img

اجرای برنامه‌های ویندوزی بر روی لینوکس بوسیله Wine

/
/
/

در ابتدایِ کوچ کردن به Linux، بسیاری از کاربرانی که سابقا از ویندوز استفاده می کرده‌اند، تا حدودی مایوس شده، و فقدان نرم‌افزارهای ویندوزیِ محبوبشان موجبِ دل‌آزردگیِ آنها می شود. اینجاست که Wine وارد کارزار شده، و این دسته از افراد را برای استفاده از linux دلگرم می کند. در این مقاله، به آموزشِ نصبِ Office برروی linux به کمک Wine خواهیم پرداخت.
یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های افرادی که به linux کوچ می کنند، این است که چگونه می توانند از برنامه‌هایی که برروی سایر سیستم‌های عامل استفاده می کرده‌اند(به طور ویژه نرم‌افزارهای ویندوزی)، بررویِ linux نیز استفاده کنند. به لطف وجودِ Wine، این مسئله قابل حل می باشد. از جمله نرم‌افزارهایی که کاربران سابق ویندوز، در هنگام استفاده از linux جای خالی‌اش را بسیار احساس می کنند، Office است.
تمامیِ فایل‌هایی که پسوند .exe دارند، می توانند برروی linux با بهره‌گیری از Wine اجرا شوند. Wine نرم‌افزار مختصِ سیتم عامل‌های شبهِ Unix، مثل linux، OSX، و BSD می باشد. این نرم‌افزار به شما اجازه می دهد، تا برنامه‌های بومیِ ویندوز را اجرا کنید. Wine، اختصاری برای عبارتِ “Wine Is Not an Emulator” می باشد، که ترجمه‌ی آن «Wine یک امولاتور نیست» می شود، که البته حقیقت نیز دارد. نصب Wine، نصبِ یک ویندوزِ کامل، یا یک ماشین مجازی(VM) نیست. Wine یک لایه‌ی سازگاری بوده(Compatibility layer)، که کارش برگردان، یا ترجمه‌ی باینری‌های ویندوز می باشد.
این عملیات، کتابخانه‌های گرافیکی چون DirextX 9 را نیز شامل می شود، به طوری که این کتابخانه‌ها به OpenGL تبدیل می گردند. Wine امکانِ اجرایِ بسیاریِ از نرم‌افزارها و بازی‌های محبوب و پرطرفدارِ ویندوز را به کاربران داده، و این کار را با چنان کیفیتی انجام می دهد، که کاربر هیچ تفاوتی را نسبت به ویندوز احساس نمی کنند.
با این حال استفاده از Wine چالش‌هایی را نیز با خود دارد. مثلا، چندین نسخه از این برنامه به همراه انواعِ مختلفی از پچ‌ها موجود بوده، و همیشه از Wine دو نسخه‌ منتشر می شود. زمانی هم که از این دردسرها عبور کنید، با معضلِ تنظیماتِ گوناگون، در برنامه‌های مختلف بایستی روبرو شوید، که در بسیاری از موارد چندان هم ساده نیستند.
با این حال، هنگامی که قِلِق کار دستتان بیاید، و تنظیمات مناسبی را برای برنامه مورد نظرتان اعمال کنید، می توانید از اجرای بدون نقصِ برنامه‌ی مذبور آسوده خاطر شوید.

 

نصبِ Wine برروی Linux
نصبِ Wine برروی linux به راحتیِ آب خوردن است. کافی است فقط از مراحلِ زیر پیروی کرده، تا Wine را برروی رایانه‌ی خود داشته باشید.

گامِ نخست: با گرفتنِ دکمه‌های Ctrl-Alt-T، ترمینال را باز کنید، و فرمان زیر را اجرا کنید. این فرمان ppa را نصب می کند. ناگفته نماند که برای این کار، از شما رمزِ عبورِ root پرسیده خواهد شد.

sudo add-apt-repository ppa:Ubuntu-wine/ppa

گامِ دوم: اکنون Wine را با استفاده از فرمانِ زیرِ نصب کنید. دربرابرِ شما صفحه‌ای مشابهِ شکلِ ۱ و ۲ در حین نصب گشوده خواهد شد.

sudo apt-get update && sudo apt-get install wine1.7

اگر قصدِ ایجاد تغییر در Wine را دارید، از فرمانِ زیر استفاده کنید:

Winecfg

 

 

اجرای برنامه‌های ویندوزی بر روی لینوکس بوسیله Wine

برگه‌ی Libraries را انتخاب کرده، دکمه‌ی غلطانِ موس را چرخانیده، به پایینِ این لیست رفته، و Riched20 را برگزینید. هنگامی که این کار را انجام دادید، برروی ‘Ok’ کلیک کنید.
اکنون نصب Wine با موفقیت برروی رایانه شما انجام پذیرفته است.

 

نصبِ Office بررویِ Ubuntu
با کمکِ Wine، اجرای هر یک از نرم‌افزارهایِ ویندوزیِ دلخواهتان برروی Ubuntu سهل و آسان است. در اینجا مراحلی را متذکر می شویم که لازم است بعد از نصب Wine برروی Ubuntu دنبال کنید، تا بتوانید Office را برروی Ubuntu داشته باشید.

اولین قدم: فرمان زیر را اجرا کرده، تا محیطِ ویندوز را برای نسخه‌ی ۳۲ بیتیِ Office مهیا سازید.

export WINEPREFIX=$HOME/wine32

چنانچه از نسخه‌ی ۶۴ بیتی استفاده می کنید، ‘۳۲’ را ‘۶۴’ جایگزین کنید.

دومین گام: با اجرای فرمانِ زیر، تنظیماتِ Wine را فعال سازید:

export WINEARCH=win32

در صورتی که سیستم شما ۶۴ بیتی است، ‘۳۲’ را با ‘۶۴’ جایگزین نمایید.

سومین گام: نصبِ Office را با کلیک-راست رویِ فایلِ Setup.exe و open with Wine آغاز کنید.

چهارمین گام: هنگامی پنجره‌ی نصب گشوده شد، با کلیک برروی ‘Install Now’ فرآیند نصب را شروع کنید، و از دستوراتی که در خلال نصب با آنها روبرو می شوید پیروی کنید.

 

اجرای برنامه‌های ویندوزی بر روی لینوکس بوسیله Wine

پنجمین گام: هنگامی که نصبِ Office خاتمه یافت، رایانه خود را دوباره بازراه‌اندازی(restart) کنید، Dash را گشوده، و در آن Office را جست‌وجو کنید.

Wine مزایایی را دارا است که برخی از آنها را برمی شماریم:
۱- اگر می خواهید از تعدادِ محدودی نرم‌افزارِ ویندوزی استفاده کنید، بهتر است از بین Wine و VM برنامه Wineرا انتخاب کنید. VMها مشکلی ندارند، اما ممکن است از Wine کندتر باشند. از آنجایی که VMها یک سیستم‌عاملِ کامل را اجرا می کنند، به رم بیشتری احتیاج دارند، پس شما می توانید هر چیزی را با Wine نسبت به VM سریع‌تر اجرا کنید.
۲- می توانید تقریبا تمامِ فایل‌های .exe را با مقداری سر و کله زدن با تنظیمات برنامه در Ubuntu اجرا کنید.
۳- Wine یک لایه‌ی سازگاریِ رایگان و متن باز می باشد.
۴- کتابخانه‌‌‌ی نرم‌افزاریِ غنی از نرم‌افزارهای ویندوزی را برای اجرا در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد.
۵- Wine خیالِ کاربرانِ را نسبت به سازگاریِ عقبرو(backward compatibility) نرم‌افزارهایِ ویندوزهای قدیمی آسوده می سازد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text