img

سیستم عامل فدورا ۲۶

/
/
/

آخرین نسخه از توزیع عمومی به وسیله Red Hat‌ پشتیبانی شده است، و ویژگی های زیادی برای سلیقه‌های مختلف را در دسترس قرار می‌دهد. همچون
Debian, Arch Linux, KaOS, CentOS, RHEL
و البته ویژگی های خوب ارزش صبر کردن دارند و بعد از مدتی تاخیر، نسخه‌ جدید فدورا ۲۶ تولید شد. حدود هفت ماه و نیم، مدتِ انتظار برای انتشار این نسخه جدید بود. واقعا فدورا عالی است و ارزش این انتظار را داشت.
از بهترین پیشرفت‌ها و ویژگی‌هایی که در این نسخه منتشر شده است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
– Kernel 4.11
– systemd 233, GCC 7.1
– OpenSSL 1.1
– Gnome 3.24
– LibreOffice 5.3
البته می توان به موارد دیگری هم اشاره کرد، اما نیازی به بیان آن‌ها نیست.
Fedora یک توزیع شناخته شده است، اما بیش تر برای کاربران سطح متوسط یا مبتدی مناسب بود. اما ارزیابی های مهمی انجام شده است. Fedora جدید یک امکان را برای اضافه کردن ویژگی های جدید و نرم افزار ها ارائه کرده است که بدون PAA ها، hand compliation‌ یا توزیع نسخه rolling کار می کنند.
اما ما به امکانات جدید علاقه مند هستیم و تنظیمات جدید را دوست داریم. اما توجه داشته باشید که بعضی از اوقات همه چیز خراب می شود و تعمیر آنها به فرایند بیشتری نیاز دارد. اگر به دستور خط فرمان آشنا باشید و اگر بتوانید درخواست های مفید پست را برای پشتیبانی ارائه کنید، دراین صورت linux-fu را تنظیم کنید.
نتوانستیم Fedora 25 را بررسی کنیم. اما توانستیم مسیر به روز رسانی Fedora 24 را در دستگاه بررسی کنیم، این بررسی خوب بود. این به روز رسانی به صورت مستقیم از طریق Gnome Software یا از طریق خط فرمان به وسیله پلاگین به روز رسانی سیستم یا گزینه همگام سازی توزیع مدیر بسته جدید Fedora ، DNF انجام می شود. همگام سازی توزیع را نمی‌دانستیم به همین دلیل، همگام توزیع را انجام دادیم. این فرایند ساده بود.

 

عظمت بسته ها
بسته ها دانلود می شوند و سپس سیستم Systemd target ‌ اجرا می شود و به روز رسانی انجام می شود. اجرای dnf autoremove تعدادی از بسته های باقی مانده مجموعه مناسبی است والپیپر ها را حذف می کند. ما مورد دوم را در رایانه‌های ساده (Even black?-Ed) اجرا کردیم.
کار با Dell XPS13 9360 هم خوب بود که پیشرفت‌های نصب کننده Anaconda را نشان می‌ داد. بارز ترین این پیشرفت‌ ها Bilvet GUI جدید برای پارتیشن بندی پیشرفته است.
گزینه‌ های دستی پارتسشن بندی در Fedora وجود دارد. اما کاربران علاقمند یا آنهایی که به مراحل نصب عجیب استفاده می کنند (مانند LVM ‌ بر روی RAID)، ترجیه می کنند همه چیز را از قبل تنظیم کنند.
این کاربران با استفاده از Bilvet می توانند شرایط را تعیین کنند و دیگر به پارتیشن بندی دستی شک نمی‌کنند که بعد از اضافه شدن نقاط و ویژگی ها قالب خود را ارائه می دهد.
این خارق العاده است. اما کثر افراد از پارتیشن بندی خودکار راضی هستند که حذف یک داریو کامل یا تغییر اندازه پارتشین های کنونی برای ایجاد فضا در ‌Fedora را ممکن می سازد.
Syadmins با فایل های نصبی اولیه Fedora برای نصب خودکار آشنا هستند. این ویژگی ها برای افزایش کنترل ارتقاء پیدا کرده اند. می توانید از نصب قبلی عکس بگیرید.
در زمان نصب یک پیام تکرار و مزاحم را از ابزار گزارش خودکار باگ (ABRT) دریافت کردیم مبنی بر این که هسته از بین رفته است. اما بعد از این پیام همه چیز ادامه پیدا کرد. ظاهرا به روز رسانی سیستم این موضوع را حل می کند. پس این باگ را به عنوان یک باگ پنهان در نظر می‌گیریم.
کاربران Gnome-ophilic Ubunta 17.04 با Gnome3.24 /آشنا هستند. کاربرانی که از Fedora25 ‌استفاده می‌کنند، ویژگی نور شب برای کاهش فشار بر چشم و ایجاد نور آبی در شب را تحسین می‌ کنند. چند مورد جدید هم وجود دارد، برای مثال می توان به اطلاعات تعبیه شده آب و هوا (اگر از Ed خارج شوید) در محیط پیام ها و ارتقاء کنترل های رسانه اشاره کرد. چند حساب آنلاین از جمله گوگل، فیسبوک و مایکروسافت پشتیبانی می شوند. از تغییر نام پشتیبانی owncloud به Nextcloud‌ راضی هستیم، اما متاسفانه یکپارچگی با نمونه Nextcloud 12 کارکرد و به همین دلیل به نظر من نام گذاری اشتباه بوده، اما مشتری رایانه ای owncloud کارکردی همگام سازی را برای ما انجام می دهد.
جدای از نسخه ایستگاه کاری استاندارد ، چند نسخه دیگر ( «labs» یا «spin» در گفتگوهای Red Hat) در دسترس هستند. برخی از این موارد مانند پلاسما و Cinnamon Spins و آزمایشگاه های طراحی و امنیت قدمت طولانی تر دارند.. این تکرار یک LXQT spin‌ را در نظر می گیرد که کاربران دستگاه های قدیمی تر یا افرادی که از شعارهای رایانه ای خسته شده اند از آن استفاده می کنند. یک Breeze-themed ، Qt5 در رایانه شخصی را ارائه می کند. ما از آزمایشگاه کلاس Python نیز استقبلا می کنیم که بخشی از طرح Fedora loves Python است. (https://fedoralovespython.org). این آزمایشگاه نسخه های مختلف python و ابزار tax برای کمک به تغییر آنها را شامل می شود. انبار python‌ علمی نیز وجود دارد که Numphy، Scipy، matplotlib، the IPyho shell و Jupyter Notebook برای کاربرگ تعاملی وب محور را شامل می شود.

 

بسته بندی معقول
فدورا ۲۶ ، همچین شامل مدیر بسته جدید
DNF (Dandified yum) 2.0
می‌باشد که هنوز هم از سینتکس‌های Yum تبعیت می‌کند. فرمان yum در واقع به DNF وابسته است، اما دقیقا به همان شیوه گذشته عمل می‌کند، بنابراین اگر نمی خواهید سینتکس جدید را یاد بگیرید، نیازی به آن نخواهید داشت.
DNF در مقایسه با نسخه های قبلی سریع تر و با هوش تر است. از بسته های دلتا (DRPMS) پشتیبانی می کند به طوری که آن بخش های بسته های تغییر کرده نیازی به دانلود ندارند. مشخص است که در مقایسه با موارد دیگر با بسته های بهتر کار می کند، اما با چند به روز رسانی پهنای باند از ۱۰ تا ۴۰ درصد کاهش پیدا کرد. کاربران توزیع های Bebian محور تعجب می کنند وقتی می شوند که تنها یک فرمان-dnf upgrade- برای به روز رسانی سیستم به جای apt-get update&&apt-get upgrade استفادده می کند. DNF فهرست بسته ها را در پیش زمینه به روز رسانی می کند (هر سه ساعت به صورت پیش فرض). به طوری هیچ زمانی از دست نمی‌رود.
فرمان dnf history برای مطالعه تراکنش های گذشته مفید است. می توان با dnf history info این موارد را بررسی کرد که می تواند هر حرکت اشتباه در نصب را جبران کند. یک فرمان dnf updateinfo نیز به عنوان برای نمایش به روز رسانی ها از طریق این دسته وجود دارد. برای مثال می توان به security (امنیت)، bugfix (تعمیر باگ) یا enhancement ‌ (ارتقاء) اشاره کرد.

همیشه برای pi‌ فضا وجود دارد
نسخه pi‌ هم مهم است. شاید بدانید زمانی که pi‌منتشر شد، هیچ سیستم عامل Raspbian وجود ندارد و گزینه توصیه شده Pi Remix Fedora14 بود

(www.youtube.com/watch?v=RbWE6qF7pIM)

 

سیستم عامل فدورا 26

اما از آن زمان به بعد همه چیز فرق کرده است و Pi‌ اصلی دیگر پشتیبانی نمی‌شود.، اما این نسخه جدید برای Pi2‌ و ۳ رایانه های زیادی ارائه می کند و نسخه حداقلی از آن در اینترنت اشیاء و پروژه های تفریجی و نسخه Sugar on Stick (Soas) برای کودکان استفاده می شود.
اگر توزیع Ubuntu‌ مد نظر قرار دهید، در این صورت توجه داشته باشید که ایدولوژی Fedora در نسبت با دیگران انحصاری یا در غیر این صورت پولی است. بنابراین نصب برنامه هایی مانند Steam ، Spotify، Flash (نسخه Why?)، درایور Nvidia و whateveryou دشوار تر است.
در هر صورت، حق انحصاری محدود کردن MP3 در آمریکا در آبان به اتمام رسید و کدگذاری و باز کردن کد این فرمت مهم بسیار کارآمد است.، اما فرمت های با ارزش دیگر بیشتر در دسترس هستند.
repo‌ های شخص ثالث مانند RPMFusion و negative.org به نصب gubbin های انحصاری کمک می کند و بسته Nvidia لپ تاپ هایی را ارائه کرده است که مورد دوم پشتیبانی می کند و از گرافیک ترکیبی (Optimus)‌ برخوردار است.
به دلیل پیوست پیوست جدید GLVND و پیشرفت ها در الیه اصلی Mesa،‌ استفاده از درایور Nvidia ‌ باید در نسبت با Fedora ‌ باشد. باید اشاره کرد Spotify الان به عنوان یک Flatpak در دسترس است و بنابراین تنها بر روی flatpak remote-add و flatpak install نصب می شود.

https://blogs.gnome.org/alexl/2016/ 10/26/distributing-spotify-as-a-flatpak

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text