img

چگونه کورتانا را غیرفعال کنیم ؟

/
/
/

اگر طرفدار دستیار دیجیتالی و فضول ویندوز نیستید مایکل آنسالدو روش غیرفعال کردن آنرا به شما نشان میدهد

خاموش کردن کورتانا دیگر به همان سادگی که قبلا به نظر میرسید و واقعا هم همینطور بوده نیست ، در ابتدای عرضه ویندوز ۱۰ خاموش کردن کورتانا به سادگی فشردن کلیدی در تنظیمات این دستیار دیجیتالی بود اما مایکروسافت این گزینه را در به روز رسانی سالگرد ویندوز ۱۰ از میان برداشته است و حالا هیچ راه آشکاری برای انجام این کار باقی نمانده ولی هنوز استفاده از روش‌های نه چندان آشکار امکان پذیر است.
خلاص شدن از شر کورتانا محتاج یک ویرایش کوچک در رجیستری است که جزییاتش در اینجا بیان میشوند ، اگر نمیخواهید کورتانا جاسوسی شما را بکند و از سوی دیگر نمیخواهید با دستکاری نرم-افزار‌های مهم سیستم خرابکاری کنید ، همکاران ما میتوانند شما را راهنمایی کنند تا با انجام تغییرات جزیی در کورتانا اطلاعات فرستاده شده برای مایکروسافت را محدود کنید ، ولی در نظر داشته باشید که با انجام ندادن ویرایش رجیستری کورتانا هنوز در پس‌زمینه سیستم و با عملکرد محدود شده اجرا میشود.

 

خاموش کردن کورتانا در ویندوز ۱۰
با اینکه قصد انجام دادن کار پیچیده‌ای را نداریم اما همیشه ایجاد یک فایل پشتیبان از تنظیمات قبل از ویرایش رجیستری تصمیم عاقلانه‌ای به نظر میرسد ، پس همین حالا اینکار که کمتر از یک دقیقه زمان میبرد را انجام دهید. (به شکل کنایه آمیزی ساده‌ترین راه برای انجام این کار جستجوی restore point با کورتانا است.)
پس از انجام این کار نوبت آن است که نفوذ در رجیستری را شروع کنیم ، با فشردن کلید ویندوز به همراه R پنجره Run را باز کنید و سپس کلمه regrdit را در آن تایپ کنید. بر اساس تنظیمات امنیتی شما ممکن است نیاز باشد تا ویندوز برای باز کردن پنجره مذکور از شما اجازه بخواهد.

 

چگونه کورتانا را غیرفعال کنیم ؟

زمانی که ویرایشگر رجیستری باز شد در کادر جستجوی سمت چپ به دنبال این پوشه در چنین آدرسی باشید :

HKEY_LOCAL_MACHINE > Software > Policies >Microsoft > Windows > Windows Search

این قسمت احتمالا سخت‌ترین جای کار است : شما ممکن است که فولدر Windows Search را نبینید ، اگر این فولدر آنجا وجود نداشت با راست کلیک بر روی فولدر ویندوز گزینه New > Key کنید و آنرا به Windows Search تغییر نام دهید.
درحالی که این فولدر را در کادر سمت چپ انتخاب کرده‌اید روی قسمت اصلی آن در کادر بزرگ کناری راست کلیک کنید و گزینه New > DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید ، در کادر اصلی فهرست جدیدی ظاهر میشود که آماده تغییر نام دادن است و شما میبایست نام آنرا AllowCortana بگذارید. سپس روی آنرا با دوبار کلیک باز و اطمینان حاصل کنید که مقدار گزینه Value Data صفر باشد.

 

چگونه کورتانا را غیرفعال کنیم ؟

ویرایشگر رجیستری را ببندید و از محیط ویندوز ۱۰ خارج شوید ، وقتی که دوباره به ویندوز باز میگردید کورتانا خاموش شده است. جایگاه سابق کورتانا در نوار وظیف باقی مانده اما حالا نام آن به Search Windows تغییر یافته است و به به راحتی میتوان دید که خبری از آیکون آن نیست.
شما توانایی استفاده از هیچگونه قابلیت مربوط به کورتانا مانند یادآوری تنظیمات، دریافت اخبار شخصی شده، دریافت اخبار به روز سفر‌ی یا پرسیدن سوال را ندارید اما میتوانید مانند گذشته برای فایل‌ها، تنظیمات سیستمی و شرایط جستجو کنید.
همانطور که گفته شد شما نمیتوانید از قابلیت هوشمند پرسش زبانی کورتانا مانند «عکس‌های ماه ژوئن را پیدا کن» استفاده کنید که این مورد انجام عمل جستجو را کمی مشکل میکند.
با توجه به موارد یاد شده، حذف اطلاعات قبلی شما از سرور‌های مایکروسافت نیازمند انجام کار دیگری نیز میباشد. به وبسایت حریم خصوصی مایکروسافت بروید و با حساب کاربری خود وارد آن شوید، در آنجا میتوانید هرگونه اطلاعات شخصی را حذف کنید اما به یاد داشته باشید انتخاب‌هایتان میتواند بر دیگر خدمات مایکروسافت مانند Bing ، Edge و Maps تاثیر بگذارد.
با وجود این کارها همچنان میبینید که کورتانا کاملا از کار نیوفتاده زیرا هنوز در Task Manager در حال پردازش است و هربار که آنرا میبندید بلافاصله خود به خود باز میشود و این مورد نشان میدهد که جستجو‌های شما به هر حال کاملا مخفی باقی نمی‌مانند. اگر روزی تصمیم به استفاده دوباره از کورتانا گرفتید میتوانید به راحتی تمام قدم های انجام شده در ویرایشگر رجیستری را دنبال کنید و یا AllowCortana را به کل حذف کنید و یا اینکه پس از باز کردن آن Value Data را از ۰ به ۱ تغییر دهید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text