img

دسکتاپ خود را تغییر دهید…

/
/
/

در این مقاله، با نحوه شخصی سازی دسکتاپ Gnome آشنا می‌شوید تا آن را با نیازهای روزمره خود همسان سازید.

 

برای افرادی که به تازگی سیستم عامل Ubuntu 17.10 را نصب کرده اند، ممکن است پوسته جدید Gnome بسیار زیبا باشد. این پوسته ظاهری گرافیکی برای محیط دسکتاپ فراهم آورده است. اگر شما به تازگی با محیط لینوکس آشنا شده اید، بدون شک با دیدن پانل موجود در بالای صفحه شگفت زده خواهید شد. لانچر منو نیز در گوشه سمت چپ بالای صفحه وجود دارد که شامل آیکون‌های تنظیمات و همچنین ساعت در بالای نوار می باشد.
علی رغم تاکید پروژه Gnome به سادگی، این دسکتاپ دارای ویژگی‌های متعددی است که هر یک می توانند نیازهای خاص شما را برآورده کنند. این طراحی در راس تجربه لینوکس قرار دارد و بدین دلیل است که انواع مختلفی از این سیستم عامل موجود می باشد.

 

دیوارهای شگفت انگیز
زمانی که Ubuntu را راه اندازی می کنید، اولین اقدام شما شخصی سازی پس زمینه دسکتاپ می باشد. در فضای خالی دسکتاپ کلیک راست کرده و گزینه Change Background را انتخاب کنید. Gnome از شما می پرسد که آیا قصد دارید تصویر پس زمینه یا صفحه قفل را عوض کنید. بر روی گزینه اول کلیک کرده و سپس از بین تصاویر پیش فرض موجود یکی را انتخاب کنید. بعد از انتخاب تصویر موردنظر، گزینه Select را از قسمت بالای صفحه برگزینید.
اگر قصد دارید از تصاویر پیش فرض استفاده نکرده و تصویر مدنظر خودتان را برای دسکتاپ انتخاب کنید، بر روی سربرگ Pictures در بالای پنجره Settings کلیک کنید. فایل‌های موجود در پوشه Pictures به شما نشان داده خواهند شد. بر روی تصویر موردنظر کلیک کرده و سپس دکمه Select را انتخاب کنید. اگر احساس می کنید تصاویر منجر به شلوغی دسکتاپ شما می شوند، بر روی سربرگ Colours در بالای صفحه کلیک کرده و یکی از رنگ‌های موجود را انتخاب کنید تا به عنوان رنگ پس زمینه دسکتاپ شما نشان داده شود.

 

دسکتاپ خود را تغییر دهید...

تنظیم Dock
به طور پیش فرض، داک در سمت چپ صفحه نمایش قرار داشته و حاوی آیکون‌های تمام اپلیکیشن‌های در حال اجرا و همچنین اپلیکیشن‌های موردعلاقه شما می باشد که به این منو افزوده اید. برای افزودن اپلیکیشن‌های موردعلاقه می توانید بر روی اپلیکیشن کلیک راست نموده و آن را به داک منتقل کنید. اگر تصویر زمینه دسکتاپ را از تنظیمات تغییر داده اید، بر روی داک کلیک کرده و تنظیمات را تغییر دهید. از این قسمت می توانید ساعت را در حالت مخفی شدن خودکار تنظیم کنید در برخورد با صفحات دیگر مخفی شود.
شما همچنین می توانید از اسلاید برای تغییر اندازه آیکون‌ها استفاده کنید. اندازه آیکون‌ها در حالت پیش فرض ۴۸ می باشد. از منوی Positon on Screen برای تغییر موقعیت داک بر روی صفحه نمایش (برای مثال، پایین صفحه) استفاده کنید.

 

استفاده از افزونه ها
افزونه‌ها که آنها را ویجت یا اپلت نیز می نامند روشی برای پیشبرد دسکتاپ Gnome Shell هستند. Desk Changer یکی از این افزونه‌های محبوب می باشد که شما را قادر می سازد تصاویر پس زمینه را به طور خودکار در بازه‌های زمانی مشخص تغییر دهید و این ویژگی توسط خود Gnome در حالت عادی ممکن نیست.
با استفاده از مرورگر Firefox به وب سایت
http://extensions.gnome.org
رفته و روش‌های متعدد برای تقویت دسکتاپ خود را پیدا کنید. از مراحل موجود در راهنما (صفحه آخر) برای آموزش استفاده از افزونه‌ها بهره مند شوید. شما همچنین می تونید به وب سایت
http://extensions.gnome.org/local
مراجعه نموده و افزونه‌هایی که نصب کرده اید را مشاهده کنید. شما می توانید با کلیک بر روی دکمه موجود در کنار هر افزونه، آنها را فعال یا غیرفعال کنید. شما همچنین می توانید از Gnome Tweak Tool برای فعالسازی یا غیرفعالسازی افزونه‌ها استفاده کنید.

 

اعمال تغییرات
افرادی که به تازگی استفاده از Ubuntu 17.10 را آغاز کرده اند ممکن است متوجه شده باشند که دسکتاپ پیش فرض فقط یک آیکون (سطل بازیافت) دارد. Gnome Twealk Tool ابزار قدرتمندی است که امکان تغییر برخی از رابط‌های دسکتاپ از جمله افزودن آیکون‌های بیشتر و … را فراهم می آورد. به منظور نصب آن، نرم افزار را از داک اجرا کرده و عبارت Gnome Tweak را جستجو کنید. سپس بر روی Install کلیک نمایید. بعد از اتمام دانلود، برنامه را اجرا کنید.
گزینه‌های متعددی برای تنظیم وجود دارند و ما به شما توصیه می کنیم تمام آنها را به تدریج بررسی کنید. ابتدا بر روی Desktop کلیک کنید. بر روی مربع‌های موجود در کنار هر یک از آیکون‌های موردنظر کلیک کنید. از جمله پرکاربردترین آیکون‌ها می توان به پوشه Home یا Network Servers اشاره کرد. به منوی Tweaks بازگشته و Extensions را انتخاب کنید. این بخش شامل تعدادی افزونه است که با سیستم شما سازگاری دارد. افزونه Ubuntu Appindicator Support نیز برای این سیستم عامل طراحی شده است و امکان ظاهر شدن نشانگرهای اپلیکیشن‌ها نظیر به روز رسانی ویندوز در نوار بالایی را فراهم می آورد. شما همچنین می توانید از طریق
http://extensions.gnome.org
افزونه‌هایی که پیشتر نصب کرده اید را غیرفعال کنید.

 

دسکتاپ خود را تغییر دهید...فضای کاری عالی
Gnome 3 امکان مدیریت پنجره‌های در حال اجرا با مدیریت فضاهای کاری مختلف بر روی صفحه نمایش را فراهم می آورد. این فضاها همانند چندین دسکتاپ هستند. شما می توانند پیش نمایشی از فضاهای کاری باز را با کلیک بر روی لانچر Activities و سپس انتخاب آن در سمت راست، مشاهده کنید. تمام اپلیکیشن‌های در حال اجرا در وسط صفحه نشان داده می شوند. برای اجرا بر روی آنها کلیک کنید.
همچنین، شما می توانید بر روی یک فضای کاری خاص کلیک کرده و سپس اپلیکیشنی را در آنجا قرار دهید. این امر در ابتدا ممکن است اندکی دشوار باشد، اما به مرور مشاهده خواهید کرد که این روش یکی از بهترین‌ها برای مدیریت دسکتاپ می باشد. ترفندهای دیگری نیز وجود دارند که با بهره مندی از آنها می توانید استفاده از فضاهای کاری را آسان تر و هوشمندانه تر سازید.
از آنجایی که شما با چندین فضای کاری سروکار دارید، نصب Workspace Indicator از وب سایت افزونه‌های Gnome گزینه مناسبی می باشد. این اپلیکیشن عددی را به هر یک از فضاهای کاری اختصاص می دهد تا شما بتوانید به راحتی از یک فضای کاری به فضای کاری دیگر منتقل شوید. برای مثال، شما ممکن است تصمیم بگیرید از Workspace1 برای مصارف شخصی استفاده کرده و Workspace2 را به انجام کارهای تجاری و … اختصاص دهید. شما می توانید بر روی شماره فضای کاری کلیک کرده و به آن منتقل شوید. افزونه دیگری به نام Auto Move Windows نیز وجود دارد. از آن برای اطمینان از اینکه اپلیکیشن‌ها همواره در یک فضای کاری خاص باز هستند، استفاده کنید. برای مثال، برنامه LibreOffice Calc را می توانید همواره به Workspace2 انتقال دهید.
اپلیکیشن Gnome Tweak Tool را مجددا اجرا کرده و به افزونه‌ها بروید تا تنظیمات هر یک از افزونه‌ها را تغییر دهید. بر روی آیکون Settings در کنار هر یک از افزونه‌ها کلیک کرده و تغییراتی را در آنها اعمال کنید. از جمله این تغییرات می توان به تعیین قوانینی برای اجرای اپلیکیشن‌ها در فضای کاری خاص اشاره کرد.
به طور پیش فرض، Gnome هر بار که شما اپلیکیشنی را در فضای کاری خالی اجرا می کنید، Gnome فضای کاری جدیدی ایجاد می کند. دسکتاپ به صورت بهینه طراحی شده است، بنابراین نباید منابع سیستم شما را بیش از اندازه تحت فشار قرار دهد. اما اگر در پیدا کردن اپلیکیشن‌ها با مشکل مواجه هستید، بخش Workspaces را از Gnome Tweaks انتخاب کرده و سپس Workspace Creation را از حالت Dynamic به Static تغییر دهید. در این بخش شما می توانند تعداد فضاهای کاری را نیز تعیین کنید.

 

اطلاعاتی در مورد مانیتور سیستم
یکی از پرکاربردترین افزونه‌های Gnome Shell برای دسکتاپ اپلیکیشن Geza Buza System Monitor می باشد. بعد از نصب، این اپلیکیشن فهرستی فشرده از آیکون‌ها را در نوار بالایی نشان می دهد که نشانگر میزان استفاده از شبکه، ظرفیت ذخیره و … می باشد. شما می توانید بر روی هر یک از آنها کلیک کرده و اطلاعات دقیقی در مورد سیستم خود دریافت کنید.
برای شروع، ابتدا از سمت چپ بالای صفحه بر روی Activities کلیک کرده و عبارت Terminal را جستجو کنید. بر روی آیکون Terminal کلیک کرده و آن را اجرا کنید. فرمان Sudo apt-get install girl.2-clutter1.0 را وارد کنید. Y را برای تائید و نصب فشار دهید.
بعد از این کار، مرورگر اینترنت را باز کرده و به وب سایت
http://extension.gnome.org/extension/1064/system-monitor
بروید. بر روی دکمه کلید کرده و آن را در حالت On قرار دهید. تمام اقدامات خود را ذخیره کرده و دستگاه را ریستارت کنید.
زمانی که مجددا وارد سیستم شدید، آیکون مانیتور را در نوار بالایی کنار ساعت مشاهده خواهید کرد. شما می توانید نشانگرها را افزوده و یا حذف کنید و یا با استفاده از Gnome Tweak تغییراتی در آنها اعمال کنید. به بخش Extensions رفته و بر روی آیکون دنده در کنار System Monitor کلیک کنید. از دکمه‌ها برای غیرفعال کردن آیکون‌ها استفاده کنید. در حالت پیش فرض همه آنها فعال هستند. از منوی Position on top bar برای انتقال نشانگرها به سمت راست یا جپ استفاده کنید.
اگر System Monitor را نصب کردید، می توانید آن را به پایین صفحه انتقال دهید تا هیچ یک از آیکون‌ها توسط نوار پنهان نشوند.

 

دسکتاپ خود را تغییر دهید...

بالا بردن نوار
آخرین نسخه Ubuntu با Gnome Shell 3.26 عرضه شده است که نوار نامرئی را حذف کرده است. از منوی Gnome Tweaks گزینه Top Bar را انتخاب کنید تا تاریخ و زمان بر حسب ثانیه را به ساعت بیافزایید. کاربران لپ تاپ می توانند درصد باقیمانده باتری را نیز مشاهده کنند.
سایر افزونه‌ها نظیر System Monitor می توانند اطلاعات مفیدی را در نوار بالایی نشان دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش System Monitor که پیشتر به آن اشاره کردیم، مراجعه نمایید.
اگر پیشتر کاربر KDE یا ویندوز ۷ بوده اید و اکنون برای اولین بار از Ubuntu استفاده می کنید، ممکن است به طور کامل نوار بالایی را حذف کنید. همانطور که در ابتدای این راهنما به نحوه فعالسازی Gnome Shell Extensions اشاره کردیم، شما می توانید Hide Top Bar را نیز بیافزایید که منجر به نامرئی شدن نوار در حین بزرگنمایی سایر پنجره‌ها می گردد تا بتوانید به طور بهینه از فضای دسکتاپ خود استفاده کنید.
همچنین، افزونه‌هایی نظیر Dash to Paner می توانند داک و نوار بالایی را به پانلی در پایین صفحه نمایش ترکیب کنند تا ساختاری آشنا برای شما ایجاد شود.

 

کار کردن با پنجره ها
تمام برنامه‌های Gnome از Gtk+ استفاده می کنند. Gtk+ یک جعبه ابزار گرافیکی است که نحوه نمایش اپلیکیشن‌ها را نشان می دهد. به منظور مشاهده اقدامات Ubuntu در این زمینه، Gnome Tweaks Tool را مجددا باز کرده و Appearance را انتخاب کنید. بر روی منوی Applications کلیک کرده و تم را تغییر دهید.
اگر دلتان برای ظاهر پنجره‌های زیبا تنگ شده است، Gnome Tweaks Tool را بسته و سپس مرورگر را باز کرده و به سایت www.gnome-look.org بروید. بر روی GTK3 Themes در سمت چپ صفحه کلیک کنید. اگر تم موردنظر را پیدا کردید، به بخش Files در پایین صفحه رفته و آنها را با فرمت فشرده نظیر .ZIP دانلود کنید. سپس به پوشه Downloads رفته و بر روی فایل کلیک راست کرده و Extract را انتخاب کنید. تم در پوشه خود ظاهر خواهد شد.
سپس شما باید پوشه ای برای ذخیره تم‌ها ایجاد کنید. پوشه اصلی را باز کرده و در داخل آن پوشه جدیدی به نام .themes ایجاد کنید. قراردادن . قبل از نام پوشه به سیستم نشان می دهد که این پوشه باید مخفی باشد. بنابراین بلافاصله بعد از ایجاد، پوشه مخفی خواهد شد. با فشردن Ctrl+H می توانید مجددا آن را نمایان کنید. پوشه حاوی تم را به داخل پوشه .Themes کپی کرده و سپس Ctrl+H را مجددا فشرده و پوشه را مخفی کنید. Gnome Tweaks Tool را اجرا کرده و وارد قسمت Appearance شوید. اگر تم افزوده شده با Ubuntu 17.10 سازگار باشد، شما می توانید آن را در منو مشاهده کرده و انتخاب کنید.

 

تم‌های Gnome Shell
اگرچه نصب تم‌های GTK+ شما را به تغییر ظاهر اپلیکیشن‌ها قادر می سازد، تم‌های Gnome Shell را نیز می توانید برای تغییر ظاهر دسکتاپ خود استفاده کنید. شما می توانید آنها را به تنهایی نصب کرده و یا به افزونه ها، پنجره ها، آیکون‌ها و تم‌های اشاره گر بیافزایید.
برای شروع، به وب سایت
http://extensions.gnome.org/extension/19/user-themes
مراجعه کرده و افزونه User Theme Gnome را دریافت کنید. این افزونه امکان افزودن تم‌های Gnome Shell در مسیر .Themes را فراهم می آورد. سپس، از مرورگر خود برای مراجعه به www.gnome-look.org استفاده کرده و سپس Gnome Shell Themes را انتخاب کنید. توضیحات تم‌ها را به طور کامل مطالعه کنید زیرا برخی از آنها با تم‌های آیکون یا اشاره گر عرضه می شوند. زمانی که فایل فشرده تم را دانلود کردید، آن را به مسیر .Themes کپی کنید.
در صورت نیاز Gnome Tweaks Tool را بسته و مجددا اجرا کنید. بر روی Appearance کلیک کنید. از منوی Shell برای انتخاب تم استفاده کنید. اگر توسعه دهنده‌ها تم GTK+ خاصی را پیشنهاد کرده اند، آن را نیز دانلود کنید. برای مثال، دستگاهی که تصاویر آن در زیر قابل مشاهده است از تم Flat Remix Dark استفاده می کند که دارای تم اشاره گر نیز می باشد و تمی GTK+ آن نیز Deepin-dark نام دارد.

 

سرگرمی با آیکون ها
تغییر ظاهر ویندوز بر روی ظاهر آیکون‌های سیستم و اشاره گر ماوس تاثیری نخواهد داشت. خوشبختانه، وب سایت Gnome Look (www.gnome-look.org) موارد متعددی را برای کاربران به ارمغان می آورد. شما می توانند آیکون‌ها و اشاره گرهای جدید را همانند تم‌های اپلیکیشن‌ها دانلود کنید. در ابتدا پوشه Home را باز کرده و در داخل پنجره باز شده کلیک راست کرده و پوشه جدیدی به نام .icons ایجاد کنید. علی رغم نام این پوشه، توجه داشته باشید که آیکون‌ها و اشاره گرها نیز در این پوشه ذخیره می شوند.
سپس مجموعه آیکون یا اشاره گر موردنظر را دانلود کرده و در داخل پوشه جدیدی که ایجاد کرده اید کپی کنید. از Ctrl+H برای نمایش پوشه .icons استفاده کنید. Gnome Tweaks Tool را بسته و مجددا اجرا نموده و سپس به بخش Appearance بروید. تم آیکون و اشاره گر در منوی مربوطه نمایش داده خواهد شد. همواره به این موضوع توجه داشته باشید که تمام مجموعه‌ها یکسان ایجاد نشده اند و ممکن است برخی از برنامه‌ها یا سیستم‌ها آیکون‌های خاص خود را حفظ کنند. همچنین شایان ذکر است که برخی از مجموعه‌های اشاره گر ممکن است برای تمام حرکات ماوس آیکون خاصی نداشته باشند.
همیشه زمانی را صرف کرده و بهترین مورد را انتخاب کنید. برخی از مجموعه آیکون‌ها یا اشاره گرها برای تم‌های دسکتاپ یا GTK+ طراحی شده اند. قبل از نصب مجموعه‌ها به تمام اطلاعات موجود توجه نمایید تا بعد از نصب مشکلی در سیستم عامل شما ایجاد نشود.

 

تغییر بیش از حد
افزودن افزونه‌ها یا تم‌های جدید به دسکتاپ تغییری در سیستم عامل ایجاد نمی کند، بنابراین به هیچ عنوان نگران نباشید. شایان ذکر است که برخی از تم‌ها یا افزونه‌ها به طور مناسب طراحی نشده اند، بنابراین ممکن است سرعت سیستم شما را کاهش دهند. ضروری است که قبل از تغییر تم‌ها نسخه ای پشتیبان از سیستم خود تهیه کنید.
افزونه System Monitor برای مرور سریع نحوه تقسیم بندی منابع کامپیوتر مناسب می باشد. اگرچه شایان ذکر است که اطلاعات ارائه شده در این افزونه فاقد جزئیات می باشد. اگر چندین پردازنده دارید و می خواهید اطلاعات کاملی در مورد سرعت، دما و … کسب کنید، می توانید اپلیکیشن Conky را نصب نمایید. این اپلیکیشن اطلاعات جامعی از تمام مشخصات سیستم شما را در گوشه صفحه نمایش نشان می دهد. برای شروع، Terminal را باز کرده و فرمان sudo apt-get get install conky-all را تایپ کرده و سپس Conky را نصب کرده و اجرا کنید. Conky می تواند از آیکون‌ها و تم‌های مختلف استفاده کنید که می توانید آنها را از بخش Other موجود در Gnome تهیه کنید.
مشاهده کردید که تمام مراحل موجود در این راهنما با نصب آیتم‌ها به پوشه خانه انجام شدند. این بدین معناست که تمام تم ها، آیکون ها، افزونه‌ها و اشاره گرها بر روی سایر کاربران تاثیری نخواهند داشت. بنابراین سایر کاربران سیستم نیز می توانند به راحتی تغییراتی را بر حسب سلیقه خود به فضای کاری خود اعمال کنند.
اگر احساس می کنید رابط کاربری جدید Gnome برای شما مناسب نیست یا آن را نمی پسندید، می توانید یکی دیگر از انواع Ubuntu نظیر Kubuntu را انتخاب کنید که از KDE استفاده می کند. همچنین شما می توانید از Lubuntu استفاده کنید که از نوع تغییریافته محیط دسکتاپ LXDE سبک و سریع برخوردار گشته است. شما می توانید این دسته از فایل‌ها را به صورت DVD ISO دریافت کرده و یا از طریق اپلیکیشن Ubuntu Software به آنها دسترسی داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محیط‌های دسکتاپ پشتیبانی شده به آدرس
https://ubuntuforums.org/forumdisplay.php?f=329
مراجعه کنید.

 

دسکتاپ خود را تغییر دهید...

نصب افزونه‌های Gnome Shell
۱- افزونه فایرفاکس را نصب کنید
بر روی Click here to install browser extension کلیک کرده و سپس در پی مشاهده اعلان دکمه Allow را انتخاب کنید. در نهایت در صفحه Gnome Shell Integration نمایش داده شده گزینه Add را انتخاب کنید. افزونه به طور خودکار نصب خواهد شد. اکنون فایرفاکس را در پایین صفحه Minimize کنید.

 

۲- نصب Host Connector
وب سایت به برنامه کوچکی نیاز دارد تا افزونه مناسبی را برای Gnome Shell ارائه دهد. بر روی Activities در سمت چپ صفحه کلیک کرده و سپس عبارت Terminal را در بالای صفحه بنویسید. بر روی آیکون Terminal دو بار کلیک کنید. بعد از اجرای Terminal فرمان sudo apt-get install chrome-gnome-shell را تایپ نمایید. کلید Y را به منظور تائید نصب فشار دهید.

 

۳- نصب افزونه ها
به مرورگر خود بازگشته و صفحه https://extension.gnome.org را باز کنید. افزونه موردنظر را جستجو کرده و سپس بر روی آن کلیک کرده و آن را نصب کنید. سیستم از شما اطمینان از نصب افزونه را جویا خواهد شد. بر روی Install کلیک کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text