img

بررسی تخصصی دوربین عکاسی Canon EOS 800D

/
/
/

با پیشرفت های چشمگیر در زمینه عملکرد و فوکوس خودکار، این مدل از کانن یکی از برترین ها می باشد.
کانن EOS 800D جدیدترین SLR ارائه شده توسط کانن می باشد که در سال های اخیر نیز بازخورد خوبی دریافت کرد. EOS 750D در زمینه خاصی متمایز از سایر مدل ها نبود، اما بهره مندی از چند ویژگی، قیمت مناسب و کیفیت بالای عکس آن را به یکی از برترین گزینه ها برای کاربران خانگی تبدیل کرد.
همه ما عادت داریم پیشرفت های جزئی را در مدل های مختلف یک شرکت مشاهده کنیم، اما ۸۰۰D تغییرات چشمگیری با مدل های پیش از خود دارد. حسگر فوکوس خودکار از ۱۹ به ۴۵ نقطه افزایش یافته است و با این ویژگی از دوربین نیکون D5600 پیشی گرفته است. تعداد نقاط بیشتر فوکوس خودکار امکان فوکوس دقیق بر روی نقطه مدنظر را فراهم می آورد. این ویژگی عکاسی از سوژه های متحرک را نیز ممکن می سازد. سرعت شاتر نیز از ۵fps به ۶fps افزایش یافته است، بنابراین این مدل می تواند تصاویر JPEG را همزمان با گرفتن عکس، ذخیره کند.

حرفه ای در پیگیری اشیای متحرک
رزولوشن حسگر این مدل همانند مدل پیشین برابر ۲۴ مگاپیکسل می باشد، اما این مدل از فناوری Dual Pixel بهره مند گشته است که پیشرفت بسیار خوبی در زمینه فوکوس خودکار فراهم آورده و می توان تصاویر بسیار زیبایی از اشیای متحرک ثبت نمود. از جمله برتری هایی که این ویژگی به دوربین افزوده است، می توان به فیلم برداری بهینه در مقایسه با مدل پیشین اشاره کرد. SLR های کانن عملکرد خوبی در زمینه فوکوس خودکار برای فیلم برداری نداشتند، اما فناوری Dual Pixel منجر به عملکرد بهتر این مدل در مقایسه با مدل های رقیب گردیده است.
مدل ۸۰۰D شباهت زیادی به ۷۵۰D دارد، اما زیبایی آن نسبت به مدل پیشین اندکی بیشتر بوده و یک دکمه جدید (تنظیمات وایرلس) به آن افزوده شده است. این مدل به عنوان یک SLR اندکی کوچک به نظر می رسد، اما بسیار خوش دست بوده و تمام دکمه های آن به راحتی در دسترس کاربر قرار می گیرند. دکمه گردان تنظیمات طراحی موردعلاقه ما نیست، زیرا مدل هایی نظیر Panasonic G80 و Fujifilm X-T20 از دکمه های گردان دوگانه استفاده کرده اند.
رابط کاربری جدید نیز کاربران را به خارج کردن دوربین از حالت خودکار قادر ساخته و در نتیجه می توان به راحتی از تنظیمات دستی استفاده نمود. نمودارها و متون به صورت ساده طراحی شده اند تا برای کاربر قابل درک بوده و آنها بتوانند از تمام امکانات دوربین بهره مند شوند. تنظیمات دوربین امکان تغییر سرعت شاتر و اندازه دیافراگم را نیز فراهم می آورند. تنظیمات شامل توضیحاتی در مورد بخش های مختلف می باشد، اما توضیحی در مورد سرعت ISO، تراز سفیدی و حالت های فوکوس خودکار ارائه نمی دهد. دکمه Q نیز در این مدل برخی از تنظیمات از جمله کیفیت JPEG، حالت نورسنجی و … را حذف کرده است.
حالت استاندارد عکاسی را نیز می توان از حالت پیش فرض تغییر داد. حالت Guided نیز به این مدل افزوده شده است که برای افراد مبتدی بسیار مناسب بوده و می توانند به وسیله آن از تمام امکانات گوشی به همراه راهنمایی های ارائه شده بهره مند شوند.
دکمه های فرعی متعددی بر روی این مدل گنجانده شده اند که دسترسی به تنظیمات مختلف را تسهیل می کنند که از جمله آنها می توان به سرعت ISO، تراز سفیدی، حالت رانندگی و فوکوس خودکار اشاره کرد. برای تغییر نقطه فوکوس خودکار، کافی است که دکمه فوکوس را فشار داده و از دکمه های چهارجهت برای تعیین نقطه موردنظر استفاده کنید. همچنین با لمس نقطه موردنظر بر روی صفحه نمایش نیز می توانید بر روی محل موردنظر فوکوس کنید. استفاده از صفحه نمایش برای تعیین نقطه فوکوس سریعتر می باشد، اما احتمال اینکه دست شما نقطه دیگری را لمس کند، افزایش می یابد. اما با اندکی تمرین و دقت می توان از این امر جلوگیری کرد.

 

بررسی تخصصی دوربین عکاسی Canon EOS 800D

بدون حرکت
تنظیمات پیش فرض تراز سفیدی نیز موجود می باشند، اما همانند تمام دوربین های EOS، تنظیم ترازسفیدی به صورت دستی بسیار پیچیده می باشد. نیاز به فشردن دکمه OK برای تائید تنظیمات اعمال شده نیز یکی از مواردی است که اعمال تغییرات را اندکی دشوارتر می سازد. منوی Q عملکرد متفاوتی در این مدل دارد و این تفاوت منجر به سردرگمی بسیاری از کاربران گردیده است.
یکی دیگر از سردرگمی ها نیز محدودیت تنظیمات حالت Auto ISO می باشد. محدوده برای سرعت های بالای ISO ممکن می باشد، اما هیچ کنترلی برای سرعت شاتر وجود ندارد و شما می توانید به صورت دستی اولویت شاتر و حالت نوردهی را تغییر دهید. SLR های نیکون کاربر را به تنظیم حالت ISO برای سوژه های ثابت یا متحرک قادر می سازد، اما دوربین های پاناسونیک حرکت را به طور خودکار تنظیم می کنند. ۸۰۰D به طور هوشمند لرزش های دوربین را مدیریت می کند که این امر از طریق کاهش سرعت شاتر برای عکس های زاویه باز و افزایش سرعت برای عکس های تله فوتو انجام می گیرد، اما تغییرات تاثیر بسیار کمی بر روی کیفیت دارند. این مدل انگیزه کاربر به یادگیری استفاده از حالت اولویت شاتر را افزایش می دهد، اما بهتر است کاربران وابستگی زیادی به این حالت نداشته باشند.
فشردن دکمه وایرلس این مدل، تنظیمات وایرلس را اجرا می کند و با استفاده از این قسمت می توانید تنظیمات NFC و بلوتوث را نیز اعمال کنید. ارتباط دوربین با گوشی های اندروید و iPad بسیار آسان بوده و در مقایسه با مدل های پیشین کانن پیشرفت این منو بسیار چشمگیر می باشد، اما امکان ساده تر ساختن این منو همچنان وجود دارد. انتقال فایل ها از طریق وایرلس نیز عملکرد خوبی داشته و عکاسی از دور نیز بسیار عالی می باشد. ما توانستیم با استفاده از اپلیکیشن از دوربین به عنوان دوربین مدار بسته استفاده کنیم و این مدل امکان فوکوس از طریق اپلیکیشن را نیز فراهم آورده است.

 

فوکوس ۴۵ نقطه ای
فوکوس ۳۹ نقطه ای نیکون D5600 یکی از اصلی ترین عوامل فروش این مدل در مقایسه با Canon EOS 750D بود. اما کانن در این مدل توانست تعداد نقاط فوکوس را به ۴۵ افزایش دهد که این پیشرفتی بسیار قابل توجه می باشد. نقاط فوکوس به صورت ۹×۵ بر روی صفحه نمایش قرار گرفته اند و از این طریق امکان انتخاب سریع یک نقطه فراهم می آید.
با فشردن دکمه شاتر به صورت نیمه، دوربین می تواند شی در حال حرکت را دنبال کند تا همواره تصویری واضح از سوژه مدنظر ایجاد کند. متاسفانه این قابلیت عملکرد چندان رضایت بخشی در این مدل نداشت. فوکوس خودکار بر روی اشیای متحرکی که با سرعت بالا در حال حرکت هستند، برای تمام دوربین ها امکانی بسیار چالش برانگیز می باشد، اما این ویژگی در ۸۰۰D بسیار فوق العاده می باشد.
نمایش زنده (Live View) اتکاپذیری بیشتری در زمینه پیگیری اشیای در حال حرکت ارائه می دهد و فوکوس خودکار عملکرد سریعی ارائه می دهد. در محیط های تاریک فوکوس خودکار عملکرد خوبی ارائه نمی دهد و در برخی موارد دوربین حتی در چندین تلاش پی در پی دوربین قادر به فوکوس نبود.
عملکرد در هر دو حالت عکاسی مناسب می باشد. عکاسی با استفاده از روزنه کوچک تعبیه شده در پشت دوربین ۰٫۳ ثانیه طول می کشد و این مدت با استفاده از Live View (صفحه نمایش) ۰٫۴ ثانیه می باشد. سرعت عکاسی با استفاده از صفحه نمایش در مقایسه با ۷۵۰D و Nikon D5600 بهتر شده است.
سرعت عکاسی این مدل ۶ فریم بر ثانیه می باشد و در صورتی که از یک کارت حافظه پرسرعت استفاده شود، می توان تا زمانی که کارت حافظه پر نشده است، به روند عکاسی پی در پی ادامه داد. ۸۰۰D قادر است سرعت ۶fps با فوکوس خودکار نیز حفظ کند، اما زمانی که از صفحه نمایش برای عکاسی پی در پی استفاده شود و فوکوس خودکار نیز فعال باشد، این مدت به ۴٫۳ fps کاهش می یابد. این یکی از نقاط قوت ۸۰۰D می باشد، زیرا مدل های پیشین سرعت بسیار کمتری در حالت فوکوس خودکار داشتند. شایان ذکر است که عکاسی با استفاده از SLR ها برای افرادی که پیشتر از دوربین های کامپکت یا گوشی های هوشمند برای عکاسی استفاده می کردند، بسیار خوشایند و لذت بخش خواهد بود و تغییرات مذکور صرفا در مقایسه مدل های مختلف SLR محسوس می باشند.
به دلیل بهره مندی از امکان Dual Pixel، کیفیت فیلم برداری این دوربین بسیار عالی می باشد. فوکوس خودکار این مدل بسیار عالی بوده و می توان از آن در شرایط متعددی استفاده نمود. پیگیری سوژه در حین فیلم برداری نیز بسیار قابل اعتماد می باشد و صفحه نمایش آن نیز امکان فوکوس بر روی اشیای در حال حرکت را ممکن می سازد. نوردهی را می توان به صورت دستی یا خودکار تنظیم کنید. حالت های اولویت نیز امکان بسیار خوبی هستند، اما محدود کردن سرعت شاتر و اندازه دیافراگم و قرار دادن سرعت ISO منجر به محدودیت هایی در اعمال خلاقیت در عکس می شوند. دکمه قفل نوردهی نیز امکان قفل و آزادسازی میزان نوردهی را ممکن می سازد.

 

بررسی تخصصی دوربین عکاسی Canon EOS 800D

کیفیت بالا
امکانات موجود در این مدل بسیار عالی هستند، اما اندکی دلسرد کننده است که فیلم برداری این مدل به ۱۰۸۰P محدود شده است. ارزان ترین دوربین ۴K کانن EOS 5D Mark IV می باشد، اما سایر شرکت ها مدل های ۴K خود را با قیمت ارزان تری ارائه می دهند. فیلم برداران حرفه ای همواره در انتخاب Panasonic G80 (کیفیت ۴K) و Canon EOS 800D (فوکوس خودکار فوق العاده) مردد هستند.
اما برای عکاسانی که قصد دارند فقط برخی اوقات از قابلیت فیلم برداری دوربین خود استفاده کنند، EOS 800D بهترین انتخاب به شمار می رود. ارزش قابلیت فوکوس خودکار این مدل بسیار بیشتر از جزئیات کیفیت G80 می باشد. اگر قصد دارید از این مدل برای فیلم برداری های خانگی استفاده کنید، به هیچ عنوان نگران کیفیت آن نباشید، زیرا عملکرد فوق العاده ای را برای شما به ارمغان خواهد آورد.
همه ما انتظارات بسیار بالایی از کیفیت عکس دوربین های SLR کانن داریم و ۸۰۰D نیز یکی از مدل هایی است که روی هم رفته کاربر را از نظر کیفیت عکس ناامید نمی کند. تصاویر بدون پردازش نیز بسیار واضح و طبیعی بوده و جزئیات بسیار دقیق می باشند.
نورسنجی نیز از دقت بالایی برخوردار می باشد، اما دوربین همواره تمایل دارد نورسنجی را بر اساس تاریک ترین نقطه موجود در عکس انجام دهد. این ویژگی برخی اوقات یک مزیت به شمار می رود، اما اغلب عکس های گرفته شده با این دوربین نوردهی بیشتری دارند. سرعت شاتر نیز برخی اوقات مشکلاتی را پیش می آورد. این مدل قادر نیست لرزش دوربین یا حرکت سوژه را به طور قابل توجهی در تصاویر برطرف کند.
در طی تست های متعددی که در استودیو انجام شدند، مشخص شد که میزان نویز موجود در تصاویر گرفته شده توسط ۸۰۰D کمتر از EOS 750D می باشد، اما قادر به رقابت با کیفیت Nikon D5600 نمی باشد. کیفیت D5600 اندکی بهتر می باشد و این امر در میزان ISO بیشتر از ۳۲۰۰ محسوس می باشد. مهم ترین مزیت D5600، پویایی رنگ های آن می باشد که منجر شده است فایل های خام (RAW) نیز دارای نوردهی بسیار عالی در محیط نرم افزار Lightroom باشند. روی هم رفته، کیفیت ۸۰۰D را می توان قابل قبول قلمداد نمود.

 

با وفای قدیمی
دوران بسیار عجیبی است. دوربین های کامپکت به تدریج جایگزین دوربین های SLR می شوند و از نظر کیفیت عکس و فیلم برداری عملکرد بسیار خوبی ارائه می دهند. دکمه های کنترلی متعددی برای آنها تعبیه شده و ارگونومی بسیار خوبی دارند. در این میان، SLR هایی نظیر EOS 800D نیز عملکردی همانند CSC ها ارائه می دهند.
با این حال، فضای پیشرفت برای SLR ها همچنان وجود دارد. برخی افراد تمایل به استفاده از منظره یاب اپتیکال دارند و برخی دیگر نیز انواع الکترونیکی را ترجیح می دهند. لنزهای به کار برده شده در دوربین های SLR کانن و نیکون بسیار گسترده تر از مدل های به کار برده شده در CSC ها می باشند.
انتخاب بین Canon EOS 800D و Nikon D5600 بسیار دشوار می باشد. هر دو کیفیت بسیار خوبی در زمینه عکاسی و فیلم برداری ارائه می دهند. عکاسی نیکون بهتر بوده و کانن نیز در زمینه فیلم برداری عملکردی بهتر از نیکون ارائه می دهد. هر دو دارای ارگونومی بسیار خوبی هستند. کانن سرعت بالایی داشته و عملکرد آن در حالت Live View بهتر از نیکو است. اکنون، انتخاب با شماست.

 

مشخصات
• رزولوشن حسگر: ۲۴ مگاپیکسل
• اندازه حسگر: ۲۲٫۳ x 14.9 mm
• بزرگنمایی فاصله کانونی: ۱٫۶x
• منظره یاب: اپتیکال از نوع TTL
• صفحه نمایش: ۳٫۲ اینچ (۱,۰۴۰,۰۰۰ نقطه)
• بزرگنمایی اپتیکال (۳۵ میلی متر): ۳x (29-88mm)
• دیافراگم معادل ۳۵ میلی متر: f/5.6-9
• جای لنز: کانن EF-S
• وزن: ۵۳۲ گرم
• ابعاد: ۱۰۰x131x76 میلی متر
• گارانتی: یک سال گارانتی RTB
• اطلاعات بیشتر: www.canon.co.uk

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text