img

بررسی سیستم عامل Windows 10s…

/
/
/

این ویندوز یک ورژن محدود شده ویندوز ۱۰ است که بر روی لپ تاپ‌های سرفیس، نوت بوک‌های درجه ۳ و ارزان مشاهده می‌شود. و با محدود کردن دانش آموزان به استفاده از امکانات ویندوز استور، امنیت آن‌ها را تضمین می‌کند؛ اما همان طور که مقاله ما نشان می‌دهد نداشتن آزادی عمل آزار دهنده است.
از دیدگاه مایگروسافت،وقتی بچه‌های شما خانه را به قصد خانه و دانشگاه ترک می‌کنند محدود کردن کامپیوتر خود در برابر جهان بزرگ ونا امن بیرون، منطقی به نظر می‌رسد.
حتی والدین خیلی حساس و متعهد متعجبند از این که چرا فرزندشان نمی‌توانند از chromeاستفاده کند تا بتوانند ویدیو‌های یوتیوب را به وسیله کروم کست در تلویزیون مشاهده کنند یا این که چرا نمی‌توانند با استفاده پرینتر‌های محلی پرینت بگیرند. یا اینکه چرا به جز Windows Defender از آنتی ویروس دیگری نمی‌توانند استفاده کنند.
همیشه یک روزنه فرار وجود دارد: یک آپگرید ساده به ویندوز ۱۰ پرو، اما با این وجود ویندوز ۱۰ اس می‌تواند یک تمرین برای کار در شرایط تحریم باشد.

 

ویندوز ۱۰ اس برای چه گروهی است؟
مایکروسافت ویندوز ۱۰ اس را رایگان در دسترس موسسات آموزشی گذاشته است. فهمیدن علت این موضوع سخت نیست؛ مایکروسافت می‌خواهد بخش IT یک مدرسه(نه شما) مربوطه را از آن بخرد آن‌هم به عنوان نرم افزار پشتیبان مدیریت آموزش و همچنین آفیس ۳۶۵ به عنوان یک برنامه کمک آموزشی برای نرم افزار‌های آفیس که دانش آموزان از آن استفاده خواهند کرد.
ویندوز ۱۰ اس و سخت افزار آن قرار است بر روی کروم بوک‌ها نیز اجرا شوند. کروم بوک‌ها همان نوت بوک‌های ارزان تاشویی هستند که با سیستم عامل کنترل پذیر و ارزان کروم در بازار بودند و یک دفعه بازار آموزش را تصاحب کردند.
این شباهت تصادفی نیست: در واقع وقتی این مقاله رو می‌نوشتیم فهمیدیم که ASUS ورژن جدیدی از کروم C202 خود را در ماه سپتامبر به نام W202NA وارد بازار خواهد کرد، دستگاه که مبتنی بر ویندوز ۱۰ اس است.
با کروم بوک دانش آموزان نمی‌توانند کپی ویندوز ۱۰ اس را تهیه کنند و آن را بر روی دستگاه خود بارگذاری کنند ؛در عوض ویندوز ۱۰ اس بر روی لپ تاپ‌های سرفیس مایکروسافت از پیش بار گذاری شده اند همچنین بر روی گروه کوچکی از لپ تاپ‌های درجه سه ای که برای بودجه مدارس معمولی قیمت گذاری شده اند و برای تحمل کلاس‌های پر از دانش آموز مقاوم سازی شده اند.
بهرحال تاکنون فقط لپ تاپ سرفیس در دسترس است. طبق گفته ی مایکروسافت در آگوست، لپ تاپ‌های ارزان ویندوز ۱۰ اس حداقل تا سپتامبر به بازار فرستاده می‌شوند که عملا بازار فروش لوازم التحریرقبل از مدرسه را برای سال تحصیلی ۲۰۱۷ ارز دست خواهد داد.
برای این مقاله ما کنترل پذیری ویندوز ۱۰ اس را بررسی نکرده ایم و اینکه ویندوز ۱۰ اس برای یک محیط آموزشی بهتر است یاسیستم عامل کروم، در عوض آن را از دیدگاه کاربر مورد بررسی قرار دادیم و نسبت به ویندوز‌های کامل چه کاربردهایی دارد.
ما لپ تاپ‌های سرفیس تولید مایکروسافت را که ویندوز ۱۰ اس بر روی آن از پیش بار گذاری شده است مورد بررسی قرار دادیم. ما ویندوز ۱۰ اس را به ویندور ۱۰ پرو ارتقا دادیم برای ( benchmarketing: آزمونی برای توان پردازش سامانه ی را یانه ای). برای برگرداندن لپ تاپ‌های سرفیس به ویندوز ۱۰ اس ما Surface Recovery Image را که عموما در دسترس بود را دانلود کردیم. کاری که شما معمولا وقتی انجام می‌دهید که سیستم عامل تان بد کار کند. با اینکه مایکروسافت گفته بود شما به یک USB stick که ۱۶ گیگا بایت باشد ، نیاز دارید؛ روند کار خیلی ساده طی شد . و ما دریافتیم که حداقل یک ساعت زمان برای دانلود و نصب این Image زمان لازم است.
مایکروسافت از ما خواست تا این موضوع به واضح بیان کنیم:اگر شما ویندوز ۱۰ پرو را به ویندوز ۱۰ اس برگردانید تمام اپلیکیشن‌ها ، داده‌ها و تنظیمات بر می‌گردد ولی از روی کامپیوترتان پاک می‌شود.

 

بررسی سیستم عامل Windows 10s...

البته این ویندوز همان ویندوز ۱۰ است.
اگر شما در محیط ویندوز ۱۰ راحت کار می‌کنید ویندوز ۱۰ اس واقعا همان ویندوز ۱۰ است.در حقیقت تجربه ی اولین برخورد شما با ویندوز ۱۰اس همانند تجربه ی شما با ویندوز ۱۰ است و کورتانا(دستیار صوتی جدید ویندوز)شما را در طول نصب همراهی می‌کند. و در داخل سیستم عامل تقریبا همه ی عملکرد‌های ویندوز ۱۰ اس مانند Windows Hello ( سیستم تشخیص چهره ویندوز)،File Manager( مدیریت فایل ها)، Windows Ink( ابزاری برای پشتیبانی ابزارهای جانبی مانند قلم نوری) و همه ی اپلیکیشن‌های مختلف ویندوزی همه مانند ویندوز ۱۰ پرو می‌باشد.
مایکروسافت سعی دارد شما را متقاعد کند که ویندوز ۱۰ اس تقریبا مانند ویندوز ۱۰ پرو است.
در واقع خلاصه اسلاید مایکروسافت به نکته اشاره دارد که ویندوز ۱۰ اس و ویندوز ۱۰ پرو تقریبا یکسان هستندبا تفاوت کلیدی:۱) ویندوز ۱۰ اس تنها می‌تواند از اپلیکیشن‌ها ی ویندوز استور استفاده کند.۲)شما نمی‌توانید دستگاه مبتنی بر ویندوز ۱۰ اس رابه دامنه ی یک شرکت وارد کنید.در عوض در هردو ویندوز ۱۰ اس و ویندوز ۱۰ پرو شما می‌توانید از این امکانات استفاده کنید :BitLocker (سیستم رمز گشایی) Windows Subsystem for Linux (زیر سیستمی از سیستم عامل ویندوز ۱۰ اس که به کاربر توانایی اجرای ابزارهای خط فرمان لینوکس را در کنار برنامه‌های عمومی و اپلیکیشن‌های ویندوز استور می‌دهد) HyperV virtual machine( virtual machine: ماشین مجازی به نرم افزاری گفته می‌شود که به صورت مجازی یک کامپیوتر را شبیه سازی می‌کند و شما می‌توانید بر آن ماشین مجازی ویندوز و برنامه‌های مختلفی نصیب کنبد.) با وجود این وقتی مشکلات ویندوز شروع شود و شما از این موضوع خسته شوید شاید مجبور شوید تا feature‌ها را در قسمت Windows Features کنترل پنل فعال کنید.
هیچ اپلیکیشن Win32 برای شما قابل استفاده نیست. ویندوز ۱۰ اس سیستم حفاظتی سختی در این جا دارد.
برای امنیت بیشتر،ویندوز ۱۰ اس از نصب اپلیکیشن هایی از هر جایی به غیر از ویندوز استور جلوگیری می‌کند.
شما می‌توانید اپلیکیشن را دانلود کنید اما وقتی زمان نصب آن می‌رسد، ویندوز ۱۰ اس در نقش والد هلوکوپتری(سخت گیر) وارد عمل می‌شود.( تصویر روبرو را ببینید)
این یعنی برای مثال شما نمی‌توانید از سرویس بازی Stream بازی دانلود کنید یا اگر علاقمند کار با مرورگر کروم گوگل هستین، تنها می‌توانید از مرورگر ادج استفاده کنید و این که اگر شما فایل‌های اجرایی را از منبع شخص ثالث دانلود کنید و ویندوز ۱۰ اس به شما اجازه بدهد که آن رااز طریق USB stick به کامپیوترتان منتقل کنید ،هنگامی که شروع به کا ر با آن فایل‌ها می‌کنید، ویندوز آن را بلاک می‌کند.
احتمالا از اپلیکیشن‌های خاصی برای شما مسلم است مثل فتوشاپ( یا GIMP)،اتوکد، MathLab یا برنامه‌های کمک آموزشی برای دانش آموزان جوانتر مثل Mavis Beacon که آموزش نوشتن است. این برنامه‌های پر کاربرد که شاید شما در فولدر خاصی ذخیره کرده باشید ، اجرا نخواهند شد. در راه حل پشتیبانی از راه دور مثل استفاده از برنامه LogMeln123 قبل از این که یک تکنسین از راه دور لاگین شود و مشکل شما با کامپیوترتان را حل کند، شما باید یک فایل اجرایی را دانلود کنید .بنابراین این راه حل نیز رد می‌شود.
حتی اپلیکیشن‌های اجرایی قابل اعتماد ویندوز نیز مثل command shell وRegistry Editor فیلتر هستند.
اگر شما مرورگر گوگل کروم را دانلود و نصب کنید یک پیغام هشداردهنده ی متفاوتی ظاهر می‌شود و استفاده ازبرنامه ی ادج را به شما پیشنهاد می‌کند.
اغراق آمیز نیست اگر بگوییم انعطاف پذیر نبودن ویندوز ۱۰ اس بزرگترین دلیل سرمایه گذاری نکردن مردم بر روی نوت بوک‌های مبتنی بر این ویندوز است، مگر این ه شما تصمیم بگیرید آن را به ویندوز ۱۰ پرو آپگرید کنید.

 

بررسی سیستم عامل Windows 10s...

به نظر من موضوع مهمتر این است که ویندوز ۱۰ اس شما را مجبور کرده است که فقط از مرورگر ادج مایکروسافت استفاده کند.علیرغم این که ، در زمان انجام مقاله، افزونه‌های مرورگر وب تا ۴۸ تا افزایش یافت. ما می‌توانستیم انتخاب‌های فوق العاده ای از میان مرورگر‌های Ghostery ، LastPass، Opera،Chrome ، Firefox و هزاران پلاگین و افزونه‌های مربوط به آن را داشته باشیم. وارد کردن وب سایت‌ها در مرورگر ادج و ذخیره کردن پسورد آن‌ها از پلتفرمی به پلتفرمی دیگر به سادگی مرورگر کروم نیست.
بالاخره آفیس،با این که ویندوز به شما اجازه ی پیوستن دستگاه تان به یک شبکه ی حقوقی یا تجاری را نمی‌دهد، یک خصوصیت کاتالوگ اختصاصی ویندوز ۱۰ این است که به مدرسه یا دانشگاه اجازه می‌دهدتابرای یافتن اپلیکیشن‌های مورد نیاز یک کلاس فروشگاهی را در میان ویندوز استور ایجاد کند. منظور این است که اگر شما می‌خواهید از طریق ارتباط یک اکانت تجاری آفیس۳۶۵ با یک کامپیوتر مبتنی بر ویندوز ۱۰ اس در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید، دستگاه شما کار نخواهد کرد.
لپ تاپ سرفیس که ما مورد بررسی قرار دادیم با Office 365 Personal اشتراک یک ساله داشت و تنها در فرم بتا در دسترس بود.من تفاوتی بین آفیس ۳۶۵ و اپلیکیشن‌های ورژن ویندوز ۱۰ اس مشاهده نکردم.
تعدادی اپلیکیشن آفیس زیر نظر ویندوز ۱۰ اس موجود است که به نظر می‌رسد این اپلیکیشن‌ها نسبت به هنگامی تحت نظر Office365 هستند عملکرد یکسانی دارند
برخی والدین بدون شک خواستار حذف انحرافات بالقوه از روی کامپیوتر فرزندشان هستندمثل بازی Overwatch. اگر مدرسه ای تنظیمات آموزشی مبتنی بر وب برای کروم بوک‌ها داشته باشد یک دستگاه مجهز به ویندوز ۱۰ اس بی درنگ وارد عمل می‌شود.اما به نظر من نداشتن آزادی عمل در دسترسی به اپلیکیشن هایی که دانش آموزان ممکن است به آن نیاز داشته باشند، مقدار زیادی از ارزش ویندوز ۱۰ اس می‌کاهد، مخصوصا وقتی دانش آموزان به مقاطع بالای آموزشی راه پیدا می‌کنند.
متاسفانه مسِیله دیگر سازگاری ویندوز با یک سخت افرار شخص ثالث است. وقتی من سعی کردم لپ تاپ سرفیس را به وسیله یک رابط USB به یک پرینتر همه کاره Dell قدیمی وصل کنم، لپ تاپ سخت افزار را تشخیص داد ولی درایو مربوطه لود نشد، به عبارت دیگر من بدون هیچ دلیلی نتوانستم پرینت بگیرم.
پشتیبان مایکروسافت اعلام کرد هر درایو یا اپلیکیشن شخص ثالثی که شامل اسناد و فایل‌های اجرایی باشد توسط ویندوز ۱۰ اس بلاک خواهد شد.
مشتری ای که یک لپ تاپ سرفیس رابرای دانش آموز خود خریداری می‌کند مجبور می‌شود با شرکت مایکروسافت یا یک تکنیسین پشتیبان تماس بگیرد تا بفهمد چرا فرزندش نمی‌تواند پیش نویس از مفاله اش راپرینت بگیرد. بهتر است شما کتاب راهنمای مایکروسافت در مورد پشتیبانی کردن یا پشتیبانی نکردن دستگاه از ویندوز ۱۰ اس را بررسی کنید تا ببینید که آیا با چنین مشکلی مواجه خواهید شد یا نه.
البته تنظیم google cloud print هم برای کروم بوک مشکلات خاص خود را دارد که همین دلیل اضافه کردن Local Printing به صورت آزمایشی در سیستم عامل کروم است.
با این حال آیا احمقانه نیست که قبل از خرید دستگاه مبتنی بر ویندوز ۱۰ اس از سازش پذیری آن با ابزار جانبی اطمینان حاصل کنید.

 

سرعت و امنیت
حرف S در Windows 10S احتمالا شما را به یاد این سه واژه می‌اندازد:
simplicity (سادگی)، security (امنیت)، speed (سرعت)
طبق بیانات مایکروسافت یکی از اهداف فروش ویندوز ۱۰ اس مقاومت آن دربرابر باج افزارهای شناخته شده است.به گفته پست وبلاگی یک شرکت ویندوز ۱۰ اس جدیدترین و سخت ترین سیستم عامل است.
ZDNet بلافاصله این ادعا را مورد بررسی قرار داد و فهمید که ویندوز ۱۰ اس به وسیله یک راه‌حل جایگزین قدیمی : word macros می‌تواند به یک شاهکار تبدیل شود.
مورد دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که آنتی ویروس هایی مثل Avast Antivirus Download Center یا Kaspersky Now یا همه ی اپلیکیشن هایی که در استور ارایه می‌شوند برنامه آنتی ویروسواقعی نیستند .در واقه در ویندوز ۱۰ اس شما مجبور به استفاده از آنتی ویروس و فایروال Windows defender هستید که البته هردو مطمین هستند اما یک آنتی ویروس شخص ثالث امنیت بیشتری را برای ویندوز فراهم می‌کند.
در آخر speed(سرعت)؛ مایکروسافت ادعا می‌کند که ویندوز ۱۰ اس از ویندوز ۱۰ پرو در Boot(راه اندازی)شدن و resume(ادامه کار) سریعتر است، ما بعد از Restart کردن فهمیدیم این ویندوز در Boot شدن سریعتر است ولی در Resume از یک Cold Boot( راه اندازی سرد) تقریبا کندتر است.هیچ کدام تفاوت زیادی باهم ندارند.

 

یک کلیک به سمت ویندوز ۱۰ پرو
شما می‌توانید با یکی از این دو روش ویندوز خود را به ویندوز ۱۰ پرو آپگرید کنید.
۱- کلیک روی لینکی که در پایین پاپ آپ‌های ویندوز ۱۰ است، پاپ آپ هایی که هنگام راه اندازی فایل‌های اجرایی ظاهر می‌شوند.

۲- یا در قسمت search box ویندوز استور تایپ کنید Windows 10 Pro.
در هر دو روش بر روی دکمه install کلیک کنید و فرایند نصب شروع می‌شود. از آن جایی که منتوانستم بدون اتصال به یک شبکه بی سیم سیستم خود را آپگرید کنم به نظر می‌رسد شما واقعا به دانلود یک سیستم عامل جدید نیاز ندارید.ویندوز پیشنهاد می‌کند قبل از شروع فرایند نصب همه ی فایل‌ها و اپلیکیشن‌های خودرا ذخیره کنید و ببندید. بک آپ گرفتن در یک OneDrive یا هر جای دیگر نیز می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد.
وقتی من ویندوز ۱۰ اس را به ویندوز ۱۰ پرو آپگرید کردم، ویندوز به من اطلاع می‌دهد که برای Switch(تغییر) و Reboot( راه اندازی مجدد) آماده است آنگاه آخرین اقدامات قبل از راه اندازی ویندوز ۱۰ پرو انجام می‌شود.که روی هم رفته این فرایند تقریبا ۹ دقیقه طول می‌کشد.
چنانچه در بالا ذکر کردیم تغییر از ویندوز ۱۰ اس به ویندوز ۱۰ پرو مثل یک خیابان یک طرفه است. این لزوما درست نیست، شما میتوانید با دانلود دیسک ایمیج ویندوز ۱۰ اس را به حالت اول برگردانید، اما Restore کردن(برگرداندن) ویندوز ۱۰ اس از روی دیسک ایمیج سبب پاک شدن همه فایلها اپلیکیشن‌ها و تنظیمات می‌شود.

 

حرف آخر
تنظیم یک سناریو برای کابری که خواهان ویندوز ۱۰ اس هست کار سادهای نیست.البته برای دانش آموز ابتدایی با برنامه آموزشی مبتنی بر وب مهم نیست که از مرورگر ادج استفاده می‌کند یا کروم.
یک والد نگران که می‌خواهد انحرافات فرزندش را بیرون مدرسه به حداقل برساند دستگاهی خریداری می‌کند که سیستم عامل آن بیشتر بازی‌ها را فیلتر کرده است.و بخشی از موضوع مربوط به تلاش‌های مایکروسافت در راستای گسترش ویندوز ۱۰ اس از ابتدایی تا دانشگاه است که در هر دوره نیازمند تجهیزات سخت افزاری و نرم‌افزار متفارت و زیادی است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text