استفاده کرد. می تواند به عنوان زبان کاربردی ، گاهی شی محور، رویه ای و دستوری از آن استفاده کرد. نحوه کار با این زبان به خود شما بستگی دارد. تقریبا تمام موارد را پوشش می دهد.
* CPAN Perl تعداد زیادی از ماژولو کد های آزمایش شده را ارائه می کند و اکثر آن ها رایگان هستند.
* Perl یک زبان بسیار قدیمی است، به همین دلیل پشتیبانی اجتماعی بالایی دارد.
* Perl قابل حمل و برای تمام پلتفرم ها در درسترس است.

 

معایب
* نحو Perl پیچیده است ، به همین دلیل در موارد درک آن برای برنامه نویس های تازه کار دشوار است، چون که یک کد به چند روش نوشته می شود. برای مثال print 11+45+46! =print (11+12)+13
* در مقایسه با Pyton برای پارادایم های شی محور مستن دسازی ضعیفی دارد.

 

محبوبیت
Perl یک زبان قدیمی است ، با این وجود در مقایسه با زبان های دیگر رشد کندی داشته است، اما همچنان به کار خود ادامه می دهد. پشتیبانی اجتماعی بالا و ماژول های از پیش ساخته از دلایل محبوبیت آن هستند.

 

فریم‌ورک‌های محبوب
Catalyst ، Dancer ، Mojoliciuos و غیره برخی از چارچوب های استفاده شده در Perl هستند.

 

سینتکس
در زیر نحو ساده برای Perl نشان داده شده است. پسوند های فایل های Perl عبارتند از .pl یا .pm که براساسیک فایل یا ماژول هستند.
به کد زیر توجه کنید:

#!/usr/bin/perl
$abc = 10;
print “Value of abc = $abc\n”;
print ‘program is over’;

 

 

PHP
PHP نیز یک زبان عمومی است ، که عمدتا برای ساخت وب استفاده می شود. یک زبان اسکریپت سروری است که توسط Rasmus Lerdof طراحی شده است. در مقایسه با زبان های دیگر برای ساخت وب سایت های کوچک و متوسط مناسب است. بسیاری از شرکت های بزرگ مانند فیسبوک، یاهو یوتیوب هم از این زبان استفاده می کنند. امروزه، چارچوب های زیادی بر روی PHP ساخته شده است ، که با Python و Perl رقابت می کنند. تقاضا برای Python رو به افزایش است، با این وجود PHP همچنان در سازمان های بزرگ و کوچک محبوبیت دارد. نسخه کنونی این زبان ۷٫۱٫۲ است.

 

مزیت ها
* اکثرا در ساخت صفحات پویای وب استفاده می شود ، چرا که راه اندازی آن در میزبان محلی ساده است و اکثر ارائه دهنده های میزبانی از PHP پشتیبانی می کنند.
* کار با آن آسان است. این نحو تقریبا مانند زبان C است. همه می توانند از ان استفاده کنند.
* چارچوب های زیادی برای PHP در دسترس است و پشتیبانی اجتماعی خوبی دارد.
* PHP پایدار است. زیرا توسعه دهنده های زیادی از آن بهره می بنرد و نگهداری از کد سریع انجام می شود.
* PHP از پشتیبانی پایگاه داده ای بزرگی استفاده می کند و مدیریت جلسه بومی ارائه می دهد.
* PHP7، از نسخه های دیگر سریع PHP سریع تر است.

 

معایب
* برخی از کتابخانه های نوشته شده در PHP رویه ای هستند ، بنابراین برنامه نویس های شیء محور به سختی آن به آن کار می کنند.
* یک منبع باز است، به همین امنیت یکی از مشکلات اصلی این زبان است ، زیرا کد برای همه در دسترس است، بنابراین مهاجم ها به آسان نقاظ ضعف کد را پیدا می کنند.
* بعد از یک مقایس خاصی کند می شود. به همین دلیل ، سازمان های بزرگ از چارچوب های شخصی خود برای افزایش راندمان استفاده می کنند.
* PHP برای اپلیکشین های رایانه ای مناسب نیست. به علاوه، توانایی های کار با خطا ها ضعیف است.

 

محبوبیت
PHP همچنان محبوب است و یکی از ۱۰ زبان برتر استفاده شده توسط توسعه دهنده های وب برای ساخت وب سایت های پویا به حساب می آید. توسعه دهنده های وب باید برای شروع کار خود کار با PHPرا یاد بگیرند.

 

فریم‌ورک‌های محبوب
Larvel ، Symfony، Codelginter ،Phalcon و غیره برخی از چارچوب های محبوب هستند.

 

سینتکس
کد اسکریپت PHP با استفاده از تگ شروع <?php و تگ نهایی?> نوشته می شود. پسوند فایل .php است و معمولا اسکریپت های PHP و کد HTML را شامل می شود.
به کد زیر توجه کنید:

<?php // PHP code ?>

 

 

Python
Python یک زبان برنامه نویسی کلی و سطح بالا است که در اواخر دهه ۱۹۸۰ توسط Guido Van Rossum طراحی شد. ظریف و یادگیری آن آسان است. امروزه، تازه کارها بیشتر به سراغ این زبان می روند. از پارادایم های مختلف( کارکردی، دستوری، رویه ای و شی محور) پشتیبانی می کند. Python یک زبان همه کاره است. در اکثر موارد اولین انتخاب است به همین دلیل، در اکثر کاربرد ها استفاده می شود. می توان از آن برای آزمایش ، اتوماسیون، ساخت وب، تحلیل داده، رایانش ابری، ساخت موبایل و ساخت بازی استفاده کرد. Python از تو رفتگی برای شناسایی بلوک ها استفاده می کند و که این کار نیاز به آکولاد های منحنی را از بین می برد.فلسفه Python متفاوت است که بیان می کند» تنها یک راه برای انجام کار ها وجود دارد و این همان روش Python است.» نسخه کنونی ۳٫۶٫۰ است.

 

مزیت ها
* یکی از بهترین مزیت ها این است که مستند سازی را به خوبی انجام می دهد.
* از Python در ساخت انیمشین های سه بعدی و بازی استفاده می شود و به همین دلیل با زبان های دیگر فرق دارد.
* در مدارس، دانش آموزان Python را سریع تر ا C یا C++ یاد می گیرند. به همین دلیل کار با آن آسان است.
* Python از تو رفتگی فضای سفید استفاده می کند ، در حالی که زبان های دیگر به آکولاد های منحنی وابسته هستند. به طور مقایسه ای، کد Python تمیز و منظم تر است.
* Python از JVM نیز پشتیبانی می کند ، به طوری که کد های نوشته شده در این زبان، می توانند به آسان با اشیاء جاوا یا AIP کار کنند.
* اگر یک برنامه نویس تازه کار هستید، Python را یاد بگیرد ، چون که با استفاده از آن می توانید در حوزه های مورد علاقه مانند انیمشین، ساخت وب، ساخت بازی و تحلیل داده ها استفاده کنید. Python همه جا کاربرد دارد.

 

معایب
* تو رفتگی یکی از بزرگ ترین مشکلات در Python است. کد این زبان در مواردی به خوبی کار نمی کند و به همین دلیل ، گاهی افراد دچار مشکل می شوند.
* Python برنامه نویس ها را به تبعیت از یک قانون خاص مجبور می کدن.
* در مقایسه با زبان های دیگر مانند C و C++ کند است و یک زبان تفسیر شده به حساب می آید.
* کار های پردازش گر چند گانه/ هسته چند گانه را به خوبی انجام نمی دهد.

 

محبوبیت
Python جایزه زبان برنامه نویسی TIOBE را در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ دریافت کرده است. شاخص های TIOBE ، رشد و محبوبیت زبان در بازه زمانی یک ساله را اندازه گیری می کنند.

 

فریم‌ورک‌های محبوب
Django ، TurboGears ، Web2py ، Bottle ، CherryPy، Flask ، Pyramid و غیره برخی از چارچوب های رایج هستند.

 

سینتکس
نحو Python بسیار تمیز و منظم به حساب می آید. پیوست فایل .py است.
به عبارت زیر توجه شود.

#!/usr/bin/python
print «Hello! Welcome to the world of Python!»

 

کدام زبان برنامه نویسی برای یادگیری و استفاه بهتر است؟
پاسخ قطعی به این سئوال وجود ندارد ، چرا که تقریبا تمام فعالیت ها با هر سه زبان انجام می شوند. همه چیز به کاربرد و نحوه استفاده شما بستگی دارد. پاسخ این سئوال براساس کاربرد متفاوت است.
اگر ساخت وب اولین اولین شما است، PHP اولین گزینه خواهد بود. برای اتومانسیون و اسکریپت، Python و Perl توصیه می شوند. چارچوب های زیادی در تمام سه زبان وجود دارد و از آن جایی که پشتیبانی اجتماعی خوب است ، هیچ وقت به خاطر یک مسئله خاص دچار مشکل نخواهید شد.
PHP ، چارچوب های CMS در دسترس محبوب زیادی دارد. برای مثال می توان به WordPress ، Joomla و Drupal اشاره کرد. هر تازه کاری می تواند با استفاده از این چارچوب ها از وب سایت ها استفاده کد. پلاگین های زیادی برای چارچوب ها در دسترس سات و تقریبا تمام کارکرد های اصلی پوشش داده می شوند. Python هم چارچوب Django را دارد که چارچوب محبوبی است و اکثر دوست داران Python از آن بریا ساخت وب استفاده می کنند.
من توصیه می کنم تمام سه زبان را یاد بگیرید و براساس موقعیت از آن ها استفاده کنید. تازه کار ها می توانند از Python استفاده کنند که کار با آن آسان است و سپس می توانند زبان PHP و Perl بهره ببرند. منطق اصلی در زبان های برنامه نویس یکسان است و تنها تفاوت هایی در نحو مشاهده می شود. کسی که با یک زبان آشنا باشد می توان به راحتی به زبان های دیگر مراجعه کند.
بحث درباره بهترین زبان برنامه نویسی همیشه ادامه دارد. توصیه می کنم یک زبان را به خوبی یاد بگیرید. هر کدام که راحت تر هستید را انتخاب کنید و به تدریج به سراغ دو زبان دیگر بروید.

علاقه شخصی من
من Python را انتخاب می کنم چرا که رشد سریعی دارد و یادگیری آن آسان است. Python کاربرد های زیادی را پوشش می دهد. در اکثر بخش های فناوری اطلاعات استفاده می شود و با یادگیری این زیان ، می توانید مهارت های زیادی را بیاموزید. بنابراین من Python را ترجیه می دهم.
مهم ترین نکته درباره این زبان، نحو نوشتن یک کد است. به چند مثال زیر توجه کنید.
مثال ۱٫ روش غیر Pythonic یک کد:
کد زیر را مشاهده کنید.

def test(a, b):
a[0] = 2
b[0] = 7.5
abc = [0]
xyz = [0]
test(abc, xyz)
abc = abc[0]
xyz = xyz[0]

 

روش Pythonic نوشتن همان کد:

def test():
return 2, 7.5
alpha, beta = foo()

مثال ۲٫ روش غیر Pythonic نوشتن کد:
به این کد دقت کنید.

i = 0
while i < mylistleng:
do(mylist[i])
i += 1

روش Pythonic نوشتتن همان کد:

for i in range(mylistleng):
do(mylist[i])

یک روش Pythonic دیگر برای نوشتن همان کد:

for item in mylist:
do(item)

مثال ۲٫ یک برنامه کوتاه برای معکوس کردن یک زنجیره در زیر نشان داده شده است:

‹Hello Python›[::-۱]

 

منابع

[۱] https://en.wikipedia.org/wiki/Perl
[۲] https://wiki.python.org/moin/WebFrameworks
[۳] https://www.python.org/
[۴] https://en.wikipedia.org/wiki/PHP
[۵] http://php.net/manual/en/intro-whatis.php

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text