img

چگونگی شخصی‌سازی ویژگی‌های حرکتی تاچ‌پد

/
/
/

با هم مروری داریم بر چگونگی انجام تنظیمات حرکتی چند انگشتی تاچ پد در دستگاه‌های دارای ویندوز ۱۰ خواهیم داشت.

یکی از بهترین پیشرفت هایی که خالقان توسط بروزرسانی‌های جدید به ویندوز ۱۰ اضافه کردند، بهبود پشتیبانی از تاچ پد هاست ( ماوس پد هایی که به صورت پیش فرض روی نسخه‌های خاصی از لب تاپ‌ها تعبیه شده و قابلیت پشتیبانی از ویژگی‌های حرکتی چندگانه را دارند. همانطور که بسیاری از کاربران سیستم عامل Mac می‌دانند، قابلیت و توانایی استفاده از ویژگی حرکتی تاچ پد با یک، دو و سه انگشت برای جابه جایی بین برنامه ها، تغییر دسکتاپ و عملکرد‌های گوناگون کلیک ‌ها و انتخاب‌ها می‌توانند به شدت جریان کاری شما را سرعت ببخشند. در اینجا نحو انجام تنظیمات لازم برروی دستگاه ویندوز ۱۰ را شرح می‌دهیم.

 

شخصی‌سازی ویژگی‌های حرکتی تاچ‌پد

 

قسمت تنظیمات تاچ پد را باز کنید
از منو استارت به قسمت Settings > Devices > Touchpad بروید تا بتوانید به تنظیمات تاچ پد دسترسی داشته باشید. در قسمت بالای این صفحه نوشته «Your PC has precision touchpad « را خواهید دید. (اگر این نوشته در بالای صفحه وجود نداشته باشد به این معنی است که دستگاه شما از این تاچ پد‌های دقیق پشتیبانی نمی‌کند و هیچ کدام از این گزینه‌ها را نخواهید دید.)
در این صفحه دکمه ایی برای فعال و غیر فعال کردن تاچ پد خواهید دید. اگر ترجیح می‌دهید زمانی که ماوس به دستگاه وصل می‌کنید، تاچ پد به صورت خودکار غیرفعال شود، تیک کنار گزینه “ Leave on when a mouse is connected” را بردارید.

ضربان انگشت خود را بپیچانید
در قسمت Taps، می‌توانید تنظیمات مربوط به ضربات انگشت را برای انتخاب و کلیک کردن انجام دهید. در ابتدا یک منو کشویی را برای تنظیم حساسیت تاچ پد خواهید دید.
چهار گزینه وجود دارد: حساسیت کم، حساسیت متوسط، حساسیت بالا و بیشترین حساسیت ممکن. بهتر است برای شروع این گزینه را روی “medium senility” بگذارید و با حرکت دادن انگشت خود روی تاچ پد بهترین حالت پاسخ گویی تاچ پد را پیدا کنید.
زیر گزینه مربوط به حساسیت، چهار گزینه از پیش تعیین شده حرکتی برای انتخاب کردن و کلیک کردن وجود دارد.
همه آنها به صورت پیش فرض فعال هستند، هر کدام را که نمی‌خواستید می‌توانید تیک مربوط به آن را برای غیر فعال کردن بردارید:
* ضربه با یک انگشت برای تک کلیک
* ضربه با دو انگشت برای کلیک راست
* دو ضربه و کشیدن برای انتخاب چندآیتم
* فشردن گوشه سما راست تاچ پد برای کلیک راست

 

تنظیم گزینه‌های پیمایش و زوم کردن
زیر قسمت Tabs، چند گزینه شخصی سازی برای پیمایش و زوم کردن دارید. شاید بخواهید گزینه کشیدن (Drag) با دو انگشت برای پیمایش و Pinch (نزدیک کردن دو انگشت به هم) برای زوم کردن را فعال کنید. در منو کشویی پیمایش، می‌توانید گزینه پیمایش و کشیدن به سمت پایین را برای بالا و پایین بردن تصویر انتخاب کنید.

 

تنظیم ویژگی حرکتی چند انگشتی
گزینه The Creators Update تنظیمات جدیدی را اضافه می‌کند: ویژگی حرکتی و ضربه ایی با ۳ و ۴ انگشت.
این گزینه قابلیت تاثیرگذاری بسیاری را با افزایش سرعت برای شما در زمان انجام کارهای تکراری و عادی حین تکمیل پروژه هایتان، فراهم می‌کند.
برای تنظیم کردن ویژگی حرکتی ۳-۴ انگشت، بر روی منو کشویی Swipes کلیک کنید؛ چهار گزینه خواهید دید:

 

۱- Nothing
این گزینه ویژگی حرکتی ۳-۴ انگشتی را غیر فعال می‌کند.

 

۲- Switch apps and show desktop
این گزینه، با فعال کردن و حرکت ۳-۴ انگشت به طرف بالا قابلیت Task View، به طرف پایین دسکتاپ و همه برنامه‌های فعال نشان داده خواهند شد و با حرکت به سمت راست و چپ بین برنامه‌های درحال اجرا می‌توانید جا به‌جا شوید.

 

شخصی‌سازی ویژگی‌های حرکتی تاچ‌پد

شخصی‌سازی ویژگی‌های حرکتی تاچ‌پد

 

۳- Switch desktop and show desktop
حرکت ۳-۴ انگشت به طرف بالا و پایین همانند گزینه بالا عمل می‌کند اما حرکت یه سمت راست یا چپ شما را بین صفحات دسکتاپ مجازی جا به جا می‌کند.

 

۴- Change audio and volume
حرکت به طرف بالا صدای سیتم را افزایش می‌دهد، به سمت پایین آن را کاهش می‌دهد و با حرکت دست به سمت راست و چپ، در زمان استفاده از برنامه پخش آهنگ عملکرد تغییر آهنگ قبلی و بعدی را بر عهده می‌گیرد.
ضربه زدن با ۳-۴ انگشت را می‌توانید برای باز کردن جست و جوی Cortana ، باز کردن Action Center، عملکردن به عنوان دکمه پخش/توقف، و یا عملکردن به عنوان دکمه میانی ماوس، تنظیم کنید. شما همچنین امکان غیر فعال کردن گزینه ضربه با چند انگشت را دارید. دقیقا زیر بخش مربوط به عملکرد ۳-۴ انگشت تنظیمات برای ویژگی حرکتی ۴ انگشت وجود دارد. می‌توانید همان زاهنمای بالا را برای این قسمت دنبال کنید.
وارد تنظیمات پیشرفته ویژگی‌های حرکتی شوید
تنظیم کردن و فهمیدن این تنظیمات از پیش تعیین شده می‌تواند باعث به وجود آمدن سرعت بالایی شود. اما اگر کمی جسارت داشته باشید می‌توانید خودتان تنظیمات و مالکیت ویژگی‌های حرکتی مطابق میل خود را داشته باشید. روی گزینه
«Advanced gesture configuration”
در زیر
“ Related settings”
کلیک کنید. این کار صفحه جدید باز می‌کند که در آن می‌توانید قابلیت‌های حرکتی از کوچک و بزرگ کردن پنجره‌ها گرفته تا عملکردن به عنوان میانبری برای ضربه‌ها و حرکت‌های چند انگشتی، را مشخص و فعال کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text