img

تکنولوژی Gfast

/
/
/

تکنولوژی Gfast جدیدترین تکنولوژی است که با استفاده از آن بدون صرف هزینه‌های بالا برای راه اندازی شبکه تمام فیبر مورد استفاده قرار می‌گیرد و به وسیله آن می‌توان به راحتی پهنای باند را افزایش داد و بدین ترتیب طول عمر شبکه‌های مسی در مخابرات افزایش چشمگیری خواهند یافت.

 

با توجه به مزیت‌های بسیار مهم GFAST، اکثر مردم در اتصالات پهنای باند از این تکنولوژی استفاده خواهند کرد زیرا بسیار کارامدتر هستند. اما در ایالات متحده و سایر کشورها همچنان از digital subscribe line یا DSL که می‌توان آن را خط اشتراک دیجیتال نامید، استفاده می‌شود. این تکنولوژی در کاربردهای خانگی یک اتصال با سرعت بالا را برای چندین واحد مسکونی یا همان MDU‌ها که مشابه یک ساختمان چندواحدی یا مجتمع مسکونی هستند یا حتی واحدهای تجاری که از سیم‌های مسی قدیمی برای برقراری ارتباط تلفنی استفاده می‌کنند، فراهم می‌آورد.
تقاضا برای نرخ داده‌ی بالاتر پیوسته در حال افزایش است. کاربردهایی نظیر رایانش ابری، استریم کردن ویدئو، کلان داده‌ها و اینترنت اشیا موجب پیدایش چنین تقاضایی شده‌اند. رقابت شدید شبکه‌ی کابلی (DOCSIS 3.1) و اپراتورهای LTE موجب افزایش فشار روی اپراتورهای شبکه‌های قدیمی برای ارائه‌ی سرویس‌های پرسرعت شده است. از سوی دیگر، نصب در داخل ساختمان دشوار است و مختص هر خانه است. معمولاً این کار بسته به نوع زیرساخت موجود در خانه‌ی کاربر نهایی نیاز به حضور متعدد تکنسین‌ها در محل دارد. اصطلاح FTTdp سرنام واژه‌های «فیبر به نقطه‌ی توزیع « است و شباهت زیادی با FTTC یا FTTN دارد، اما یک گام به محدوده‌ی محل مشتری نزدیک‌تر است که در نتیجه سرعت نزدیک به گیگابیت را ممکن می‌سازد.
DSL زیرساخت خطوط تلفن ثابت است و به دلیل اینکه یک اتصال با سرعت بالا را با استفاده از کابل‌های معمولی تلفن برای کاربران فراهم می‌آورد بسیار کاربردی و فراگیر است. اما موضوعی که قابل توجه است، اینست که هرچه قدر یک اتصال DSL با ارائه دهنده سرویس فاصله بیشتری داشته باشد، کیفیت کاهش می‌یابد و همچنین سرعت دریافت داده نیز نسبت به ارسال داده به مراتب کمتر خواهد شد. میانگین سرعت دانلود در اتصال با DSL معمولا در حدود ۳ مگابیت در ثانیه در دنیای واقعی است.
Gfast تکنولوژی است که در ابتدای پیدایش خود، با عنوان gee-dot-fast معرفی گردیده بود اما به مرور به Gfast تغییر نام داد.بدین ترتیب خطوط مسی می‌توانند سرعت اینترنت را تا ۱ گیگابیت در ثانیه افزایش دهند.

 

تکنولوژی Gfast

 

Gfast چه کاری انجام می‌دهد؟
همه ما در مورد تکنولوژی فیبر به خانه یا همان FTTH شنیده ایم.FTTH تکنولوژی است که در آن یک فیبر نوری از دفتر مرکزی به ارائه دهنده خدمات مخابراتی و سپس محل استقرار مشتری کشیده می‌شود اما این تکنولوژی همیشه نمی‌تواند انتخاب مناسبی باشد.
تکنولوژی G.Fast (که بر پایه‌ی استانداردهای ITU-T G.9700 و ITU-T G.9701 است) بستر انتقال سرویس‌های سه‌گانه را تا مسافت حداکثر ۵۰۰ متر و با نرخ بیت مابین ۱۵۰ مگابیت و ۱ گیگابیت بر ثانیه فراهم می‌آورد و در نتیجه توپولوژی فیبر به نقطه‌ی توزیع را ممکن می‌سازد.
Robin Mersh یکی از پیشگامان و صاحب نظران در صنعت مخابرات است که در حال حاضر نیز مدیرعامل Broadban Forum که موسسه سازنده تجهیزات مخابراتی است می‌گوید: بزرگترین مساله ای که در رابطه با کابل کشی تا خانه وجود دارد، طولانی بودن کابل کشی است و وقتی به نظرات مصرف کنندگان توجه می‌کنیم، می‌بینیم که آن‌ها تمایلی به کابل کشی که منجر به سوراخ شدن دیوارهایشان می‌شود، ندارند.
بنابراین Gfast به راحتی می‌تواند بر این عیب غلبه و به کار گرفته شود.در هر خانه یا MDU که از خطوط مسی استفاده نموده است، Gfast به آسانی می‌تواند جایگزین DSL شود.
در واقع با این کار، کاهش سرعت ناشی از فاصله نیز از بین می‌رود. بنابراین، تکنولوژی FTTN یا همان فیبر به نود مورد استفاده قرار می‌گیرد.به علت ظرفیت بالای کابل‌های نوری در حمل داده‌ها نسبت به کابل‌های مسی به ویژه در مسافت‌های طولانی تر، شبکه‌های تلفنی مسی در حال جایگزین شدن با فیبر هستند. این تکنولوژی، بستر انتقال را تا مسافت حداکثر ۵۰۰ متر و با نرخ بین ۱۵۰Mbps و ۱Gbps فراهم می‌آورد و در نتیجه توپولوژی فیبر به نقطه‌ی توزیع را میسر می‌سازد.
Mersh می‌گوید، در صورتی که کابل‌های مسی در نزدیکی و همسایگی وجود داشته باشند، امکان به کارگیری Gfast در آن جا راحت تر فراهم می‌شود.Gfast راهی برای گسترش فناوری فیبر است.همچنین در فواصل کمتر، اختلال کمتری وجود خواهد داشت و این خود به عنوان تحولی در کاهش و بهره وری هزینه می‌باشد.

 

چه کسانی تابحال از Gfast استفاده کرده‌اند؟
تکنولوژی Gfast در طی چند سال گذشته نیز وجود داشته است اما در حال حاضر فقط توسط ISP به کار گرفته شده است.AT&T اعلام نموده است که این تکنولوژی در چندین MDU در ناحیه شهری ایالات متحده گسترش یافته است و در حال حاضر در بوستون، فونیکس، فیلادلفیا، Denver، Seattle، Minneapolis،New York city و Tampa نصب شده است.
ارتباطات Frontier و نوکیا اعلام کردند که محدودیت هایی در Connecticut وجود دارد. CenturyLink، این تکنولوژی را در اختیار MDU‌ها در Wisconsin قرار داده است.در خارج از ایالات، Gfast توسط شبکه پهنای باند استرالیا پذیرفته شده و از طریق کار با netcomm به ایجاد اتصالات فیبر نوری و BT در انگلستان می‌پردازد و امیدوار است تا سال ۲۰۲۰، ۱۲ میلیون خانه به این تکنولوژی دست یابند.
در عین حال محدودیت هایی وجود دارد اما اگر تلاش‌ها در این زمینه به نتیجه برسند می‌توان این تکنولوژی را به مکان‌های دیگری نیز منتقل نمود و بدین ترتیب شاهد تفاوت بسیار قابل توجه خواهیم بود.
البته در مناطقی که روستاها کاملا از بین رفته اند، تاثیر زیادی نخواهند داشت ما در روستاهایی با جمعیت کم بسیار کارامد خواهد بود. Mersh همچنان مسائلی ناشی از فقدان فیبر را در نظر دارد و می‌گوید: روستاها همچنان به عنوان مساله و چالشی باقی مانده اند.رشد صنعت موجب پیشرفت‌های بسیاری گشته است اما هنوز مناطقی هستند که پیچیدگی‌های خاص خود را جهت سرویس دهی دارند و این موضوع سبب تحمیل هزینه‌های بسیار زیادی می‌گردد.
به عبارت دیگر، مردم روستایی هنوز هم به DSL‌های آهسته و قدیمی تر عادت کرده اند. در بهترین حالت با وایرلس یا حتی ماهواره می‌توان پشتیبان گیری را انجام داد. چشم انداز مناسبی نسبت به محصولات Gfast به سرعت در حال گسترش و رشد است. تمام این محصولات Gfast به منظور بررسی قابلیت همکاری، در همان شرایطی که تمام محصولات وای فای از لحاظ قابلیت همکاری با وای فای Alliance مورد بررسی قرار گرفتند، تست شدند.این آزمایش و بررسی Gfast توسط دانشگاه New Hampshire’s Inter Operability Laboratory همچنین تست وای فای Alliance صورت گرفت.
Mersh بیان نموده است که یکی از این مزایا، گواهینامه برنامه و تست بتاست که موجب می‌شود تا سرعت فروش در بازار که یک چالش بسیار مهم برای هر تکنولوژی جدید است، افزایش یابد.گواهینامه نتایج حاصل از قابلیت همکاری را نیز ارائه می‌دهد و هزینه‌ها نیز کاهش می‌یابد.Broadban Forum، کارهای بسیار زیادی را در مدیریت نرم افزار Gfast انجام داده است که شامل ایجاد یک چارچوب مدیریت دسترسی باز است که برای تمام ارائه دهندگان می‌باشد.این تکنولوژی در حال حاضر در دوران اولیه و ابتدایی خود به سر می‌برد اما همچنان در حال رشد و استقرار است.
Mersh در جای دیگر می‌گوید، من گمان می‌کنم که ردپایی از Gfast در ایالات متحده خصوصا در MDU می‌تواند کاملا قابل توجه باشد. تعداد زیادی از MDU‌ها وجود دارد که پس از آن، گوگل و AT&T جایگاه بعدی را به خود اختصاص داده اند.گوگل در حال حاضر بیشتر از طریق فیبر به خانه‌ها می‌رود اما اگر AT&T بتواند بدون جایگزینی سیم‌های موجود این کار را انجام دهد سود بسیار چشمگیری را به دست خواهند آورد.در واقع با انجام اینکار مجددا از کابل کشی مسی استفاده می‌شود که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه خواهد بود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text