img

نحوه کنترل کردن مصرف انرژی در PC

/
/
/

اگر به صورت دائمی نیازی به استفاده از یک PC که از تمامی انرژی برق استفاده می کند، ندارید، می توانید میزان مصرف انرژی توسط کامپیوتر خود را کنترل کنید.

کامپیوترهای شخصی مدرن می توانند میزان زیادی از انرژی را مصرف کنند. منبع تغذیه در یک سیستم دسکتاپ ممکن است خروجی بیش از یک کیلووات داشته باشد خصوصاً اگر PC شما دارای قابلیت های ۴K video یا قابلیت های بازی باشد. با این حال، اگر شما تنها برای پردازش کردن و تایپ کردن تعدادی واژه یا مرور در اینترنت از سیستم خود استفاده می کنید نیازی به این کار نیست، و در این صورت است که شما می توانید از گزینه های مدیریت انرژی توکار ویندوز استفاده کنید. 

لپ تاپ ها انرژی کمتری را نسبت به کامپیوترهای دسکتاپ مصرف می کنند، اما زمانی که شما به یک پریز برق دسترسی ندارید و با لپ تاپ خود در حرکت هستید باید مواظب میزان باتری خود باشید و در این حالت است که حالت Power Saving (صرفه جویی در مصرف انرژی) به شما کمک می کند. نه تنها شما می توانید تعیین کنید که در چه زمانی کامپیوتر PC شما در حالت Sleep یا Hibernate قرار بگیرد، بلکه همچنین می توانید به اعماق این تنظیمات وارد شوید و بیشترین میزان فرکانس پردازنده خود را محدود کنید یا تعیین کنید که در یک زمان معینی چرخش دیسک های هارد درایو شما متوقف شود تا انرژی بیشتری را صرفه جویی کنید. 

اگر این نکات سنگین و فنی به نظر می رسند، ویندوز از قبل دارای برخی از گزینه های توکار برای انرژی می باشد، پس شما می توانید به راحتی تنها با استفاده از چند کلیک ساده بین حالت های عملکرد بالا (high performance) و صرفه جویی انرژی (power saving) سوئیچ کنید و یکی را انتخاب کنید. در نهایت شما می‌توانید با چند گامی که در زیر گفته شده انرژی کمتری را مصرف کنید.

 

گام ۱: از تنظیمات Power & Sleep استفاده کنید

در سیستم عامل ویندوز ۱۰، منوی Start را باز کنید و عبارت ‘power’ را تایپ کرده و به دنبال گزینه ای به نام Power & Sleep در قسمت System Settings بگردید. انتخاب کنید که دوست دارید قبل از این که PC شما در حالت sleep قرار بگیرد یا صفحه نمایش آن خاموش شود تا چه مدت زمانی می خواهید فعالیت خود را ادامه دهد. اگر شما یک لپ تاپ دارید، می توانید تنظیمات مختلفی را برای انرژی باتری یا زمانی که لپ تاپ متصل به برق است در اختیار داشته باشید. 

 

گام ۲: تنظیمات بیشتر انرژی

بر روی لینک ‘Additional power settings’ کلیک کنید تا به پنجره Power Options منتقل شوید. در این جا، شما می توانید بین حالت های مختلف انرژی از قبل تنظیم شده یکی را انتخاب کنید: این حالت ها عبارتند از Balanced، ‘High Performance’ و ‘Power Saver’. اگر شما از سیستم خود برای بازی کردن یا ویرایش کردن فیلم ها استفاده می کنید، باید گزینه ‘High Performance’ را انتخاب کنید. اگر سعی دارید که باتری شما در طول روز کمی دوام بیشتری داشت باشد، گزینه ‘Power saver’ را انتخاب کنید. اکثر مردم بهتر است که گزینه Balanced را انتخاب کنند. 

 

گام ۳: تنظیمات حرفه ای انرژی

در هر یک از حالت های ذکر شده که انتخاب کردید، بر روی ‘Change plan settings’ کلیک کنید تا یک پنجره جدید برای شما باز شود، سپس بر روی ‘Change advanced power settings’ کلیک کنید. در این جا یک پنجره گزینه ها ظاهر خواهد شد. جالب ترین آیتم ها در این پنجره گزینه های ‘Power buttons’ و ‘lid’ هستند که عکس العمل PC شما را زمانی که دکمه power آن فشرده می شود یا این که درب آن بسته می شود، تغییر می دهند. گزینه ‘Multimedia settings’ به شما اجازه می دهد تا سطح انرژی پردازش مورد استفاده برای پخش کردن فیلم ها را تعیین کنید. 

 

گام ۴: مدیریت انرژی پردازنده 

شما همچنین می توانید تنظیمات مربوط به مدیریت انرژی پردازنده را به دالخواه خود تغییر دهید. دو کمپانی اینتل و AMD قابلیت های بسیار زیادی را برای پردازنده های خود ایجاد کرده اند که توسط آن ها می توان سرعت و میزان مصرف انرژی این پردازنده ها را مدیریت کرد، پس تنها در صورتی که این کار را انجام دهید که دقیقاً می دانید چه کاری می کنید. اگر شما از نحوه عملکرد این پردازنده ها آگاه هستید، می توانید بیشترین میزان فرکانس پردازنده خود را تنظیم کنید و تنظیمات دیگر را نیز در پنجره ‘Advanced settings’ تغییر دهید. به احتیاط پیش بروید.. 

 

گام ۵: در ویندوز ۷

اگر شما هنوز هم از سیستم عامل ویندوز ۷ استفاده می کنید، خواهید دید که رویکرد انجام این کار نیز مشابه مدیریت انرژی در نسخه های دیگر ویندوز است، اما این تنظیمات مربوط به انرژی در جای دیگری قرار دارند. شما می توانید این گزینه ها را در مسیر Control Panel > Hardware and Sound > Power Options پیدا کنید یا این که به سادگی عبارت ‘power settings’ را جستجو کنید. در این پنجره خواهید دید که دقیقاً همان سه حالت انتخاب موجود در ویندوز ۱۰ در اختیار شما قرار داده شده اند و شما می توانید به پنجره ‘Advanced settings’ نیز بروید. 

 

گام ۶: برنامه سفارشی

اگر هیچ کدام از سه حالت توکار مدیریت انرژی در ویندوز برای شما مناسب نبودند، شما می توانید یا آن ها را تغییر دهید یا این که برنامه و حالت جدید را برای این کار خلق کنید. برای تغییر دادن حالت های موجود، از لینک ‘Change plan settings’ در سمت راست هر برنامه در پنجره Power Options استفاده کنید. انتخاب های شما محدود به مدت زمان روشن بودن صفحه نمایش و مدت زمانی است که کامپیوتر وارد حالت sleep می شود، مگر این که شما قصد تغییر دادن تنظیمات Advanced settings را داشته باشید. 

 

گام ۷: طرح خود را خلق کنید

در سمت چپ پنجره Power Options در سیستم عامل ویندوز ۱۰ لینکی را با نام ‘Create a power plan’ مشاهده خواهید کرد. بر روی آن کلیک کنید، تا از شما درخواست شود که یکی از سه طرح موجود را انتخاب کنید تا به عنوان قالب از آن استفاده کنید، و همچنین در این جا برای طرح جدید خود یک نام انتخاب کنید. بر روی Next کلیک کنید تا منوهای آبشاری مربوط به display off و pc sleep time ظاهر شوند، بنابراین در این جا شما می توانید مدت زمان بیدار ماندن PC را تعیین کنید. بر روی Create کلیک کنید تا طرح جدید شما ذخیره شود. 

 

گام ۸: تنظیمات پیش فرض را بازیابی کنید

شما می توانید هر یک از طرح های انرژی را تغییر دهید و همچنین تغییرات اضافی را با استفاده از Advanced settings بر روی آن ها اعمال کنید، اما همواره یک راه برگشت برای شما وجود دارد، چه از یک طرح سفارشی استفاده کرده باشید و چه از یک طرح توکار استفاده کرده باشید. در پایین پنجره Edit Plan Settings یک لینک با نام ‘Restore default settings for this plan’ وجود دارد. با کلیک کردن بر روی این لینک می توانید تمامی تنظیمات را به حالت پیش فرض خود بازگردانید. 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text