img

بررسی تخصصی لپ تاپ Lenovo Ideapad 7205‌

/
/
/

Lenovo Ideapad 7205‌ یک لپ تاپ کامل است. ظاهر خوبی دارد، ارزان است و می تواند اکثر نیاز های شما را بر طرف کند و حتی از نظر گیمینگ با لپ تاپ های دو برابر گران تر هم برابری می کند.
شاید برخی انتقاد هایی به این لپ تاپ دارند. حتما می توانید مدل های ارزان تر و سبک تر را هم پیدا کنید. اما با این قیمت بسیار پایین نمی توانید چنین دستگاه با کیفیتی خریداری کنید که برای بازی هم مناسب باشد. لپ تاپ هایی با این ظرافت کم تر پیدا می شوند.

 

قیمت
Lenovo Ideapad 7205‌ بررسی شده در این مقاله دو میلیون و هفت صد هزار تومان قیمت دارد. از Core i5 CPU‌، ۸GB RAM‌ و ۲۵۶SSD استفاده می کند. این یک لپ تاپ سبک قدیمی است و قیمت های مدل های مختلف از دو میلیون چهار صد هزار تومان تا سه میلون تومان متفاوت است. نزدیک ترین لپ تاپ به این مدل Dell XPS13 است که سه میلیون و دویست هزار تومان قیمت دارد. می توانید با سی صد هزار تومان بیشتر مدل Core I7 را خریداری کنید ، اما به دلیل عدم به روز رسانی SSD‌ و RAM ، این کار را توصیه نمی کنیم.

 

طراحی
ظاهر سلیقه ای است اما فکر می کنیم این لپ تاپ ظاهر خوبی داشته باشد. لنووا به ساخت لپ تاپ های ساده اما جذاب و با کیفیت شهرت دارد و این یکی از همین موارد است. به غیر از کلید های کیبورد آلمینیومی است و از شیشه بر روی صحفه نمایش بهره می برد. اما برخلاف رقبای ایسوس و ایسر از بافت های اضافی استفاده نمی کند. همه چیز آبکاری شده است.
شاید طراحی برای بعضی از افراد خسته کننده باشد، هر روز لپ تاپ های زیادی را می بینیم اما لنوودا کلیشه ای کار نمی کند. به شکل کلیدها نگاه کنید، انحنای ایجاد شده با لپ تاپ های دل، اپل و ایسوس متفاوت است. ۷۲۰s نیز یکی از اولین لپ تاپ های ارزان است که از صفحه نمایش باریک استفاده میکند. قیمت این مدل مناسب است و موارد مشابه سه میلیون به فروش می رسند.
فاصله ۴ میلی متری بیت انتهای صفحه نمایش و گوشه لپ تاپ باعث شده تا این لنووا در گروه صفحه نمایش های ۱۴ اینچی قرار بگیرد، اما ردپای این طراحی در لپ تاپ های باریک ۱۳ اینچ قدیمی مانند نسل قدیمی HP Envy 13 دیده می شود. در حال حاضر این لپ تاب به یک استاندارد برای لپ تاپ های پیشرفته قابل حمل تبدیل شده با این وجود Acer Swift 3 در اطراف ضخیم تر است.
جدای از صفحه نمایش Svelte ،۷۲۰S برای رقابت با نارک ترین و سبک ترین لپ تاپ ها در سراسر دنیا تلاش نمی کند. ۱۶ میلی متر ضخامت و ۱٫۵۵ کیلو گرم وزن دارد ( براساس اندازه گیری ما، مدل بررسی شده ۱۴۹۲ گرم وزن دارد). کمی سنگین تر است اما برای کاربرد های قابل حمل روزمره سبک تلقی می شود.
فراموش نکنیم که از تراشه گرافیک جدا استفاده می کند که وزن آن را کاهش داده است.
کیفیت ساخت برای یک لپ تاپ با این قیمت عالی است. صفحه نمایش خم است و سطح صفحه کلید مانند مک‌بوک بسیار سخت است. با توجه به هزینه پرداختی، این لپ تاپ زیبایی های خاصی هم دارد. برای مثال خروجی های اتصال ها به جای مربع، اریب است که نور روشن آلمینیوم غیر آنودی را مشخص می کند و برای کاربران جالب توجه است.

 

پورت ها و اتصال ها
رابط های استفاده شده در ۷۲۰S‌ در اکثر لپ تاپ های امروزی حذف شده است. علاوه بر Thunderbolt3.0-compatible USB-C سوکت هیا USB3.0 و شیار کارت HDML‌و SD‌وجود دارد.
تجربه شما احتمالا متفاوت است، اما هر چیزی که در لپ تاپ های قابل حمل برای کاربردهای کاری روزانه نیاز داریم یافت می شود.
لپ تاپ های سبک دیگر به تازگی از USB-C به عنوان رابط های برق و سوکن های داده استفاده می کنند ، اما ۷۲۰S همچنان از پریز برق مخطروطی شکل جدا استفاده می کند.

 

صفحه کلید و تاپ بند
قبلا هم اشاره شد که به دلیل کلید های منحنی، صفحه کلید کمی متفاوت به نظر می رسد. اما تجربه تایپ یکسان است.
کلید ها کم رنگ تر شده اند ،اما تعریف کارکرد و مقاومت مناسبی دارند. کاربرانی که به دنبال نظم بیشتری در کیبورد هستنند باید از ThinkPad13 استفاده کند، اما مطمئن هستیم که ما ۷۲۰S‌ هم خوب است.
نور پس زمینه هم دارد. کلید Fn و اسپیس بار و کلید های زیر دایره LED را با دو سطح فشار دهید و نور سفید/آبی را برای تایپ در شب برای شما ارائه می دهد.
ترک بد ما را شگفت زده کرد. این یکی ازارزانترین لپ تاپ هایی است که اخیرا از پد شیشه ای مدل دار به جای پد های قدیمی استفاده می کند. سطح صافی دارد. Thinkpad x1 carbon هم سطح صاف تری دارد اما این لپ تاب دو میلوین گران تر است.
اسکنر اثر انگشت تو رفته در گوشه پد قرار دارد. می توانید با استفاده از آن و با فشار دادن سریع اسکنر به سیستم وارد شوید و یکی از بهترین اسکنرهای استفاده شده به حساب می‌ آید.
اسکنر های انگشتر این لپ تاپ کمی پوسته پوسته است که بعد از چند بار استفاده کار می کند. با این وجود، لنووا ظاهرا همیشه کار می کند.

 

بررسی تخصصی لپ تاپ Lenovo Ideapad 7205‌

صفحه نمایش
۷۲۰S مانند Acer Swift 3 ، از صفحه نمایش رزلوشن بالا برخوردار نسیت. رزلوشن ۱۰۸۰P در ۲۵ اینچ نمایش پیکسل ها را شفاف می کند. با این وجود اکثر رقبا مانند Dell XPS 13 هزینه پنل رزلوشن بالا را نیز دریافت می کنند. HP Envy 13 در آخرین محصول خود حتی رزلوشن را از ۳۲۰۰×۱۸۰۰ به ۱۰۸۰P‌ کاهش داده است. خرید لپ تاپ های رزلوشن بالا با قیمت سه میلیون تومان سال گذشته آسان تر بود. صفحه نمایش لمسی ندارد، اما از شیشه شبیه تب لت و ظاهر شیشه ای استفاده می کند به طوری که اصلا متوجه این ترکیب نمی شوید.
اما رنگ و کنتراست خوب است. ۷۲۰S می تواند ۸۰٫۹ درصد از استاندارد رنگ Srgb و ۶۷٫۶ درصد از RGB Adobe , و ۶۰٫۳ درصد از DCI را پوشش دهد. از نظر طراحی چندان حرفه ای نیست، اما به دلیل کنتراست بالا ما را قانع می کند.
کنتراست ۱۰۲۳:۱ باعث می شود تا حتی نقطه های سیاه در یک اتاق کم نور مشخص باشند.
با توجه به سطح شیشه ای انتظار نور بالاتری داریم. ۷۲۰S در نورپیش زمینه به ۳۰۵cs/m2 می رسد، اما مدل های دیگر به ۳۴۰-۳۵۰cd/m2 نزدیک می شوند. برای استفاده در یک روز آفتابی مناسب است. اما، در مقایسه با Acer Swift 3 روشن تر می شود.

 

عملکرد
لنوا از پردازشگر نسل هفتم Intel Core i5-7200U و ۸GB DDR4 RAM استفاده می کند. برای مثال با می توانید با سی صد هزار تومان بیشتر مدل i7-7500U را به روز رسانی کنید.
اما با توجه به کاربرد های این لپ تاپ تفاوت های زیادی وجود ندارد.
این لپ تاپ واکنش سریعی دارد. اسکنر اثر انگشت قوی و ذخیره سازی SSD کاملا سریع دارد. درایو با سرعت ۱۵۵۸MB/S‌خواندن و با سرعت ۵۹۵MB/S‌ نوشتن را انجام می دهد. قطعا سریع ترین استاندارد SSD‌ نیست. اما باعث می‌شود تا لپ تاپ شما از مدل‌های دیگر هارد درایو سریع تر کار کند. با برق و رم این لپ تاپ می توانید برنامه هایی مانند فتوشاپ را اجرا کنید و بدون کاهش کیفیت ۷۲۰S عملکرد سریعی دارد. اما امیتاز‌ های شاخص در لپ تاپ هایی با CPU‌مشابه کمی پایین تر بود. برای مثال این لپ تاپ در Geekbench 4 امتیاز ۶۹۴۰ را کسب کرد و امتیاز Acer Swift 5‌،‌۷۴۷۲ بود.
Geekbench4 نتایج متفاوتی را ارائه می دهد. در مواردی به دلیل کنترل دما عملکرد کاهش پیدا می کند.
سیستم فن تحت فشار نسبتا بی صدا است و براساس تجربه ما، تعداد دور در دقیقه (‌سرعت) چندان زیاد نیست. این موضوع به کنترل بالا منجر می شود. با این وجود، قطر فن مانند لپ تاپ های باریک در کوچک است. بنابراین صدا در فشار بسیار بالا ، کمی افزایش پیدا می کند. این یکی از مدرن ترین یا لپ تاپ های متوسط برای بازی است. ۷۲۰S‌ در کنار پردازشگر Core i5 از GPU GT940MX و رم ۲GB‌ استفاده می‌کند.
در مقایسه با لپ تاپ های باریک دیگر تجربه بازی خوبی را ارائه می دهد و نسبت فریم دستگاه دو برابر تراش های گرافیک یکپارچه است. برای مثال Alien: Isolation در ۷۲۰p ‌ به صور میانگین در ۶۴fps‌ اجرا می شود اما در تنظیمات پایین حدود ۳۰fps است. بدین ترتیب می توانید ظاهر بازی را ارتقاء دهید. در ۱۰۸۰p، بهترین تنظیمات این بازی را به طور میانگین در ۲۴٫۴fps‌ اجرا می کند. که از پایین ترین سطح ایده آل ۳۰pds‌ پایین تر است، اما نشان می دهد که اگر با تنظیمات کار کنید می تونید به راحتی از FullHD استفاده کنید.
بازی‌ های سطح بالا تر مانند Deus Ex: Human Revolution نشان می دهد که GT940MX نمی تواند جایگزین خوبی برای موارد مشابه بالا تر باشد. در رزلوشن ۷۲۰p و گرافیک پایین، بازی به صورت میانگین در ۲۹٫۲fps قابل اجرا است، اما در ۱۰۸۰p ultra در کیفیت بسیار پایین ۱۰٫۳fps‌ اجرا می شود. با توجه به ضخامت ۱۶ میلی متری و وزن ۱٫۵۵ کیلوگرم و قیمت ارزان، فکر می کنیم این لپ تاپ برای بازی عملکرد بالایی داشته باشد.
با این وجود، یک نکته دیگر هم هست. GT940M یک تراشه قدیمی است و Nvidia نسل بعدی به نام MX150 را منتشر کرده است. اما هنوز این لپ تاپ را بررسی نکرده ایم. اما شاخص ها نشان می دهند که عملکرد ۳۳ درصد افزایش داشته است. HP‌ از MX150 در مد ۲۰۱۷ ENVY13 استفاده می کند که سی صد هزار تومان از ۷۲۰S‌ گران تر است اما جذاب تر به نظر می رسد. اگه به دنبال گیمینگ هستید این گزینه را هم در نظر بگیرد.

 

بررسی تخصصی لپ تاپ Lenovo Ideapad 7205‌

عمر باتری
۷۲۰S از باتری چهار سلولی ۶۵Wh‌ استفاده می کند که یک واحد جدا شدنی با ظرفیت معمولی است. شاید استفده از گرافیک بالا به کاهش عمر باتری منجر شود. اما جای نگرانی نیست.
زمانی که ‌یک فیلم ۷۲۰p اجرا شد، لنووا Ideapad 720S 12 ساعت و ۵ دقیقه کار کرد که یک نتیجه قابل قبول است. تا زمانی که فشار زیادی به لپ تاپ وارد نکنید می توانید یک روز کاری از آن استفاده کنید.
این در صورتی است که از ۷۹ درصد نور لپ تاپ استفاده کنید. البته چیز خارق العاده ای نیست. لنووا Ideapad 720S از منحنی نور عجیبی استفاده میکند که تنها در ۱۲۰cd/m2 به سطح آزمایش ما می رسد. این مقدار از روشنایی در محیط های بسته کافی است.
بلندگو ها خوب هستند. اما به پردازش Dobly Atmos وابستگی دارند. این موضوع با فشرده سازی پویا تاثیر حجم را بیشتر می کند به طوری که صدای گیتار در یک موسیقی بسیار بلند به نظر می رسد و صدا با اضافه شدن آلات موسیقی دیگر کاهش پیدا می کند. صدای واقعی به MacBook‌ نزدیکنیست اما برای جلوگیری از صدا های نازک و نامناسب کافی است.

 

رای نهایی
لنووا Ideapad 720S نشان می دهد که می توان با کم ترین هزینه به بهترین محصول رسید. در مقایسه با لپ تاپ های مشابه دیگر بهتر است و از کارت گرافیت جدا استفاده می کند. یک دستگاه قابل قبول برای بازی است.
این ویژگی ها بدون قابلیت های حمل و عمر باتری کارایی ندارد. این لپ تاپ همه موارد را ترکیب کرده است.
یکی از معایب این لپ تاپ این است که از ۹۴۰MX به جای آخرین نسخه گرافیک Nvidia GetfoMX150 استفاده می کند. اما با توجه به قیمت خوب است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text