img

ساخت عکس های ۳۶۰ درجه

/
/
/

ثبت تصاویر “تمام جهت” با استفاده از دوربین ۳۶۰ درجه، گوشی هوشمند یا دوربین اصلی‌تان

در چند ماه گذشته شاهد افزایش تصاویر کروی بر روی فیسبوک خود بودیم، عکاسان تصاویری را ثبت کرده‌اند که در تمام جهات دید دارد و وقتی که بر روی گوشی یا تبلت دیده میشوند حرکت دادن یا چرخانیدن آنها مانند تصاویر واقعیت مجازی(VR) به نظر میرسد.
همچنین این تصاویر کروی شایستگی هنرمندانه‌ای نیز دارند زیرا برخی مناظر تنها داخل قاب مستطیلی عکس‌های عادی حق مطلب را ادا نمیکنند. یک منظره دلگیر اما باشکوه میتواند به سادگی خسته‌کننده نیز به نظر بیاید ولی با یک عکس کروی بیننده میتواند حس عظمت فضا را درک کند.
دیگر موضوعات مانند رویداد‌های ورزشی، جشن‌ها و جشنواره‌ها به وضوح مناسب تصاویر کروی هستند، به عنوان مثال زمانی که عکاس خود بخشی از رویداد جاری است و تنها قصد مستند سازی آن را ندارد. همچنین استفاده‌های تجاری بسیاری برای تصاویر کروی وجود دارد و مثلا ساخت آنها راه خوبی برای تبلیغ یک رستوران، نمایشگاه یا خانه‌ای برای فروش میباشد.

 

راه‌ حل‌های سریع
بخشی از موج محبوبیت این تصاویر به واسطه پیدایش دوربین‌های کاربردی ۳۶۰ درجه است، سامسونگ با دوربین Gear 360 خود پیشرو این مسیر محسوب میشود، این وسیله دو دوربین ۱۸۰ درجه دارد که پشت به پشت یکدیگر بر روی بدنه‌ای عمودی قرار گرفته‌اند. همچنین شرکت‌های Ricoh، Nikon، LG و Kodak نیز محصولات مشابهی در بازار دارند. مزیت این دوربین‌ها ثبت فوری تصاویر کروی میباشد و دیگر نیازی نیست تا بعدا آنها را به هم متصل کنید چراکه دوربین این کار را به صورت خودکار برای شما انجام میدهد. این مورد برای مناظر شلوغ، عکاسی پر تحرک و شرایطی که شما زمان کافی برای عکس‌برداری ندارید ایده‌آل است. آنها همچنین قابلیت ضبط ویدئو-های ۳۶۰ درجه‌ را دارند که بیننده میتواند آنها را بچرخاند و حرکت دهد.
یکی از نکات منفی این دوربین‌ها این است که کسی یا چیزی باید آنها را نگاه دارد، از همین رو غیر ممکن است که تصویری بدون نمایش دادن حضور آن شخص یا چیز ثبت شود، نکته منفی دیگر کیفیت نسبتا مبتدی این تصاویر است، این دوربین‌ها معمولا با یک جفت حسگر مشابه گوشی‌های هوشمند تجهیز شده‌اند و سطح جزییات تصاویر هنگام مشاهده زاویه خاصی از عکس میتواند مبهم به نظر برسد.
اگر میخواهید بدون صرف هزینه برای دوربین ۳۶۰ درجه با دست خودتان یک عکس کروی بگیرید کافیست که از گوشی هوشمند خود استفاده کنید. برنامه اصلی دوربین‌های اندرویدی دارای یک حالت عکاسی کروی است که با استفاده از حسگر‌های حرکتی به شما اجازه میدهد از تعدادی عکس یک تصویر کروی درست کنید، کاربران آیفون نیز میتوانند همین کار را با برنامه Google Street View برای iOS 9 یا نسخه‌های جدید‌تر انجام دهند. شما میتوانید به سادگی با چرخاندن دوربین در نقاط ظاهر شده دایره‌ مرکزی تصویر را درست کنید و از اینجا به بعد برنامه خود باقی کار‌ها را انجام میدهد.
این رویه از نظر فنی ساده اما مستعد خطا میباشد، دوربین باید در مکان معینی ثابت باشد و چرخانیده شود که این امر هنگام استفاده از یک گوشی هوشمند چندان ساده نیست. هدف آن است که جای خاصی بایستید و با حرکت دادن بازوی خود زوایای مختلفی را ثبت کنید، این مورد بدان معناست که در جایگاه دوربین همان‌طور که تصویربرداری میکنید حرکاتی نیز وجود دارد. موضوع یاد شده در صورت دور بودن سوژه شما مشکلی ندارد اما برای سوژه‌های نزدیک‌تر ممکن است شاهد اتصال-هایی مخدوش در میان تصاویر گرفته شده باشید. شما میتوانید این مشکل را با استفاده از یک سه‌پایه که در آمازون قیمتی حدود ۵ پاوند دارد حل کنید.
مشکلات دیگر زمانی روی میدهند که حسگر‌های حرکتی دقت ۱۰۰% نداشته باشند، این مسئله ممکن است برای سوژه‌های طبیعی مانند مناظر چندان چشمگیر نباشد اما در تصاویر دارای خطوط صاف مانند ساختمان‌ها، سطح افق و سطح آب قابل چشم‌پوشی نیست.
برنامه وظیفه خود را در حالت قابل قبولی انجام میدهد تا اطمینان یابد شما تمامی منظره مورد نظر را ثبت میکنید اما همیشه جای ایراد وجود دارد زیرا ما متوجه شدیم که معمولا ثبت یک یا دو مثلث کوچک از قلم می‌افتد. مورد بعدی مشخص شدن پاهایتان در هنگام عکس‌برداری از سطح زمین است که حداقل با حرکت کردن به خارج از کادر میتوان از آن اجتناب کرد، موردی که انجام آن در دوربین-های ۳۶۰ درجه غیرممکن است.

 

ساخت عکس های 360 درجه

ویرایش
این عکس‌های کروی در قالب JPEG ذخیره میشوند به همین خاطر میتوان آنها را در هر نرم‌افزاری ویرایش کرد. سری به سایت Google Photos بزنید تا برنامه مربوطه را برای کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود دانلود کنید.
ابزار Clone Stamp فوتوشاپ گزینه ایده‌آلی جهت پر کردن نقاط خالی در تصویر است. (ویرایشگر-های دیگر ابزار مشابهی دارند که گاهی اوقات عناوین متفاوتی دارد.) در زمان استفاده این ابزار از بخش دور تری از تصویر استفاده کنید تا تکرار ایجاد شده چندان محسوس نباشد. اگر میخواهید بخش بزرگی از تصویر را ترمیم کنید وصله‌های خود را از قسمت‌های مختلف تصویر انتخاب کنید، همچنین طبق تجارب ما این ابزار در حالت زاویه‌های تیز و لبه‌دار عملکرد بهتری دارد، برای این کار میتوانید روی آن راست کلیک کنید و Hardness را تا ۸۰% افزایش دهید.
بالا و پایین عکس کروی در یک نقطه کنار هم قرار میگیرند اما در یک فایل JPEG بالا و پایین در تمام طول تصویر کشیده میشوند، این بدان معناست که پیکسل‌های بالایی و پایینی تصویر بیش از حالت معمول کشیده میشوند. به همین خاطر بهتر است منبع وصله مورد نظر و مقصد آن هر دو افقی باشند تا میزان کشیدگی پیکسل‌ها یکدست باشد. با کمک همین روش میتوانید هر چیز عجیبی که نمیخواهید در تصویر نهایی وجود داشته باشند را از بین ببرید. ترمیم عناصر ناهمتراز سخت‌تر است اما غیرممکن نیست. روشی که ما آن را ترجیح میدهیم استفاده از ابزار Polygonal Lasso برای انتخاب منطقه بزرگی است که یک سوی آن با تصویر کناری ناهمتراز است و نیاز به ترمیم دارد. با تایپ Ctrl+C این بخش را کپی کنید و با Ctrl+V آنرا در لایه جدید قرار دهید. سپس Ctrl+T را تایپ کنید تا وارد حالت Transform شوید، جایی که با دسته‌های ظاهر شده در گوشه‌های تصویر انتخاب شده میتوانید اندازه آن را تغییر دهید اما با فشردن Ctrl در حین کشیدن تصویر کج میشود. این مورد به شما کمک میکند تا تراز مورد نظر خود را بدون تغییر در دیگر لبه‌ها با خطوط دیگر برقرار سازید. کارهای مختصر دیگری نیز میتوان انجام داد که با حذف مقداری از لایه‌های بالایی با استفاده از ابزار Eraser جهت نرم کردن کناره تصاویر و سپس ادغام کردن لایه‌ها (Ctrl+E) و پوشاندن بخش‌های باقی مانده را شامل میشود.

 

استفاده از دوربین حرفه‌ای
خلق تصاویر کروی با دوربین‌های حرفه‌ای زمان بیشتری میطلبد اما نتیجه بهتری را در بردارد. تصاویر کیفیت بالاتری دارند که بخشی از آن به دلیل کیفیت لنز و حسگر‌های دوربین است اما دلیل دیگر تسلط کامل شما بر روی دوربین و تنظیمات آن برای ثبت تصاویر است.
مزیت بزرگ دیگر قابلیت قرار گرفتن دوربین بر روی یک سه پایه است (که نیاز به خرید یک متصل کننده گوشی هوشمند به سه پایه را منتفی میکند). سه پایه نه تنها دوربین را در نقطه‌ای ثابت نگاه میدارد بلکه ثبت روشمند مناظر را بدون از دست دادن چیزی آسان میسازد.
ما حداکثر بزرگ‌نمایی و یک زاویه عریض را توصیه میکنیم که هنوز هم عکسی با کیفیت صدها مگاپیکسل را ثبت میکند. دوبرابر کردن فاصله کانونی وضوح تصویر را چهار برابر میکند و باینکه ثبت تصاویری با کیفیت بسیار بالا لذت بخش میباشد اما به اشتراک‌گذاری آنها چندان ساده نیست. فرمت JPEG به ۳۰۰۰۰ پیکسل عریض محدود میشود و محدودیت آپلود عکس در فیسبوک ۱۲۸ مگاپیکسل میباشد. ثبت یک تصویر کروی با یک دوربین Nikon D7500 به همراه فاصله کانونی ۱۸ میلیمتر تصویری ۴۱۱ مگاپیکسلی میسازد که ۲۹۰۰۰ پیکسل را در عرض خود دارد.
با استفاده از تنظیمات دستی دوربین میتوانید اطمینان بیابید که تصاویر به شکل بی نقصی در هم ادغام خواهند شد، یکی از تنظیمات از پیش تعیین شده نور فضای روشن را انتخاب کنید : تنظیمات “ابری” برای محیط‌های خارجی عملکرد خوبی دارد و مهم نیست که هوا حتما ابری باشد یا آفتابی، انجام دستی تنظیمات “نور دهی” (exposure) نیز به ادغام بی نقص تصاویر کمک میکند، همچنین بسیاری از نرم‌افزار‌های ادغام گر خود را با تصاویری که روشنایی متفاوتی دارند وقف میدهند و میتوانند میزان نور دهی آنان را در هم مخلوط کنند. ممکن است مشکلاتی در زمینه رنگ داشته باشید اما این مسئله باعث جلوگیری از روشن شدن بیش از حد آسمان یا کم نور شدن بیش از حد زمین میشود و انتخاب این مسئله به عهده خودتان است که کدام گزینه بیشتر رضایت شما را جلب میکند. برای ذخیره تنظیمات نور دهی مقادیر آنها را در برنامه اصلی به یاد داشته باشید تا بتوانید آنها را در حالت دستی جایگزین کنید.
دوربین را بر روی سه پایه قرار دهید طوری که با افق در یک راستا قرار گیرد و قسمتی از منظره که میتوانید به خاطر بسپارید را برای نقطه شروع تصویر برداری را انتخاب کنید. فوکوس لنز را تعیین کنید و سپس وارد حالت دستی شوید، عکسی بگیرید و سپس دوربین را به اندازه‌ای بچرخانید تا تقریبا ۲۵% با عکس قبلی هم‌پوشانی داشته باشد، این کار را ادامه دهید تا به نقطه‌ای برسید که از آن آغاز کرده بودید.
در مرحله بعدی دوربین را به سمت بالا حرکت دهید تا ۲۵% با تصویر پایین که نقطه آغازین شما بوده هم پوشانی داشته باشد و سپس این روند را ادامه دهید. زمانی که نقاط هم پوشانی خود را انتخاب میکنید مراقب گوشه‌های پایینی تصویر نیز باشید چراکه این نقاط باریک‌ترین قسمت تصویر هستند که به سمت بالا میچرخند. عکس برداری را ادامه دهید تا جایی که زاویه شما کاملا به سمت بالا قرار بگیرد سپس به سمت افق بازگردید و همین کار را در جهت پایین نیز تکرار کنید، زمانی که سه پایه دوربین در عکس افتاد وقت آن رسیده که جدایش کنید و به شکل دستی عکس بگیرید، فقط مراقب باشید که مکان دوربین تغییر نکند و پاهایتان در عکس نباشد زیرا احتمالا تنها چند فریم از مکان مورد نظر نیاز دارید.

 

ساخت عکس های 360 درجه

ادامه کار و ادغام تصاویر
عکس‌برداری خام بدین معناست که شما میتوانید بهترین تصویر ممکن را انتخاب کنید بخصوص زمانی که مناظر مد نظر شما تضاد رنگ (کنتراست) بالایی دارند. فرایند این کار در صورت وجود عکس‌های متعدد پیچیده‌تر نیز میشود. با عکسی شروع کنید که روشنایی زیادی دارد و شما میتوانید اضافات موجود در آن را مشاهده کنید. نسخه برداری از تنظیمات یک عکس خام و اعمال آن بر روی تصویری دیگر در برنامه Adobe Lightroom امر ساده‌ای میباشد. در حالت Develop با استفاده از کلید شیفت روی اولین و آخرین عکس‌های مجموعه تصاویرتان کلیک کنید، روی عکس ویرایش شده خود کلیک کنید و سپس با استفاده از گزینه Sync تنظیمات خود را به تمام عکس‌های مجموعه اعمال کنید و وقتی کارتان تمام شد تصاویر را در قالب JPEG ذخیره کنید.
این برنامه میتواند عکس‌ها را به شکل خودکار در کنار یکدیگر قرار دهد و ادغام‌شان کند اما با وجود تعداد زیاد تصاویر چنین کاری میتواند روند بسیار کندی داشته باشد. خوشبختانه برنامه‌های زیادی وجود دارد که میتوانند تصاویر را در قالب JPEG کنار یکدیگر قرار دهند و برنامه مورد علاقه ما در این زمینه Microsoft Image Composite Editor یا ICE میباشد. این برنامه که رایگان است خصوصیات قدرتمند بسیاری را شامل میشود و در صورت تعدد تصاویر بسیار سریع عمل میکند. شما میتوانید با جستجوی ICE به راحتی آنرا دانلود و نصب نمایید.
مجموعه تصاویر خود که در قالب JPEG هستند را وارد برنامه کنید و با کلیک روی گزینه Stitch نرم‌افزار به شکل خودکار مناطق همپوشانی را تشخیص داده و آنها را کنار یکدیگر قرار میدهد، این برنامه حتی میتواند جغرافیای عکس را تشخیص دهد تا کروی بودن ۳۶۰ درجه آن را درک کند. زمانی که عملیات به اتمام رسید شما میتوانید یک پیش‌نمایش تخت از منظره و توضیحات مربوط به زوایای آن را مشاهده کنید.
اگر نقصی در جزییات آسمان وجود داشته باشد، برای مثال صاف بودن یا ابری بودن قسمتی از آن، نرم‌افزار ممکن است مقداری در مرتب کردن پازل تصاویر به مشکل بخورد و ممکن است شما در پایان کار عکسی ببینید که از جهات عمودی ۱۸۰ درجه کم دارد. جای نگرانی نیست، جلوتر به این موضوع پرداخته خواهد شد، بگذارید تنظیمات Projection در حالت پیش فرض باقی بماند و به سراغ قسمت Crop Panel بروید.
گزینه‌های برش برای تصاویر پانوراما کاربرد بالایی دارند، مانند جاهایی که در تصویر ناهموار است اما هرچند برای یک تصویر کروی که شما نمیخواهید قسمتی از آن را ببرید، گزینه Auto Complete میتواند جهت پر کردن فضاهای خالی میان تصاویر کنار هم قرار گرفته کارآمد باشد. این گزینه کاملا خودکار است و با وجود سرعت عمل بالایش مانند برنامه فوتوشاپ به شما اجازه دخالت در کار خود را نمیدهد. ممکن است شما بخواهید این کار را در مراحل پایانی انجام دهید اما به هر حال استفاده از آن برای ترمیم جزییات فرعی به شدت تاثیر گذار است.
قدم بعدی قسمت Export Panel میباشد. همان‌طور که عقب‌تر به این مسئله اشاره شد یک عکس با وضوح تصویر “کامل” تفاوت چندانی با عکس‌هایی که دارای وضوح تصویر “بسیار بالایی” هستند ندارد و میتوان آنها را در اکثر سایت‌ها استفاده کرد. فیسبوک اجازه آپلود ۷۵۰۰×۱۵۰۰۰ پیکسل را میدهد اما بزرگترین اندازه‌ای که Google Photos آنرا میپذیرد ۵۰۰۰×۱۰۰۰۰ پیکسل است به همین خاطر میتوانید با استفاده از گزینه‌های کاهش وضوح تصویر از چنین مشکلاتی اجتناب کنید.
در بیشتر موارد بهترین کار ذخیره تصویر در قالب JPEG است اما اگر خواهان تسلط کامل بر ویرایش عکس هستید از فوتوشاپ و انتخاب تمامی لایه‌های آن استفاده کنید. این کار یک فایل PSD برای شما میسازد که دارای لایه‌ای اضافی برای کنار هم گذاری عکس‌های پانوراما و دیگر لایه‌های جانبی برای تصاویر فردی میباشد. این گزینه برای مناظر شلوغ و دیگر شرایطی که سوژه‌ها به شکل مداوم در حرکت هستند بسیار عالی است و همچنین تاثیر بسیار خوبی در ترمیم تصاویر ناهمتراز دارد چراکه همیشه میتوان در یکی از لایه‌ها قسمت مخدوشی را یافت که کاملا دست نخورده باقی مانده است.
با استفاده از ابزار Masking فوتوشاپ نیز میتوان قسمت‌های مختلف لایه‌ها را جابه‌جا نمود. در پایین برنامه تمام لایه‌ها را پنهان کنید تا تنها تصویر مرکب و لایه مورد نظرتان که قصد کار بر روی آنرا دارید باقی بماند. روی گزینه Mask کلیک کنید که با شکل دایره‌ای داخل مستطیل نمایش داده شده است. با فشردن Ctrl+I ماسک را وارونه کنید تا این لایه از دید پنهان شود. با فشردن کلید E ابزار پاک کن را انتخاب کنید، با کلیک راست اندازه قلم‌مو و سختی آنرا تنظیم کنید و آنرا روی مناطق مورد نظرتان در لایه مخفی اعمال کنید و بین لایه‌های مخفی با فشردن کلید X جابجا شوید.
با استفاده از فوتوشاپ همچنین میتوانید یک تصحیح رنگ نهایی نیز انجام دهید، بالاترین لایه را انتخاب کنید و یک لایه برای تنظیمات روی آن اضافه کنید تا بتوانید با فیلتر‌های خام دوربین رنگ‌ها را تصحیح کنید.

 

ساخت عکس های 360 درجه

فراداده و آپلود
عکس میبایست به عنوان یک تصویر کروی نشان شود تا سایت مورد نظر بداند که چگونه باید آنرا نمایش دهد. همچنین باید دارای نسبت تصویر ۲:۱ باشد تا بتواند چرخش افقی ۳۶۰ درجه و چرخش عمودی ۱۸۰ درجه داشته باشد. اگر چندین قسمت از آسمان جا مانده باشد و ICE به شکل خودکار آنها را اضافه نکرده باشد باید مواردی را به صورت دستی بدان اضافه کنید.
در منوی Image روی Canvas Size کلیک کنید و پیکسل را انتخاب کنید تا اطمینان یابید تصویر طول عرض کافی را دارا میباشد. سپس میتوانید با استفاده از ابزار clone مناطق خالی را پر کنید.
افزودن فراداده‌های مهم جهت نشان کردن تصویر به عنوان یک عکس کروی کمی مشکل است و متاسفانه ICE این‌کار را به طور خودکار انجام نمیدهد. ساده ترین راه یافتن یک عکس کروی JPEG است، شاید همان عکسی که با گوشی خود درست کرده بودید. آنرا در فوتوشاپ باز کنید، در صورت نیاز اندازه آنرا تغییر دهید تا هم اندازه عکس شما در برنامه ICE باشد، آنرا در ICE کپی و تخت کنید و آنرا به عنوان یک JPEG جدید ذخیره کنید. این کار تمام فراداده مورد نیاز را در اختیار شما قرار میدهد که تاریخ، مکان و از همه مهم تر کد نشان‌دهنده کروی بودن عکس را شامل میشود.
در روش دوم میتوانید سری به سایت
WWW.360PANORAMAS.CO.UK
بزنید و در قسمتی که Download the XMP template from here نام دارد جستجو کنید. این راهنما حاوی اطلاعات مختلفی جهت ساخت تصاویر کروی برای نقشه گوگل است که بعضی از آنها ارتباطی به این موضوع ندارند اما بخش مربوطه از فراداده‌های XMP مورد استفاده بر روی فوتوشاپ استفاده میکند و دستور‌العمل‌ها با فوتوشاپ نیز هم‌خوانی دارند.
همچنین شما ممکن است که بخواهید مختصات GPS را نیز به عکس کروی خود اضافه کنید، لایت-روم از این قابلیت نیز پشتیبانی میکند، شما میتوانید به سادگی با کشیدن عکس روی نقشه مکان آنرا در عکس ذخیره کنید.
حال تنها کاری که باقی مانده آپلود کردن فایل JPEG میباشد، متاسفانه خدمات میزبانی که ما در گذشته از آن برای آپلود تصاویر بزرگ پانوراما استفاده میکردیم دیگر در دسترس نیست، Photosynth بسته شده و Gigapan نیز دیگر خدمات رایگان ندارد. دیگر گزینه‌ها فیسبوک و Google Photos را شامل میشود و بهتر است ابتدا عکس را برای خودتان نمایش دهید تا از سالم و بی نقص بودن آن مطمئن شوید.
گزینه دیگری که برای آپلود پیش روی شماست “نقشه گوگل” است. با ورود به حالت دیداری “خیابان” و گزینه دوربین که در گوشه بالایی تصویر است میتوانید عکس خود را آپلود کنید تا تبدیل به بخشی از داده‌های نقشه گوگل شود.

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text