img

فضا‌های ذخیره منبع باز که میتوانید به آنها اعتماد کنید…

/
/
/

به دلیل زندگی مدرن بشر و میزان ترابایت و پتابایت از اطلاعاتی که به شکل روزانه تولید میشوند ارزش فضای ذخیره رو به افزایش است. فضاهای ذخیره منبع باز میتوانند تا حدی مشکلات مربوط به ذخیره کردن برای افراد یا شرکت-های بزرگ و کوچک را کاهش دهد، به همین خاطر بیایید نگاهی به برخی از بهترین راه‌حل‌ها و خدمات آنها داشته باشیم.
همه ما شاهد انفجار ناگهانی اطلاعات در سالهای اخیر بودیم وبدون شک این روند در آینده افزایش هم خواهد داشت. همچنین تمام برنامه هایی که بر روی گوشی هوشمند ما هستند (مانند فیسبوک، اینستاگرام، واتس‌اپ، اولا و …) اشکال مختلفی از اطلاعات مانند متن یا تصویر را ایجاد میکنند، بر اساس آخرین آمار از سایت استاتیستا حدود ۲٫۳۲ میلیارد نفر در سراسر جهان از گوشی‌های هوشمند استفاده میکنند و هر کدام برنامه‌های متعددی را نصب و استفاده میکنند که قطعا خود حجم عظیمی را به میزان اطلاعات تولید شده در روز می‌افزاید. جدا از این موارد منابع دیگری مانند برنامه‌های اینترنتی، حسگر‌ها و فعال‌ کننده ‌های دستگاه‌های IoT، برنامه‌های پردازشی اتوماسیون نیروگاه‌ها و غیره نیز با حجم عظیم اطلاعات خود ذخیره سازی این داده‌ها را به امری چالش برانگیز تبدیل کرده‌اند زیرا این اطلاعات باید در زمان و مکان مورد نیاز قابل دسترسی باشند.
ما میدانیم که کسب و کارمان بدون ذخیره اطلاعات پیش نمیرود و دیر یا زود حتی تجارت‌های کوچک هم نیاز به فضای ذخیره‌ای جهت اسناد، فایل‌های صوتی و تصویری، ایمیل، پایگاه داده و غیره خواهند شد که نقش جریان زندگی بخشی را در موارد یاد شده ایفا خواهد کرد. جدا از موضوعات این چنینی بسیاری از سازمان‌ها اطلاعات محرمانه‌ای دارند که نباید به بیرون درز پیدا کنند یا اینکه شخصی به آنها دسترسی داشته باشد، در چنین مواردی امنیت حرف اول را میزند، همچنین در برنامه‌هایی که حاوی اطلاعات حیاتی مراقبت درمانی هستند به پایان رسیدن فضای ذخیره برای سازمان‌ها گران تمام میشود زیرا این اطلاعات میبایست هر ثانیه مشاهده و بررسی شوند.
ذخیره و مدیریت اشکال مختلف اطلاعات در هر شرکت به نوعی رمز موفقیت پشت پرده آنها محسوب میشود، وقتی ما دنبال راه‌حلی در این زمینه باشیم که بتواند تمامی نیاز‌های ما را مرتفع سازد گزینه-های پیش رو بی پایان به نظر میرسند و اکثر آنها بخش عمده‌ای از بودجه بخش IT را به خود اختصاص میدهند و این همان دلیلی است که نمیتوان از اهمیت فضای ذخیره منبع باز چشم‌پوشی کرد. زمانی که شما وارد دنیای «منبع باز» میشوید میتوانید تقریبا برای هر مشکلی یک راه حل بیابید که فضای ذخیره نیز از این قاعده مستثنا نیست.

 

فضا‌های ذخیره منبع باز که میتوانید به آنها اعتماد کنید...

 

دلایل ایجاد رشد در بخش ذخیره اطلاعات

بیایید نگاهی به دلایل این موضوع بی‌اندازیم :
۱- اخیرا مقررات دولتی مختلفی از شرکت‌های تجاری درخواست تهیه فایل پشتیبان، حتی از اطلاعات کم اهمیت خود را داشته‌اند.
۲- در حال حاضر بسیاری از کسب‌ و کار‌های کوچک به دلایل قانونی روند ذخیره ایمیل‌های متعلق به پنج سال پیش یا حتی قدیمی‌تر را نیز شروع کرده‌اند.
۳- همچنین با وجود گسترده شدن خطر نرم‌افزار‌های جاسوسی و ویروس‌ها نیاز به ذخیره اطلاعات حس میشود که طبیعتا فضای بیشتری نیز میطلبد.
۴- رشد میزان تهیه فایل پشتیبان از اطلاعات چند رسانه‌ای خاص مانند فایل‌های صوتی و تصویری جهت استفاده کاربران یک شبکه خاص به این مسئله دامن زده که همچنان میبایست راه‌حلی برای آن اندیشید.
۵- هر نرم‌افزار یا سیستم عامل جدید نسبت به نسخه‌های قبلی خود خواستار فضا و حافظه بیشتری میباشد که دلیل دیگری بر اثبات این ادعا می‌افزاید.

 

انواع مختلف‌ روش‌های ذخیره

روش‌های مختلفی برای ذخیره وجود دارد که بسته به نیاز شخصی میتوان از آنها استفاده کرد، با تعدادی از آنها در زیر آشنا شوید.
حافظه فلش: این حافظه‌ها به دلیل مصرف انرژی کم، اندازه کوچکی که میتوان حتی آنها را در دسته کلید آویزان کرد و عدم وجود قطعات جدا شدنی به موردی مناسب برای متخصصینی که دائم در حرکت هستند بدل شده، شما میتوانید با اتصال هر فلشی از طریق درگاه USB به لپ‌تاپ خود از اطلاعات آن پشتیبان تهیه کنید. برخی فلش‌ها میتوانند فایل‌ها را رمز‌نگاری کنند تا زمان گم یا دزدیده شدنشان مشکلی به وجود نیاید، این فلش‌ها همچنین به ما اجازه ذخیره کردن اطلاعاتی چون Outlook (مانند ایمیل‌های اخیر یا موارد مربوط به تقویم)، بوکمارک‌های اینترنتی و حتی برخی برنامه‌ها را نیز میدهند، به این ترتیب میتوانید لپ‌تاپ خود را در خانه بگذارید و از این اطلاعت در هر سیستم دیگری استفاده کنید.
هارد اکسترنال: یک روش کم‌هزینه دیگر برای افزایش حافظه‌ متصل کردن یک هارد اکسترنال به کامپیوتر است، این حافظه‌ها که مستقیما به کامپیوتر وصل میشوند چندین عیب در خود دارند. هر فایل نیاز به تهیه پشتیبانی جداگانه دارد، همچنین در صورت نیاز زمان سفر میبایست هارد را به همراه داشته باشید یا بخشی از اطلاعات آن را بر روی CD یا فلش ذخیره کنید و در آخر، زمان وقوع هر رویداد فاجعه‌باری در محیط کاری‌تان احتمال از دست رفتن اطلاعات‌تان زیاد است.
ذخیره آنلاین: خدمات بسیاری برای استفاده از این گزینه و ذخیره اطلاعات در فضای اینترنت وجود دارد که تمامی آنها مزایای خود را دارند زیرا با تهیه پشتیبان از مهمترین‌ فایل‌های خود در یک سرور ایمن و دور واقعا از اطلاعات محیط کاری‌تان محافظت میکنید. شما همچنین میتواند با ایجاد یک دسترسی تحت حفاظت رمز عبور فایل‌های بزرگ را با مشتریان، شرکای تجاری یا دیگران به اشتراک بگذارید و خود را از ارسال‌ آنها به وسیله ایمیل رها سازید. در بیشتر موارد شما میتوانید از طریق هر کامپیوتر دارای مرورگری بر پایه وب وارد حساب کاربری خود شوید که نکته مثبت بزرگی برای بازیابی اطلاعات به شمار می‌آید. این ذخیره‌های از راه دور میتواند کمی کند باشد، بخصوص زمانی که سیستم در حال تهیه پشتیبان از اطلاعات باشد و از سوی دیگر سرعت آن نیز بستگی به زیر ساخت شبکه شما دارد به همین خاطر برای فایل‌هایی که حجم بسیار زیادی دارند دسترسی شبکه پرسرعتی نیاز است.
فضای ذخیره متصل به شبکه: این روش (NAS) دسترسی ساده، سریع و قابل اطمینانی به اطلاعات-تان را در هر محیط شبکه تحت IP فراهم میکند. این روش برای شرکت‌های تجاری کوچک یا متوسط که نیازمند فضای عظیمی برای ذخیره و اشتراک‌گذاری اطلاعات اقتصادی در شبکه‌شان هستند بسیار مناسب است. با توجه به این مورد که بسیاری از شرکت‌های کوچک فاقد واحد IT هستند این روش میتواند به آسانی اجرا، مدیریت و ادغام شود. چنین روشی میتواند به سادگی یک هارد درایو به همراه یک کابل اترنت و یا حتی یک اتصال داخلی WiFi باشد.
حالت‌های پیشرفته تر NAS میتواند شامل مواردی مانند درگاه‌های USB و FireWire جهت ارتقای حافظه شوند. این روش همچنین میتواند خدماتی چون راه‌اندازی سرور پرینتر برای به اشتراک‌گذاری یک پرینتر را فراهم کند. روش ذخیره NAS همچنین قابلیت استفاده از فضای مازاد دیگر حافظه‌ها در سطح ۱ (RAID) را فراهم میکند، سیستم NAS حامل دو هارد یک اندازه (مشابه هارد‌های ۲۵۰GB) در یک سیستم متصل به شبکه نیز میباشد. اطلاعاتی که در درایو اول ثبت میشوند به طور خودکار در درایو دوم هم ذخیره میگردند، این قابلیت اجازه میدهد که در صورت بروز مشکل برای درایو اول دسترسی ما به تمام اطلاعات و برنامه‌ها همچنان برقرار بماند، این قابلیت همچنین میتواند به تخلیه اطلاعاتی دیگر سرور‌ها نیز سرعت ببخشد و کارایی آنها را بالا ببرد.
هر سیستم NAS اجازه متصل‌سازی تمامی فضا‌های ذخیره را به شما میدهد تا تاثیر گذاری آنها بیشتر و هزینه‌هایشان کمتر شود، مدیریت، پشتیبانی و بازیابی اطلاعات آسان شود و در صورت نیاز هنوز جایی برای ارتقای آنها وجود داشته باشد.

 

فضا‌های ذخیره منبع باز که میتوانید به آنها اعتماد کنید...

 

انتخاب مناسب‌ترین گزینه
راه‌ حل‌های متعددی جهت ذخیره اطلاعات در بازار موجود است که احتیاجات متنوعی را پوشش میدهند و گاهی اوقات این تنوع میتواند موجب سردرگمی شما برای انتخاب بهترین گزینه شود. بیایید برای خلاص شدن از این سردرگمی نگاهی به مهم‌ترین زوایای این موارد داشته باشیم.
قابلیت تناسب: این مورد یکی از عوامل مهم دخیل در انتخاب راه حلی برای ذخیره میباشد، در روش-های متفاوت ذخیره فضای مورد نیاز میتواند به دو روش افزایش یابد. روش اول اضافه یا جایگزین کردن دیسک‌ها (Scaling Up) است و روش دوم شامل اضافه کردن node با قابلیت scale out است. هر زمان که سخت‌افزاری تعویض میشود شما کارایی سیستم به همراه گنجایش آنرا نیز افزایش داده‌اید.
کارایی: این مورد همان چیزیست که ما توجه ویژه‌ای به آن داریم زیرا کارایی ضعیف در این زمینه میتواند گران تمام شود چرا که این مورد مستقیما بر کارایی برنامه‌های مورد استفاده نیز تاثیر میگذارد، همچنین انعطاف پذیری در کارایی و تناسب به کاربران اجازه میدهد که کارایی روش مورد استفاده خود را بر اساس احتیاجات و بودجه‌شان تنظیم کنند.
اطمینان پذیری: همه ما به دنبال منابعی هستیم که در دراز مدت قابل اطمینان باشند و چنین مسئله‌ای حتی درباره فضای ذخیره نیز صدق میکند.
هزینه‌ها: از آنجا که قیمت و بودجه اهمیت بسیاری دارند فضای ذخیره منبع باز به دلیل رایگان بودن بسیار مناسب به نظر میرسد و چنین عاملی میتواند برای یک شرکت کوچک با بودجه‌ای پایین مناسب باشد.
دسترسی: گاهی اوقات اطلاعات ذخیره شده توسط هیچ برنامه‌ای قابل دسترسی نیست و یکی از دلایل آن میتواند وجود نقصی در دیسک باشد، همه ما میخواهیم از چنین شرایطی که میتواند به عدم دسترسی به اطلاعات منجر شود اجتناب کنیم زیرا اطلاعات در هر شرایطی میبایست قابل دسترسی باشند.
سهولت: حتی پیشرفته‌ترین روش‌های ذخیره نسبت به روش‌های قدیمی رابط کاربری ساده‌تری برای مدیریت داده‌ها دارند، چنین رابط کاربری‌هایی جزییات هر node، ظرفیت تقسیم شده، هشدار‌ها، کارایی کلی و غیره را نشان میدهند و چنین عامل قابل ملاحظه‌ای میبایست در زمان انتخاب مورد نظر قرار گرفته شود.
پشتیبانی: درست است که این مورد در آخر ذکر شد اما از اهمیت آن کاسته نمیشود، برای روش مورد استفاده شما میبایست پشتیبانی از طرف شرکت سازنده یا گروه توسعه دهنده وجود داشته باشد که شامل پشتیبانی برای برنامه‌ها نیز میشود. اگر قصد آنرا دارید که پایگاه داده، سرور مجازی، ایمیل یا دیگر اطلاعات مهم مربوط به خود را داشته باشید وجود پشتیبانی امری حیاتی به شمار میرود، همچنین شما باید اطمینان بیابید که سازنده همان مقداری از پشتیبانی را ارائه میدهد که شما نیاز دارید.

 

فضا‌های ذخیره منبع باز که میتوانید به آنها اعتماد کنید...

 

برخی از راه‌های ذخیره منبع باز موجود

در اینجا نگاه کوتاهی به چند نمونه از خدمات ذخیره منبع باز موجود خواهیم داشت.

OpenStack: این سرویس در واقع یک سیستم عامل ابری میباشد که بخش عمده‌ای از منابع شبکه را کنترل میکند و در کنار آن سرتاسر مرکزیت اطلاعات ذخیره شده را محاسبه میکند. تمام این موارد با استفاده از پیشخوانی امکان پذیر میشود که مدیران میتوانند از طریق آن عملکرد کاربران مشخصی که در این زمینه فعالیت میکنند را هم زیر نظر داشته باشند. خدمات OpenStack Object Storage نیز نرم‌افزاری را ارائه میدهد که میتواند اطلاعات را از طریق HTTP بازیابی و ذخیره کند. این Object ها (که به آنها حباب اطلاعات نیز گفته میشود) داخل سلسله مراتبی سازمانی ذخیره میشوند و دسترسی به آنها تنها از طریق ACL تعریف میشود. این گونه از ذخیره اطلاعات از نشانه-های شناسایی امنیتی متعددی استفاده میکند که به واسطه نرم‌افزاری میانجی به یکدیگر پیوند دارند.

Ceph: این سرویس نیز یک object storage توزیع شده است که برای ارائه دادن کارایی، تناسب و اطمینان پذیری بالا طراحی شده و روی Reliable Autonomic Distributed object storage این اجازه را میدهد که شرکت ها بتوانند از سخت‌افزار دلخواه خود استفاده کنند و امروزه با فروش آن توسط InkTank در آپریل ۲۰۱۴ توسط Red Hat اداره میشود. این روش قابلیت ذخیره هر نوع فایل را دارد، میتواند از فضای ذخیره برای پردازش اطلاعات استفاده کند و به شکل همزمان کارایی و ظرفیت را افزایش دهد، گفتنی است که این متد همچنان بسیاری از قابلیت‌های اولیه دیگر مانند همتاسازی، آماده سازی، اسنپ‌شات، رده‌بندی و تعمیر خودکار را داراست.

RockStor: این گزینه رایگان و منبع باز NAS میباشد و سرور ابری کارکنان ارائه شده توسط آن برای ذخیره ابری عمومی بسیار قدرتمند است که از هزینه‌ها و ریسک‌های مربوط به این زمینه میکاهد. چنین روشی برای شرکت‌های کوچک یا متوسط مناسب است و در کنار آن حتی کاربران خانگی که تجربه چندانی در زمینه IT ندارند نیز میتوانند از آن استفاده کنند. اگر کاربران تمایل بیشتری به استفاده از لینوکس و Btrfs دارند نیز این روش جایگزین بسیار خوبی برای FreeNAS است. این ذخیره ابری همینطور میتواند حتی از طریق LAN یا ساده‌ترین شکل رابط کاربری مدیریت شود و با همراهی برنامه‌های افزودنی (که به عنوان Rockons شناخته میشوند) میتوانید خصوصیات جدید برنامه‌ها، سرور‌ها و خدمات مختلف را گسترش دهید.

Kinetic Open Storage: این موسسه که خود توسط شرکتهایی چون Seagate، EMC، توشیبا، سیسکو، Red Hat، NetApp، Dell و غیره پشتیبانی میشود پروژه‌ای بوده که توسط لینوکس بنیان گذاشته شده و خود را صرف تعریف استاندارد‌های جدیدی برای ساختار ذخیره اطلاعات کرده است. این روش بدین شکل تعمیم یافته تا نیاز‌های مربوط به تناسب ذخیره برای اطلاعات غیر سازمان یافته را رفع کند. کینتیک در واقع یک فضای ذخیره برای برنامه‌هایی است که قصد ارتباط مستقیم با دستگاه‌ها از طریق اترنت را دارند. بیشتر موارد ذخیره کینتیک متشکل از اطلاعات غیر ساختار یافته‌ای چونHadoop، NoSQL و دیگر فایل‌های توزیعی سیستمی است.

Storj DriveShare و MetaDisk: استورج نوع جدیدی از ذخیره ابری میباشد که بر اساس فناوری نظیر به نظیر زنجیره‌ای ساخته شده است و خدمات ذخیره ابری رمزنگاری شده را نیز ارائه میدهد. برنامه DriveShare به کاربرانش اجازه میدهد تا فضای ذخیره مازاد و بلا‌استفاده خود را اجاره دهند، پروتکل هسته‌ای نظیر به نظیر کمک میکند تا مذاکره و اثبات‌ قرارداد‌ها تایید شود. فراهم کنندگان فضای ذخیره معمولا «کشاورز» و مشتریان آنها «اجاره کننده» نامیده میشوندو همچنین اجاره کنندگان میتوانند هر از گاهی حسابرسی کنند تا از ایمنی امنیت اطلاعاتشان اطمینان حاصل کنند، در سوی دیگر کشاورزان نیز میتوانند در صورت عدم پرداخت از سوی اجاره‌کنندگان ارائه خدمات به آنها را متوقف کنند. فایل‌های مختلف به قطعات کوچک‌تری به نام shard تقسیم میشوند و سپس به شکل پیش فرض سه بار ذخیره میشوند. شبکه مذکور میتواند به طور خودکار یک کشاورز جدید را تشخیص دهد و در صورت از دسترس خارج شدن اطلاعات آنها را به جای دیگری منتقل کند. همچنین سیستم اقدامات مختلفی برای جلوگیری از صورت گرفتن تقلب توسط کشاورزان و اجاره کنندگان انجام میدهد که نمونه‌ای از این تقلب‌ها دستکاری حسابرسی‌ها میباشد.
این روش مزایای متعددی نسبت به روش‌های قدیمی‌تر ذخیره ابری در خود دارد، به عنوان نمونه با رمزنگاری و تقسیم‌شدن اطلاعات به قطعات کوچک‌تر تقریبا هیچگونه شانس دسترسی غیر مجاز افراد به اطلاعات وجود ندارد و چون اطلاعات ذخیره شده توزیع شده‌اند سرعت دسترسی و دانلود آنها افزایش میابد.

 

فضا‌های ذخیره منبع باز که میتوانید به آنها اعتماد کنید...

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text