img

اختصاصی سازی ویندوز ۱۰

/
/
/

منوی استارت در ویندوز ۱۰ قدرتمندتر از همیشه است شما با این ترفندهای ساده می‌توانید کاری کنید که ویندوز ۱۰ مطابق میل شما کار کند.
وقتی ویندوز ۱۰ راه‌اندازی شد، بازگشت منوی استارت خبر بزرگی بود و با بروز شدن سیستم عامل این منو هم تکامل پیدا کرد. این منو به روشی سریع و کارآمد برای دسترسی به اپ‌ها و تنظیمات تبدیل شده است. بهرحال، اگر پس از نصب ویندوز ۱۰ و نمایان شدن منوی استارت از ظاهرش خوشتان نیامد، اجباری نیست تحملش کنید. شما می‌توانید آن را به روش‌های مختلف اختصاصی کنید، ویژگی که در نسخه‌های قبلی این سیستم عامل عملی نبود.
همچنین این امکان وجود دارد که کاری کنید منوی استارت مطابق میل شما کار کند. برای مثال برای آن که راحت خوانده شود، آن را از زمینه‌اش برجسته‌تر کنید، یا کاری کنید که به طور خودکار با رنگ طرح تِمی که می‌خواهید برای دسکتاپ خود تنطیم کنید، ادغام شود.

 

۱- رنگ
رنگ زمینه منوی استارت شما، می‌تواند هر رنگی که می‌خواهید باشد. تنها کاری که باید انجام دهید برداشتن علامت تیک از کنار یک کادر است. تنظیمات یا Settings و سپس Personalisation ودر نهایت Colours را باز کنید. علامت تیک گزینه ‘Automatically pick an accent colour from my background” را بردارید، می‌توانید رنگی را از پالت رنگ‌ها انتخاب نمایید. بنابراین منوی استارت شما می‌تواند به جای رنگ آبی یا خاکستری به رنگ قرمز یا زرد دربیاید. به دنبال ترکیب رنگی باشید که به درد شما می‌خورد.

 

۲- اندازه
برای تمام اختصاصی‌سازی‌هایی که می‌توانید در منوی استارت ایجاد نمایید، فضا ایجاد کنید، شما می‌توانید منوی استارت را به هر اندازه که می‌خواهید دربیاورید. فقط کافیست اشاره‌گر ماموس خود را تا مرز بالایی یا مرز سمت راست منوی استارت ببرید، اشاره‌گر به فلش تغییر خواهد یافت و شما می‌توانید ارتفاع و پهنای را افزایش یا کاهش دهید، آن را به سمت بیرون بکشید تا در صورت تمایل کل صفحه پر شود. این کار بخصوص زمانی مفید واقع می‌شود که شما کامپیوتری دارید که با برنامه‌هایی که معمولاً به آن‌ها دسترسی دارید، پر شده است.

 

۳- فولدرها و تایل‌ها
منوی استارت شما از لیست‌ها و تایل‌ها ساخته شده است و برخی از آن‌ها می‌توانند میانبرهایی به فولدرهایی نظیر Documents باشد. Settings>Personalisation>Start به شما امکان می‌دهد تا این سرهم بندی را انجام دهد، بنابراین اگر تا کنون فیلم ویدیویی نگرفته‌اید می‌توانید جلوی اشغال فضای این منو توسط فولدر خالی Videos را بگیرید. شما می‌توانید لینک‌ها را به پنجره Settings و لینکی که پنجره File Explorer خالی را باز می‌کند، on یا off کنید.

 

۴- لیست برنامه‌ها را پنهان کنید
به طور پیش فرض، منوی استارت، لیست برنامه‌هایی که از آن‌ها زیاد استفاده می‌کنید، و برنامه‌هایی که اخیراً باز کرده‌اید، نشان می‌دهد. می‌توانید جلوی تکرار این کار را بگیرید، بنابراین اگر می‌خواهید از دست یک یا چند برنامه‌ی لیست خلاص شوید، Settings> Personalisaton>Start را باز کنید، جایی که می‌توانید لیست‌ها را به On یا Off تاگل کنید. شما می‌توانید مانع از ظاهر شدن اپ‌ها در لیست‌ها شوید، بنابراین می‌توانید نمایی از چیزهایی که واقعاً برای آن روز نیاز دارید را داشته باشید.

 

۵- استفاده از منوی استارت برای جستجو
اگر لازم است برخی چیزها را به سرعت پیدا کنید، اما در لیست منوی استارت گم می‌شود، می‌توانید آن را پین کرده یا موقعیتش را تغییر دهید، بنابراین همیشه در دسترس خواهند بود. برای این کار روی آیتم مورد نظر کلیک راست کنید و ‘Pin to Start’ را انتخاب نمایید. آن آیتم در تایل‌ها ظاهر می‌شود.حالا، تایل را کلیک کرده به جایی که می‌خواهید انتقال دهید، بکشید. برای تغییر اندازه تایل، Resize را انتخاب کرده و آن را به سایزی که می‌خواهید تغییر دهید. می‌توانید برای دسترسی آسانتر، میانبرها را به تکسبار پین کنید.

 

۶- تایل‌های زنده
تایل‌های زنده تایل‌هایی هستند که مدام با داده‌ها بروز رسانی می‌شوند، معمولاً این داده‌ها از اینترنت جمع‌آوری می‌شوند تا بتوانند تایل‌ها را بروز کنند. یک تایل هم برای اپ Mail وجود دارد که آخرین پیام‌ها را به شما نشان می‌دهد، و یک تایل هم برای اپ Weather یا آب و هوا که از موقعیت کامپیوتر شما استفاده می‌کند تا به شما بگوید بیرون از پنجره چه خبر است و به همین ترتیب تایل‌های دیگر. اگر فکر می‌کنید تایل‌ها حواس شما را پرت می‌کنند، می‌توانید با راست کلیک کردن آن‌ها و انتخاب گزینه مناسب، آن‌ها را غیرفعال نمایید.

 

۷- پین کردن آیتم های جدید در منوی استارت
اگر برنامه یا آیتمی است که شما نیاز دارید تا بتوانید آن را سریعا پیدا کنید، اما در فهرست شلوغ منوی Start گم شده است، می توانید آن را پین و در منوی استارت نمایش دهید، بنابراین همیشه به طور برجسته ای در جلو چشمانتان، قرار داده می شود.
برای انجام این کار، روی یک آیتم راست کلیک کرده و گزینه «Pin to Start» را انتخاب کنید. اکنون در کاشی ها ظاهر می شود.
حالا تایل را با کلیک کردن بر روی آن آیتم و کشیدن آن، در هر جایی که میخواهید قرار دهید. برای تغییر اندازه تایل ها، راست کلیک کنید، تغییر اندازه و سپس اندازه کاشی مورد نظر را انتخاب کنید. برای دسترسی آسان می توانید میانبرها را به نوار وظیفه نیز وصل کنید.

 

۸- برگرداندن صفحه استارت
صفحه استارت تمام صفحه، که تقریباً در سراسر جهان مورد تمسخر واقع می‌شود و در ویندوز ۸ رونمایی شد، همچنان در ویندوز ۱۰ وجود دارد. اگر این صفحه را دوست دارید، به
Settings>Personalisation>Start
بروید و کادر کنار
‘Use full-screen Start when in the desktop’
تیک بزنید. توجه داشته باشید که صفحه استارت فعلی در واقع اپ‌های شما را همانند ویندوز ۸ پوشش نمی‌دهد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text