img

بررسی تخصصی کارت گرافیک AMD Radeon RX Vega 56

/
/
/

بسیار پر قدرت است اما در حال حاضر در مقایسه با GTX 1070، این مدل گزینه خرید بهتری به شمار نمی رود.

 

مدت زمان بسیاری از عرضه آخرین پردازنده گرافیکی قدرتمند شرکت AMD گذشته است. Radeon R9 Fury X آخرین مدل عرضه شده توسط این شرکت می باشد اما بعد از آن نه تنها شاهد سری GTX 10 شرکت Nvidia (از جمله ۴K-ready GTX 1070، GTX1080 و GTX1080 Ti) بوده ایم بلکه دو مدل سطح متوسط و مبتدی از جمله سری RX 400 و RX 500 نیز عرضه شده اند.
برخی اوقات ما چندین سال منتظر یک کارت گرافیکی قدرتمند هستیم و ناگهان دو مدل به طور همزمان عرضه می شوند. اکنون RX Vega 56 و RX Vega 64 در بازار موجود هستند و ساختار Vega نیز به سابقه طولانی مدت این سری از کارت های گرافیکی اشاره دارد.

چه اتفاقی در Vega می افتد
اگرچه سری RX 500 مدل بازسازی شده ساختار Polaris سری ۴۰۰ بود، اما Vega از طراحی جدیدی برخوردار گشته است. از جمله تغییرات این مدل می توان به حافظه HBM2 اشاره کرد که این حافظه جایگزین GDDR5X می باشد که در بسیاری از کارت های گرافیکی موجود در بازار مشاهده می شود. همانند HBM، HBM2 نیز برای کاهش انرژی مصرفی و فضای فیزیکی تلاش می کند که بدین منظور واحدهای حافظه را بر روی یکدیگر قرار داده است اما تنها روش افزایش حافظه در GDDR5X چسباندن آن به مدار می باشد که این امر منجر به اشغال فضای بیشتر گردیده و در نتیجه مدت زمان دسترسی کارت گرافیکی به RAM افزایش می یابد. با بهره مندی از HBM2، کارت های گرافیکی Vega می توانند از VRAM با ظرفیت ۸ گیگابایت بهره مند شوند.
AMD به تازگی از امکانی به نام HBCC در کارت های گرافیکی خود استفاده کرده است. این فناوری مشکل عدم انتقال سریع داده ها از حافظه کامپیوتر به حافظ کارت گرافیکی را با استفاده از حافظه کارت گرافیکی به عنوان کش برطرف می کند و به واسطه این فناوری داده های دریافتی از حافظه سیستم در کش ذخیره شده و زمان دسترسی به آنها به طور قابل توجهی کاهش داده می شود.
علی رغم استفاده از فرایند تولید ۱۴nm، وگا یکی از برترین و بروزترین ساختارهای گرافیکی می باشد. این موضوع برای مدل RX Vega 56 نیز صادق است که قیمت آن با افزایش قیمت GTX 1070 در حال افزایش بوده و در حال حاضر یکی از بهترین گزینه های موجود برای اجرای بازی های بسیار پیشرفته به شمار می رود.

 

AMD Radeon RX Vega 56

 

رقابت برابر
نتایج بنچ مارک نشانگر عدم تفاوت در عملکرد این دو مدل می باشد. در طی بررسی بر روی یک سیستم با مشخصات ۸ گیگابایت رم و پردازنده چهار هسته ای Intel Core i7-4770L با سرعت ۳٫۵GHz، کارت گرافیکی RX Vega 56 توانست سرعت ۱۲۷fps را در اجرای بازی Dirt Showdown با رزولوشن ۱۹۲۰×۱۰۸۰ در حالت Ultra ارائه دهد. عملکرد این مدل فقط ۳fps بیشتر از مدل GeForce GTX 1070 FTW در شرایط یکسان می باشد.
با تغییر رزولوشن به ۲۵۶۰×۱۴۴۰، RX Vega 56 قادر به ارائه ۱۲۲fps بوده که این میزان ۲fps بیشتر از GTX1070 است و در رزولوشن ۳۸۴۰×۲۱۶۰ هر دو عملکردی برابر داشته و کارت گرافیکی AMD سرعت ۸۲fps و GTX 1070 نیز ۸۰fps را ارائه دادند.
در بازی Tomb Raider تفاوت اندکی چشمگیرتر بوده و RX Vega توانست در رزولوشن ۱۹۲۰×۱۰۸۰ سرعت ۱۴۰fps را ارائه دهد که ۸fps کمتر از رقیب خود بود. در رزولوشن ۲۵۶۰×۱۴۴۰ هر دو عملکرد مشابهی (۹۸fps) داشتند، اما این در حالی است که در رزولوشن ۳۸۴۰×۲۱۶۰، وگا RX توانست با ۴۹fps پیروز این رقابت باشد.
در تست بازی Metro: Last Light Redux نیز تفاوت هایی در سرعت اجرای بازی مشاهده شد، اما با این حال RX Vega 56 با تفاوتی اندکی عملکردی بهتر از رقیب خود ارائه داد. این مدل توانست در رزولوشن های، ۱۹۲۰×۱۰۸۰ ۲۵۶۰×۱۴۴۰ و ۳۸۴۰×۲۱۶۰ به ترتیب سرعت های ۷۵fps، ۴۴fps و ۲۰fps را ارائه دهد، اما در حالی است که با غیرفعال کردن SSAA منجر به افزایش سرعت به ۸۲fps در رزولوشن ۱۴۴۰p و ۳۸fps در ۴K می گردد. به عبارت دیگر، پردازنده گرافیکی Vega در تمام تست ها ۱-۲fps بهتر از GTX 1070 می باشد.

 

نتیجه نهایی
ناامید کننده است که با یک سال سابقه بیشتر، AMD صرفا می تواند با رقیب خود به نقطه برابری رسیده و پیروز میدان نباشد. فقط از یک نقطه نظر می توان این موضوع را بررسی نمود: در حال حاضر، دو پردازنده گرافیکی با قیمت کمتر از ۵۰۰ پوند وجود دارند که می توانند از ۴K پشتیبانی کنند و RX Vega 56 می تواند fps بیشتری در مقایسه با رقبای خود داشته باشد. عملکرد AMD در این مدل در مقایسه با مدل رده متوسط RX 500 Series بهتر می باشد، زیرا سری RX 500 قدرت کمتری در مقایسه با مدل های قدیمی تر Nvidia داشتند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text