img

کار کردن با لایه‌ها در نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای

/
/
/

برای جداسازی سوژه‌ها، تصحیح رنگ، ایجاد افکت‌های عمق عکس و مسائل دیگر، تصویر خود را ابزار چنگک انتخاب کرده و لایه‌ها و تنظیمات را دستکاری کنید.

ما برای اکثر پروژه‌های ادیت عکس از نرم افزار Lightroom استفاده می‌کنیم، گرچه بعضی کارها به ادیتورهای دیگری احتیاج دارند. این نرم افزار می‌تواند در ابعاد محدودی از یک عکس تغییراتی اعمال کند، که با استفاده از انواع قلم‌موها و فیلترهای گام‌به‌گام قابل دسترسی هستند. وقتی نیاز به اعمال افکت بر یک فرد یا جسم خاص دارید، به ابزاری برپایه لایه احتیاج دارید که طی آن تغییرات را به طور جداگانه در هرلایه نگهداری کند.
فوتوشاپCC یکی از بهترین نرم افزارهای همگام با Lightroom است که در این آموزش از آن استفاده می‌کنیم. پروژه اینجا می‌تواند با Photoshop Elements، Affinity Photo یا Paint Shop Pro انجام شود، گرچه احتمال داردبعضی دکمه‌ها و نتیجه کمی متفاوت باشد. اگر فوتوشاپ بیش از حد گران است، Affinity Photo بهترین جایگزین با قیمت ۴۹پوند است.
ادیتورهای مبتنی بر لایه، انواع پروژه‌ها را از طراحی‌های گرافیکی گرفته تا مونتاژها، حل می‌کنند. ما در اینجا تمرکز خود را بر استفاده از لایه‌ها برای بهره‌بری بیشتر از یک عکسبا اعمال تغییرات مختلف بر نقاط مختلف هر فریم، گذاشته‌ایم.

 

سوژه را جدا کنید
اولین کار انتخاب نقطه‌ایست که می‌خواهید آن را جدا از قسمت‌های دیگر پردازش کنید. معمولا می‌تواند یک شخص باشد که اتفاقا جداسازی آن از ماهرانه‌ترین اقدامات ممکن است. پس شروع کنیم.
ابتدا بخش مورد نظر را انتخاب کرده و در یک لایه جداگانه کپی کنید. در پنل لایه‌ها، روی واژه Background کلیک کنید و سپس گزینه Duplicate Layer یا دکمه های Ctrl-J را فشار دهید.
فوتوشاپ ابزارهای متعددی برای ایجاد انتخاب دارد و بهترین نتیجه از استفاده همزمان آن‌ها با یکدیگر به‌دست می‌آید. سریعترین ابزار عصای سحرآمیز است. به راحتی روی بخشی از سوژه کلیک کنید و ابزار هوشمندانه محدوده دلخواه شما را انتخاب می‌کند. برای مناطق تک‌رنگ بسیار مفید است اما در بیشتر موارد، ابزار انتخاب سریع کاربردی‌تر است که به شما امکان می‌دهد بیش از یک رنگ را در یک زمان انتخاب کنید. نرم افزار به دنبال مرزهای رنگی می‌گردد و بازهم حدسیاتی مبنی بر اینکه کدام مناطق مدنظر شما هستند، می‌زند. در تلاش اول نتیجه کاملی ارائه نمی‌دهد ولی چون قابلیت اضافه کردن منطقه انتخاب شده برای آن وجود دارد، نتیجه کامل‌تر می‌شود. پایین نگه داشتن کلید Alt مناطق را از حالت انتخابی حذف می‌کند.
بعضی از قسمت‌های یک عکس از روش‌های معمولی سود بیشتری می‌برند. مثلا ریسک حرکت نشانگر بر یک خط باریک و مستقیم بالاست اما با استفاده از ابزار Polygonal Lasso، به شما این اجازه را می‌دهد که با کلیک بر نواحی گوشه‌ای، انتخاب‌هایی مستقیم و لبه دار کنید. با پایین نگه داشتن کلید Ctrl ناحیه ای را اضافه یا با کلید Alt ناحیه ای را کم کنید.

 

کار کردن با لایه‌ها در نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای

تشخیص خودکار بعضی مناطق برای نرم افزار دشوار است؛ خصوصا اگر رنگ‌های پس زمینه و سوژه بسیار شبیه هم باشند. بهتر است در اینجور مواقع زوم کنید تا نقاط را صحیح انتخاب کنید زیرا همیشه نقاطی هستند که اگر عکس زوم نباشد، یافتن آن‌ها دشوار است. ابزار Lasso Polygonal برای این نواحی بهتر از بقیه عمل می‌کند. حتی اگر خطوط انتخابی مستقیم نیستند، انتخاب‌های متعدد اما کوتاه دقیق‌تر از ابزار Lasso عمل می‌کند.
عملکردهای متفاوتی در منو برای اصلاح نقطه منتخب وجود دارد. منوی انتخاب و زیرمنو اصلاح ، ۵ گزینه دارد. Border، لبه‌های ناحیه انتخاب شده را دوباره انتخاب می‌کند که در اینجا به درد ما نمی‌خورد.Smooth کاربردی‌تر است و لبه‌های دندانه‌دار را هموار می‌کند. Expand و Contract برای اجتناب از درهم رفتگی رنگ‌ها مناسب است. Feather ناحیه انتخابی را تار می‌کند، تار شدن لبه‌ها بعضی اوقات نتیجه‌ای طبیعی ارائه می‌دهد. یک تار کردن قوی می‌تواند برای عکس‌های متحرک مناسب باشد. اما این تارشدگی در نقاط مختلف عکس نمی‌تواند یکسان باشد.
مو یک کار ماهرانه می‌طلبد با توجه به اینکه لبه‌های آن شکل ثابتی ندارد و همیشه رنگ‌هایی ادغام شده با رنگ مو وجود دارند. خوشبختانه ماژولِ Select and Mask در فوتوشاپ(Refine Edge) اختصاصی این موضوع طراحی شده است. آن را در منوی Select پیدا خواهید کرد.
یک محیط ویرایش اختصاصی با مجموعه ای جدید از ابزارها در سمت چپ و ابزارهای کنترلی در سمت راست باز می‌کند. ابزارهای Lasso و Selection Quick و همچنین Smooth، Feather و Shift Edge نیز وجود دارند. Contrast عکس ابزار Feather عمل می‌کند و مرز ناحیه انتخاب شده را واضح‌تر می‌کند. همچنین شامل انواع حالت‌های مشاهده‌ای، نمایش ناحیه منتخب در برابر پس‌زمینه شطرنجی، سیاه، سفید یا قرمز است؛ و ایجاد پس‌زمینه نیمه شفاف برای انتخاب‌های دقیق‌تر است. سپس ابزار Tool Edge Brush را داریم. برای رنگ‌آمیزی نواحی خاص مانند مو، خز و شاخ و برگ است. فوتوشاپ عملکردی خارق‌العاده در این زمینه دارد و هرجا لازم باشد، لبه‌ها را تار می‌کند.
به طور پیش فرض، با کلیک بر OK ناحیه منتخب، تصحیح می‌شود اما هنوز گزینه Decontaminate برای افتراق رنگ‌ها وجود دارد. شدت رنگ‌های پس‌زمینه در مناطق تارشده کاهش می‌دهد، که ممکن است نتایجی عالی ارائه ندهد. شما می توانید نتیجه را به سادگی با تیک زدن جعبه، پیش نمایش دهید. انتخاب Decontaminate باعث می‌شود ماژولِ Select and Mask یک لایه جدید بسازد، که این باعث می شود رنگ‌ها را در تصویر جدید تغییر دهد.

 

ماسک ها
زمانی‌که محدوده منتخب خود را تصحیح کردید و OK را کلیک کردید، در پنل لایه‌ها از دکمه Add Layer Mask(که نمای یک دایره در داخل مستطیل دارد) را بزنید. این منطقه منتخب را ظاهر می‌کند درحالی‌که مناطق دیگر نامرئی می‌شوند، اما حذف نمی‌شوند، و بعدا می‌توانید آن را بازگردانید.
هنگامی که یک انتخاب را به ماسک تبدیل کردید، دیگر نمی توان آن را با استفاده از ابزارهای انتخاب، تنظیم کرد. با این حال، می توانید با ویرایش ماسک، به طور مستقیم تنظیمات را انجام دهید. پس از اعمال افکت‌های مختلف به لایه‌های بالا یا پایین مشخص می‌شود که تغییرات بیشتری لازم است. به همین دلیل استفاده از ماسک به جای حذف دائمی پیکسل‌ها، ایده بهتری است.
در پنل لایه‌ها، روی ماسک کلیک و از قلم مو و پاک کن برای افزودن یا حذف قسمت‌های مختلف ماسک استفاده کنید. استفاده از قلم نرم‌تر در اطراف، باعث تصحیح طبیعی‌تری در اطراف ماسک می‌شود. پاک کردن یا کشیدن یک محدوده، باعث ظهور یا ازبین‌رفتن پیکسل‌ها می‌شود وابسته به اینکه رنگ قلم سفید یا مشکی باشد. می‌توانید با استفاده از کلید X به سرعت بین این دو رنگ، جابه‌جا شوید.
ویرایش ماسک به جای ناحیه منتخب، گزینه های مختلف دیگری را نمایان می‌کند. می‌توان از ابزارهای Blur، Sharpen و Smudge بر بخش‌های خاص یک عکس استفاده کرد. مراقب باشید که ماسک را به جای تصویر ویرایش می‌کنید، وگرنه در نهایت با یک تصویر لکه‌لکه روبه رو خواهید شد.
برای مات کردن لبه یک ناحیه از ماسک، ابتدا از ابزار Lasso برای انتخاب منطقه مورد نظر استفاده کنید. روی منوی Select، Modify، Feather کلیک کرده و یک مقدار قابل توجه وارد کنید – مثلا ۵۰ پیکسل. این کار از ایجاد لبه‌های واضح بین نواحی مات و واضح ماسک جلوگیری می‌کند. مطمئن باشید که ماسک را به‌حالت انتخاب در آورده‌اید و در منو بر Filter، Blur، Gaussian Blur کلیک کنید. شعاع‌های مختلف را آزمایش کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

 

رنگ گزینشی
حالا که سوژه و پس زمینه را جدا کردید، زمان خلاقیت است. یکی از دلایل استفاده از این تکنیک این است که رنگ‌های هر لایه را می‌توان جداگانه پردازش کرد. لایه‌های Adjustment برای این کار ایده‌آل می‌باشند.
آن‌ها در پنل لایه‌ها هستند و رنگ لایه‌های زیر را اصلاح می‌کنند، و کاملا قابل ویرایش هستند پس مجبور نیستید تا مطمئن نشدید، تغییرات را قطعی کنید. بر Adjustment کلیک و یک نوع فیلتر انتخاب کنید. Curve برای ایجاد اصلاح رنگ چشمگیر مناسب است، آن را تغییر دهید تا اصلاحات را به وضوح مشاهده کنید.
لایه‌های Adjustment معمولا بر تمام لایه‌های زیرین اثر می‌گذارند، بنابراین قرار دادن آن بین دو لایه به معنای آن است که تغییرات فقط به پس‌زمینه اعمال شده نه سوژه اصلی. می‎‌توان تغییر را فقط به لایه بالایی اعمال کرد، به این صورت که بر دکمه‌ای در انتهای بخش Adjustment است کلیک می‌کنید، وقتی تبدیل به مربعی شد که در کنار خود یک فلش کوچک دارد، تغییر فقط بر همان لایه اعمال می‌شود.
این تکنیک کاربردهای زیادی دارد. می‌توانید روشنایی یا کنتراست سوژه را افزایش دهید تا آن را واضح‌تر کنید. حتی برای نتیجه مشابه می‌توان پس‌زمینه را تیره‌تر کرد یا رنگ یک قسمت از عکس را ازبین برد. چالش این است که نتیجه تا جای ممکن طبیعی باشد. این یعنی اجتناب از مرزهای واضح بین دو ناحیه. مثل زمانی‌که سوژه شما به زمین متصل است. می‌توان از آن اجتناب کرد اگر ماسک گرادیان را به لایه تنظیم‌شده اعمال کنید، بنابراین فیلتر بر سوژه قوی‌تر و تا به زمین برسد محو می‌شود. برای انجام این کار، برای انجام این کار، ماسکی برای لایه Adjustment انتخاب و سپس ابزار گرادیان و نوع Radial، سپس رنگ را سیاه‌وسفید انتخاب کنید، و تمرکز آن را از مرکز به سمتی ببرید که می‌خواهید اثر قوی‌تر باشد. می توانید با استفاده از قلم و پاک کن تنظیمات بیشتری بر ماسک اعمال کنید.

 

افکت‌های ایجاد عمق
کم عمق بودن میدان یعنی سوژه اصلی در تمرکز است، درحالیکه دیگر بخش‌ها نیستند. این به وضوح سوژه اصلی کمک می‌کند و باعث کیفیتی خارق‌العاده در عکس‌های پرتره می‌گردد. عمق میدان بستگی به اندازه سنسور، دیافراگم و فاصله کانونی لنز و فاصله تا سوژه دارد. این اثر درصورت استفاده از دوربین فول فِرِیم و لنز دیافراگم وسیع، بسیار قوی است، اما موارد ذکرشده ارزان نیستند. به همین دلیل کاربردی است که بدانیم چگونه این اثر را می‌توان در نرم افزار ایجاد کرد.
فوتوشاپCC و Affinity Photo هر دو شامل برخی از فیلترهای پیشرفته برای شبیه سازی جلوه های عمق میدان می‌باشند. Field Blur به شما اجازه می‌دهد نقاطی اطراف تصویر ایجاد کنید و قدرت هرکدام را مشخص کنید. نرم افزار قدرت تار کردن را دستکاری می‌کند، به‌ طوری‌که فاصله بین تار بودن ۱۰ پیکسل و تار نبودن ۵ پیکسل می‌شود. این عمل از تار کردن کلی و سپس ماسک کردن آن با فیلتر شعاعی, بهتر است زیرا منجر به ترکیبی از تاری ۱۰ پیکسل و تصویر واضح می‌شود. حتی با وجود تعدد نقاط، یافتن دقیق سوژه غیرممکن است، اما با جداسازی سوژه در لایه خود و سپس تارکردن انتخابی پس‌زمینه می توانید به نتایج عالی برسید.
یکی از مسائل دیگری که باعث از دست رفتن این نوع ادیت می‌شود، داشتن هاله رنگی در اطراف سوژه است. این زمانی اتفاق می‌افتد که لایه تارشده پس‌زمینه شامل بخشی از سوژه است. می‌توانید با ابزار Clone Stamp از پس این مشکل برآیید، با حذف لبه‌های سوژه که در پس‌زمینه قرار دارد. نیاز نیست دقیق باشید زیرا به‌زودی قرار است آن را تار کنید.
فتوشاپ CC و Affinity Photo یک افکت تارکننده به نام Tilt-Shift دارند که مشابه ابزار عادی است اما گروهی از نقاط تمرکزی ایجاد می‌کند که رفته‌رفته در هر طرف قوی می‌شوند. این برای سوژه‌های هندسی ساده مناسب است و سریع‌تر از Field Blur کار می‌کند.

 

کار کردن با لایه‌ها در نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای

جایگزین کردن پس‌زمینه
در ابتدا گفتیم که تمرکز خود را بیشتر بر ویرایش تک عکس‌ها می‌گذاریم تا پردازش چندین عکس با یکدیگر، اما بعضی اوقات چنین مداخله‌های ظریفی ضروری است. عکاسان پرتره حرفه ای اغلب از پس‌زمینه استفاده می‌کنند که رول های بزرگ کاغذ تک‌رنگ یا همزاه با یک الگوی چاپ شده است. بافت‌های خال‌خالی در حال حاضر از محبوبترین ها هستند، به‌خصوص زمانی که آنها اثر vignette را به‌صورت خلاقانه در اطراف سوژه اعمال می‌کنند. اگر با بودجه پایین کار می‌کنید، اعمال آن در نرم افزار بسیار آسان‌تر از رسیدن به آن توسط دوربین است.
بهتر است با یک پس‌زمینه واقعی و با رنگ مناسب شروع کنید، زیرا روند برش را آسان‌تر می‌کند. عکس ما در زیر در برابر یک پرده تیره، که به نظر مناسب و بی خطر می‌آمد، گرفته شده است.
اولین گام برش سوژه و حذف کامل پس‌زمینه بود. سپس یک گرادیان اضافه کردیم تا سوژه را واضح‌تر کند ولی در دقت ریاضی به آن ظاهر غیرواقعی می‌دهد. با این حال، اضافه کردن یک بافت سنگی با یک افکت تارکننده لنز گرادیان را به سمت ایجاد ظاهر طبیعی شکست. دو لایه پس‌زمینه با استفاده از Multiply ترکیب شده، که رنگ ‌آن‌ها را تیره‌تر ساخت. حالت‌های ترکیبی Overlay و Screen نتایج بهتری برحسب عکسی که دارید روی آن کار می‌کنید، می‌دهند.

به شما بستگی دارد
فتوشاپ و دیگر ویرایشگرهای مبتنی بر لایه، با عملکردهای پیشرفته‌ای مجهز شده‌اند، اما ابزارهای selection، masks و لایه‌های adjustment مفیدترین آن‌هاست. در این ابزارها حرفه‌ای شوید و عکس های خود را با دقت بیشتری دستکاری کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text