img

مدیریت باتری لپ‌تاپ در لینوکس

/
/
/

باتری‌های لپتاپ تحت سیستم عامل لینوکس، سریع تر شارژ خالی می‌کنند. چند مولفه را تنظیم کنید تا از زمان بیشتری بین شارژها برخوردار شوید.

 

چه لپتاپ لینوکسی شما قبلا با سیستم اختصاصی راه اندازی شده باشد، چه بصورت بوت دوگانه، احتمالا تا کنون متوجه چیزی شده اید. یک دردسر جزئی که نمی‌خواهید آن را قبول کنید. اما درست است: لپتاپ شما تحت سیستم عامل لینوکس، آن قدرها دوام نمی‌آورد.
راه حل‌های متعددی برای آن وجود دارد، مثل در برق نگهداشتن آن تا جایی که ممکن است یا به همراه داشتن شارژر همراه اما نرم افزار، تغییرات نوع استفاده و تنظیم مولفه‌های تاثیرگذار می‌تواند به عمر بیشتر باتری کمک کند. نتیجه لپتاپی خواهد بود که حتی تحت لینوکس، شارژ بیشتری نگه می‌دارد.
تنظیمات توزیعی باتری را باز کرده و شروع به روند تنظیمات کنید. محل دقیق آن بر اساس محیط دسکتاپ و دیسترو متفاوت است. مثلا در اُبونتو ، باید از مسیر تنظیمات سیستم به بخش باتری برسید. به بخش قدرت باتری بروید و امور ذکر شده را تنظیم کنید، مثل زمان وارد شدن سیستم به حالت خواب در زمان غیرفعال بودن. زمان‌های کوتاهتر مثل ۵ دقیقه توصیه می‌شود. هم چنین باید یک سری رفتار را برای زمانی که باتری خیلی کم است، تعبیه کنید. تعویق ، گزینه مناسبی است که طی آن کاردرحال انجام در HDD ذخیره می‌شود و زمانی که به یک منبع شارژ کننده رسیدید، می‌توانید آن را بازیابی کرده و کار را ادامه دهید.
خاموش کردن نمایشگر گزینه مناسبی است که اگر یک کاهش نور پس‌زمینه ای دیده شد باید آن را فعال کنید.
ورای تنظیمات باتری، اعمالی برای انجام وجود دارند که عملکرد باتری را قدرت می‌بخشند. یکی از آن‌ها غیرفعالسازی اتصال وایرلس است. این فقط به اینترنت مربوط نمی‌شود بلکه بلوتوث هم مشکل‌ساز است. با اینکه نسخه کم مصرف Bluetooth 4.0 LTE پراستفاده ترین نسخه در این روزهاست، لپتاپ‌های قدیمی ‌با رادیوهای بلوتوثی پرمصرفی دست و پنجه نرم می‌کنند که با نسخه‌های جدید، همگام نیستند. هم چنین برای شبکه وایرلس، غیرفعالسازی آن زمانی که مورد استفاده نیست، از تاثیر شگرف و پرمصرف اپ‌های وابسته به وب(مثل فیسبوک و جی‌میل که متناوبا آپدیت می‌شوند) جلوگیری می‌کند. هر دو شبکه بلوتوث و وایرلس می‌توانند از پنل مربوطه غیرفعال شوند اما اگر کیبورد شما دکمه حالت هواپیما دارد، به آسانی آن را برای قطع اتصال سریع فشار دهید.
به دنبال راه‌های دیگری برای کاهش مصرف باتری لپتاپ هستید؟ وسایل قابل انتقال مشکلی ویژه هستند. هر نوع فلش ذخیره ای(USB، کارت SD و امثال آن‌ها) به منبع برق همیشگی برای در دسترس بودن و جستجو نیاز دارد بنابراین جداسازی چنین وسایلی می‌تواند عمری بیشتر برای باتری ذخیره کند.
ضمنا، درایوهای مکانیکی عمدتا باتری را می‌خورند. با اینکه شما نمی‌توانید کار زیادی راجع به درایو ‌هارددیسک خود انجام دهید، اما بیرون آوردن سی‌دی و دی‌وی‌دی وقتی درحال استفاده نیستند، گزینه مناسبی است. اگر به ندرت از درایوهای نوری استفاده می‌کنید بهتر است کلا آن را خارج کنید؛ پیدا کردن پوشش برای پوشاندن جای بوجود آمده در لپتاپ، کار سختی نیست.

 

مدیریت باتری لپ‌تاپ در لینوکس

وسایل قابل انتقال و فلش
ادوبی فلش ، یک مسئله کاملا جداست. با اینکه قرار است در سال ۲۰۲۰ از دسترس خارج شود، در بهترین حالت می‌توانید آن را غیرفعال کنید. با اینکه یک بازمانده قدیمی ‌است، باعث کشیدن حجم زیادی از باتری در لپتاپ‌های لینوکس‌دار می‌شود.
شما سه گزینه در ارتباط با فلش دارید. اول، می‌توانید به سادگی آن را نصب کنید. عمل مستقیمی‌ که باعث جلوگیری از استفاده زیاد از باتری می‌شود و جلوی دردسرهای آینده را می‌گیرد. دوم اینکه می‌توانید جلوی نمایش خودکار ویدئو و فایل‌های مشابه از فلش را بگیرید. مثلا در مرورگر فایرفاکس، بخش ادد-وان و سپس پلاگین را باز و Shockwave Flash را بیابید. برای غیرفعال کردن کامل آن گزینه، Never activate را انتخاب کنید؛ اگر می‌خواهید که انتخابی در نمایش ویدئوهایی که به نظر جالب می‌آیند داشته باشید، Ask first را انتخاب کنید. کاربران گوگل کروم می‌توانند به آدرس chrome://flags screen بروند و گزینه Prefer HTML over Flash را فعال کنند تا از ویدئوهای HTML5 به جای ادوبی فلش استفاده کنند.
هرچیزی که تاکنون بررسی کردیم، باید افزایشی چشمگیر در عمر باتری لینوکس شما داده باشد. اما کارهای بیشتری با قابلیت TLP می‌توانید انجام دهید.
این یک نرم افزار قابل تنظیم سودمند است که می‌تواند در تنظیم استفاده سیستم از باتری، استفاده شود. نصب آن ابتدا به اضافه کردن یک PPA احتیاج دارد:

sudo add-apt-repository ppa:linrunner/tlp

فعالیت‌های نمایشگر را دنبال کنید و سپس نصب و آپدیت را انجام دهید:

sudo apt update
sudo apt install tlp tlp-rdw

وقتی آماده بودید، sudo tlp start را اجرا کنید. این تنظیمات اولیه را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. برای نمایش و ادیت این‌ها، فایل تنظیماتی را توسط sudo nano /etc/default/tlp در ادیتور متن باز کنید. در اینجا به تنظیمات فعالسازی و غیرفعالسازی TLP، حالت باتری پیش‌فرض و مسائل متعدد دیگر دست پیدا می‌کنید. اما تنظیم TLP در محیط command line کمی‌ گیج کننده است. خوشبختانه یک رابط گرافیکی در github.com/d4nj1/TLPUI وجود دارد. به سادگی فایل فشرده را دانلود و محتویات آنرا از حالت فشرده خارج کنید. سپس Terminal را در دایرکتوری موردنظر باز و ./tlpui.py را اجرا کنید.
اکنون تنظیمات می‌تواند آغاز شود. رابط کاربری به تب‌هایی معنادار تجزیه شده که هرکدام حاوی تنظیماتی کاربردی است. در تب General، گزینه فعالسازی TLP را می‌یابید، اما تنظیمات واقعی در تب Audio آغاز می‌شود، جایی که در آن می‌توانید گزینه audio power-saving را ببینید. بعید است که بخواهید از آن‌ها استفاده کنید ولی اگر خواستید، فعالسازی audio power-saving قابل هضم تر از فشار دادن دکمه Mute است.

 

مدیریت باتری لپ‌تاپ در لینوکس

مدیریت پیشرفته باتری در لینوکس
در ادامه به تب Disks بروید. اینجا در بالای صفحه به تنظیمات بیشتری راجع به زمان تعلیق‌ هارد درایو‌ها دست پیدا می‌کنید. با در نظر داشتن مسائلی که پیرامون وسایل جداشدنی گفته شد، بهتر است به پایین صفحه رفته و تنظیمات BAY_POWEROFF_ON_BATT را فعال کنید. این گزینه هر نوع استفاده از درایو نوری را جلوگیری می‌کند. توجه کنید که با خارج‌سازی و سپس جایگزینی درگاه غیرفعال می‌شود.
تب گرافیک را داریم اما متوجه باشید که فقط با درایورهای Radeon کار می‌کنند. این به دلیل پیچیده بودن مدیریت باتری در سیستم‌های گرافیکی دوگانه Intel/Nvidia است. شاید تنظیمات پیش فرض در این قسمت را برای خود لازم ببینید.
به تب Network بروید. دو حالت ذخیره برق Wi-Fi به صورت پیش فرض غیرفعال است. اگر آداپتور وایرلس لپتاپ شما از آن پشتیبانی می‌کند، فعالسازی WIFI_PWR_ON_BATT می‌تواند تفاوت ایجاد کند و شما را از غیرفعالسازی کامل وایرلس نجات دهد. به سوئیچ WOL_DISABLE که تنظیمات فعالیتی LAN را غیرفعال می‌کند نیز توجه کنید. اگر هرگز از WOL استفاده نکرده اید، غیرفعالسازی آن کار خوبی خواهد بود.
گروه دوم تب‌ها شامل تنظیمات پیشرفته‌تری اند که نیازمند توجه ویژه ای هستند. به PCI توجه کنید که توسط آن می‌توانید تنظیمات مدیریت باتری برای حالت فعال ماندن PCI Express را دستکاری کنید. برای مصرف لپتاپ، گزینه‌های پیش فرض معمولا کفایت می‌کنند.
سپس مدیریت قدرت CPU را داریم، که فقط با غیرفعالسازی تنظیمات گاورنر قابل استفاده خواهد بود. مشکلات زمانی پدیدار می‌شوند که بخواهید نرم افزار بهبودبخشی را اجرا کنید(که اگر به دنبال صرفه جویی در مصرف باتری هستید، کار بیهوده ایست). اگر می‌خواهید این تنظیمات را دستکاری کنید به CPU_SCALING_FREQ و CPU_PERF دقت ویژه ای کنید. موارد استفاده مشخصی وجود دارند که طی آن لپتاپ‌های سریع تر، زمان بیشتری ذخیره می‌کنند، به شما امکان اتمام کار را می‌دهند و توسط آن می‌توانید به دفتر برگشته و لپتاپ را به برق وصل کنید. فعالسازی و تنظیمات این قسمت، در آن جا به درد شما می‌خورد.

 

مدیریت باتری لپ‌تاپ در لینوکس

قبلا به تب Network توجه کرده ایم، جایی که Wi-Fi می‌تواند مدیریت شود، اما تب Radio تنظیمات Bluetooth و WWAN را فراهم می‌کنند. با استفاده از تنظیمات DEVICES_TO_DISABLE_ON_STARTUP، می‌توانید از آغاز خودکار هر سه مورد ذکر شده جلوگیری کنید. گزینه‌های دیگری در تب Radio Device Wizard موجود هستند، جایی که پارامترهای مختلف برای قطع شدن و درنتیجه ذخیره باتری در دسترس است. همچنین درصورت داشتن کیبوردهای جداشونده دارای وایرلس و ایترنت، می‌توان Wi-Fi آن ها را نیز غیرفعال کرد.
نگران درایو USB متصل به لپتاپ هستید؟ وسایلی که در حال استفاده نیستند را در تب USB و با مشخصه USB_AUTOSUSPEND مدیریت کنید. هم چنین می‌توانید یک لیست سیاه و سفید برای وسایل ایجاد کنید. هم چنین تنظیمی‌ برای غیرفعالسازی تعویق خودکار حین خاموش کردن لپتاپ وجود دارد؛ این به تشخیص مشکلات مربوط به وسایل شبه USB کمک می‌کند.
در انتها، تب ThinkPad Battery مخصوص وسایل IBM/Lenovo ThinkPad است. این تنظیمات عمر سلول‌های شارژشونده را در لپتاپ‌های ThinkPad بیشتر می‌کنند. بنابراین فعالسازی آن‌ها در هر سخت افزار دیگری، عقلانی نیست.
هر تغییری که ایجاد کنید، باید بدانید که TLP اگر اشتباه تنظیم شود، علیه شما عمل خواهد کرد. بنابراین عاقلانه این است که ابتدا یک تغییر ایجاد، آن را ذخیره و سپس مدتی از لپتاپ استفاده کنید، اگر مشکلی نبود سراغ تنظیمت دیگر بروید. تنظیمات کلی از طریق TLP در لپتاپ تحت لینوکس بدون وقت گذاشتن برای دیدن نتیجه، می‌تواند باعث ایجاد صدمات به سخت افزار شود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text