img

راهنمای عملی مجازی سازی با Virtual Box

/
/
/

مجازی سازی فرآیندی است که به جای استفاده فیزیکی از سیستم، باعث می شود تا استفاده مجازی یا مبتنی بر نرم افزار از یک منبع صورت بگیرد. مجازی سازی در سطوح شبکه، فضای ذخیره سازی و محاسبات قابل استفاده است. مجازی سازی سطح محاسبات و یا مجازی سازی سطح سرور موضوع مورد بحث در این مقاله است.

مجازی سازی سرور به ما امکان اجرای چند نمونه از سیستم عامل را به صورت همزمان بر روی یک سرور می دهد. این سیستم عامل ها می توانند یکسان و یا متفاوت باشند. برای مثال، شما می توانید ویندوز و لینوکس را به صورت همزمان بر روی یک سرور اجرا کنید. مجازی سازی یک لایه نرم افزاری را بر روی سخت افزار سیستم اضافه می کند و به کاربران این امکان را می دهد تا سخت افزارهای فیزیکی شامل حافظه، CPU، شبکه، فضای ذخیره سازی و موارد دیگر را با استفاده از چندین سیستم عامل به اشتراک بگذارند. این لایه مجازی سازی، مدیر ماشین مجازی (VMM) و یا Hypervisor نامیده می شود. دو نوع Hypervisor وجود دارد که در قسمت زیر شرح داده شده است:
Hypervisor ساده: این نوع Hypervisor با نام Hypervisor نوع ۱ نیز شناخته می شود و مستقیماً بر روی سخت افزار نصب می شود و امکان به اشتراک گذاری منابع سخت افزاری را با اجرای یک سیستم عامل مهمان (Guest OS) می دهد. هر Guest در محیطی مجزا و بدون تداخل با Guest دیگر اجرا می شود. ESXi، Xen، Hyper-V و KVM نمونه هایی از این نوع Hypervisor هستند.
Hypervisor میزبانی شده (Hosted Hypervisor): این نوع Hypervisor با نام Hypervisor نوع ۲ نیز شناخته می شود و نمی تواند مستقیماً بر روی سخت افزار نصب شود. این نوع Hypervisor به عنوان برنامه ای کاربردی در داخل سیستم عامل اجرا می شود. همانند Hypervisor ساده، این نوع از Hypervisor نیز می تواند منابع فیزیکی را در میان چندین OS Guest و سیستم عامل میزبان (OS (Hostدر حال اجرا، به اشتراک بگذارد. VMware Workstation و Oracle VM VirtualBox مثالهایی از این نوع Hypervisor هستند.

آشنایی با VirtualBox
نرم افزار مجازی سازی VirtualBox قابل استفاده بر روی پلتفرم های مختلف است. این نرم افزار برای طیف وسیعی از پلتفرم ها همانند ویندوز، لینوکس، Solaris و موارد دیگر قابل دسترس است. VirtualBox قابلیت های سیستم عامل موجود را افزایش داده و کاربران را قادر می سازد تا به طور همزمان چند Guest OS را همراه با سایر برنامه های نصب شده در داخل OS host اجرا کنند .

 

راهنمای عملی مجازی سازی با virtualbox

اصطلاحات VirtualBox
برای درک بهتر نرم افزار VirtualBox، با اصطلاحات آن در زیر آشنا می شویم.
۱ – سیستم عامل میزبان (Host OS): این سیستم عامل یک ماشین مجازی یا فیزیکی است که VirtualBox بر روی آن نصب شده است.
۲- ماشین مجازی(Virtual Machine): ماشین مجازی، محیط مجازی قابل استفاده برای اجرای Guest OS محسوب می شود. تمام منابع این ماشین همانند CPU، حافظه، فضای ذخیره سازی، دستگاه های شبکه و موارد دیگر، مجازی به حساب می آیند.
۳- سیستم عامل مهمان (Guest OS): این سیستم عامل در داخل نرم افزار VirtualBox اجرا می شود. نرم افزار
VirtualBox از طیف وسیعی از سیستم عامل های guest همانند ویندوز، Solaris، لینوکس، اپل و موارد دیگر پشتیبانی می کند
۴- موارد اضافه مرتبط با Guest: این بسته های نرم افزاری اضافی در در داخل Guest OS نصب شده و ضمن بهبود بخشیدن عملکرد سیستم عامل، قابلیت های آن را نیز افزایش می دهد. برای نمونه، این نرم افزارها امکان به اشتراک گذاری فولدرها میان Host و Guest را می دهد و عملکرد drag & drop را برای ما فراهم می کنند.

 

ویژگی های VirtualBox
برخی از ویژگی های مهم نرم افزار VirtualBox عبارتند از:
۱- قابلیت جابجایی: VirtualBox قابلیت جابجایی بسیار زیادی دارد. این نرم افزار بر روی طیف وسیعی از پلتفرم ها وجود دارد و قابلیت های آن در هر یک از این پلتفرم ها یکسان است. VirtualBox از فرمت فایل و image یکسان برای همه ماشین های مجازی بر روی تمام پلتفرم ها استفاده می کند. به همین دلیل، ماشین مجازی ساخته شده بر روی یک پلتفرم می تواند به راحتی به یک پلتفرم دیگر منتقل شود. علاوه بر این، VirtualBox از فرمت فایل (OVF: Open Virtualization Format) پشتیبانی می کند که امکان وارد کردن یا import و خارج کردن یا export ماشین مجازی را به ما می دهد.
۲- قابلیت اجرا بر روی سخت افزار خام: VirtualBox را می توان بر روی یک CPU که عملیات مجازی سازی ساخت افزاری را پشتیبانی نمیکند، مورد استفاده قرار داد. همانند: Intel VT-x یا AMD-V
۳- موارد اضافه مرتبط با Guest : همانطور که قبلاً نیز بیان شد، این نرم افزارها در داخل Guest OS نصب می شود و قابلیت های پیشرفته ای همانند فولدرهای به اشتراک گذشته شده، پنجره های یکپارچه و مجازی سازی سه بعدی را در اختیار ما می گذارد.
۴- تصویر لحظه ای (snapsot) VirtualBox: به ما این امکان را می دهد تا بتوانیم از Guest OS تصاویر لحظه ای یا Snapshot تهیه کنیم. این کار باعث میشود تا وضعیت جاری Guest OS ضبط شده و بر روی دیسک ذخیره شود. همچنین به عقب برگشتن و بازگردانی پیکربندی قبلی نیز از مزایای این ویژگی خواهد بود.
۵- گروه بندی ماشین های مجازی: VirtualBox امکان ساخت گروهی از ماشین های مجازی را فراهم کرده و همه انها را به صورت یک موجودیت واحد نمایش می دهد. می توان عملیات متفاوتی را نظیر start، stop، pause، restart و موارد دیگر را بر روی این گروه انجام داد.

 

شروع به کار با VirtualBox
سیستم مورد نیاز
VirtualBox به عنوان یک برنامه برروی Host OS اجرا شده و به درستی کار می کند. Host OS می بایست دارای شرایط سخت افزاری و نرم افزاری زیر باشد:
– پردازشگر مرکزی AMD و یاIntel
– پردازشگر ۶۴ بیتی با ویژگی مجازی سازی سخت افزاری برای اجرای Guest OS 64 بیتی
– ۱ گیگابایت حافظه فیزیکی
– سیستم عامل میزبان: ویندوز، OS X، لینوکس و یا Solaris

 

دانلود و نصب
برای دانلود VirtualBox به مسیر
https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads link
مراجعه کنید. این وب سایت دارای پکیج های نرم افزاری برای سیستم عامل های ویندوز، OS X، لینوکس و Solaris است. در اینجا VirtualBox بر روی سیستم عامل Mint Linux نمایش داده شده است. اگر می خواهید این نرم افزار را بر روی پلتفرم های دیگری نصب کنید، به مستندات رسمی آن سیستم عامل مراجعه کنید.
برای سیستم عامل های لینوکس مبتنی بر دبیان، پکیجی با فرمت .deb فراهم شده است. فرمت آن به شکل virtualbox-xx_xx-yy-zz.deb است که در آن xx_xx-yy نشان دهنده نسخه و Build Number است و zz نام و پلتفرم Host OSرا مشخص می کند. برای نمونه، در یک Host OS 64 بیتی مبتنی بر دبیان، اسم پکیج بدین صورت است:

virtualbox-5.2_5.2.0-118431-Ubuntu-xenial_amd64.deb

برای شروع نصب، دستورات زیر را در یک ترمینال اجرا کرده و دستورالعمل های روی صفحه نمایش را دنبال کنید:

$ sudo dpkg -i virtualbox-5.2_5.2.0-118431-Ubuntu-xenial_amd64. deb

 

استفاده از VirtualBox
پس از نصب موفقیت آمیز VirtualBox، ابتدا کار خود را از محیط دسکتاپ این نرم افزار شروع می کنیم. پس از اجرای این نرم افزار، پنجره VirtualBox Manager همانند شکل یک نمایش داده می شود.
در این پنجره اصلی شما می توانید ماشین های مجازی خود را مدیریت کنید. این پنجره به شما قابلیت هایی بر روی ماشین های مجازی نظیر ساخت، Import، Start، Stop، Restart و موارد دیگر را می دهد. در ابتدا، هیچ ماشین مجازی ساخته شده ای در این نرم افزار وجود ندارد. بنابراین، قسمت سمت چپ این پنجره خالی است. درغیراین صورت، لیستی از ماشین های مجازی نمایش داده می شوند.

 

ساخت یک ماشین مجازی جدید
در این قسمت ساخت یک ماشین مجازی از ابتدا شرح داده می شود. دستورالعملهای زیر را به منظور ساخت یک محیط مجازی برای نصب سیستم عامل دنبال کنید.
۱- بر روی دکمه new در نوارابزار (toolbar) کلیک کنید.
۲- نام، نوع و نسخه سیستم عامل مهمان (Guest OS) را مشخص کرده و برای ادامه کار بر روی دکمه Next کلیک کنید.
۳- میزان حافظه اختصاص داده شده به Guest OS را مشخص کرده و بر روی دکمه Next کلیک کنید.
۴- از این پنجره می توان میزان فضای ذخیره سازی مربوط به ماشین مجازی را تعیین کرد. همچنین، این پنجره امکان ساخت یک هارد دیسک مجازی جدید و یا استفاده از یک نمونه موجود را فراهم می کند.
۱-۴ – برای ساخت یک هارد دیسک مجازی، گزینه Create a virtual hard disk now را انتخاب کرده و بر روی دکمه Create کلیک کنید.
۲-۴ – فرمت دیسک VDI را انتخاب کرده و بر روی دکمه Continue کلیک کنید.
۳-۴- در این صفحه، سیاست ذخیره سازی دیسک مشخص می شود و دارای دو حالت زیر است:
الف – روش تخصیص پویا: همانطور که از نام این روش پیداست، دیسکی که به صورت پویا اختصاص داده شده باشد بر حسب تقاضا تا حداکثر اندازه مجاز می تواند افزایش پیدا کند.
ب – روش تخصیص با اندازه ثابت: میزان فضای مورد نیاز از قبل رزرو می شود. در صورت نگرانی نسبت به عملکرد سیستم می توان از این روش استفاده کرد.
۴-۴- بر روی دکمه Next کلیک کنید.
۵- قبل از کلیک بر روی دکمه Create ، اندازه، مکان و نام هارد دیسک مجازی را تعیین کنید.
اکنون، ماشین مجازی ایجاد شده جدید در سمت چپ پنجره قابل مشاهده است

 

راهنمای عملی مجازی سازی با virtualbox

 

نصب Guest OS
برای شروع نصب سیستم عامل، ما باید فایل ایمیج ISOرا به ماشین مجازی اضافه کنیم. مراحل زیر را برای شروع نصب سیستم عامل انجام دهید:
۱- ماشین مجازی ایجاد شده جدید را انتخاب کنید.
۲- روی دکمه Settings در نوار ابزار کلیک کنید.
۳- گزینه Storage را از ناحیه سمت چپ انتخاب کنید.
۴- از لیست دستگاه های ذخیره سازی گزینه Optical Disk Drive را انتخاب کنید.
۵- مسیر فایل ایمیج ISO را در این قسمت مشخص کرده و بر روی دکمه OK کلیک کنید. پنج مرحله اول ساخت Guest OS در تصویر شماره ۳ نمایش داده شده است.
۶- ماشین مجازی را از ناحیه سمت چپ انتخاب کنید. بر روی دکمه Start در نوارابزار کلیک کنید .سپس برای تکمیل روند نصب سیستم عامل، دستورالعمل های روی صفحه نمایش را دنبال کنید.

 

راهنمای عملی مجازی سازی با virtualbox

عملیات مرتبط با نیروی ماشین مجازی
در بخش زیر، عملیات مرتبط با نیروی ماشین مجازی به صورت مفصل شرح داده شده است:
۱- Power On: همانطور که از نام این روش پیداست، ماشین مجازی در حالت خاموش و یا ذخیره شده، راه اندازی می شود. برای راه اندازی ماشین مجازی، بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه Start را انتخاب کنید.
۲- Pause : در این وضعیت، سیستم عامل CPU را آزاد کرده ولی در حافظه اصلی باقی می ماند. در نتیجه، هنگامی که عملیات Resume بر روی ماشین مجازی انجام می شود محتویات حافظه نگهداری می شود. برای متوقف کردن ماشین مجازی، بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه Pause را انتخاب کنید.
۳- Save: در این حالت، وضعیت جاری ماشین مجازی ذخیره شده و CPU و حافظه را آزاد می شود. ماشین ذخیره شده را می توان با همان وضعیت قبل دوباره راه اندازی کرد. برای ذخیره کردن ماشین مجازی، بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه Close > Save State را انتخاب کنید.
۴- Shutdown: این حالت باعث خاموش شدن ماشین مجازی می شود و سیگنال Shutdown به Guest ارسال می شود. برای خاموش کردن ماشین مجازی، بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه Close > ACPI Shutdown را انتخاب کنید.
۵- Poweroff: این حالت باعث خاموش شدن ماشین مجازی به صورت نامطلوب شده و باعث از دست رفتن اطلاعات می شود. برای خاموش کردن ماشین مجازی به این روش، بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه Close > Poweroff را انتخاب کنید.
۶- Reset: عملیات Reset باعث خاموش شدن و پس از آن روشن شدن ماشین مجازی می شود. Reset با Restart که عملیات خاموش کردن مطلوب به شمار می رود، تفاوت دارد. برای انجام عملیات Reset، بر روی ماشین مجازی کلیک راست کرده و گزینه Reset را انتخاب کنید.

 

راهنمای عملی مجازی سازی با virtualbox

حذف کردن ماشین مجازی
در اینجا مراحل مورد نیاز برای پاک کردن یک ماشین مجازی را بررسی می کنیم. عملیات پاکسازی یک ماشین مجازی به دو قسمت تقسیم می شود:
۱ – لغو ثبت یک ماشین مجازی (Unregister VM): این کار باعث می شود تا ماشین مجازی از کتابخانه حذف شود. به عنوان مثال، عملیات Unregister بر روی ماشین مجازی در VirtualBox صورت می گیرد و بنابراین، در VirtualBox Manager قابل مشاهده نخواهد بود. برای انجام عملیات Unregister بر روی ماشین مجازی، بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه Remove و پس از آن Remove Only را انتخاب کنید. شما می توانید این ماشین مجازی را با گزینه Machine > Add در VirtualBox Manager دوباره به ثبت برسانید.
۲- پاک کردن ماشین مجازی (Delete VM): این کار باعث می شود تا ماشین مجازی به طور دائم حذف شود و هارد دیسک های مجازی و فایل های پیکربندی آن نیز پاک شود. پس از انجام این کار، این عملیات دیگر برگشت پذیر نخواهد بود. برای پاک کردن دائمی ماشین مجازی، بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه Remove و پس از آن Delete All Files را انتخاب کنید.

 

مفاهیم پیچیده تر VirtualBox
افراد مبتدی با توجه به چند بخش اول این مقاله، یک دیدگاه نسبی را نسبت به مجازی سازی و VirtualBox به دست می آورند. با این حال، این نرم افزار محصولی است که دارای ویژگی های زیادی است که ویژگی های پیشرفته تر این نرم افزار در این بخش شرح داده می شود.

 

عملیات Export بر روی ماشین مجازی
می توان عملیات export را بر روی ماشین مجازی انجام دهیم و آن را به ماشینی با پسوند (OVF: Open Virtualization Format) تبدیل کنیم. این عملیات دارای دو فرمت برای فایل نهایی است.
۱- فرمت فایل OVF : در این فرمت، چندین فایل مرتبط با ماشین مجازی ساخته خواهد شد. به عنوان نمونه، فایل های جداگانه ای برای هارد دیسک های مجازی، پیکربندی و موارد دیگر تشکیل خواهد شد.
۲- فرمت فایل OVA: در این فرمت، همه فایل های مرتبط با ماشین مجازی در یک فایل بایگانی می شود و پسوند .OVA به آن اختصاص داده می شود.
با استفاده از این ویژگی، می توان قالب Golden Image را برای ماشین مجازی ایجاد کرده و چند نمونه از آن را ساخت. OVF فرمت مستقل از پلتفرم، کارآمد، قابل توسعه و دارای توزیع و بسته بندی باز(open packaging) برای ماشین های مجازی به شمار می رود. با وجود ویژگی استقلال پلتفرم، به کاربران این امکان داده می شود تا بتوانند عملیات import را بر روی ماشین های مجازی OVF و export شده از نرم افزار VirtualBox انجام دهند و سپس این ماشین مجازی را در نرم افزار VMware Workstation Player مورد استفاده قرار دهند و بالعکس.
برای انجام عملیات export بر روی ماشین مجازی، مراحل زیر را انجام دهید:
۱- یک ماشین مجازی را از پنجره VirtualBox Manager انتخاب کنید و سپس از منوی فایل گزینه Export Appliance را برگزینید.
۲- ماشین های مجازی را که می خواهید عمل Export بر روی آنها انجام بگیرد انتخاب کنید و بر روی دکمه Next کلیک کنید.
۳- مسیر ذخیره این فایل و همچنین نوع فرمت OVF را مشخص کنید.
۴- تنظیمات ماشین مجازی را بررسی کرده و بر روی دکمه Export کلیک کنید .

 

عملیات Import بر روی ماشین مجازی
برای انجام عملیات Import بر روی ماشین مجازی، مراحل زیر را طی کنید:
۱- پنجره VirtualBox Manager را باز کرده و از منوی فایل گزینه Import Appliance را انتخاب کنید.
۲- گزینه Virtual Appliance را انتخاب کرده و بر روی دکمه Next کلیک کنید.
۳- تنظیمات ماشین مجازی را بررسی کرده و بر روی دکمه Import کلیک کنید. سپس، خواهید دید که یک ماشین مجازی جدید در ناحیه سمت چپ پنجره VirtualBox Manager ظاهر خواهد شد.

 

تکثیر ماشین مجازی (Cloning)
نرم افزار VirtualBox همچنین گزینه ای برای تکثیرماشینهای مجازی دارد. همانطور که از نام این گزینه پیداست، یک نسخه دقیق از ماشین مجازی ساخته می شود. این نرم افزار از دو نوع Clone پشتیبانی می کند.
۱- Clone کامل: در این مورد، تمام فایل های ماشین مجازی کپی خواهد شد. به این دلیل که این نسخه کپی از ماشین مجازی کاملاً مجزا تلقی می شود می توان این ماشین مجازی را به راحتی به Host دیگری منتقل کرد.
۲- Clone پیوندی: در این مورد، از هارد دیسک های مجازی کپی تهیه نمی شود بلکه به جای آن، از ماشین مجازی اصلی یک snapshot گرفته می شود. این کار باعث ساخت یک ماشین مجازی جدید خواهد شد و به هارد دیسک های ماشین مجازی اصلی اشاره می شود. این نوع از Clone باعث صرفه جویی در مصرف فضا می شود اما جنبه منفی قضیه این است که نمی توانید ماشین مجازی را به Host دیگر به عنوان ماشین مجازی اصلی منتقل کنید و نسخه های تکثیر شده از هارد دیسک های مجازی یکسان استفاده می کنند.

برای ایجاد Clone، مراحل زیر را دنبال کنید:
۱- ماشین مجازی مورد نظر را از پنجره VirtualBox Manager انتخاب کنید. بر روی ماشین مجازی کلیک راست کرده و گزینه Clone را انتخاب کنید.
۲- اسمی برای نسخه Clone تایپ کرده و بر روی دکمه Next کلیک کنید.
۳- نوع Clone را انتخاب کرده و بر روی دکمه Clone کلیک کنید. خواهید دید که یک نسخه Clone جدید از ماشین مجازی در ناحیه سمت چپ پنجره Manager VirtualBox ظاهر خواهد شد.

 

گروه بندی ماشین های مجازی
VirtualBox این امکان را به شما می دهد تا بتوانید گروههایی از ماشین های مجازی را بسازید، آنها را مدیریت کنید و بتوانید بر روی آنها به عنوان یک موجودیت واحد عملیاتی را انجام دهید. شما می توانید اقدامات مختلفی از جمله بزرگ کردن و یا کوچک کردن، تغییر نام ، Start، Stop، Reset و Pause را بر روی گروهی از ماشین های مجازی انجام دهید.
برای ساخت گروهی از ماشین های مجازی، مراحل زیر را دنبال کنید:
۱- چند ماشین مجازی را از پنجره VirtualBox Manager در حالت انتخاب قرار دهید. برای انتخاب چند گزینه کلید ctrl را نگه دارید.
۲- بر روی آنها راست کلیک کرده و گزینه Group را انتخاب کنید. با انجام این کار گروهی به نام Group New همانند شکل ۵ ساخته می شود.
اگر بر روی گروه راست کلیک کنید، گزینه های مختلفی را همانند Add VM to group ، Rename group، Ungroup، Start و موارد دیگر مشاهده می شود. برای حذف یک ماشین مجازی از گروه، با نگه داشتن موس، آن ماشین مجازی را بکشید و در ناحیه ای بیرون از آن گروه رها کنید.
با استفاده از گزینه snapshot، می توانید ماشین مجازی را در وضعیتی خاص برای استفاده در آینده ذخیره کنید و سپس آن را در صورت نیاز بازگردانی کنید.

 

راهنمای عملی مجازی سازی با virtualbox

برای انجام عملیات snapshot ، مراحل زیر را طی کنید:
۱- یک ماشین مجازی را از پنجره VirtualBox Manager انتخاب کنید.
۲- بر روی فلش رو به پایین منوی Machine Tools در نوار ابزار کلیک کرده و گزینه snapshots را انتخاب کنید.
۳- بر روی دکمه Take کلیک کنید.
۴- قبل از کلیک بر روی دکمه OK، نام و توضیحی را برای اینsnapshot وارد کنید. شکل شماره ۶ مراحل بالا را به تصویر می کشد.
این پنجره گزینه های مختلف مرتبط با snapshot همانند Delete، Clone، Restore و موارد دیگر را نمایش می دهد. برای مشاهده جزئیات بیشتر در مورد snapshot انتخاب شده، بر روی دکمه properties کلیک کنید.

 

راهنمای عملی مجازی سازی با virtualbox

 

فولدرهای اشتراکی
فولدرهای اشتراکی، امکان به اشتراک گذاری اطلاعات در میان host OS وOS guest را می دهد. این امر مستلزم نصب موارد اضافی مرتبط با VirtualBox در داخل guest OS است. در این بخش، نصب موارد اضافه مرتبط با guest OS و فولدرهای اشتراکی شرح داده می شود. برای فعال کردن ویژگی فولدرهای اشتراکی، مراحل زیر را انجام دهید:
۱- با انتخاب گزینه Start، ماشین مجازی را از پنجره VirtualBox Manager راه اندازی کنید.

۲- به بخش Devices->Insert Guest Additions CD image بروید. دستورالعمل های روی صفحه نمایش را برای نصب موارد اضافه مرتبط با guest OS دنبال کنید. شکل شماره ۷ دو مرحله اول را نشان می دهد.

۳- به مسیر
Devices->SharedFolders->SharedFolderSetting
بروید.
۴- بر روی دکمه Add new shared folder کلیک کنید. اسم فولدر و مسیر آن را وارد کرده وگزینه Permissions را انتخاب کنید و سپس بر روی دکمه OK کلیک کنید. شکل شماره ۸ مراحل بالا را به تصویر می کشد.
شما می توانید عملیات Mount را بر روی فولدر اشتراکی guest OS مطابق با عملیات به اشتراک گذاری رایج در شبکه انجام دهید. نحوه انجام این کار به صورت زیر است:

mount -t vboxsf [-o OPTIONS] <sharename> <mountpoint>

 

راهنمای عملی مجازی سازی با virtualbox

درک شبکه های مجازی
این بخش به بررسی عمیق در مورد مفاهیم شبکه بندی VirtualBox می پردازد. نرم افزار Virtualbox دارای چند حالت مرتبط با شبکه است که عبارتند از: Not Attached، NAT، Bridged Adapters، internal networks و host-only adapters .
مراحل زیر را به منظور مشاهده و یا تغییر تنظیمات شبکه طی کنید:
۱- ماشین مجازی را از پنجره VirtualBox Manager انتخاب کنید.
۲- بر روی دکمه Settings در نوار ابزار کلیک کنید.
۳- گزینه Network را از ناحیه سمت چپ پنجره انتخاب کنید.
۴- بعد از انتخاب کارت شبکه مد نظر، حالت های شبکه بندی در منوی بازشدنی Attached To نمایش داده خواهد شد.
۵- برای تغییر حالت، حالت شبکه دلخواه را از منو انتخاب کرده و بر روی دکمه OK کلیک کنید. کلیه این مراحل در تصویر شماره ۹ به نمایش در آمده است.

 

حالات مرتبط با شبکه در VirtualBox
در زیر هرکدام از حالات شبکه به طور مختصر شرح داده شده است:
۱- بدون اتصال (Not Attached) : در این حالت، VirtualBox به Guest OS اطلاع می دهد که کارت شبکه نصب شده است ولی متصل نیست. در نتیجه، شبکه بندی در این حالت امکان پذیر نیست. در صورتی که بخواهید این سناریو را با یک ماشین فیزیکی مقایسه کنید، مشابه با کارت اترنتی است که کابل آن به شبکه متصل نمی باشد.

۲- NAT: واژه NAT به معنی ترجمه آدرس شبکه (Network Address Transaltion) می باشد و حالت پیش فرض نرم افزار VirtualBox محسوب می شود. اگر می خواهید از طریق guest OS به شبکه های خارجی دسترسی داشته باشید، NAT این کار را برای شما انجام می دهد. این حالت مشابه با یک سیستم فیزیکی متصل شده به یک شبکه خارجی توسط روتر است.

۳- Bridged Adapter: در این حالت، VirtualBox به یکی از کارت های شبکه نصب شده متصل می شود و بطور مستقیم به تبادل بسته های شبکه می پردازد و از درگیرشدن با پشته پروتکل شبکه host OS خودداری می کند.

۴- internal: در این حالت، ارتباطات فقط میان یک گروه از ماشین های مجازی شکل می گیرد. ارتباط با host OS در این حالت امکان پذیر نیست.

۵- Host Only : در این حالت، ارتباطات میان یک گروه از ماشین های مجازی و host OS امکان پذیر است. به کارت اترنت فیزیکی در این حالت نیازی نمی باشد بلکه به جای آن یک رابط شبکه مجازی (مشابه با رابط Loopback) بر روی host OS ساخته می شود.
آشنایی با VBoxManage
VBoxManage محیط خط دستوری (CLI) نرم افزار VirtualBox محسوب می شود. شما از طریق این دستورات می توانید VirtualBox را در داخل host OS مدیریت کنید. VBoxManage تمام ویژگی های نسخه گرافیکی (GUI) را نیز پشتیبانی می کند. هنگامی که پکیج VirtualBox در سیستم نصب می شود این محیط نیز به طور پیشفرض با آن همراه است. در بخش زیر به برخی از دستورات پایه این محیط می پردازیم.

 

راهنمای عملی مجازی سازی با virtualbox

 

ایجاد لیستی از ماشین های مجازی
دستورهای زیر را در یک ترمینال اجرا کنید تا لیستی از ماشین های مجازی ثبت شده (registerd VMs) تهیه شود:

$ VBoxManage list vms
“Mint-18”{e54feffd-50ed-4880-8f81-b6deae19110d}
“VM-1”{۳۷a25c9a-c6fb-4d08-a11e-234717261abc}
“VM-2”{۰۳b39a35-1954-4778-a261-ceeddc677e65}
“VM-3”{۸۷۵be4d5-3fbf-4d06-815d-6cecfb2c2304}

 

ایجاد لیستی از گروه ها
همچنین می توان لیستی از گروه های ماشین مجازی را با استفاده از دستور زیر ایجاد کرد:

$ VBoxManage list groups
“/”
“/VM Group”

 

نمایش اطلاعات ماشین مجازی
از دستور showvminfo برای مشاهده جزئیات ماشین مجازی استفاده می شود. به عنوان مثال، دستور زیر اطلاعات دقیق در مورد ماشین مجازی را نمایش می دهد و نام ماشین مجازی را به عنوان یک پارامتر از کاربر می پذیرد.

$ VBoxManage showvminfo Mint-18
Name: Mint-18
Groups: /
Guest OS: Ubuntu (64-bit)
UUID: e54feffd-50ed-4880-8f81-b6deae19110d
Config file: /home/groot/VirtualBox VMs/Mint-18/Mint-18.vbox
Snapshot folder: /home/groot/VirtualBox VMs/Mint-18/Snapshots
Log folder: /home/groot/VirtualBox VMs/Mint-18/Logs
Hardware UUID: e54feffd-50ed-4880-8f81-b6deae19110d
Memory size: 1024MB
Page Fusion: off
VRAM size: 16MB

 

 

نکته: برای صرفه جویی در فضا، ادامه خروجی در اینجا نمایش داده نشده است.

روشن کردن ماشین مجازی
VBoxManage دارای دستوری ساده برای روشن کردن ماشین مجازی می باشد و نام ماشین مجازی را به عنوان پارامتر می پذیرد.

$ VBoxManage startvm Mint-18
Waiting for VM
“Mint-18” to power on…
VM “Mint-18” has been successfully started.

 

خاموش کردن ماشین مجازی
گزینه controlvm از انواع عملیات مختلف مانند pause، reset، shutdown، power-off و موارد دیگر پشتیبانی می کند. برای خاموش کردن ماشین مجازی دستور زیر را در یک ترمینال اجرا کنید. در این حالت نیز نام ماشین مجازی به عنوان پارامتر پذیرفته می شود.

$ VBoxManage controlvm “Mint-18” poweroff
۰%…۱۰%…۲۰%…۳۰%…۴۰%…۵۰%…۶۰%…۷۰%…۸۰%…۹۰%…۱۰۰%

 

لغو ثبت ماشین مجازی
دستور زیر می تواند برای unregister کردن ماشین مجازی مورد استفاده قرار بگیرد و نام ماشین مجازی را نیز به عنوان پارامتر بپذیرد.

$ VBoxManage unregistervm “Mint-18”

 

ثبت ماشین مجازی
دستور زیر می تواند برای ثبت یک ماشین مجازی استفاده گردد و همانند عملیات بالا نام ماشین مجازی را به عنوان پارامتر بپذیرد.

$ VBoxManage registervm “/home/groot/VirtualBox VMs/Mint-18/
Mint-18.vbox”

 

پاک کردن ماشین مجازی
برای پاک کردن دائمی ماشین مجازی، از گزینه –delete همراه با دستور unregistervm استفاده کنید. به عنوان مثال، دستور زیر ماشین مجازی را به طور دائم حذف خواهد کرد.

$ VBoxManage unregistervm “VM-1” –delete
۰%…۱۰%…۲۰%…۳۰%…۴۰%…۵۰%…۶۰%…۷۰%…۸۰%…۹۰%…۱۰۰%

VBoxManage دارای دستورات بیشتری است و شرح همه آنها از حوصله این مقاله خارج است. در هر صورت، شما می توانید با مراجعه به راهنمای رسمی VBoxManage، درک عمیقتری از این محیط بدست بیاورید. برای مشاهده تمام دستورات و گزینه های آنها، دستور زیر را در ترمینال اجرا کنید:

$ VBoxManage –help

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text