img

اجرای سیستم‌عامل مک بر روی کامپیوتر ویندوزی

/
/
/

شکی نداشته باشید که هواداران مک، به دلیل مزایای سیستم عامل مک یا همان OS X که شامل، قابلیت اطمینان، طراحی، تمرکز بر خلاقیت و کار است و به نوعی می توان گفت که این شرکت جز ثروتمندترین شرکت ها محسوب می شود، آن را تحسین می کنند.اما مشکلی که در رابطه با سیستم عامل مک وجود دارد این است که برای استفاده از آن مجبور به خرید یک سیستم مک هستید. با این حال، اگر با ویندوز احساس راحتی بیشتری دارید، روشی وجود دارد که با استفاده از آن می توانید مک بوک را در درایو دیسک خود داشته باشید و یک کپی از سیستم عامل مک را روی ویندوز کامپیوتر خود اجرا کنید.

 

همانطور که Macs از پردازنده های اینتل استفاده می کند، این راهنمایی فقط در صورتی که کامپیوتر شما از تراشه اینتل استفاده می کند، برایتان کاربردی و مفید خواهد بود.اجرای سیستم عامل مک روی یک ماشین مجازی نیازمند یک کامپیوتر با حداقل ۸ گیگابایت حافظه و یک پردازنده aquad-core همچون Core i5 یا Core i7 می باشد. همچنین به فضای ذخیره سازی آزاد بین ۳۰ و ۸۰ گیگابایت بر روی یک هارد دیسک سریع یا ترجیحا SSD نیاز داریم.

 

استخراج سیستم عامل مک
مرحله اول در ارسال مک به یک درایور، استخراج سیستم عامل مک از آن است. این ساده ترین پروسه نیست اما تمام دستورات و ترفندهای مورد نیاز را در اختیار داریم.ابتدا فروشگاه برنامه ها یا همان App Store را باز کنید سپس به دنبال Sierra بگردید یا آخرین نسخه بروز شده آن را دانلود کنید که همان آخرین نسخه سیستم عامل مک می باشد.
زمانی که فایل بروزرسانی Sierra دانلود شد، فرایند نصب با فشردن دکمه Cmd-Q انجام می شود. سپس جستجوگر را باز کنید و به برنامه های نرم افزار رفته و ترمینال آن را باز نمایید. در ترمینال باید این دستورات را برای ایجاد یک تصویر ایزو از یک دیسک نصب شده Sierra تایپ کنید که به منظور راحتی بیشتر، تمام دستورات مورد نیازتان را در Google Doc قرار دادیم که می توانید با استفاده از آدرس

tinyural.com/366projects

بدون نیاز به رمز به آن دسترسی داشته باشید و دستورات را در مکان موردنظر کپی و الصاق نمایید.
ابتدا باید یک ایمیج دیسک خالی را ایجاد کنیم، سپس آن را نصب نماییم:

hdiutil create -o /tmp/HighSierra.cdr -size 7316m -layout hdiutil create -o /tmp/HighSierra.cdr -size 7316m -layout
SPUD -fs HFS+J SPUD -fs HFS+J
hdiutil attach /tmp/HighSierra.cdr.dmg -noverify -nobrowse hdiutil attach /tmp/HighSierra.cdr.dmg -noverify -nobrowse
-mountpoint /Volumes/install_build -mountpoint /Volumes/install_build

هر دو دستور تکمیلی است. شما می توانید اکنون از Basesystem.dmg داده را از high sierra installer کپی کنید و مطابق تصویر آن را نصب نمایید:

asr restore -source /Applications/Install\ macOS\ High\ asr restore -source /Applications/Install\ macOS\ High\

Sierra.app/Contents/SharedSupport/BaseSystem.dmg -target / Sierra.app/Contents/SharedSupport/BaseSystem.dmg -target /
Volumes/install_build -noprompt -noverify -erase Volumes/install_build -noprompt -noverify -erase

همانطور که دستور بالا نقطه پایه را به سیستم پایه سیستم عامل مک تغییر نام داد، شما نیز نیاز دارید تا تصویر را با دستور زیر جدا کنید:

il detach /Volumes/OS\ X\ Base\ System hdiutil detach /Volumes/OS\ X\ Base\ System

سپس می توانید تصویر را به یک فایل ایزو تبدیل کنید و این فایل را به دسکتاپ به منظور کپی کردن راحت جابجا کنید:

hdiutil convert /tmp/HighSierra.cdr.dmg -format UDTO -o /tmp/ hdiutil convert /tmp/HighSierra.cdr.dmg -format UDTO -o /tmp/
HighSierra.iso HighSierra.iso
mv /tmp/HighSierra.iso.cdr ~/Desktop/HighSierra.iso mv /tmp/HighSierra.iso.cdr ~/Desktop/HighSierra.iso

می توانید یک فایل به نام HighSierra.iso را که در دسکتاپ مک شما ظاهر شده است، مشاهده کنید. می توانید این فایل ایزو را مستقیما به ویندوز کامپیوتر خود با یک پوشه مشترک یا با یک NAS منتقل کنید. فایل ۷٫۷ گیگابایت مدت زمانی را برای انتقال صرف خواهد کرد. با این حال، اگر بخواهید از درایو USB استفاده کنید، نیازمند حداقل ۸۰گیگابایت فضای فرمت شده با exFAT فایل سیستم هستید.سیستم عامل مک نمی تواند روی دیسک های NFTS بنویسد، FAT32 نیز نمی تواند فایل های ۴ گیگابایت یا بالاتر از آن را مدیریت کند.زمانی که فایل ایزو روی ویندوز کامپیوتر هست، می توانید مک خود را خاموش و آن را کنار بگذارید.

سیستم عامل مک روی ویندوز
اکنون یک تصویر ایزو از سیستم عامل مک داریم که می توانیم آن را روی مک مجازی تنظیم کنیم.برای این کار از نرم افزار ماشین مجازی برای ایجاد یک نرم افزار مک استفاده خواهیم کرد که روی ویندوز کامپیوتر اجرا می شود. اصطلاح ماشین مجازی معمولا به صورت VM مخفف و به کار می رود.یک VM از سخت افزار PC اصلی به عنوان میزبان برای اجرا استفاده می کند.بنابراین نیاز به مقدار زیادی حافظه RAM، فضای دیسک و برخی هسته های اضافه CPU می باشد.

 

استفاده از ترمینال به منظور ایجاد یک تصویر ایزو از بروزرسانی سیستم عامل مک دانلود شده.
در این مار، جعبه مجازی اوراکل را ترجیح می دهیم اما ایستگاه های کاری VMWare به صورت رایگان و جایگزین مناسبی محسوب می شود.(به سایت tinyurl.com/ap-VMware-player مراجعه کنید). آخرین نسخه جعبه مجازی را از سایت virtualbox.org دانلود و نصب کنید.زمانی که جعبه مجازی را راه اندازی می کنید از شما درخواست می شود تا Extension Pack را نیز نصب کنید، این کار را انجام دهید و آماده اجرا و ساخت یک مک مجازی باشید.
روی New(آیکون آبی رنگ) کلیک کنید و برای VM خود، نامی را انتخاب کنید که به راحتی آن را به یادآورید، مثل macos. جعبه مجازی این امکان را فراهم خواهد کرد که شما به ساخت یک مک مجازی بپردازید و به صورت اتوماتیک از نوع موردنظر به Mac OsX سوئیچ نمایید. باید macos 10.13 را از منوی ورژن انتخاب کنید.
سپس Next را بزنید تا حداقل ۲ گیگابایت از حافظه RAM کامپیوتر اصلی را به VM اختصاص دهد.اما توصیه ای که داریم این است که حداقل ۴ گیگابایت را بدین منظور تخصیص دهید تا در صورتی که کامپیوتر میزبان ۸ گیگابایت یا بیشتر داشت مشکلی پیش نیاید. Next را بزنید، اکنون از شما خواسته می شود تا یک دیسک سخت مجازی را ایجاد کنید. تنظیمات را به عنوان ساخت یک دیسک سخت مجازی رها کنید و روی گزینه Creat کلیک کنید. در صفحه بعد، گزینه به عنوان VDI را رها و Next را بزنید. صفحه بعد این امکان را برایتان فراهم می کند که سایز دیسک سخت مجازی را برای VM خود تنطیم کنید. در صورتی که ویدئوهای بزرگ، عکس یا کتابخانه های موزیک با حجم ۸۰-۵۰ گیگابایت را نمی خواهید، از اسلایدر به منظور تخصیص فضای دیسک استفاده کنید. از دکمه browse در بالای اسلایدر برای قرار دادن VM در سریع ترین دستگاه ذخیره سازی خود استفاده کنید سپس روی Create کلیک کنید.

پیاده سازی VM
باید VM جدید ظاهر شده در جعبه مجازی در سمت راست را مشاهده کنید. روی VM راست کلیک کنید و تنظیمات مورد نظر خود را انتخاب کنید.سیستم را کلیک کرده و تیک فلاپی را از لیست Boot order بردارید. تب پردازنده را باز کنید و شمارنده را روی ۲ قرار دهید. روی نمایش و افزایش حافظه اسلایدر ویدئو به حداکثر ۱۲۸ مگابایت کلیک کنید سپس ok را بزنید.
حتی پس از آن، VM نیاز به پیاده سازی و اجرای دستورات را دارد. ابتدا جعبه مجازی را ببندید، روی دکمه windows start راست کلیک کنید سپس Command Prompt (admin) را انتخاب کنید. در قسمت خالی پنجره Command Prompt دستورات زیر را وارد کنید.

cd «C:\Program Files\Oracle\VirtualBox» cd «C:\Program Files\Oracle\VirtualBox»
VBoxManage.exe modifyvm «<Your VM’s Name>» –cpuidset VBoxManage.exe modifyvm «<Your VM’s Name>» –cpuidset
۰۰۰۰۰۰۰۱ ۰۰۰۳۰۶a9 04100800 7fbae3ff bfebfbff 00000001 000306a9 04100800 7fbae3ff bf

استفاده از برنامه جعبه مجازی رایگان برای ایجاد یک نرم افزار ماشین مجازی به منظور اجرای macos روی ویندوز و کامپیوتر
زمانی که ماشین مجازی ساخته شد می توان macos را روي أن نصب كرد.

BoxManage setextradata «<Your VM’s Name>» «VBoxInternal/ VBoxManage setextradata «<Your VM’s Name>» «VBoxInternal/
Devices/efi/۰/Config/DmiSystemProduct» «MacBookPro11,3» Devices/efi/۰/Config/DmiSystemProduct» «MacBookPro11,3»
VBoxManage setextradata «<Your VM’s Name>» «VBoxInternal/ VBoxManage setextradata «<Your VM’s Name>» «VBoxInternal/
Devices/efi/۰/Config/DmiSystemVersion» «۱٫۰» Devices/efi/۰/Config/DmiSystemVersion» «۱٫۰»
VBoxManage setextradata «<Your VM’s Name>» «VBoxInternal/ VBoxManage setextradata «<Your VM’s Name>» «VBoxInternal/
Devices/efi/۰/Config/DmiBoardProduct» «Mac-2BD1B31983FE1663» Devices/efi/۰/Config/DmiBoardProduct» «Mac-2BD1B31983FE1663»
VBoxManage setextradata «<Your VM’s Name>» «VBoxInternal/ VBoxManage setextradata «<Your VM’s Name>» «VBoxInternal/
Devices/smc/0/Config/DeviceKey» «ourhardworkbythesewordsguard Devices/smc/0/Config/DeviceKey» «ourhardworkbythesewordsguard
edpleasedontsteal(c)AppleComputerInc» edpleasedontsteal(c)AppleComputerInc»
VBoxManage setextradata «<Your VM’s Name>» «VBoxInternal/ VBoxManage setextradata «<Your VM’s Name>» «VBoxInternal/
Devices/smc/0/Config/GetKeyFromRealSMC» ۱ Devices/smc/0/Config/GetKeyFromRealSMC» ۱

 

ممكن است لازم باشد تا پس از هر دستور چند ثانیه صبر کنید و اگر یک خطا دیدید، باید مجددا تلاش کنید.VM، یک رزولوشن ثابت شده ۷۶۸*۱۰۲۴ دارد اما می توانید آن را تغییر دهید.دستور زیر را وارد کنید:

anage setextradata «macOS» VBoxInternal2/ VBoxManage setextradata «macOS» VBoxInternal2/
EfiGraphicsResolution [x]x[y] EfiGraphicsResolution [x]x[y]

لازم است تا [X] و [Y] را با یک مجموعه از مقادیر رزولوشن به عنوان مثال ۹۰۰*۱۴۴۰ یا ۱۰۲۴*۱۲۸۰ بسته به صفحه نمایش جایگزین کنید. بخش سیستم عامل مک را برای اسمی که برای VMتان نامیده اید، تغییر دهید. یکبار این کار را انجام دهید.حال می توانید Command Prompt را ببندید و مجددا جعبه مجازی را باز کنید. روی VM کلیک کنید و بخش ذخیره سازی در سمت راست را پیدا کنید.
روی پورت۱، SATA کلیک کنید: خالی، سپس تصویر دیسک را انتخاب کنید و فایل Highsierra را پیدا کنید. روی VM دوبار کلیک کنید، پنجره جدید با لوگو جعبه مجازی باز خواهد: VMتان در حال بوت شدن است. یک ثانیه یا دو ثانیه بعد، کدی ظاهر می شود که به صورت متنی و مشابه زمانی است که برای اولین بار کامپیوتر خود را روشن می کنید. در فرایند بوت شدن به نظر می رسد که خطاهای بسیاری در حال رخ دادن است و احتمالا حداقل یکبار این فرایند را متوقف خواهد کرد، اما کافیست کمی صبور باشید.
اگر همه چیز خوب پیش برود، پنجره VM باید خاکستری شود سپس چند ثانیه بعد، نصب کننده سیستم عامل مک باید ظاهر شود تا با تنظیم مک مجازی شما را راهنمایی کند.

 

اجرای سیستم‌عامل مک بر روی کامپیوتر ویندوزی

استفاده از Disk Utility برای پاک کردن دیسک جعبه مجازی و ایجاد یک پارتیشن که می توانید سیستم عامل مک را روی آن نصب کنید.
در حال پاک کردن دیسک نیستید.به سادگی می توانید یک پارتیشن دیسک مجازی را ساخته و آن را فرمت کنید.
در حال نصب سیستم عامل مک برای ماشین مجازی می باشیم که ممکن است مدتی طول بکشد.
وقتی نصب کننده راه اندازی می شود، باید زبان موردنظر را انتخاب کنید و Next را بزنید. اگر چه، نسبت به کلیک روی نصب مجدد سیستم عامل مک در صفحه بعد، شما نیاز به انتخاب Disk Utility و سپس ادامه کار را دارید. دیسک جعبه مجازی را از سمت چپ انتخاب کنید سپس پاک کردن از منوی Disk Utility را بزنید.
پاک کردن در اینجا بدین معناست که در حال ساخت یک پارتیشن دیسک جدید و فرمت آن هستید بنابراین یک اسم برای پارتیشن جدید انتخاب می کنید( ما از مکینتاش HD استفاده کردیم) اما با سایر گزینه ها کاری نداشته باشید. یکبار که دیسک دیسک را پاک و فرمت نمودید، Disk utility را با دکمه red X ببندید و اکنون می توانید سیستم عامل مک را مجددا نصب کنید.
فرایند نصب ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد.بنابراین باید VM را مجدد راه اندازی نموده و به منوی اصلی installer بروید، همانند یک کامپیوتر مجازی که هنوز باید از تصویر ایزو بوت شود. VM خود را با دکمه اپل خاموش کنید سپس فایل سیستم عامل مک ایزو را با راست کلیک کردن بر صفحه اصلی جعبه مجازی با انتخاب گزینه حذف، آن را حذف نمایید.
mac VM خود را ریبوت نموده و متن زیر را تایپ کنید:

fs1:
cd «macOS Install Data/Locked Files/Boot Files» cd «macOS Install Data/Locked Files/Boot Files»
boot.efi boot.efi

 

زمانی که این صفحه نمایش بی عیب و نقص را مشاهده می کنید، نگران نباشید. فقط از دستورالعمل های گفته شده پیروی کنید تا مسیر نصب طی شود.
بیشتر متن ها سفید هستند، اگر خط فرمان زرد را دوباره مشاهده می کنید، boot.efi را وارد کنید و راهنمای نصب سیستم عامل مک را که بعد از اسکرول کردن متن سفید راه اندازی می شود، مطالعه کنید. اما باید صبور باشید و ممکن است مجبور به خاموش کردن و ریبوت نمودن VM شوید. فرایند نصب سیستم عامل مک بسیار واضح و بدیهی است. موقعیت مکانی، طرح بندی صفحه کلید و غیره را تنطیم کنید- اما گزینه های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است با آن ها آشنا باشیم. به عنوان مثال، انتقال اتوماتیک فایل ها به VM و امضای حساب کاربری اپل.
وقتی گزینه پدیرش تنطیمات استاندارد ظاهر می شود، روی تنظیمات جایگزین کلیک کنید. این گزینه به شما اجازه می دهد تا ویژگی هایی از قبیل محلی سازی، به اشتراک گذاری مک و Siri را خاموش کنید.زمانی که فرایند نصب کامل می شود، باید استاندارد را در سیستم عامل مک دسکتاپ رها کنید. زمانی که شما، تنطیمات اساسی سیستم را انجام دادید و نرم افزارهای ضروری را نصب نمودید، VM را با منوی اپل خاموش کنید.
دو واژه بهترین:سیستم عامل مک، اجرای یک ماشین مجازی در ویندوز کامپیوتر
اگر نمی توانید از شبکه یا اینترنت برای انتقال فایل ها بین ویندوز و سیستم عامل های مک استفاده کنید، از یک درایو USB قدیمی برای انجام این کار اطمینان داشته باشید.
صبر کنید تا پنجره VM بسته شود، سپس روی VM مک در جعبه مجازی راست کلیک کنید. Clone را انتخاب و سپس برای ساخت یک کپی از VMتان، Full Clone نمایید و فرایند را با خطوط فرمان و دستور کامل کنید سپس برنامه ها را نصب نمایید. این Clone می تواند به عنوان یک پشتیبان نیز عمل کند. بعد از این که پروسه Clone کامل شد، می توانید از VM اصلی استفاده نموده و شروع به استفاده از سیستم عامل های مک نمایید.

VIRTUAL FINISHING TOUCHES

به منظور نگه داری مک VM به عنوان پاسخگو بودن، ممکن است بخواهید پوشه ای را که در فایل VM ذخیره شده از آنتی ویروس حذف کنید. برنامه آنتی ویروس قادر به بازرسی و اسکن ویروس های VM نخواهد بود اما سعی می کند که فایل ها را چک نموده و در نهایت منجر به کاهش سرعت بالقوه می گردد.
عموما جعبه مجازی اجازه می دهد تا ابزارهای VM نصب شوند، به صورت معمول نیز Guest Additions نامیده می شوند. همچنین اجازه می دهد تا اشتراک گذاری فایل ها بین VM و میزبان به راحتی انجام شود. با این حال، جعبه مجازی از Guest Additions برای سیستم عامل مک پشتیبانی نمی کند بنابراین، باید از راه حل های دیگری استفاده نمود. می توانید از سرویس اشتراک گذاری فایل مانند Dropbox به منظور اشتراک گذاری فایل ها بین میزبان و VM استفاده کنید اما با سرعت پهنای باند محدود این کار انجام می شود.روش سریعتری نیز وجود دارد که استفاده از NAS به عنوان یک واسطه می باشد.
سومین جایگزین، استفاده از یک درایو USB متصل به میزبان است. وقتی می خواهید فایل ها را از میزبان به VM منتقل کنید، فایل ها را به درایو USB کپی کنید. سپس به VMتان سوئیچ نموده و روی دستگاه ها کلیک نمایید. باید درایو USB را از کامپیوتر میزبان ناپدید کنید و در سیستم عامل مک ظاهر نمایید. فایل های فشرده را به درایو USB بکشید و آن را مجددا نصب کنید سپس تیک درایو را از منوی دستگاه ها بردارید و از VM سیستم عامل مک خود نیز ناپدید نموده و مجددا روی ویندوز کامپیوتر نمایان کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text