img

بهینه‌سازی و افزایش عملکرد کامپیوتر…

/
/
/

آیا کامپیوتر شما سعی میکند از دستورات شما سرپیچی می کند؟ آیا فکر میکنید ممکن است وقت آن باشد که به فکر خریدن یک کامپیوتر جدید باشید؟ اگر کامپیوتر شما زیر ده سال عمر دارد، شانس زیادی وجود دارد که بتوانید بدون هزینه جایگزینی، طول عمر آن را افزایش دهید.

در این راهنما، ما به شما تمام نکات و ترفند‌های موردنیاز برای سرعت بخشیدن به کامپیوترتان را نشان میدهیم، بسیاری از این ترفندها حتی یک ریال هم هزینه ندارد.
البته که خالی کردن فضا اجتنابناپذیر است، بیشتر مشکلات سرعت با کم کردن فضای اشغالی کامپیوتر در طول زمان قابل حل است، پس با تمیز کردن فضا شروع میکنیم. ما به شما کمک میکنیم تا زمان موردنیاز برای روشن شدن کامپیوتر خود را بررسی کنید، این ترفند نه تنها زمان بوت شدن دستگاه را کاهش خواهد داد، همچنین میتوانید منابع بیشتری را آزاد کنید و به کامپیوتر خود زندگی جدید بدهید. سپس به سراغ بعضی از ترفندهای هوشمند که میتواند حتی فضای بیشتری را آزاد کند میرویم و به بهبود پاسخ و عملکرد سیستم در زمانی که درخواست‌های سنگین تر دارد کمک میکنیم. و در پایان بررسی میکنیم که کدام قطعات سخت افزاری را باید با قطعه جدید تر و سریع تر جایگزین کنید. راهنمای ما را تا پایان دنبال کنید، تعجب خواهید کرد که چرا اصلا به عوض کردن کامپیوتر خود فکر کرده بودید، زیرا قرار است پرواز کردن را شروع کند.

 

پاکسازی سریع
پیش از آنکه با بخش‌های خاصی از کامپیوتر خود کار کنید، بخش‌های کلیدی سیستم خود را پاکسازی کنید. در اینجا به این موضوع می پردازیم.
اولین قدم برای بالا بردن سرعت کامپیوتر، پاکسازی فایل‌های ناخواسته است.
ابتدا باید مطمئن شویم که درایوتان به اندازه کافی فضای خالی دارد. هدف ما آزاد سازی حداقل ۵ گیگ یا بیشتر است. فایل اکسپلورر را باز کرده، روی درایو مورد نظر راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید. دکمه Disk Clean-up را کلیک کنید و منتظر بررسی شوید، سپس برای آنکه فایل‌های بیشتری برای پاکسازی یافت شود روی Clean up system files کلیک کنید. شاید مجبور شوید فهرست برنامه‌ها را اسکرول کرده و برنامه‌های دیگری را برای حذف انتخاب کنید. مطمئن شوید قبل از انتخاب درباره آنها بیشتر مطالعه کنید زیرا برخی فایل‌ها مانند ESD در صورت امکان، بهتر است در جای خود باقی بمانند.
چنانچه میخواهید ازین هم فراتر رفته و به فضای بیشتری احتیاج دارید، برنامه پاکسازی Ccleaner در شکل صفحه مقابل را مطلعه کنید. می توانید این برنامه را از www.piriform.com دانلود و نصب کنید.

 

بهینه‌سازی و افزایش عملکرد کامپیوتر

حذف برنامه‌های غیر ضروری
گاهی هرچقدر هم تلاش کنید باز هم بر نامه‌های اضافی روی کامپیوترتان انباشته می شوند که هرکدام به فضای اختصاصی و منابع سیستم مختص به خود نیاز دارند. می توانید این موضوع را از مسیر Programs and Features (کنترل‌پنل در ویندوز ۷ یا ۸٫۱) مدیریت کنید.
Settings>‘Search and apps’>App sizes (در ویندوز ۸٫۱ فقط در Store apps) و Settings > Apps (در ویندوز ۱۰ در Store apps دسکتاپ و ویندوز).
تمام مراحل به همین سادگی و خوبی است اما برنامه‌ها مقداری از خود را بصورت فایل‌های پس‌مانده و ورودی‌های رجیستری باقی می گذارند. اگر تصمیم ندارید تا برنامه ای را دوباره نصب کنید می توانید با اطمینان خاطر به کمک برنامه دیگری مانند Revo Uninstaller Portable (از www. revouninstaller.com دانلود کنید) آنها را حذف کنید. توجه داشته باشید که این برنامه تنها برای برنامه‌های دسکتاپ کارایی دارد. برای پاکسازی برنامه‌های دسکتاپ و اپلیکیشن‌های ذخیره ای ویندوز که شامل برنامه‌های از قبل نصب شده ویندوز نیز میشود از IObit Uninstaller 6 Free استفاده کنید.
www.iobit.com/en/advanceduninstaller.php
مطمئن شوید که در زمان دانلود پیشنهادهای پاپ آپی را نادیده گرفته اید، ما هم به شما توصیه میکنیم که اول برنامه Unchecky از سایت  (www.unchecky.com) نصب کنید، این برنامه تضمین میکند که شما سهوا با نصب سری کامل برنامه محافظتی سیستم پیشرفته IObit موافقت نکرده و در واقع کمک می کنید که نرم افزارهای ناخواسته سیستم شما خاموش بمانند.
هر دو حذف کننده CCleaner و Iobit یکسان عمل می کنند. اگر نقطه بازگشت برای سیستم نیاز است، آن را انجام دهید، برنامه‌های پاک کننده این کار را انجام می دهند. به جای راه اندازی دوباره سیستم، بررسی کرده و فایلهای اضافی را پاک کنید. وقتی شما در حال نصب برنامه بخصوص بر روی سیستم هایی با قدرت کم هستید، منابعی برای حذف برنامه‌های سبک وجود دارد.
اگر مایکروسافت آفیس حجم زیادی را بر روی سیستم شما را گرفته است، آن را حذف و برنامه Office WPS2016 و یا liber Office، را نصب کنید. سعی کنید تا جای ممکن نرم افزار‌ها را در یک درایو دیگر ذخیره کنید، که این امر به فرایند بازسازی برنامه‌ها در ویندوز کمک میکند.

 

بهینه‌سازی و افزایش عملکرد کامپیوتر

پایان پاک سازی
خیلی از ما بیشترین وقت از زندگیمون را در اینترنت می گذرانیم، و اگر مرورگر‌ها قدیمی باشند، باید حتما پاکسازی شوند. اول از همه برنامه‌های نصب شده را بررسی کنید، که از هر مرورگر به مرورگر دیگری متفاوت عمل میکند، مثلا کاربران Chrome باید در قسمت آدرس، «chrome://extentions/ « را تایپ کنند. در حالیکه کاربران Firefox در قسمت آدرس: about:addons را تایپ میکنند.
با این کار تمام برنامه هایی که دیگر به آن نیازی ندارید را پاک یا غیر فعال می کنید، اگر حتی یک یا چند مرورگر بر روی سیستم شما نصب شده باشد. می توانید آنها را با دوبرنامه CCleaner (Tools>BrowserPlugins)  و IObit (Toolbars & Plugins)، به راحتی مدیریت کنید. فضای دیگری که باید بر آن متمرکز شوید فونت‌ها هستند. اگر فونت‌های زیادی را بر روی سیستمی با حافظه کم نصب کردید، بر روی اجرای برنامه‌های شما تاثیر خواهد گذاشت. از طریق نرم افزار AMP این امکان به شما داده شده که آنهایی را که اصلا استفاده نمی‌کنید از سیستم حذف کنید، و بعضی دیگر را برای استفاده دائمی به حافظه برگردانید. فضای اصلی برای بررسی کردن قسمت، «فرایند راه اندازی» است. برای راهنمایی‌های بیشتر در زمینه چگونگی روشن شدن سیستم و پردازش و بهینه سازی آن به صفحه بعد مراجعه کنید.

افزایش سرعت راه اندازی
در طول زمان، متوجه خواهید شد که چقدر طول می کشد تا ویندوز شروع به کار کند. بهینه سازی زمان راه اندازی کامپیوتر، صرفا برای بوت شدن سریعتر نیست، بلکه تاثیر سودمندی بر عملکرد کلی دارد. به همین دلیل زمانی که شما برنامه‌های خود را بر روی دستگاه نصب می کنید، به هنگام راه اندازی سیستم چندین بار خود را پیکربندی می کنند تا بارگذاری شوند. به هنگام راه اندازی سیستم، فرآیند بارگذاری این برنامه‌های استارتاپ بطور طبیعی زمان بوت شدن را افزایش می دهد؛ همچنین این برنامه‌ها منابع اضافی را مصرف می کنند و باعث کاهش کارایی کلی کامپیوتر شما می شوند. برخی از فرایندهای راه اندازی – برای مثال نرم افزار امنیتی شما – ضروری هستند و نباید دستکاری شوند. برخی دیگر، مانند برنامه همگام سازی ابری ، بهتر است که باقی بمانند، اما بسیاری از اَپ‌ها و برنامه‌ها اغلب به اندازه کافی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و در نتیجه مصرف منابع توسط آنها غیر قابل توجیه است. ترفند ما در اینجا شناسایی و غیر فعال کردن این برنامه هاست.

 

 

 

کنترل کردن زمان بوت
برنامه‌های استارتاپ تنها چیزهایی هستند که سرعت بوت ویندوز را کاهش می دهند. راهنمای گام به گام در این صفحه نشان می دهد که چگونه با استفاده از برنامه رایگان BootRacer بر زمان بوت شدن سیستم خود و مدیریت برنامه‌های استارتاپ نظارت کنید. خواهید دید که این برنامه فرایند بوت را به چهار مرحله تقسیم می کند. اولین مرحله پیش-راه اندازی (pre-boot) شدن است. این مرحله زمانی را پوشش می دهد که کامپیوتر شما برای راه اندازی سخت افزار خود و اجرای نظارت‌های مختلف قبل از تحویل دادن کنترل به ویندوز آن نیاز دارد. این کارکرد بر روی یک کامپیوتر که Fast Boot آن فعال شده است باید به مدت سه تا پنج ثانیه زمان ببرد. – برای اطلاعات بیشتر به پایین کادر پایین ‹Fast Boot› مراجعه کنید.
اگر این گزینه فعال نشده است، power را در کادر جستجو تایپ کنید و روی Choose a power plan کلیک کنید. روی Choose what the power buttons do کلیک کنید – اگر
Turn on fast start-up (recommended)
تیک نخورده باشد، روی
Change settings that are currently unavailable
کلیک کنید، سپس کادر را تیک بزنید و روی Save changes کلیک کنید. اگر نیاز به دسترسی به تنظیمات UEFI دارید، به
Settings > Update and recovery
بروید. در زیر Advanced start-up روی Restart now کلیک کنید و سپس
Troubleshoot>AdvancedOptions> UEFI Firmware Settings
را انتخاب کنید.

 

افزایش سرعت بوت ویندوز
قسمت بوت ویندوز اشاره به زمان مورد نیاز کامپیوتر شما برای دسترسی به صفحه ورود به سیستم دارد که بستگی به نسخه ویندوز و همچنین سرعت درایو شما دارد – به عنوان مثال کمتر از ۱۰ ثانیه در SSD – و همچنین بستگی به شرایط درایو دارد.
اگر زمان به مراتب بیشتر طول می کشد (دقیقه به جای ثانیه)، وضعیت درایو را بررسی کنید. برای انجام این کار پنجره Command Prompt با دسترسی ادمین را باز کنید- کاربران ویندوز ۸٫۱ و ۱۰ می توانند پس از فشار دادن [Win] + [X] گزینه) Command Prompt (admin را انتخاب کنند، سپس chkdsk c: / f / r / x را تایپ کنید و Enter کنید.
کامپیوتر را مجددا راه اندازی کنید تا Disk Check را اجرا کنید. صبور باشید، مقداری زمان می برد تا به پایان برسد و ممکن است چنین به نظر برسد که در بعضی مواقع گیر کرده است. اگر خطاهای پیدا و سپس اصلاح می شوند، باید بدانید که ویندوز سریعتر از قبل بوت خواهد شد. اگر شما ویندوز ۷ را در یک درایو غیر SSD اجرا می کنید برای آنالیز ، روی
Start>AllPrograms>Accessories> System Tools>Defragmenter Disk
کلیک کنید و در صورت لزوم درایو را defragment کنید. اگر defragmentation مورد نیاز است، باید بدانید عملکرد بهبود پیدا کرده است.

 

چگونه ویندوز خود را تقویت کنیم؟
شما سیستم خودتان را پاکسازی کرده اید اما هنوز کارهای زیادی را می توانید جهت بهتر کردن سیستم کامپیوتر خود انجام دهید. اگر سیستم شما هنوز هم گاهی اوقات کُند کار می کند، بویژه اگر که سیستمی کم قدرت با رم ۲ گیگابایت یا کمتر است، پس ارزش این را دارد که با بهینه کردن پردازش هایی که توسط ویندوز انجام می شود، منابع بیشتری را آزاد کنید.
انجام این کار بصورت دستی کاری پرمهارت و زمانبر است، در اینجا است که نرم افزاری به نام
Easy Services Optimizer
(www.sordum.org/?p=8637)
می تواند به شما کمک کند. این ابزار این امکان را به ما می دهد که به راحتی و با اطمینان کامل مجموعه ای از سرویس‌ها را غیرفعال کنیم تا از منابع مورد نیاز خود بهتر استفاده کنیم. پس از دانلود این نرم افزار، میتوانید سریعا به یکی از این ۴ روش سیستم خود را تقویت کنید: Default یا پیش فرض (نصب فعلی شما)، Safe یا ایمن (گزینه مناسب برای بسیاری از افراد)، Tweaked تقویت شده، و Extreme یا شدید. توجه داشته باشید که هر چقدر تنظیمات بالاتری را انتخاب کنید احتمال اینکه عملکرد‌های کلیدی، مانند پشتیبانی از دستگاه پرینتر و بلوتوث را از دست دهید، بیشتر است.
اگر می خواهید در زمان اجرای برنامه ای خاص، مثلا یک بازی – منابعی را به طور موقت قطع کنید،

JetBoost
(www.bluesprig.com/jetboost.html)
را امتحان کنید. پس از نصب، برنامه را باز کنید و دکمه بزرگ آبی رنگ را کلیک کنید تا سرویس‌ها را قطع شوند. نرم افزار مورد نظرتان را اجرا کنید، پس از انجام کار و بستن نرم افزار باز شده، بر روی دکمه Restore (بازیابی) کلیک کنید تا همه چیز را به حالت قبل برگردد.
کاربران حرفه ای می توانند با کلیک بر روی دکمه Customize (سفارشی) به اینکه چه سرویس هایی قطع شده است، پی ببرند. همچنین می توانند پروسه ها، سرویس‌ها (معمولا سرویس هایی که تحت ویندوز نیستند، اما از قطع کردن سرویس‌های کلیدی مانند نرم افزار‌های امنیتی خودداری کنید) و بقیه چیزها (مانند تنظیمات بهینه منبع تغذیه) را بصورت سفارشی اضافه کنند.

 

بهبود جستجو
اگر شما هم عادت دارید که اسناد و دیگر فایل هایتان را خارج از پوشه‌های کاربری که مخصوص آنها تعبیه شده است قرار دهید، پس احتمالا وقتی که شما جستجویی را انجام می دهید ویندوز زمان زیادی را صرف پیدا کردن آنها خواهد کرد، اگر بتواند واقعا آن فایل‌ها پیدا کند. شما می توانید به ویندوز اجازه دهید تا این آدرس‌ها را به جدول خود اضافه کند، اینصورت جستجو‌های بعدی بسیار سریع تر انجام خواهند شد. برای انجام این کار، File Explorer خود را در ویندوز ۸٫۱ و یا در ویندوز ۱۰ باز کرده و داخل باکس جست و جو کلیک کنید تا تب جست و جوی هوشمند باز شده و روی نوار آن کلیک کنید، حال روی دکمه “Advanced Options” کلیک کنید و “Change indexed locations” را انتخاب کنید. کاربران ویندوز ۷ باید «نمایه سازی» (indexing) را در قسمت جستجوی منوی استارت تایپ و سپس گزینه‌های نمایه سازی را کلیک کنند. روی گزینه «تغییر» (Modify) کلیک کنید تا پوشه‌های حاوی فایل‌ها در فهرست اضافه شود، در اینجا، موقعیت هایی را که نیازی به نمایه سازی ندارید، حذف کنید تا کارکرد مابقی عملکردها تسهیل شود. هنگامی که این روند انجام شد، ویندوز زمانی را صرف نمایه سازی موقعیت‌های جدید می کند. این امر مسلماً در SSDها سریع تر صورت می گیرد.
اگر درایو خود را پارتیشن بندی کرده اید، جای نمایه جستجوی خود را از درایو سیستم ویندوز خود تغییر دهید؛ در آن صورت پس از نصب مجدد ویندوز در آینده می توانید آن را به راحتی بازگردانید. برای انجام این کار، بر روی گزینه Advanced کلیک کرده و در زیر «موقعیت نمایه» گزینه New را انتخاب کنید تا یک درایو یا پارتیشن دیگر برای قرار دادن در این لیست، انتخاب گردد.

 

بهینه سازی تنظیمات حافظه
در صورتی که کامپیوتر شما حافظه RAM داشته باشد یا یک SSD در حال اجرا باشد، انجام روند بهینه سازی تنظیمات حافظه لازم نیست، اما این روند به کارکرد بهتر کامپیوترهای دارای ویندوز ۳۲ بیتی و ۲ گیگابایتی دارای هارد درایو معمولی کمک می کند. شما نیاز به یک USB 2.0 یا flash drive با ۴ گیگابایت فضای خالی نیاز دارید تا بتوانید از فضای خالی در درایوهای بزرگ تر برای اهداف دیگر استفاده کنید. زمانی که آن را به کامپیوتر متصل می کنید، ویندوز باید بتواند به صورت خودکار آن را شناسایی کند. در صورتی که این اتفاق نیفتاد، File Explorer را باز کنید و USB drive را کلیک کنید و مسیر
Properties > ReadyBoost tab
را انتخاب کنید تا به صورت دستی این امر تنظیم شود.
تنظیمات دوم نیاز به این دارد که کامپیوتر شما دارای دو هارددرایو باشد که هر دو از نوع غیر SSD باشند. این امر به شما کمک می کند تا فایل Paging خود را، که ویندوز از آن به عنوان حافظه مجازی استفاده می کند، به درایو دوم ببرید. این امر می تواند در نهایت باعث ارتقای عملکرد کلی نیز شود. [Win] + [Pause/Break] را فشار دهید و بر روی تنظیمات پیشرفته سیستم کلیک کنید. سپس به سربرگ عملکرد رفته و بر روی تنظیمات کلیک نمایید. به سربرگ پیشرفته بروید و دگمه تغییر را فشار دهید. تیک گزینه
Automatically manage pagin file size for all drives
را بردارید و سپس درایو کنونی نصب ویندوز خود را (که معمولاً درایو C است) انتخاب کنید. گزینه Custom را انتخاب و پیش از کلیک بر روی گزینه Set، عدد ۸۰۰ را در هر دو بخش اندازه ابتدایی و اندازه حداکثر وارد نمایید. این فایل ۸۰۰ مگابایتی باید بتواند ویندوز را بوت نماید. حالا، درایو دوم خود (یا اگر پارتیشن بندی شده، پارتیشنی که کمتر در آن درایو مورد استفاده قرار گرفته) را انتخاب نمایید و اندازه مدیریت شده سیستم را انتخاب کنید. دوباره بر روی Set کلیک کنید و سه بار OK را بزنید و کامپیوتر را reboot کنید. بعد از اجرای این روند، به این صفحه برگردید و اطمینان حاصل کنید که تنظیمات درست صورت گرفته اند (۸۰۰ مگابایت برای درایو C و سیستم مدیریت شده برای درایو دوم). این امر در نهایت باعث ارتقای عملکرد می شود.

 

کامپیوتر خود را ارتقا دهید
زمانی که شما واقعا به دنبال افزایش سرعت ویندوز باشید هیچ جایگزینی به جز ارتقای سخت افزار ندارید. این به معنی کنار گذاشتن سیستم نیست بلکه اگر بودجه کافی برای خرید مدل‌های با کیفیت را ندارید میتوانید چند قسمت از سیستم را ارتقا دهید تا تحولی در کارکرد سیستمتان ایجاد شود.
با بزرگترین انها شروع میکنیم: هارد کامپیوترتان. ظهور درایوهای SSDبه شما این امکان را میدهد که با ارتقا فقط یک قسمت از سیستم به طور قابل توجهی به سرعت آن بیافزایید. انتقال ویندوز به این درایو‌ها بیشتر از پاک کردن تمام فایل‌های سیستم به افزایش سرعت ویندوز شما کمک میکند.
درایوهای SSD قیمت بالایی دارند که باعث محدود کردن ظرفیت کامپیوتر شما میشود. اگر شما در حال ارتقا لپتاپ باشید ممکن است برای شما مشکل ایجاد کند اما اگر سیستم رومیزی دارید که شامل ۵۰۰ گیگابایت فضای خالی است میتوانید یک درایو SSD 128 گیگ یا حتی ۶۴ گیگ اگر برنامه هایتان زیاد نیست، را انتخاب کنید و این فضا را فقط مخصوص ویندوز و برنامه هایتان لحاظ کنید و تمامی اطلاعات دیگر را در درایو قدیمی تر ذحیره کنید. این اصلا کار دشواری نیست و این آموزش مرحله به مرحله به شما کمک میکند.

 

حافظه بیشتر لطفا…
راه دیگری برای جان بخشی به سیستم، استفاده از حداکثر رم پشتیبانی شده توسط سیستم است. به سایت https://uk.crucial.com مراجعه کنید و مدل کامپیوتر یا مادربورد را وارد کنید و مقدار رم ساپورت شده توسط سیستم را مشاهده کنید سپس به دنبال خرید رم هایی که توان مالی خرید آنها را دارید بروید، حداقل ۴ گیگابایت مناسب است البته با ۱۶ گیگابایت رم، کامپیوتر شما پرواز میکند. اگر سیستم شما دارای دو درگاه حافظه رم باشد شما مجبور به جایگزینی رم جدید بر روی رم قبلی میباشید اما اگر سیستمتان ۴ درگاه رم داشت شما میتوانید رم جدید را به قدیمی‌ها اضافه کنید بدین ترتیب به کم کردن هزینه‌ها کمک کرده اید.
با توجه به اینکه چه رمی نیاز دارید، قیمت‌ها متفاوت میباشند اما معمولا ۴۰ پوند برای ۴ گیگابایت ۶۵ پوند برای ۸ گیگابایت و ۱۳۰ پوند برای ۱۶ گیگابایت میباشد، مموری‌های جفت را برای کارایی بهتر خریداری کنید.

 

ارتقا‌های دیگر موارد
کاربران لپتاپ‌ها اکثرا به دنبال مموری بیشتر و هارد درایو جدید میباشند. کاربران رومیزی چند انتخاب دیگر نیز دارند اگر چه هزینه‌ها افزایش می یابند. اگر یک گیمر هستید با یک گرافیک مدل جدید دچار وسوسه میشوید. پردازنده‌های جدید بر روی خودشان گرافیک‌های قدرتمندی دارند، به طور مثال قادر به پخش فیلم ۴k میباشند، اما کارت گرافیک‌های جدا دارای چند مزیت هستند ،دارای حافظه درونی و سرعت بیشتر میباشند. هنگام انتخاب به این توجه کنید که کارت‌های گرافیک شرکت NVIDIA دارای پشتیبانی طولانی تری نسبت به AMD هستند.
اگر معمولا کار‌های سنگین با پردازشگر من جمله ساخت و ویرایش فیلم میکنید پس ممکن است در خرید یک پردازنده جدید دچار وسوسه شوید. مشکل اینجاست اگر چه مادربورد شما تازه است اما ممکن است نتوانید پردازشگرهایی مانند intel core i3,i5,i7 را بر روی سیستم داشته باشید. زیرا پردازشگر‌ها هر سال بازطراحی میشوند و از نسخه‌های قبلیشان پشتیبانی نمیکنند. این به این معنی است که شما باید قیمت ارتقا مادربورد را هم لحاظ کنید، اگرچه شما با این کار چندین بهبود عملکرد دیگر را نیز دریافت میکنید، مادربورد‌های جدید احتمالا دارای usb 3.0 هستند که ده برابر سریعتر از usb 2.0 است، مانند درگاه‌های درایور SATA-III.
قسمت ناخوشایند گام نهادن در چرخه ارتقا سیستم هزینه هاییست که به سرعت بالا میروند: عوض کردن مادربورد و پردازشگر و به دنبال آن مجبور به عوض کردن رم نیز هستید. ممکن است نیاز به ذخیره کننده انرژی قوی تری داشته باشید که تحت ویندوز ایجاد میشود. با ارتقای مادربورد شما نیاز به فعال سازی دوباره ویندوز دارید، این موضوع اگر یک نسحه کپی از ویندوز را دارید اهمیت ندارد اما اگر درحال استفاده از سیستم عامل نصب شده بر روی سیستم خود هستید نیاز به خرید آن خواهید داشت. با این حال ممکن است خرید یک سیستم جدید را به صرفه تر بدانید.

هارد دیسک خود را همانند سازی کنید

۱- درایو خود را آماده کنید
روی درایو C خود راست کلیک کنید و Properties (خصوصیات) را انتخاب کنید. فضای مورد استفاده باید حداقل ۱۵ گیگابایت کمتر از ظرفیت درایو جدید شما باشد تا استفاده‌های بعدی از آن ممکن گردد. اگر نمی‌توانید پوشه‌های کافی را از روی درایو، حذف کنید فایل‌های سنگین اطلاعاتتان را به درایو دیگری منتقل کنید.

 

۲- درایو جدید را وصل کنید
درایو حالت جامد (SSD) جدید خود را به یک یدک کش (کامپیوتر رومیزی) یا محفظه درایو USB خارجی (لپ تاپ) متصل کنید با استفاده از کابل‌های مناسب این کار را انجام دهید (SATA و power برای کامپیوتر و USB برای لپ تاپ) کامپیوترخود را راه اندازی کنید و در صورت لزوم Macrium Reflect Free را نصب کنید.
(www.macrium.com/reflectfree.aspx)

 

۳- پارتیشن‌ها را برای همانند سازی (clone) انتخاب کنید
Macrium را راه اندازی کنید. درایو ویندوز خود را انتخاب کنید و روی گزینه Clone this disk… کلیک کنید. مطمئن شوید فقط آن پارتیشن هایی که نیاز دارید یعنی سیستم رزرو شده، پارتیشن حقیقی ویندوز شما و هر گونه پارتیشن مخفی در انتهای درایو، کپی شوند. تیک بقیه را بردارید و سپس روی Select a disk to clone to… (یک دیسک برای همانند سازی انتخاب کن) کلیک کنید.

 

۴- دیسک هدف را انتخاب کنید
درایو جدید خود را انتخاب کنید. این درایو، درایوی است که هیچ پارتیشنی به آن اختصاص داده نشده است. سپس به سادگی هر پارتیشن را به نوبت داخل بکشید. Macrium به طور خودکار درایوC شما را کوچک می کند تا پارتیشن‌ها در آن جا شوند. اگر لازم شد روی Cloned Partition Properties (ویژگی‌های پارتیشن همانند سازی شده) کلیک کنید تا اطمینان حاصل کنید که تنظیمات هم ترازی Vista/7/SSD هستند.

 

۵- صبر کنید تا درایو همانند سازی شود
روی پایان کلیک کنید. تیک « Save backup and schedules as an XML Backup Definition File « را بردارید و روی ok کلیک کنید تا عملیات همانند سازی انجام شود. هر پارتیشن به نوبت کپی می شود، سپس یک چک سریع از پوشه‌ها انجام می شود و درنهایت روند حقیقی همانند سازی آغاز می شود. صبور باشید، این روند ممکن است کمی وقت گیر باشد.

 

۶- SSD جدید خود را متصل کنید
کامپیوتر خود را خاموش کنید.کاربران لپ تاپ باید درایو فعلی خود را با SSD جدید خویش مبادله کنند. کاربران کامپیوترهای رو میزی باید سیستم خود را راه اندازی مجدد کنند و مطمئن شوند که SSD جدید، دستگاه بوت اولیه در تنظیمات UEFI/BIOS است. اگر همه چیز درست است، ویندوز باید راه اندازی شود. اکنون سیستم شما سریع تر از قبل کار می کند.

 

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text