img

پاکسازی خودکار محتویات سطل زباله ویندوز…

/
/
/

هر بار که فایلی توسط کاربر در سیستم‌عامل ویندوز پاک می‌شود، موقعیت آن به‌صورت کاملاً خودکار به آیتم سطل زباله (Recycle bin) تغییر پیدا می‌کند تا امکان بازیابی مجدد اطلاعات در آینده (در صورت نیاز) فراهم باشد. فایل‌های انتقال یافته به سطل زباله در حالت کلی محتویات پاک شده‌ای محسوب نشده و میزان فضای مورد نیاز خود را از دیسک سخت اشغال می‌کنند، بر همین اساس سیستم‌عامل ویندوز به‌منظور جلوگیری از انباشتگی محتویات بلا استفاده و آزادسازی فضای ارزشمند ذخیره‌سازی اطلاعات محدودیت حجمی به‌خصوصی را بر سطل زباله اعمال کرده و پس از عبور اندازه محتویات از بیشینه آن، به‌صورت کاملاً خودکار فایل‌های قدیمی را پاک می‌نماید.
بسیاری از افراد متأسفانه هیچ اهمیتی را به سطل زباله سیستم‌عامل ویندوز نداده و به پاک‌سازی محتویات آن به‌صورت دوره‌ای اقدام نمی‌کنند که این خود به افزایش بیش از حد فایل‌های کم اهمیت و اشغال بی‌رویه دیسک سخت منتهی می‌شود، لذا وجود مکانیسمی جهت انجام این مهم به‌طور کاملاً خودکار در مواقع فراموشی می‌تواند بسیار مفید و کاربردی واقع شود که خوشبختانه سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ از آن برخوردار بوده و در این نوشته به بررسی نحوه چگونگی استفاده از آن می‌پردازیم.

پاکسازی خودکار محتویات سطل زباله ویندوز...

کمپانی مایکروسافت در طی برنامه به‌روزرسانی سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ خود ویژگی خلاقانه‌ای تحت عنوان Storage Sense را در اختیار کاربران قرار داده است. هدف از توسعه ابزار نامبرده آزادسازی خودکار فضای ذخیره‌سازی دیسک سخت و عمل همانند ابزارهای Disk Cleanup و Ccleaner بوده است، اما از آنجایی که قابلیت فوق در بخش‌های عمیق سیستم‌عامل گنجانده شده و با تار و پود ویندوز گره خورده، لذا برخی از تنظیمات سطل زباله و ویژگی‌های فراتر را نیز تحت پوشش خود درآورده است که در این دستورالعمل به استفاده از قابلیت پاک‌سازی خودکار آن می‌پردازیم.
برای این منظور ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + I را فشرده و پس از گشودن منوی تنظیمات سیستم‌عامل به دسته‌بندی System مراجعه نمایید.
حال از طریق پنل موجود در سمت چپ صفحه به سربرگ Storage مراجعه و سپس بر روی لینک
Change how we free up space automatically
کلیک کنید.
اکنون صفحه را اندکی به سمت پایین هدایت و سپس از بخش Temporary Files، گزینه
Delete temporary files that my apps aren’t using
را فعال نمایید.
همان‌طور که مشاهده می‌کنید، منوی کشویی اول مقادیر پاک‌سازی خودکار سطل زباله ویندوز را شامل شده و امکان تغییر تنظیمات پیش‌فرض با استفاده از آن امکان‌پذیر می‌باشد. برای این منظور کافی است تا مقداری (یک روز، دو هفته، یک ماه و دو ماه) را انتخاب و سپس سیستم‌عامل را جهت اطمینان از اعمال صحیح تغییرات یک مرتبه راه‌اندازی مجدد (ریستارت) کنید.
اکنون ویندوز پس از اتمام بازه زمانی تعیین شده، به‌صورت کاملاً خودکار به حذف فایل‌های موجود در سطل زباله اقدام کرده و به آزادسازی فضای دیسک سخت مبادرت می‌ورزد.
اگر مجدداً به مسیر پیشتر اشاره شده مراجعه نمایید، منوی کشویی ثانویه‌ای را نیز در بخش Temporary Files مشاهده می‌کنید که عملکرد آن تنظیمات فایل‌های دانلود شده را تحت پوشش قرار داده است.
فولدر Download از جمله دیگر موقعیت‌های سیستم‌عامل ویندوز به شمار می‌رود که اغلب از جانب کاربران نادیده گرفته شده و با انواع و اقسام فایل‌های کوچک و بزرگ مختلف انباشته می‌شود. پاک‌سازی دوره‌ای پوشه اشاره شده از اهمیت بسیار فراوانی برخوردار است، زیرا کاهش میزان فضای ذخیره‌سازی پارتیشن میزبان سیستم‌عامل (اغلب درایو C) به نزول چشمگیر سرعت ویندوز و بروز رفتارهای ناهنجار از جانب آن منتهی می‌شود، لذا برای جلوگیری از این مهم و به‌منظور عدم پاک‌سازی خودکار محتویات دانلود شده در صورت فراموشی انجام دستی آن، کافی است تا مجدداً مقدار دیگری را نیز از طریق منوی کشویی ثانویه فوق انتخاب کرده و سپس رایانه شخصی خود را مجدداً ریستارت کنید.
اکنون سیستم‌عامل ویندوز پس از اتمام بازه زمانی تعیین شده به‌صورت کاملاً خودکار به پاک‌سازی فولدر Download مبادرت می‌ورزد، بنابراین دقت کنید تا از انتقال فایل‌های پر اهمیت خود پیش از حذف آن‌ها غافل نشوید (و یا در ابتدا از دانلود آن‌ها در پارتیشن میزبان سیستم‌عامل و پوشه مذکور جلوگیری کرده و مسیر ذخیره‌سازی آن‌ها را تغییر دهید).

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text