img

بهترین ابزارها برای ایجاد نسخه پشتیبان از اطلاعات سازمانی

/
/
/

ایجاد نسخه‌های پشتیبان مرسوم به منظور جلوگیری از خسارات فاجعه بار بر روی داده‌ها نه تنها توصیه می‌شود بلکه این عملیات امری حیاتی محسوب می‌شوند. با توجه به وجود تعداد زیادی ابزارهای open source موجود در بازار به منظور ایجاد نسخه پشتیبان، این مقاله سعی خواهد کرد تا به مدیران سیستم در یافتن مناسب ترین ابزار کمک شایانی بکند.

قبل از بحث در مورد نرم افزارهای پشتیبان گیری، در ابتدا می‌بایست با تاریخچه ای مختصر از دستگاه‌های ذخیره سازی آشنا شویم. در سال ۱۹۵۳، شرکت IBM به اهمیت و کاربرد بدیهی فایلهای با دسترسی تصادفی پی برد. توصیف IBM از چنین فایلهایی بدین صورت بود که آنها دارای ظرفیت بالایی هستند و دسترسی به صورت تصادفی وسریع انجام می‌گیرد. این ایده متعاقبا منجر به اختراع چیزی تحت عنوان هارد دیسک درایو شد. در ابتدا هارد دیسک درایو در آزمایشگاه IBM و در شهرسن خوزه واقع در ایالت کالیفرنیا اختراع شد. این دیسک درایو سطح جدیدی از سلسله مراتب داده‌های کامپیوتری را ایجاد کرد و بعدها اصطلاح دستگاه ذخیره سازی با دسترسی تصادفی در مورد آن به کار گرفته شد اما امروزه هارد دیسک درایو را با عنوان دستگاه ذخیره سازی ثانویه می‌شناسند.
با عرضه ماشین IBM 305 RAMC همراه با دستگاه ذخیره سازی دیسک IBM Model 350 و دارای شماره ثبت اختراع ایالات متحده، استفاده تجاری از هارد دیسک درایوها در سال ۱۹۵۷ آغاز شد و در تاریخ ۲۴ مارس سال ۱۹۷۰، ۳۵٫۰۳۰٫۶۰ دستگاه ازاین نوع در میان بازار توزیع شد.
سال ۲۰۱۶ شصتمین سالگرد اختراع هارد دیسک درایو است. امروزه رایانه‌های جدید به طور فزاینده ای از SSD‌ها (درایوهای Solid State) به جهت استفاده به عنوان دستگاه‌های ذخیره سازی اصلی و از هارد دیسک درایوها به عنوان دستگاه‌های ذخیره سازی با حجم بسیارزیاد و البته با هزینه کم استفاده می‌کنند.

 

بهترین ابزارها برای ایجاد نسخه پشتیبان از اطلاعات سازمانی

میزان هزینه به ازای هر گیگابایت اطلاعات به طرز قابل توجهی در طی چندین سال به دلیل وجود نوآوری‌ها و تکنیکهای پیشرفته در پروسه ساخت و تولید هارد دیسک درایوها کاهش یافته است. در نموداری که در تصویر شماره ۱ نشان داده شده است به صورت اجمالی و مختصر به این موضوع پرداخته می‌شود.
فرضیه کلی بر این اساس است که میزان هزینه در آینده حتی کمتر نیز خواهد شد. در حال حاضر، از آنجا که ذخیره سازی اطلاعات از لحاظ هزینه قابل قیاس با دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی نیست پس چرا باید از داده‌ها نسخه پشتیبان تهیه کرد در حالی که خرید یک دستگاه ذخیره سازی جدید مقرون به صرفه تر خواهد بود. مزایای داشتن نسخه پشتیبان از اطلاعات چیست؟

 

بهترین ابزارها برای ایجاد نسخه پشتیبان از اطلاعات سازمانی

امروزه ما با استفاده از ابزارهای مختلف مانند تلفن‌های همراه، تبلت‌ها، رایانه‌های قابل حمل، PDA، سرورها و. .. میزان اطلاعات زیادی را تولید می‌کنیم. هنگامی که از ظرفیت ذخیره سازی مجاز در این دستگاه‌ها فراتر می‌رویم، ارسال داده‌ها به سامانه‌های ابری و یا تهیه نسخه پشتیبان از آنها به منظور جلوگیری از وقایع فاجعه آمیز آینده اهمیت خود را نشان می‌دهد. اکثر شرکت‌ها و مشتریان در سطح سازمان حجم بسیار زیادی از اطلاعات را تولید می‌کنند و تهیه نسخه پشتیبان برای آنها امری حیاتی محسوب می‌شود.
تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات بسیار مهم است. پس از تهیه نسخه پشتیبان، ما همچنین باید مطمئن باشیم که این اطلاعات امن و قابل مدیریت هستند و همچنین اطمینان از این داشته باشیم که تمامیت داده‌ها به خطر نمی‌افتد. با در نظر گرفتن این جنبه‌ها، اکثر نرم افزارهای پشتیبان گیری open source در طی چندین سال تولید شده اند و توسعه یافته اند.
ایجاد نسخه پشتیبان از داده‌ها دارای اشکال مختلفی از قبیل تهیه نسخه پشتیبان از فایلها و فولدرها به صورت تکی، کل درایوها یا پارتیشن‌ها و یا تهیه نسخه پشتیبان کامل از سیستم می‌باشد. امروزه علاوه بر اشکال فوق، شاهد حضور روش هوشمندانه نیز هستیم که به طور خودکار از فایلهایی که در مکان هایی با دسترسی زیاد قرار دارند، نسخه پشتیبان تهیه می‌کند (Syncing) و همچنین استفاده از فضای ذخیره سازی ابری نیز به عنوان گزینه ای دیگر مطرح می‌شود.
نسخه‌های پشتیبان می‌تواند بر طبق زمانبندی عملیات خود را انجام دهد و در صورت نیاز از روشهای افزایشی (incremental)، تفاضلی (differential) و یا نسخه پشتیبان کامل (full backup) استفاده کند.
برای شرکتها و سازمانهای بزرگ که در حال برنامه ریزی برای انتخاب فناوری‌ها و نرم افزارهای تهیه نسخه پشتیبان هستند، این مقاله مروری بر بهترین ابزارهای open source را برای آنها به همراه دارد. قبل از انتخاب بهترین نرم افزار و یا ابزار و با توجه به پایداری و تکیه بر نرم افزارهای open source، کاربران باید ویژگی‌های ارائه شده توسط این ابزارها را ارزیابی کنند.
نرم افزارهای پیشرفته ذخیره سازی open source مانند ceph، Gluster، ZFS و Lustre می‌تواند با برخی از ابزارهای پشتیبان گیری رایج مانند Baros، Bacula، AMANDA و CloneZilla ادغام شود. هر کدام از این موارد به تفصیل در بخش زیر شرح داده شده است.

 

Ceph
در میان نرم افزارهای open source به منظور ذخیره سازی و تهیه نسخه پشتیبان، Ceph یکی از گزینه‌های برجسته به حساب می‌آید. Ceph دارای ویژگی‌های ذخیره سازی سیستم فایل، ذخیزه سازی بلوکی و ذخیره سازی از شیء مد نظر می‌باشد. این ابزار به دلیل استفاده از الگوریتم CRUSH بسیار محبوب است. زیرا این ابزار محدودیت قابلیت رشد خوشه‌های ذخیره سازی (Storage Clusters) و همچنین محدودیت عملکرد ناشی از نگاشت جدول داده‌های متمرکز را از میان بر می‌دارد. Ceph بسیاری ازعملیات کسل کننده را برای مدیران سیستم از بین می‌برد. این کار با استفاده از تکرار و متعادل سازی داده‌ها درون هر Cluster انجام می‌گیرد و در نتیجه کارآیی بالا و قابلیت رشد بی نهایت را برای مدیران سیستم به همراه دارد.
Ceph همچنین دارای ویژگی RADOS (فروشگاه اشیای توزیع شده مستقل و مطمئن) است. این ویژگی باعث می‌شود تا ذخیره سازی سیستم فایل، بلوک و اشیایی که از قبل توصیف شده است، در خوشه‌های ذخیره سازی جداگانه و یکپارچه فراهم شود. کد تهیه نسخه پشتیبان Ceph RBD در نسخه v0.1.1 که به صورت ceph_rbd_bck.sh است، باعث ایجاد نسخه ای پشتیبان در نرم افزار Ceph می‌شود. این کد یا اسکریپت برای تهیه نسخه پشتیبان از Ceph pool مفید واقع می‌شود. این ابزار به منظورپشتیبان گیری از pool ذخیره سازی مشخص تولید شده است و برای image کاربردی ندارد. همچنین می‌توان با استفاده از این ابزار تاریخ را کنترل کرد و در صورت نیاز به منظور عملیات پشتیبان گیری کامل و ترکیبی، برنامه ریزی انجام داد.
در حال حاضر، بسیاری از سازمانها به سمت ذخیره سازی اشیا با مقیاس وسیع می‌روند و به طور مرتب عمل پشتیبان گیری را انجام می‌دهند. Ceph راه حل نهایی به شمار می‌رود زیرا مدیریت ذخیره سازی اشیا را همراه با جدیدترین ایده‌ها و ویژگی‌های ایجاد نسخه پشتیبان به ارمغان می‌آورد. این ابزار همچنین امکان یکپارچه سازی با سامانه‌های ابری خصوصی همانند OpenStack را داراست که در مدیریت نسخه‌های پشتیبان داده‌ها در سامانه‌های ابری، امری مفید تلقی می‌شود.
اسکریپت Ceph همچنین می‌تواند داده‌ها را بایگانی کرده، تمام فایلهای قدیمی را پاک کند و یا همه snapshot‌ها را حذف کند. این کار باعث ایجاد snapshot جدید، ابتدایی و کامل خواهد شد.
OpenStack در خود یک درایور پشتیبان گیری Ceph را داراست که راه حلی هوشمندانه برای نگهداری و پشتیبان گیری از درایوهای ماشین‌های مجازی تلقی می‌شود. این ویژگی با استفاده از تهیه نسخه ی پشتیبان از درایوها به صورت منظم و افزایشی باعث حفظ یکپارچگی داده‌ها خواهد شد. همراه با نرم افزار Ceph می‌توان از ابزار دیگری تحت عنوان CloudBerry به منظور کنترل هوشمندانه نسخه‌های پشتیبان Ceph استفاده کرد و از مکانیزم‌های بازگردانی اطلاعات سود برد.
عموم مردم و سازمان‌های بزرگ از Ceph به خوبی حمایت می‌کنند. بسیاری از آنها این ابزار را به جهت ذخیره سازی و مدیریت نسخه‌های پشتیبان اتخاذ کرده اند و به نوبه خود در این امر مشارکت می‌کنند.
اکثر پیشرفت‌ها و عملیات توسعه به طور مداوم بر پایه نرم افزار Ceph اتفاق می‌افتد. تعدادی از سازمان‌های تحقیقاتی پیش بینی کرده اند که نرخ اتخاذ Ceph به عنوان ابزاری کارآمد در آینده نیز افزایش خواهد یافت. این ابزار همچنین در مقایسه با سایر محصولات نرم افزاری مقرون به صرفه تر به شمار می‌رود.
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کد Ceph RBD به آدرس

http://obsidiancreeper.com/2017/04/03/UpdatedCeph-Backup/

مراجعه کنید.

 

Gluster
نرم افزار Open Source دیگری از کمپانی Red Hat با نام Gluster وجود دارد که از راه حل ذخیره سازی و پشتیبان گیری به صورت Scale-out (معماری مورد استفاده توسط تعدادی از گره‌های ذخیره سازی که شامل چندین سرور و قطعات ذخیره سازی با هزینه کم ) سود می‌برد. این نرم افزار تحت عنوان RGHS نیز شناخته می‌شود. این ابزار به مدیریت داده‌های بدون ساختار در محیط‌های فیزیکی، مجازی و سامانه‌های ابری می‌پردازد. مزایای استفاده از نرم افزار Gluster عبارتند از: مقرون به صرفه بودن و فضای ذخیره سازی با دسترسی بالا که براساس مقیاس یا عملکرد آن، قابل قبول می‌باشد.
RGHS دارای یک خصیصه عالی به نام snapshotting است که به تهیه نسخه‌های کپی شده از درایو‌های سرور ذخیره سازی Red Hat Gluster در زمانهای مشخص کمک شایانی می‌کند. این امر به مدیران سیستم کمک خواهد کرد تا هنگام رخ دادن حوادث ناگوار به راحتی داده‌های خود را به حالت قبل بازگردانند.

برخی از مزایای ویژگی snapshot به شرح زیر است:
– امکان بازگردانی فایلها و درایوها توسط یک نسخه کپی از درایوهای ذخیره سازی Red Hat Gluster همراه با زمانی مشخص
– تاثیر نداشتن بر روی کاربر و یا برنامه‌های کاربردی صرف نظر از حجم درایوها هنگام تهیه snapshot
– پشتیبانی از ۲۵۶ snapshot به ازای هر درایو، انعطاف پذیری در تهیه نسخه‌های پشتیبان از داده‌ها را فراهم می‌کند تا از اهداف نقاط بازیابی محیط محصول برخوردار باشد.
– ساخت یک درایو فقط – خواندنی که در واقع یک نسخه کپی با زمان مشخص از درایو اصلی می‌باشد که کاربران می‌توانند از آن برای بازیابی فایلها استفاده کنند.
– امکان ساخت اسکریپت برای مدیران سیستم به منظور تهیه snapshot از میزان درایوهای مجاز به صورت برنامه ریزی شده
– ویزگی بازگردانی برای کمک به برگشت نسخه‌های کپی قبلی همراه با زمان مشخص برای مدیران سیستم
– ساخت فوری یک نسخه Clone و یا snapshot با قابلیت نوشتن (writable). نسخه Clone با توجه به میزان مصرف کم فضا به صورت اشتراکی همراه با snapshot از مدیر درایوهای منطقی (LVM) که از دید کاربر مخفی است، استفاده می‌کند.
BareOS پیکربندی شده بر روی ClusterFS از مزیت نسخه‌های پشتیبان افزایشی سود می‌برد. با ساخت یک Glusterfind session می‌توان زمان آخرین همگام سازی و یا تکمیل پردازش را به خاطر آورد. برای مثال، برنامه پشتیبان گیری شما (BareOS) می‌تواند به صورت روزمره اجرا شده و درهر بار اجرا نتایج پشتیبان گیری افزایشی را تهیه کند.
برای جزئیات بیشتر در مورد ویژگی snaphot مرتباط با RGHS می‌توان به مسیر زیر مراجعه کرد:

https://www.redhat.com/cms/managed-files/st-gluster-storagesnapshot-technology-overview-inc0407879-201606-en.pdf

 

 

 

بهترین نرم افزارهای Open source برای تهیه نسخه پشتیبان
نرم افزار AMANDA
آماندا یا « بایگانی دیسک شبکه اتوماتیک مریلند پیشرفته « (https://amanda.zmanda.com/) یک نرم افزار رایج open source برای بازگردانی و ایجاد نسخه پشتیبان در سطح سازمانهاست. بر طبق گفته‌های شرکت AMANDA، این نرم افزار قابل اجرا بر روی سرورها و سیستم‌های دسکتاپ همانند لینوکس، یونیکس، مایکروسافت ویندوز، MAC OS X و BSD است.
AMANDA دارای نسخه‌های سازمانی و open source است. اگر چه که نسخه open source آن نیاز به سفارشی سازی دارد. آخرین نسخه سازمانی ارائه شده AMANDA نسخه ۳٫۳٫۵ است.
این نرم افزار یکی از ابزارهای کلیدی در زمینه ایجاد نسخه‌های پشتیبان محسوب می‌شود و درنهادهای دولتی، پایگاه‌های داده، سازمان‌های بهداشتی و سازمان‌های مبتی بر سامانه‌های ابری در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
AMANDA دارای تعدادی ویژگی برجسته است که می‌تواند با رشد انفجاری داده‌ها مقابله کند و دسترسی بالایی را به آنها داشته باشد. AMANDA علاوه بر فراهم کردن محصولات نرم افزاری گران قیمت و پیچیده برای بازیابی و پشتیبان گیری، به مدیریت آنها نیز کمک می‌کند.
برخی از مزایا و ویژگی‌های این ابزار عبارتند از:
– مدیریت متمرکز بر روی محیط‌های متفاوت (شامل چندین سیستم عامل و پلتفرم)
– محافظت قدرتمند همراه با مدیریت ساده
– پشتیبانی گسترده از پلتفرم‌ها و برنامه‌های کاربردی
– قالب‌های اطلاعاتی و پشتیبانی از open sourceهمراه با استانداردهای صنعتی
– هزینه اندک

 

بهترین ابزارها برای ایجاد نسخه پشتیبان از اطلاعات سازمانی

 

BareOS
(Backup Archiving Recovery Open Sourced)
BareOS امنیت و قابلیت اطمینان بالایی را برای داده‌ها فراهم می‌کند و همراه با نرم افزار open source تحت شبکه به منظور تهیه نسخه پشتیبان عرضه می‌شود. در حال حاضر این نرم افزار به صورت فعالانه گسترش یافته است و برای نخستین بار در قالب پروژه Bacula در سال ۲۰۱۰ از آن رونمایی شد.
BareOS ازپلتفرم‌های مبتنی بر سیستم عامل‌های لینوکس/یونیکس، مک و ویندوز پشتیبانی میکند. این ابزار همچنین دارای محیط گرافیکی تحت وب و محیط خط دستوری است.

Clonezilla
Clonezilla برنامه ای برای تکثیر و یا تهیه image از دیسک و پارتیشن محسوب می‌شود. این نرم افزار شباهت بسیاری به سایر نرم افزارهای موجود در بازار همانند Norton Ghost و True Image دارد. Clonezilla دارای ویژگی بازیابی نسخه‌های پشتیبان درون هارد دیسک می‌باشد و از تکثیر گسترده با راندمان بالا در محیطهایی با گره چند خوشه ای (Multi-cluster node) پشتیبانی می‌کند.
Clonezilla دارای دو نسخه متفاوت است: Clonezilla live و Clonezilla SE (نسخه سرور). Clonezilla live برای تهیه نسخه پشتیبان و بازگردانی یک ماشین مناسب است ولی Clonezilla SE برای تعداد زیادی از ماشین‌ها استفاده می‌شود و می‌تواند تا بیش از ۴۰ رایانه را به طور همزمان تکثیر نماید.

 

بهترین ابزارها برای ایجاد نسخه پشتیبان از اطلاعات سازمانی

Duplicati
Duplicati برای استفاده در محیط‌های محاسباتی ابری طراحی شده است و یک برنامه client است که به منظور ساخت نسخه‌های پشتیبان فشرده شده، افزایشی و رمز نگاری شده و قابل ذخیره سازی بر روی سرور استفاده می‌شود. این نرم افزار با سامانه‌های ابری عمومی مانند Amazon، Google Drive و Rackspace و همچنین با سامانه‌های ابری خصوصی و فایل سرورهای تحت شبکه کار می‌کند. سیستم عامل‌های سازگار با Duplicati عبارتند از: ویندوز، لینوکس و MAC OS X.

 

FOG
همانند Clonezilla ،FOG نیز ابزاری برای تکثیر و تهیه image از دیسک محسوب می‌شود که می‌تواند به عملیات Deployment و نسخه‌های پشتیبان کمک کند.
کار با این نرم افزار ساده است و از شبکه هایی با اندازه‌های متفاوت پشتیبانی میکند. FOG دارای ویژگی‌های دیگری از قبیل بررسی ویروس، پاک کردن دیسک، آزمایش بر روی دیسک و بازیابی فایل نیز می‌باشد. ویندوز و لینوکس سیستم عامل‌های سازگار با این نرم افزار محسوب می‌شوند.

 

بهترین ابزارها برای ایجاد نسخه پشتیبان از اطلاعات سازمانی

منابع

[۱]To know more about the history of HDDs https://www.pcworld.com/article/127105/article.html

[۲] http://clonezilla.org/
[۳]https://amanda.zmanda.com/amanda-enterprise-edition.html
[۴] http://ceph.com/ceph-storage/
[۵]http://www.mkomo.com/cost-per-gigabyte
[۶]https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_hard_disk_drives

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text