img

فناوری‌هایی که آینده را شکل می‌دهند…

/
/
/

چرا فناوری مدولار می‌شود
طراحی‌های مدولار به ما امکان می‌دهند تا پوشیدنی‌ها را شخصی‌سازی کنیم و طول عمر گوشی‌های هوشمند خود را افزایش دهیم، اما چالش‌هایی بر سر راه این کار وجود دارند
گوشی هوشمند شما شروع به لرزیدن می‌کند؛ باتری گوشی رو به اتمام است. تصور کنید به جای آن که بخواهید به سراغ پریز برق روی دیوار بروید، خیلی راحت یک سیم از دستبند مچی خود بیرون می‌آورید و باتری را شارژ می‌کنید.
این وعده دستگاه‌های مدولار است: قرار دادن یک دوربین جدید، یک باتری تازه یا سنسورهای اضافی برای ارتقاء یا شخصی‌سازی گوشی هوشمند، ساعت هوشمند یا حتی کامپیوتر دسکتاپ شما.
امروز ما با این سناریو بسیار فاصله داریم. اکثر سازندگان، باتری‌ گوشی‌های همراه را به خود گوشی می‌چسبانند و تعداد شیارهای SD هم بسیار کم هستند، به همین دلیل این گوشی‌ها چندان قابل اصلاح نیستند.
این وضعیت باید تغییر کند. گوگل روی پروژه‌ای به نام Project Ara کار می‌کند، یک گوشی مدولار که به شما امکان می‌دهد تا اجزای جدید را در اسکلت داخلی دستگاه اولیه جای دهید. Fairphone2 از اتودهای طراحی مشابه استفاده می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد تا باتری جدید و قطعات دیگر را جایگزین کنند.
مدولار کردن فقط مختص گوشی‌های هوشمند نیست. قیمت یک ساعت هوشمند مدولار به نام Blocks در Kickstarter، به ۴/۱ میلیون دلار می‌رسد، ایسر هم در ماه سپتامبر در IFA، از Revo Build پرده برداشت، یک کامپیوتر شخصی که اجزای آن همانند لگو می‌توانند روی هم قرار بگیرند، این طراحی موجب می‌شود تا ارتقاء این دستگاه ساده‌تر انجام شود.
چه انگیزه‌ای باعث چنین تغییری به سمت سخت‌افزار مدولار می‌شود؟ و آیا چشم‌انداز موفقیت طولانی مدتی برای این اقدام وجود دارد؟

 

ساعت هوشمند Blocks
سرگئی دیدنکو و هم بنیانگذار او علیرضا طهماسب زاده مدت سه سال است که روی ساخت ساعت هوشمند Blocks کار می‌کنند. الهام بخش طراحی مدولار، عدم توافق این دو نفر برای گنجاندن ویژگی‌های مختلف در دستگاهشان بود. دیدنکو گفت:» هیچکدام از ما در مورد این که کدام ویژگی‌ها مهمتر هستند، توافق نداشتیم. من تمام ویژگی‌های مربوط به حوزه سلامت و تناسب اندام را می‌خواستم و همکارم ویژگی‌هایی را که به کنترل حرکت و کسب و کار مربوط می‌شدند. ما هر کدام تجربیات شخصی خودمان را از این پوشیدنی می‌خواستیم.»
مشتریان احتمالی که به این ویژگی‌ها رای دادند هم با یکدیگر توافق نداشتند. دیدنکو عنوان کرد: « مشتریان توافق نظر نداشتند. ورزشکاران یک مانتیور ضربان قلب می‌خواستند و این کار دیگر از نظر فیزیکی و مالی یا حتی عمر باتری- جایی برای ویژگی‌های دیگر مثل کنترل‌های حرکات بازی، GPS، اسکنر اثر انگشت، پرداخت های NFC یا پشتیبانی از دو سیم کارت باقی نمی‌گذاشت. تعداد سنسورهای موجود واقعاً زیاد هستند، اما آوردن آن‌ها در یک دستگاه بسیار دشوار است. امروزه شرکت‌های بزرگ فناوری باید در مورد ویژگی‌هایی که می‌خواهند در ساعت هوشمند بگنجانند به توافق برسند، چون این ویژگی‌ها آنقدر زیاد هستند که قرار دادن همه آن‌ها در یک ساعت امکان‌پذیر نیست.»

 

فناوری‌هایی که آینده را شکل می‌دهند...

دستگاه Blocks یک ساعت هوشمند کامل است که شامل ردیاب فعالیت، یک و نیم روز عمر باتری، کنترل صدا و بازخورد لامسه‌ای می‌باشد و کاربران می‌توانند سنسورهای اضافی را بازای هر کدام ۳۰ دلار به دستبند این ساعت بیافزایند.
ایسر باور دارد که طراحی‌های مدولار می‌توانند تحرک را به کامپیوترهای رومیزی بیاورد، بنا به ادعاهای سخنگوی این شرکت، شما می‌توانید درایو سخت خود را برای پخش موسیقی، پاور بانک خود را برای شارژ دستگاه‌های دیگر یا حتی پروژکتورتان را برای ارائه‌هایی که دارید همراه خود ببرید.این یعنی مقیاس‌پذیری بر اساس موقعیت و نیازها.
تحلیلگران درباره این که آیا اکثر مردم رویکرد ترکیب- و- مطابقت را می‌خواهند، تردید دارند. یان فوگ تحلیگر IHS می‌گوید :» دستگاه‌های مدولار خلاف جهت مسیری حرکت می‌کند که ابداعات تلفن همراه در این ۱۰ سال پیموده است. سازندگان، اندازه دستگاه‌های خود را کوچک کرده‌اند و با حذف تمام بخش‌های متحرک مثل باتری‌های جدا شدنی، اسلایدی کردن صفحه کلید و حذف شیارهای کارت حافظه، قابلیت اطمینان را افزایش داده‌اند.»
اپل که موفق‌ترین سازنده موبایل و ساعت هوشمند است را در نظر بگیرید. دستگاه‌های این شرکت « کاملاً مجتمع‌سازی» شده‌اند و دارای بخش‌های متحرک یا قطعات قابل تعویض نیستند؛ این رویکرد در MP3 پلیرها، گوشی‌های همراه، تبلت‌ها و حتی لپ‌تاپ‌ها اعمال شده است.
موفقیت اپل با آن مجتمع‌سازی تنگ و تار تمام رقبا را به سمت این استراتژی طراحی صنعتی هدایت می‌کند و عملاً انعطاف پذیری طراحی‌های مدولار حذف می‌شود.
مشتریان قابلیت ارتقاء یا شخصی‌سازی دستگاه‌ها را در ازای داشتن دستگاه‌هایی باریکتر و خوش رنگ و لعابتر معامله می‌کنند. چالشی که بر سر راه ساختن دستگاه مدولار وجود دارد این است که چگونه می‌توان رقابت بر سر اندازه و وزن را ضمن حفظ کیفیت قطعات، هماهنگ کرد. نشانه‌های اولیه Project Ara نشان می‌دهد که گوگل این مشکل را حل نکرده است. طراح‌های پیش-بتا به طور قابل توجهی بزرگتر از گوشی‌های هوشمند مشابهی هستند که مجتمع‌سازی شده‌اند. در حالی که فاگ اصرار دارد بگوید اولین تاثیرات ساعت هوشمند Blocks بسیار خوب و مثبت هستند، اما عنوان می‌کند تقویت و اطمینان‌پذیری ماژول‌ها بدون اضافه کردن « حجم قابل توجه « این ساعت بر روی مچ دست، بسیار دشوار است. او می‌گوید:» نتیجه احتمالی، دستبندی پهنتر در مقایسه با ساعت‌های هوشمند رقیب است.»
به غیر از مشکلاتی که برای حفظ باریک بودن این دستگاه داریم، طراحی‌های مدولار مشکلات دیگری را به وجود می‌آورند. دیدنکو می‌گوید او و طهماسب زاده دو سال است که با شرکاء کار می‌کنند تا اتصال دهنده‌های « قوی» را بسازند و یک پروتکل ارتباطی مناسب را توسعه دهند، در حالی که لینینگ در شرکت ایسر می‌گوید :» چالش مهم ما این بود که مطمئن شویم تمام بلوک‌ها با همدیگر با اتصال دهنده مغناطیسی بدون تداخل اجزاء کار می‌کنند.»
مقرون به صرفه بودن مشگل دیگر این طرح است. ساعت هوشمند اولیه در حال حاضر با قیمت ۲۹۵ دلار به فروش می‌رسد. این ساعت شامل ۴ ماژول‌ است.

 

سرمایه‌گذاری دراز مدت
البته همه مشتریان مایل نیستند به خاطر انعطاف‌پذیری بیشتر پول خرج کنند، اما دیدنکو عنوان می‌کند که پوشیدنی‌های مدولار عمر طولانی‌تری خواهند داشت. اگر Blocks فاقد ویژگی باشد که از نظر شما مهم است، می‌توانید ماژول دیگری را بیافزایید.
دیدنکو می‌گوید» این محصولات ساخته می‌شوند تا دوام بیاورند و باقی بمانند. در حال حاضر محصولات رقبا این گونه نیستند. روش کنونی شرکت‌های فناوری و سازندگان سخت‌افزاری امروزی، ساختن دستگاه‌هایی است که قرار نیست عمر چندانی داشته باشند. آن‌ها این کار را انجام می‌دهند تا بتوانند سال دیگر دستگاه دیگری را عرضه کنند و شما مجبور شوید ۵۰۰ دلار اضافی یا بیشتر بابت گوشی خود بپردازید. مدل کلی کسب و کار بر اساس ساخت دستگاه‌ها به صورت سالانه است. چون در غیر این صورت جریان درآمدی خود را از دست خواهند داد.»
«ما سعی داریم یک جایگزین عالی عرضه کنیم. ما دستگاه‌هایی را می‌سازیم که ماندگار باشند، و از آنجایی که آن‌ها مدولار هستند ما درآمد اضافی خود را از ماژول‌های اضافی ( در هنگام ارتقاء دستگاه‌ها) کسب خواهیم کرد.»

 

پرسش و پاسخ

یاد بگیرید اینترنت اشیاء را هک کنید
عجله برای ایجاد اینترنت اشیاء (IoT) به این معنا است که سازندگان قصد دارند اتصالات وای فای را در هر شیء‌ای وارد کنند- بدون آن که به فکر ایمنی آن باشند. و این موضوع کار را برای کن مونرو (Ken Munro) آسان کرده است: کن مونرو یک محقق است و روزهای خود را صرف یافتن سوراخ‌های امنیتی دستگاه‌های هوشمند معروف می‌کند.
آیا واقعاً لازم است کتری ما به وای فای وصل شود؟ اگر لازم است، چگونه می‌توانیم آن‌ها را ایمنتر کنیم؟ این همان سوالی است که مونرو قصد دارد پاسخ دهد. در حالی که او مطمئن نیست کتری یا قهوه ساز ما نیاز به دسترسی به شبکه داشته باشند، اما یک وجه مثبت کارش این که در آخر یک فنجان قهوی دریافت می‌کند.

چرا می‌خواهید کتری وای فای (iKettle) را هک کنید؟
چون این کتری در مقابلش کلمه « اینترنت» را دارد. چرا در این کره خاکی باید یک کتری را مجهز به وای فای کنید؟ این کتری با دیتای موبایل کار نمی‌کند، بنابراین این طور نیست که وقتی اداره را ترک می‌کنید به کتری بگویید بجوشد تا وقتی به خانه می‌رسید آب گرم داشته باشید. وقتی به یک شبکه وای فای مشترک وصل هستید می‌توانید به کتری بگویید که بجوشد، بنابراین شما خودتان در خانه هستید.

وقتی کتری را هک کردید، متوجه چه چیزی شدید؟
ما که تجربه خوبی نداشتیم.برای آن که کتری را به شبکه وای فای وصل کنید، باید کلید شبکه را به آن بدهید. ما فهمیدیم که از بیرون خانه یک نفر می‌توانید با ارسال پیام deauthentication (نوعی پیام قطع ارتباط و اختلال در ارتباط شبکه) به کتری، یک نقطه دسترسی قلابی بسازید و در نتیجه کتری به شما وصل ‌شود. و این یعنی «شکست».
یک کاربر این دستگاه را با اپلیکیشن موبایل اندرویدی پیکربندی کرده بود. وقتی شما کتری را تنظیم می‌کنید دیگر امکان تغییر رمز عبور به رابط وجود ندارد. و همچنان رمز این کتری بر اساس پیش فرض کارخانه و شش صفر می‌باشد، که می‌توانید به راحتی آن را در دفترجه مربوط به ماژول وای فای بیابید.
نتیجه این که وقتی این رمز عبور را پیدا کردید، کتری کلید وای فای کاربر را فاش می‌کند. و وقتی شما کلید وای فای را بدست آوردید می‌توانید هر کاری که برای رخنه به شبکه کاربر لازم است انجام دهید و کنترل DNS آن‌ها را در دست گرفته و روی تمام ترافیک شبکه آن‌ها کنترل داشته باشید.

 

آیا باید خارج از خانه بنشینید تا این کتری را هک کنید؟
بله به یک نقطه محدود می‌شود، چون محلی است. من خودم در محدوده خانه این کار را انجام دادم، اما شما می‌توانید از اطلاعات جمع‌آوری شده در وب‌سایت‌ها همانند wigle.net استفاده کنید تا قربانیان را مکان یابی کنید. می‌توانید بفهمید که آیا کسی از پایگاه داده‌ آنلاین کتری خریداری کرده و بیرون بروید و این افراد را پیدا کرده و مورد حمله قرار دهید.
آیا در ماشین‌های قهوه‌سازی که هک می‌کنید، انتظار دارید همین سوراخ امنیتی را پیدا کنید؟
این چیزی است که امیدواریم پیدا کنیم- یا پیدا نکنیم. تمام این دستگاه‌ها با گرما سر و کار دارند. آیا راهی هست که کنترل‌های خودکار حرارتی را در داخل دستگاه‌ها دور بزنیم و بگذاریم بسیار داغ شوند؟ آیا این کار امکان پذیر است؟ من نمی‌دانم.
یکی از دستگاه‌های دیگر که ما در این لحظه کار می‌کنیم یک فر با اتصال وای فای است. مشخصاً حرارت فر به مراتب بیشتر است و پتانسیل بیشتری وجود دارد.
آنچه بیش از همه روی این مسئله تاثیر می‌گذارد این است که هر نوع دستگاه IoT خانگی مصرف کننده با یک اپلیکیشن موبایل می‌آید. و تاکنون ساده‌ترین راه به خطر انداختن این دستگاه‌ها، یافتن نقص‌هایی موجود در خود اپلیکیشن‌های موبایل است.

 

فناوری‌هایی که آینده را شکل می‌دهند...

آیا توصیه امنیتی برای تولیدکنندگان IoT دارید؟
اگر محققان امنیتی تلاش می‌کنند با شما در تماس باشند، قطعا باید با آن‌ها صحبت کنید. به این خاطر که محققان معمولا نیت خوبی دارند و اگر آن‌ها را نادیده بگیرید آزرده خاطر می‌شوند. دریافت نصیحت‌های رایگان و دوستانه از یک محقق بهتر از نادیده گرفتن آن‌هاست. بعلاوه، آن‌ها راه حل‌های رایگان را در اختیار شما قرار می‌دهند.

 

آینده میزهای کار
دراز کشیدن در محل کار معمول نیست و کسی به این کار تشویق نمی‌شود، اما یک استارتاپ برای انجام این کار ایستگاه کاری نهایی ایجاد کرده است تا ضمن دراز کشیدن به راحتی کار تایپ را انجام دهید.
تحقیقات نشان می‌دهند که نشستن تمام وقت در محل کار برای سلامتی مضر است و در حال حاضر شاهد میزهای کار ایستاده در ادارات هستیم. اما استارتاپ کالیفرنیایی Altwork یک روش انعطاف‌پذیرتری را در نظر گرفته است. Altwork Station این شرکت می‌تواند با لمس یک دکمه میز را به چهار وضعیت مختلف تغییر حالت دهد: نشستن معمولی، ایستاده، تعامل با دیگران با به اشتراک گذاردن مانتیور و دراز کشیدن به پشت در وضعیتی که لپ تاپ بالای سر شما قرار بگیرد.
در حالی که این میز کار می‌تواند به کمک کسانی بیاید که از درد کمر و مچ دست شکایت دارند؛ این شرکت اذعان دارد که هیچ اطلاعات ارگونومیکی وجود ندارد که نشان دهد کار کردن در موقعیت لم داده سالم‌تر از نشستن است.
این شرکت می‌گوید که مزیت اصلی و واقعی این میزها آن است که شما به جای آن که تمام روز در یک موقعیت ثابت بنشینید، بتوانید به راحتی تغییر موقعیت بدهید. امیدواریم موفق باشید و بتوانید رئیس شرکت خود را در خریدن این میزها متقاعد نمایید.

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text