img

معرفی کارت‌های گرافیکی…

/
/
/

امروزه کارت‌های گرافیک بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرده‌اند. برای اطمینان، وجود GPU مجزا دیگر ضرورت فنی ندارد. بیشتر CPU های مدرن به قدر کافی قدرت پردازش گرافیکی درونی دارند تا برنامه‌های ویندوز را اجرا کرده و از پس بازی‌های معمولی هم بربیایند.

 

امروزه اما کارت‌های گرافیک بسیار متفاوت تر از GPU های یکپارچه هستند. باید هم باشند چراکه بازی‌های مدرن اکثراً در محیط های وسیع سه بعدی به وقوع پیوسته و دارای نورپردازی سینماتیک و جلوه‌های خارق العاده هستند. اغراق نیست اگر بگوییم بازی‌های رایانه‌ای یکی از اصلی ترین ارکان صنعت مدرن به حساب می‌آیند. اگر سخت افزار سیستم شما به اندازه کافی قدرتمند نیست تا تمام جزییات بصری بازی را به تصویر بکشد، بنابراین از تجربه‌ی تمام و کمال بازی بی بهره خواهید ماند.
برای این ماه، ۱۷ تا از جدیدترین کارت های گرافیک را از پر فروش ترین تا کم فروش ترین انتخاب کرده و آنها را آزمایش کردیم تا ببینیم کدام یک از آنها پاسخگوی نیازهای بازی های مدرن هستند. همچنین آنها را در قلمرو واقعیت مجازی نیز آزمودیم تا مطمئن شویم برای انقلابی که در حال وقوع آماده هستند.
پس اگر دنبال کارت گرافیک کم قیمت هستید یا میخواهید تجربه ای تجملاتی داشته باشید اینجا جای شماست. تمام چیزی که احتیاج دارید یک درگاه PCI-E و یک جفت چشم است.

کارت گرافیک کامل را انتخاب کنیدانتخاب کارت گرافیکی درست همانند یک تلاش سخت به نظر می رسد- اما در صورتی که بدانید دنبال چه چیزی هستید, کاری آسان خواهد بود.

 

۱- در برندهای مختلف سردرگم نشوید
کارت های گرافیکی را به طور آنلاین جستجو نمایید و مجموعه ای برندها, از ایسوس تا زوتاک را خواهید یافت. اما این انتخاب به همان صورتی که در ابتدا به نظر می رسد مشکل نیست. هر کارت گرافیک اصلی با یک تراشه استاندارد گرافیکی- یک GPU- از AMD یا Nvidia ساخته می شود. حدود ۲۰ مدل مختلف به طور گسترده به فروش می رسند و ما تمام انواع اصلی را با قیمت ها در گستره ۵۰ دلار تا ۱۰۳۰ آزمایش کرده ایم.
این بدان معنی نیست که برندها به یکدیگر ارتباطی ندارند. یک سازنده ممکن است یک GPU معین را با یک کولر ریز تجهیز نماید, بنابراین این GPU درون یک محفظه فشرده جا خواهد گرفت و مینیمم نویز را تولید خواهد کرد. سازنده دیگر GPU ممکن است یک فن قوی داشته باشد که عملکرد کارت گرافیکی در مدت طولانی را با سرعت بالا و بدون گرمایش بیش از حد میسر می سازد.
برخی از تولیدکنندگان کارت نیز, GPUهای خود را زمانبندی می کنند و در نهایت به دلیل انجام بازاریابی و تولید, دو سازنده مختلف ممکن است قیمت های نسبتاً متفاوتی را برای یک کارت مطالبه نمایند. بنابراین حتی زمانی که تصمیم شما در مورد یک GPU مشخص شد, باید باز هم بگردید تا ببینید کدام کارت دقیقا متناسب با نیازهای شماست.

 

۲- چند پردازنده جریان لازم است؟
معماری یک GPU مدرن بر اساس پردازنده های جریان, واحدهای نگاشت بافت و واحدهای تحویل خروجی است. پردازنده های جریان, کار بنیادی ساخت صحنه های سه بعدی را از میلیون ها چندضلعی انجام می دهند.
شما در پشت جدول ویژگی های ما خواهید دید که تعداد پردازنده های ساخته شده روی یک کارت می تواند بسیار متغیر باشد. هرقدر یک کارت, پردازنده های بیشتری داشته باشد, محاسبات بیشتری باید در زمان انجام شود که به تولید صحنه های بسیار پیچیده در سرعت های بسیار بالا کمک می کند.
زمانی که پردازنده های جریان, یک صحنه را مونتاژ کرده باشند, واحدهای نگاشت بافت, کار نقاشی تصاویر به مدل های مختلف را هدایت می کنند و در نهایت واحدهای تحویل خروجی, صحنه سه بعدی تکمیل شده را به یک تصویر دوبعدی تبدیل می کنند که باید برای نمایش فرستاده شود.
صادقانه می توان گفت که اعداد ساده, چندان روشنگر نیستند. پردازنده های جریان متعدد به طور کلی به معنی عملکرد بهتر است, اما عوامل دیگر نیز نقش دارند, از جمله سرعت هسته و حافظه ویدئو. علاوه بر این, دو سازنده GPU از طرح های داخلی نسبتاً متفاوت برای پردازنده های خود استفاده می کنند: AMD دارای معماری Graphics Core Next (هسته گرافیکی بعدی) است که در حال حاضر در نسل چهارم خود است, در حالیکه آخرین کارت های Nvidia از هسته Pascal استفاده می کنند. هر طرح دارای نقاط قوت و ضعف مربوط به خود است, بنابراین دو کارت با تعداد یکسان از پردازنده های جریان ممکن است توانمندی های متفاوتی داشته باشند. زمانی که بحث بازی کردن به میان می آید, تنها معیار واقعاً معنادار, عملکرد است.

 

۳- چقدر حافظه لازم است؟
هر کارت گرافیکی با یک حافظه کش ویدئویی از پیش نصب شده ارائه می شود. حافظه ی تصویری یا همان : (VRAM) در یک کارت کم حجم، این کارت ممکن است ۱ گیگابایت رم باشد، در حالی که در مدل های بالاتر می تواند به ۸ گیگابایت نیز برسد. GPU از این کارت به عنوان محل کار ، جهت ساخت هر فریم استفاده نموده و هر بافت و منبعی راکه مورد استفاده قرار می دهد، ذخیره می نماید.
VRAM قابل ارتقا نیست، بنابراین انتخاب کارتی با حافظه کافی، برای نیازهایتان مهم به نظر می آید. اما هزینه اش چقدر است؟ چنانچه شما کارهایتان را با وضوح پایین انجام داده و هیچ گونه ترفندی مانند مدل سازی فیزیک و یا آنتی آلایزینگ ( برطرف نمودن مشکلات تصویری) را انجام نمی دهید، نتیجتا ۱G برایتان کافی است. اما برای بازی هایی با کیفیت بالا، داستان چیز دیگری است :
دسته ای ازبازی های خاص ،با ویژگی های نظیروضوح ۴K روی کارت و VRAM کمتر از ۴ گیگ، قابلیت اجرا ندارند. دیگربازیها نیز امکان دارد با حافظه معمولی سیستم شما اجرا شده و در نتیجه افت گرافیکی کنند ،طبیعی است که بازی بسیار کندتر از VRAM مخصوص این کار انجام خواهد گرفت ونهایتا نیز تاثیر نامطلوبی بر روی تجربه بازی شما خواهد داشت.
این موارد عنوان نمی گردند تا گفته شود VRAM یکپارچه سریع است. ارزان ترین کارت ها از حافظه DDR3 معمولی استفاده می کنند،که دارای باس هایی نسبتا محدود بوده که مقدار داده هایی را که می توانند به جلو و عقب منتقل شوند را محدود می نماید (ردیف «پهنای باند حافظه» را در جدول آتی ما ببینید). کارت های پرطرفدار، حافظه فوق العاده سریع gddr5 را با اتصالات بسیار گسترده ای به GPU را به همرا دارند؛ وبه آنها اجازه می دهد بر ر وی داده ها با سرعت بیشتری کار کنند.
شاید موجب سردرگمیتان شود ، اما برخی از کارت ها نیز در تنظیمات VRAM چندگانه، ارائه می شوند.
نهایتا،این امر بستگی بدان دارد که شما نیاز به حداکثر مقدار و سرعت VRAM بسته به نیازهای نرم افزاری دارید. بهترین راه برای مشخص کردن اینکه آیا شما نیاز به یک کارت بزرگتر دارید این است که نمرات معیارها را بررسی کنید وببینید که آیا در بازیهایی که انجام میدهید، تفاوتی ایجاد می کند؟

 

۴- DirectX و دیگر AIPSها
چنانچه قصدتان تنها بازی است، نیازی نیسیت بیش از حد درباره نسخه های API نگران باشید: تمام کارت های ماه اخیر از جدیدترین نسخه DirectX 12 به علاوه ی DirectX11 قدیمی تر پشتیبانی می کنند. DirectX 12 اجازه می دهد تا بازی ها از تکنیک های پردازش گرافیکی کارآمدتری بهره ببرند. بنابراین، می توانند اثرات هدفمند تصویری بیشتری که برای Direct API 11 نوشته شده ، را نسبت به بازی های قدیمی تر ایجاد نمایند.
در اینجا ، توضیح این مطلب نیز سودمند است که اجزای Direct3d که بخشی از Direct12 است ، برای پشتیبانی از تمام ویژگی های جدید DirectX 12 روی GPU متمرکز نبوده وهر کارت یک ‘ ویژگی‘ مربوط به DirectX را اجرا می کند.
دسته ای از کارت های مخصوص ، تنها از یک ویژگی Direct3D 11 پشتیبانی می کنند. اما از آنجایی که کم حجم بوده ، به هیچ وجه جزئیات بالا را نباید از آنها انتظار داشت.
تمام کارت های API OpenGL جهت پشتیبانی از انتظارات گرافیکی، وکارت های OpenCL برای برنامه نویسی جهت اجرا روی کارت گرافیک، در حال پشت سرگذارندن آزمون های مربوطه هستند. البته این موضوع بر روی تجربه بازی شما تاثیرگذارنبوده، با این وجود برای برنامه نویسانی که مایل به ارسال بازی های متقابل پلتفرمی بوده که به DirectX متصل نیست، حائزاهمیت است.

 

۵- افزایش نیرو (برق)
اگر جزء افرادی هستید که با یک کارت گرافیکی کیفیت بالا وسوسه می شوید، ممکن است مردد باشید که آیا منبع تغذیه شما قادر به اجرای بازی خواهد بود.
همانطور که می توانید در نمودارمان ببینید، یک کارت گرافیکی بهینه به راحتی می تواند کشش اوج قدرت یک کامپیوتر خانگی را تا سه برابر نماید .جای خوشحالی است، به نظر نمی آید ولتاژ مشکل آفرین باشد. کامپیوترهای جدید خانگی در راهند که با منبع تغذیه ۵۰۰ واتی، حتی برای کارت های بسیار پیشرفته نیز پاسخگو هستند. اگر میخواهید چندین کارت را نصب کنید، فقط نیازبه ولتاژ بیشتری خواهید داشت.
اما سوال اینجاست که دقیقا نیرو چگونه به کارت می رسد. قسمت باس PCI-E می تواند تا ۷۵ وات را فراهم کند، که برای بسیاری از کارت های سبک و متوسط کفایت می کند.
اما هنگامی که شما به قلمرو ی کارت های گرافیکی با کارایی بالا وارد می شوید، لازم است با اتصال به یک کانکتر ۶ سوکته ۷۵ واتی، و یا یک کانکتور ۸سوکته ۱۵۰ واتی ، نیرو را تامیین نمایید. بیشتر کارت های پرطرفدار، به هر دو منبع نیاز دارند.
هر منبع تغذیه این کانکتورها را تامیین می نماید : آنها مستقیم به واحد نیرو متصل می شوند ،در حالی که نوع «مدولار» از کابل های جدا شدنی استفاده کرده؛ که می بایست هر دو انتهایش به پریز برق وصل باشد. اطمینان حاصل کنید که آنها به محل مناسب منتقل شده اند تا به هدفتان برسید.

 

 

کارت گرافیک های کم وزن زیر ۱۰۰ دلار…

کارت گرافیک Nvidia GeForce FT 710 (پنجاه دلار) احتمالا ارزان ترین کارت گرافیکی است که ما تا به حال آزمایش کرده ایم، اما DirectX 12 ، با حمایت مشابه OpenGl و OpenCl که در کارت های بیمه ی Nvidia خواهید یافت کاملا تصدیق شده است.
با این وجود، ما تردید داریم که شما هر برنامهچیز سنگین تر از Minesweeper را بر روی این کارت اجرا کنید. شاید تصور کنید می توانید بازی های سنگین را با تغییر به حالت گرافیک پایین و جزئیات حداقل اجرا کنید. اما مسئله این نیست. در سرتاسر تمام آزمایشات بازی، بهترین چیزی که ما می توانیم با ملایمت از GT710 خارج کنیم متوسط ۲۰fps می باشد: نمایش، با کم شدن رزلوشن به ۱۲۸۰ x 720 و تغییر تمام زمینه ها به پایین حاصل می شود. علت آن یک راز نیست: GT710 فقط با ۱۹۲ جریان پردازنده و یک DDR3 VRAM یک گیگابایتی مجهز شده است.
هر چند، اگر شما با استفاده از CPU در حال ساخت یک ایستگاه کاری هستید که گرافیک های یکپارچه را کم دارد، GT710 می تواند مفید باشد. GT710 می تواند تا سه مانیتور را پشتیبانی کند و اگر شما تا ۳۰ هرتز کاهش پیدا کنید، GT710 می تواند رزلوشن های ۴K را مدیریت کند. کارت گرافیک مارک Palit که ما آزمایش کرده ایم به همراه یک انبار حرارتی غیرفعال برای اجرای بیصدا، بهم فشرده بود.
اگر CPU شما گرافیک های یکپارچه دارد، بهتر است از GT710 چشم پوشی کنید. مسئله ذخیره ی پول نمی باشد: GPU های اخیرِ Intel قوی تر هستند. گرافیک های اچ دی ۵۳۰ در آزمایش ما کامپیوتر شخصی GT710 را در هم کوبید: نمایش، با همان زمینه ها به میزان دور ۸۲fps دست یافت.
اگر شما به یک کارت گرافیت جدا حمله می کنید، شاید وسوسه شوید که بخاطر Nvidia GeForce GT710 (60 دلار) بپا خیزید. گیج کننده است که آن با سه آرایش دردسترس می باشد، شماری هسته ی پردازشگر، به همراه کمیت ها و انواع حافظه پیشنهاد می دهد.
مدلی که ما آزمایش کردیم باز هم از مارک Palit بود، و باز هم آن با یک بورد شیک با خنک کننده ی مجهول همراه بود، که آن را مشابه GT710 نشان می دهد. هرچند درون آن برازنده ی تفاوت قیمت بود، با دوبرابر جریان پردازنده، وحافظه گرافیک DDR3 دوبل بارگذاری شده بود.
متاسفانه باید بگوییم که آن میزان دور را دوبرابر نمی کرد. در آرام ترین زمینه: نمایش به طور متوسط ۲۶fps بود، و در حالی که بازی های جدیدتر اعم از هیتمن بهبود ۵۰ درصدی را مشاهده کرد، باز هم نمی توانست آن ها را قابل بازی کردن کند. درک امتیاز GeForce GT730 سخت می باشد: به اندازه کافی قوی نیست که دروازه های اضافی باز کند.
یک چشم انداز امید بخش ترAMD Radeon R7 240 (76 دلار) می باشد. آن ۳۲۰ جریان پردازنده، با ۱ گیگابایت واجد شرایط GDDR5 VRAM دارد که پنج برابر پهنای باند پیشنهادهای بودجه ی Nvidia را تحویل می دهد.
بازی تا بازی مزایا تفاوت دارد. مارک Sapphire R7 240 ما تقریبا Deus Ex را به زور جلو برده است: بشر تا متوسط ۱۲fps در پایین ترین زمینه ها در مقایسه با ۱۰fps که ما در GT 730 دیده ایم تقسیم کرده است. اما عملکرد در مبنای ۱۰۸۰p Tomb Raider بیش از دوبرابر بود، از ۱۳fps در کارت Nvidia به ۲۷fps در R7 جهش کرد.
در بهترین حالت: نمایش با متوسط ۱۱۳fps در پایین ترین زمینه ها انتقال پیدا کرده بود. حتی زمانی که ما وضعیت را به ۱۰۸۰p تغییر دادیم و زمینه های جزئیات بالا را مقدور ساختیم، کارت یک متوسط قابل بازی ۴۲fps تولید کرد.

 

پیشنهاد ما
هیچ جایزه ای برای حدس اینکه AMD Radeon R7 250 (80 دلار) برادر بزرگتر ۲۴۰ می باشد وجود ندارد. آن هنوز هم طبق استاندارد های کارت های گرافیک خیلی ارزان است، اما از جریان پردازنده ی بیشتری منفعت می برد که در سرعت های بالاتری فعالیت می کنند. این برای اینکه کم کم حس کنیم بعضی از بازی های قدیمی تر آرام هستند کافی می باشد: در ۱۰۸۰p، با جزئیات زمینه های بالا، یک متوسط ۵۹fps را می بینیم: نمایش، و ۳۹fps در Tomb Raider. عنوان های جدیدتر خارج از دسترس باقی می مانند، اما بخاطر قیمت سخت است که درباره ی آن شکایت کنیم.

 

معرفی کارت‌های گرافیکی

کارت گرافیک های شاخص در حدود قیمت ۱۶۰ تا ۲۷۰ دلار…

اگر بتوانید بودجه تان را برای خرید کارت گرافیک به ۱۶۰ دلار افزایش دهید، با ویژگی های مطلوب کارت گرافیکی مواجه خواهید شد که قابلیت های تصویری فوق العاده ای را به رخ می کشد. کارت گرافیک AMD Radeon RX 460 که به قیمت ۱۶۰ دلار در بازار عرضه می شود، از سایر کارت های گرافیک ارزان و مقرون به صرفه سریR7 شرکت AMD به طرز قابل توجهی پیشی گرفته است. در مقایسه با مدل R7 250 تعداد پردازنده ها دو برابر شده و به ۸۹۶ هسته پردازشی رسیده است. حافظه اختصاص داده شده به این کارت گرافیک نیز به ۲ گیگابایت در استانداردGDDR5 افزایش یافته است. ما در اینجا به بررسی و آزمایش کارت گرافیک با برند PowerColor «Red Dragon» پرداختیم اما سایر برندهای این مدل نیز ویژگی های مشابهی دارند.
در حالی که کارت های گرافیک سری R7 از Direct 3D سطح ۱-۱۱ پشتیبانی می کردند، سری RX قادر است، سطح ۱۲ را نیز پشتیبانی کند. این بدان معناست که معماری پردازنده گرافیکی آن به گونه ای طراحی شده است که می تواند از آخرین فناوری ها پشتیبانی کند و آنطور که در آزمایشات ما نیز به اثبات رسید،
RX 460 توانست DirectX 12 را بی نقص و عالی اجرا کند. عملکرد این کارت گرافیک در اجرای بازی Deus Ex: Mankind Divided In با سرعت ۳۰ فریم در ثانیه به طور میانگین و رزولوشن یا وضوح تصویر ۱۰۸۰ پی و نمایش جزئیات بیشتر، همراه بود. در این حالت ممکن است تصاویر، پرش داشته باشند و پیوسته و یکپارچه به نظر نرسند که برای رفع چنین حالتی می توان با انجام تغییراتی در تنظیمات مانند کاهش وضوح تصویر به ۷۵۰ پی و نمایش جزئیات کمتر، سرعت بازی را در محدوده ۸۶ فریم در ثانیه تنظیم کرد.
جالب است بدانیم این کارت گرافیک توانست عملکرد بهتری در اجرای بازی Hitman نشان دهد و با میانگین سرعت ۵۲ فریم درثانیه، با همان وضوح تصویر ۱۰۸۰ پی و نمایش جزئیات بیشتر، لذت انجام این بازی را برایمان دوچندان کرد. استفاده از کارت های گرافیک شاخص و گران قیمت، یک اصل مهم در دنیای بازی های کامپیوتری محسوب می شوند و لذت انجام بازی ها را چند برابر کرده و آن را به شکل فوق العاده ای متحول می کنند. برای امتحان می توانید همین بازی را با وضوح تصویر پایین تر و نمایش جزئیات کمتر، دوباره اجرا کنید تا تفاوت را متوجه شوید!!!
نتایج حاصل از بنچ مارک این کارت گرافیک که با اجرای بازی سنگین Metro: Last Light Redux با DirectX 11 بدست آمد، به وضوح نشان داد که ویژگی های فنی این کارت گرافیک، آن را یک سر و گردن بالاتر از کارت های هم رده و ارزان قیمت قرار داده است. در حالیکه که هیچ یک از رقبای شاخص این کارت نتوانستند از پس اجرای این بازی با سرعت ۳۰ فریم در ثانیه و با وضوح تصویر ۱۰۸۰ پی بر آیند، RX 460 توانست با ۶۸ فریم در ثانیه، قدرت نمایی کند.
در کارت گرافیک Nvidia GeForce GTX 1050 (با قیمت ۱۷۰ دلار) نیز با پدیده مشابهی مواجه هستیم. همان گونه که از اسم این مدل مشخص است، این کارت گرافیک از مدل GT 730 به مراتب پیشرفته تر است و یکی از محصولات سری جدید ۱۰ از خانواده Nvidia به شمار رفته و GTX 1080 نیز مدل ارتقا یافته و پرچم دار این خانواده محسوب می شود. این کارت گرافیک، عضو شاخص خانواده Nvidia محسوب شده و از ۶۴۰ هسته پردازشی در ساختار خود بهره برده است، اما با وجود اینکه پردازنده آن، ضعیف تر از پردازنده کارت گرافیک RX 460 AMD است، باید به خاطر داشته باشیم، اصولا هسته های پردازشی AMD و Nvidia به طور مستقیم با یکدیگر مقایسه نمی شوند. هسته های GTX 1050 با حداکثر فرکانس ۴۵۵/۱ مگاهرتز در مقایسه با سری Radeon با حداکثر فرکانس ۲۰۰/۱ مگاهرتز از سرعت کلاک بالاتری نسبت به همتایان AMD خود برخوردارند.
پس از نصب کارت گرافیک GTX 1050 و اجرای چند بازی، متوجه خواهید شد که سرعت این کارت، اندکی بیشتر از همتای RX 460 است. در تمام تست هایی که با وضوح تصویر ۱۰۸۰ پی بر روی این کارت انجام گرفت، تعداد فریم های بدست آمده ۱۴درصد بیشتر از سایر رقبا بود. GTX 1050 بهترین عملکرد خود را در اجرای بازی های قدیمی تر به نمایش گذاشت، به نحوی که سرعت آن در اجرای بازی Tomb Raider 20 درصد و در اجرای بازی Metro: Last Light Redux 26 درصد از RX 460 بالاتر بود.
این کارت گرافیک در اجرای DirectX 12 نیز توانست برتری خود را حفظ کرده و با عملکرد ۹ درصد سریع تر نسبت به کارت گرافیگ AMD در اجرای بازی Deus Ex: Mankind Divided و ۱۴ درصد سریع تر در اجرای بازی Hitman حرفی برای گفتن داشته باشد. شاید بتوان تنها نقطه ضعف این کارت را در اجرای بازی Dirt: Showdown شناسایی کرد. در اجرای این بازی، هر دو کارت گرافیک مورد بررسی ما، نمرات یکسانی بدست آوردند. بنابراین اگر به دنبال خرید کارت گرافیک شاخص در بازه قیمت ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار هستید، GTX 1050 قطعا انتخاب خوبی محسوب می شود.
سعی کنید برای خرید مدل Nvidia GeForce GTX 750 Ti که به عنوان نسل آخر کارت های گرافیک در برخی فروشگاه ها به چشم می خورند، وسوسه نشوید چرا که پسوند «Ti» در قاموس محصولات Nvidia اشاره به یک ویژگی تقویت شده و ارتقا یافته نسبت به مدل اصلی آن یعنی GTX 750 دارد. به همین جهت ممکن است تصور کنید این پردازنده گرافیکی همچنان از جایگاه بالایی نسبت به سایر رقبا برخوردار است. با نگاهی به این فضا، متوجه می شوی که از برخی جهات کمتر از ۱۰۵۰ است. با اینکه همان تعداد پردازنده جریان دارند، بسیار کند عمل می کنند و پهنای باند کمتری دارند ، با مجوز هایی کمتر از سطح ویژگی های Direct3D.
نهایتا این مشخصات خود را در قدرت اجرای بازی نشان می دهد. در آخرین نسخه ارائه شده توسط لایت رداکس، GTX 750 تنها میتوانست در مقایسه با ۸۵ فریم بر ثانیه ی ۱۰۵۰، ۵۸ فریم بر ثانیه به نمایش بگذارد؛ در بازی Mankind Divided، میانگین قدرت آن در مقایسه با ۳۳ فریم بر ثانیه ارائه شده توسط ۱۰۵۰، تنها ۲۲ فریم بر ثانیه است. شاید بتوان گفت طی یک یا دو سال گذشته این کارت گرافیک با توجه به قیمت و قدرتی که ارائه می کرد و نسبت به خصوصیات و مشخصه هایش گزینه خوبی برای خرید بود – مدل پالیت کالم آن در تست های ما قدرتمند ترین کارت تک اسلاته شناخته شد و توانست در صدر جدول خنک کننده های منفعل نیز بنشیند. با همه اینها، خرید این کارت در صورتی منطقی خواهد بود که قیمت آن کاهش بسیاری داشته باشد، البته در این صورت هم این کارت توانایی اجرای بازی های جدید دیرکت ایکس ۱۲ را با سرعت مناسب نخواهد داشت.
اگر به مفهوم Ti علاقه مندید و دوست دارید آن را شخصاً تجربه کنید دیگر نیازی به استفاده از کارت های قدیمی تر ندارید. کارت گرافیک Nvidia Geforce GTX 1050 Ti نسخه ارتقاء یافته ای از GTX 1050 است که با ۲۰% پردازش جریان بیشتر و دوبرابر رم بیشتر – ۴GB DDR5- ارائه شده است.
این یعنی توانایی اجرا کردن هیتمن در ۴K (کارت های دارای حافظه گرافیکی کمتر رزولوشن های پایین تری را پشتیبانی می کنند)، و ۱۰۵۰ Ti در این زمینه ضعیف عمل نکرده است: با قرار دادن تنظیمات بازی در بالاترین سطح، ما شاهد ۲۶ فریم بر ثانیه بودیم که به زبان ساده تر یعنی این کارت گرافیک شما را مجبور نخواهد کرد که از برای بازی کردن گیم هایی در این سطح از کیفیت از جزئیات زیادی دل بکنید.
با این وجود، شاید این توانایی دلیل مناسبی برای توجیح تفاوت قیمتی زیاد مدل جدید GTX 1050 Ti با برادر بزرگتر خود نباشد. این درست است که تمامی بازی هایی که ما با این کارت گرافیک اجرا کردیم بین ۱۰ تا ۱۵ درصد روان تر اجرا می شدند، اما باید به این نکته هم توجه کرد که این مقدار ارتقاء کیفیت چندان تجربه گیمینگ شما را دگرگون نخواهد کرد. اگر بازی بر روی GTX 1050 آشنا و قدیمی قابل اجرا بوده باشد، نسخه Ti آن نیز همان حس را به شما القا خواهد کرد و اگر بازی بر روی نسخه قدیمی ۱۰۵۰ قابل اجرا نباشد، این مقدار توان افزوده شده به نسخه ارتقاء یافته آن نیز به احتمال زیاد دردی از شما دوا نخواهد کرد.
ممکن است بتوانیم چند بازی را نام ببریم که از این قاعده مستثنا هستند اما حداقل ما نمی توانیم تحت این شرایط نگران هزینه اضافی که بر دوشمان گذاشته می شود نباشیم.

 

پیشنهاد ما
هرچقدر پول بدهید آش میخورید! کارت گرافیک AMD Radeon RX 470، با اینکه گران ترین کارت گرافیک در گروه خود است، اما بی شک به قیمتش می ارزد. همانطور که در جدول آمده است، وجه اشتراک این کارت گرافیک با کارت های حرفه ای قدرتمند از رقبای خود بیشتر است.
از لحاظ مشخصه های فنی، این کارت دارای ۲۰۴۸ پردازش گر جریان = چیزی حدود سه برابر بیشتر از دیگر کارت های گرافیک در این رنج قیمتی- و ۴ گیگابایت رم مجازی DDR5 است که پهنای باندی تقریباً دوبرابری نسبت به رقبای هم تراز خود ارائه می کند. کارت XFX نیز کمی اورکلاک شده بود.
چیزی که شما تجربه خواهید کرد کاملاً در بنچمارک های ما مشهود است: گیمینگ با رزولوشن ۱۰۸۰p با ۶۰ فریم بر ثانیه و بیشتر در بازی های مدرن مبتنی بر دیرکت ایکس ۱۲٫ حتی امکان اجرای بازی های نسبتاً قدیمی تر در کیفیت ۴K نیز وجود دارد: بازی تام رایدر در بالاترین سطح تنظیمات گرافیکی با ۲۸ فریم بر ثانیه و دیرت: شوداون با ۵۱ فریم بر ثانیه توسط این کارت گرافیک اجرا می شوند. این را نیز فراموش نکنیم که RX 470 قدرت الکتریکی بیشتری نسبت به دیگر کارت های گروه کارت گرافیک های میانی (میدرنج) نیاز دارد (بار کلی سیستم ما تا ۲۲۳W نیز رسید) و برای بهره مندی از آن باید از یک اتصال برق ۶ پینی استفاده کنید.

 

معرفی کارت‌های گرافیکی

کارت گرافیک های مخصوص بازی با کیفیت بالا، ۳۷۰ تا ۵۳۰ دلار…

زمانی که شما بیش از ۳۵۰ دلار بر روی یک کارت گرافیت سرمایه گذاری میکنید، انتظارات مشخصی نیز دارید. تمام بازی ها باید روان باشند و به صورت p1080 و ۴k قابل اجرا باشند. به همان نسبت که قیمت ها بالاتر می رود، تولید کنندگان تلاش بیشتری برای شخصی سازی بهتر محصولات خود ارائه می دهند. جست و جو و خریدن کارت های شرکت های مختلف برای فهم این که کدام کارت گرافیت سریع تر و بهتر عمل میکند و یا چراغ های ال ای دی آن چه رنگی دارد، ارزش دارد.
البته ظرافت به طور کلی اولویت اول نیست، اما AMD Radeon R9 380X ( 400 دلار) در ظاهر بسیار زیبا و متفاوت است. این کارت قدرت خود را از دو پلاگ شش پینه دریافت میکند که توسط دو فن خنک می شود که همانند مدل ارزان تر خود Radeon RX 470 است که شامل ۲۰۴۸ پردازننده استریم و ۴GB حافظه DDR5 به صورت VRAM می باشد. مدل های مختلفی از این کارت وجود دارد که این مدل سرعت کلاک آن ثابت و پهنای حافظه ی آن اندکی کمتر است، اما در جایگاه مقایسه نسبت به مدل ارزان تر خود، نتایج در بنچ مارک تقریبا یکسان به دست آمد و همگان را شگفت زده کرد.
R9 380X کارت گرافیت توانایی است. قدرت این گرافیت به حدی است که Hitman را می توان به صورت ۴K و با جزییات تمام بازی کرد. FPS (فریم در ثانیه) مشاهده شده در این بازی ۳۷ و در بازی Dirt: Showdown Race به صورت ۴K و با حداکثر جزییات ۴۳ بود. Deus: Mankind Divided به صورت ۱۰۸۰p با ۵۰fps و تقریبا بدون هیچ گونه وقفه ای اجرا شد.
سوال اصلی این جاست که آیا تغییرات اعلام شده از سوی کمپانی ارزش هزینه بیشتر را دارد که پاسخ این سوال خیر است زیرا R9 380X در عمل کندتر تر از مدل ارزان تر یعنی RX470 است و در تمام تست های انجام گرفته لگ را از خود نشان داد. همانند نسل کارت های NVidia GeForce GTX 750Ti که به سرعت جای خود را به نسل جدیدتر دادند، این مدل هم با کمتر از یک سال سابقه از رده خارج شد و جای خود را به محصولات جدید تر داد.
البته وضعیت GeForce GTX 1060 (370 دلار) بهتر است. این کارت گرافیک در حدود ۱۰۰ دلار از جدیدترین محصول معرفی شده یعنی Radeon RX 470 گران تر است. اما به ازای این مقدار پول می توان از ۶GB حافظه GDDR5 به صورت VRAM بهره برد مگر آن که مدل با ظرفیت ۳GB را انتخاب کنید. همچنین هسته ی پردازنده ی اصلی آن سریع تر است و با فرکانس ۱۷۰۸MHz کار میکند که در طول آزمایشات انجام گرفته تا مقدار ۱۷۷۱MHz نیز افزایش پیدا کرده است.
درکنار Radeon R9 380X گرافیک GTX 1060 مقدار کمی کوچک تر به نظر می رسد و در عملکرد نه به صورت زیاد اما بهتر از Radeon جواب پس می دهد. در بازی Deus: Mankind Divided میانگین فریم در هر ثانیه ۶۴fps که در مقایسه با ۶۲fps کارت شرکت AMD کمی بهتر و در بازی Hitman به صورت ۴K مقدار ۴۵fps در مقایسه با ۴۴fps نشان می دهد که GTX 1060 اندکی بهتر از Radeon R9 380X عمل می کند.
اما زمانی که شرایط دشوارتر می شود سرعت بیشتر کلاک و حافظه VRAM در کارت GTX 1060 خود را بروز می دهد. در بازی Metro: Last Light Redux هر دو کارت AMD و NVidia در تنظیمات فول اچ دی ۱۰۸۰p با ۱۳۲fps و ۱۳۵fps بازی را اجرا کردند ولی زمانی که تنظمیات بازی به حالت ۴K و با حداکثر جزییات تغییر پیدا کرد GTX 1060 توانست عملکرد بهتری از خود نشان بدهد و با ۳۱fps نسبت به RX 470 که تنها ۲۲fps را از خود نشان می داد، نتیجه ی بهتری بدست آورد.
به نظر می رسد که برتری GTX 1060 محدود به بازی ها و تنظیمات خاصی می شود اما در بازی هایی که به صورت واقعیت مجازی انجام می شود عملکرد آن نسبت به Radeon بسیار بهتر و با ارزش تر است. شاید این مسئله در حال حاضر زیاد اهمیت نداشته باشد اما توجه به آن هم بی ضرر نیست زیرا هر کارت گرافیکی که شما الان انتخاب کنید ممکن است با توجه به پیشرفت صنعت VR ( واقعیت مجازی) در آینده ای نه چندان دور به شدت مهم شود.
اگر سیر صعودی قیمت را در نظر بگیریم کارت گرافیک AMD Radeon RX 480 با قیمتی در حدود ۴۴۰ دلار به چشم می آید. این مدل سرامد RX ها است. مشخصات آن نیز هم از قدرت بالای این کارت خبر می دهد. ۲۳۰۴ پردازنده ی استریم به همراه ۸GB حافظه GDDR5 و سرعت کلاکی استاندارد معادل ۱۲۶۶MHz کارت گرافیکی Asus Strix با قدرت افزایش یافته تا ۱۳۲۰ MHz را از خود نشان داد.
همانطور که انتظار داشتید، عملکردی قوی است. Hitman با متوسط ۵۰fps با بیشترین جزئیات ۴K به راحتی و بسیار روان اجرا شد، و با اینکه امکان اجرای بازی Deus Ex: Mankind Divided در آن رزولوشن وجود نداشت، ما آن را با جزئیات روان ۷۰ fps با جزئیات بالا در ۱۰۸۰p اجرا کردیم.
همانند GTX 1060، کارت RX 480 قدرت خود را در بازی Metro: Last Light Redux با میانگین فرم در ثانیه جذاب ۴۹fps در ۴K. بازهم می توان گفت این مساله نشان دهنده قدرت بالقوه برای واقعیت مجازی است، اگرچه GTX 1060 برای این نقش مقداری بهتر است، پس شما باید اولیت های خود را بررسی کنید.

 

پیشنهاد ما
با توجه به قیمت، ممکن است تصور کنید AMD Radeon R9 Fury (530 دلار) درمیانه رده بندی از لحاظ عملکرد قرار بگیرد. اما در حقیقت، این کارت قدرت فوق العاده ایی دارد و در قیمت مناسبی ارائه شده است.
بخش عمده ایی از این قیمت پایین به دلیل تکنولوژی “HBM” (high–bandwidth memory) شرکت AMD است، که از سلول های DRAM برای رسیدن به پهنای باند (تا ۵۱۲GB/Sec) است بدون هزینه و پیچیدگی های نسخه متداول پیشرفته است. برای رسیدن به مقیاس های مناسب، AMD مدل R9 Fury خود را با پردازشگر استریم ۳۵۸۴ مجهز کرده که قدرت پردازش موازی را بیشتر از هر کارت گرافیک دیگری فراهم می کند ( به جز دوبرادر خود که بعدا به آنها اشار خواهیم کرد).
همانقدر بگوییم که این کار جواب داده است، همانطور که نمودار های ما نشان می دهد به راحتی در مقابل بازی های DirectX 12 پاسخگو بود و در DirectX 11، کارت R9 Fury به خوبی بالاتر از دیگر کارت هایی که با این قیمت وجود دارند، خود را نشان داد. تنها نقطه ضعفش تست ۴K بازی Metro: Last Light Redux بود که VRAM 4 گیگ آن با میانگین ۴۲ fps عقب ماند. با این حال به خوبی از ۶GB GTX 1060 پیشی گرفت.
کارت به تنهایی عظمت خاص خود را دارد: مدل XFX که ما تست کردیم ۳۰mm بود، با ۳ فن و با دو منبع برق ۸ پین. تست های بنچ مارک ماقدرت برق بالای ۳۲۵W را نشان می داد ( تنها یک کارت در این ماه چنین عطش قدرتی را نشان داده است) سیستم خنک کننده مایع.
این کارت بسیار پر قدرت باید در پکیجی با ابهت ارائه می شد. GPU بسیار پر قدرت و با عمر بسیار بالا که این کارت را به با کیفیت ترین و محبوب ترین کارت ما و بهترین کارت گرافیک با هر قیمتی تبدیل کرده است.

 

معرفی کارت‌های گرافیکی

کارت گرافیک های کیفیت بالا با قیمت بیش از ۶۰۰ دلار…

تعجب نکنید! قیمت را درست خواندید-به استثنای چندتایی که ارتقاءیافته‌اند، یعنی کارت‌هایی با ویرایش خاص، در حال حاضر تقریباً چیزی بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار برای خرید وجود ندارد. این بازه قیمتی کاملاً نشان می‌دهد که با این چهار کارت جدید، اشتیاق ما به سمت بازاری سوق داده شده است که در آن قیمت در اولویت دوم جا دارد.
در این رده، ارزان‌ترین گزینه شما AMO Radeon R9 Nano(640 دلار)است. اگر تصور می‌کردید که مدل R9 Fury خیلی بزرگ است، این کارت می‌تواند همان چیزی باشد که دنبالش هستید. کارت Gigabyte تست شد و طول آن فقط ۱۵۴ میلی‌متر بود، یعنی حدوداً نصف اندازه Fury، که به‌سختی فضایی بیش از Radeon R7 240 معمولی را اشغال می‌کرد. این کارت نیازمند تنها یک اتصال‌دهنده برق هشت پینی است، اگرچه نمی‌توان ادعا کرد که نیازمندی آن به برق نسبتاً کم است، اما اوج مکش ۲۷۲ واتی آن کمی کمتر از‌Fury 315 واتی بود.
علیرغم تمام این موارد، R9 Nano دارای نشانه تجاری ۴GB از HBM است و می‌تواند ۱۴% پردازنده جریانی بیشتری را در خورد جمع کند. بااین‌حال تفاوتی که ایجاد می‌کند صفر است: بر اساس معیارهای ما R9 Fury و ‌R9 Nano پهلوبه‌پهلو هستند. اگر می‌خواهید هر دو را بخرید، باید به شما متذکر شویم که Nano در بازی‌های DiretX 11 چند فریم در ثانیه نسبت به Fury کندتر است، که می‌تواند به خاطر طراحی متراکم‌تر ‌با تهویه نامناسب‌تر باشد.
اگر R9 Nano قیمتی مشابه با Fury داشت، به دلیل اندازه راحت آن(R9 Nano)‌گزینه‌ی مطلوب بود. متأسفانه همان تخفیف زیادی که R9 Fury خورده است را نداشته است. قیمت این کارت ۶۴۰ دلار است و در مقابل مدل پایین‌تر(۵۳۰ دلار)که کم‌وبیش عملکرد مشابهی را ارائه می‌دهد قرار می‌گیرد.
کارتی که ممکن است منجر به خش افتادن هر چه بیشتر هد شود، AMO Radeaon R9 Fury X‌(۶۸۰ دلار)است. قیمت این‌یکی دیوانه کننده است، به‌خصوص که تقریباً مشخصه‌هایی مشابه با R9 Nano را ارائه می‌دهد و مطابق با پردازنده‌های جریانی ۴۰٫۹۶ و VRAM 4 گیگابایتی. تنها تفاوت معماری آن این است که هسته نسبت به دیگر مدل‌های ۱ گیگاهرتزی R9، در ۱۰۵۰ مگاهرتز اجرا می‌کند.
آنچه R9 Fury X را متمایز می‌کند‌، واحد خنک‌سازی مایع از قبل تعبیه‌شده است که حرارت را از GPU از طریق دو تیوب درگیر در یک فن ۱۲۰ میلی‌متری که باید نزدیک آن نصب شود، می-چرخاند. این یعنی وقتی خود کارت طولی تقریباً ۲۰۳ میلی‌متر دارد، برای مطابقت با آن نیازمند یک کیس PC بزرگ هستید. اگر هنوز مایلید ۷۰۰ دلار برای کارت‌های گرافیک هزینه کنید، احتمالاً بهتر است فرض کنید که دوست خواهید داشت شاسی گیمر بی‌نظیری داشته باشید.
انکار نمی‌کنیم که این فن تفاوتی ایجاد می‌کند. در Deus EX: که با دست در ۱۰۸۰p جدا شده است، Fury X89fps را مدیریت می‌کند که پیشرفتی بیش از ۱۰% نسبت به R9 Fury معمولی داشته است. در Hitman، عملکرد ۴K را از ۵۸fps مربوطه در یک ۶۶fps متقاعدکننده تقویت کرده است. همچنین Fury X به رتبه ۹٫۶ در تست آمادگی SteamVR رسیده است که رتبه خود را برای بازی واقعیت مجازی بالاتر از R9 Fury قرار داده و بعد از پاور هاوس Nvidia 1070 و ۱۰۸۰ GPUs قرار می‌گیرد.
اشاره بر این موضوع دشوار است که شما دارید یک تقویت معمولی نسبت به R9 Fury استاندارد را مشاهده می‌کنید، درحالی‌که تقریباً دو و نیم برابر قیمت را می‌پردازید. اما قرار نیست Fury X گزاره‌ی ارزشی باشد: هدف آن افرادی است که اشتیاق به پرداخت هر قیمتی دارند تا چند فریم اضافی در هر ثانیه داشته باشند. پس زبان‌بازی راجع به قیمت بیهوده است. موضوع اصلی این است که Nvidia نه یک کارت، بلکه دو کارت حتی با عملکردی بهتر را ارائه می‌کند.
کارتی که مستقیماً با Fury X رقابت می‌کند، Nvidia GeForce GTX 1080‌(۱۰۳۰ دلار)است-تا کنون، گل سرسبد محدوده کارت گرافیک مصرف‌کننده Nvidia است. ازآنجایی‌که Nvidia در صدر جدول قرار دارد، از هر حیثی هم سرآمد است: ۱۰۸۰ با پردازنده‌های جریانی ۲۵۶۰ و GDDR5 8 گیگابایتی با پهنای باند فوق‌العاده عریض ۳۲۰ گیگابایت در هر ثانیه.
تنها چیپ R9 شرکت AMD به دلیل طراحی HBM دسترسی سریع‌تری به حافظه را ممکن می‌سازند، اما از آنجا که نهایت توانایی این چیپ‌ها تا ۴ گیگابایت است، می‌توان ادعا کرد GTX 1080 منعطف‌ترین و همه‌کاره‌ترین کارت گرافیک است. همانند یک گیلاس بر روی کیک، کارت ASUS Strix ما با یک هسته‌ی اوورکلاک شده از حداکثر ۱۷۳۳ MHz به ۱۸۹۸ MHz به دستمان رسید. عملکرد و اجرایی که این قطعات به ما می‌دهند خارج از حد تصور است. GTX 1080 تنها کارت گرافیک این ماه بود که توانست بازی ویدئویی Des EX: Mankind Divided را با حداکثر جزئیات، کیفیت ۴K و نرخ فریم ۲۸ اجرا کند. بازی Hitman هم، با همان تنظیمات، با نرخ فریم ۷۸ اجرا شد. بازی پرجزئیات و سنگین Metro: Last Night Redux با جزئیات Ultra با نرخ فریم ۵۲ اجرا شد. و حتا هنگامی که بازی Tomb Raider را با کیفیت ۴K و حداکثر جزئیات تست می‌کردیم – به همراه فناوری TressFX که باعث می‌شد موهای لارا کرافت در دسته‌های غیرهم‌سان در هوا تکان بخورند – ۱۰۸۰ توانست به متوسط ثابت ۶۱ فریم بر ثانیه دست یابد.
ساده‌تر بگوییم، GTX 1080 امروز از تمام کارت‌های گرافیک موجود در بازار (به جز Titan X که هزینه‌ای معادل دو کارت گرافیک خواهد داشت) قدرتمندتر است. اگر آن چیزی است که به دنبالش هستید، قیمت سر به فلک خواهد کشید؛ با این حال قسمت زیبای داستان این حقیقت خواهد بود که این کارت ارزش خرید بیشتری نسبت به Fury X دارد.
تنها جهت تفریح ما سنگین‌ترین بنچ‌مارک‌هایمان را بر روی دو کارت GTX 1080 که هم‌زمان و با تنظیمات SLI Multi-GPU کار می‌کردند امتحان کردیم. با این که نرخ فریم دوبرابر نشد از مشاهده‌ی بهبود عملکرد در چند بازی دیگر شگفت‌زده شدیم. در Deus Ex: Mankind Divided، کارت دوم عملکرد ۴K را تا ۳۷ فریم بر ثانیه بهبود بخشید، در حالی که در Metro: Last Night Redux نرخ فریم از ۵۲ به ۹۷ فریم بر ثانیه رسید. اگر جنون سرعت دارید باید به شما بگویم که با این کارت‌ها حتا می‌توانید عملکرد سریع‌تری داشته باشید.

 

پیشنهاد ما
با این که کارتی در بازار موجود نیست که توان رقابت با GeForce GTX 1080 را داشته باشد کارت GTX 1070 انویدیا نیز که ۶۰۰ دلار قیمت دارد می‌تواند خود را به گرد پای ۱۰۸۰ برساند. قیمت ۱۰۷۰ تقریباً همانند کارت گرافیک R9 نانو است اما از نظر طراحی تفاوت‌ها فاحش‌اند: نسخه‌ی Zotac AMP! Extreme Edition که ما نیز یکی از آن‌ها داریم بزرگ‌ترین کارت گرافیک این شرکت تا به امروز است که طولی برابر با ۳۲۵ میلی‌متر دارد.
دلیل این بزرگی تلاش این شرکت برای قرار دادن یک پردازنده‌ی اوورکلاک شده است – مشخصات استاندارد انویدیا ۱۹۲۰ پردازشگرهای جویباری این کارت را تا حداکثر ۱۶۸۳ MHz بالا می‌برد، اما با رویکرد Zotac این رقم تا ۱۸۳۵ نیز خواهد رفت. همچنین ۸ گیگ VRAM و دو متصل‌کننده‌ی پاور هشت پینه نیز وجود دارند تا همه چیز را درثبات نگه دارند.
برخلاف اندازه‌اش، GTX 1070 هرگز کند نیست. در آزمون‌های ۴K ما با دایرکت ایکس دوازده این کارت توانست تمام رقیبانش از AMD را پشت سر بگذارد و توانست نرخ فریم متوسط و عالی ۲۳ را در Deus Ex: Mankind Divided و ۶۶ را در Hitman به دست آورد. تنها کارت بهتر همان GTX 1080 انویدیا است.
تست‌های انجام گرفته با دایرکت ایکس ۱۱ نیز همینطور بودند: در Metro: Last Night Redux GTX 1070 (با نرخ فریم ۴۱) کمی از R9 Fury X (45) عقب ماند، علی‌رغم این موضوع، می‌توان مدال نقره را به این اجرا و عملکرد اعطا کرد. اگر مجبورید آرزوهای‌تان را با جیبتان هماهنگ کنید، این معامله‌ای وسوسه‌برانگیز است که می‌تواند با ۴۳۰ دلار کم‌تر چیزی در حدود قدرت GTX 1080 را در اختیارتان بگذارد.

 

بدون MSI ؟
ایده ی این آزمایش گروهی بررسی GPU های موجود و آزمایش کوچکی از آنها بود. همانطور که میدانید این اولین قدم برای انتخاب و خرید کارت گرافیک است. وقتی GPUایده آل خود را پیدا میکنید چالش انتخاب کارت گرافیکی که بهترین GPU را دارد آغاز میشود، اما پس از آن نظرها جلب فاکتورهایی نظیر قیمت، نرم افزار یا بازی های باندل، قابلیت اورکلاک کارخانه ای و خنک کنندگی میشود. کسانی که برند مورد علاقه ی خود را میشناسند سراغ آن میروند.
بنابراین هدف این تست بررسی طیف وسیع کارت های موجود نیست بلکه فقط به بررسی GPU ها می پردازد. به همین منظور تا آنجا که ممکن بود کارت هایی را انتخاب کردیم که از هر نظر مدل پایه و تغییر نیافته هستند. بیشتر کارت هایی که در استرالیا به فورش میرسند نمونه های استاندارد برند سازنده نیستند، به همین علت محصولات کمپانی نظیر MSI در این تست وجود ندارند.

 

معرفی کارت‌های گرافیکی

چگونه کارت ها را تست کردیم

به هر کارت گرافیکی در آزمون تا ۵ نمره دهی می کنیم. به طور عمده این کار، عملکرد کارت مرد نظر را منعکس کرده، و نیز نشان می دهد که قیمت مناسبش چقدر است.
چگونه عملکرد کارت را اندازه گیری کنیم؟ می توان گفت که این تنها راه آزمایش یک کارت گرافیکی است: بازی ها را روی کارت نصب کنید. آزمایشگاه ها به این منظور، تمام ۱۷ نوع کارت را با استفاده از بازی های قدیمی و جدید طبقه بندی می کندد، این بازیها شامل گناه: آخرنمایش (محصول ۲۰۱۲)، مهاجم مقبره (۲۰۱۳) و مترو: دیشب در ردوکس (۲۰۱۴) ازسری بازیهای دوران DirectX11، به همراه ضارب (۲۰۱۶) و Deus Ex: انسان رهاشده (۲۰۱۶) هستند که برای آزمایش عملکرد DirectX12 مورد استفاده قرار گرفته اند.
ما بازیها را با کیفیت ۱۰۱۸p ، با جزئیات زیاد، با وضوح ۴k و بالاترین جزئیات مورد آزمایش قرار دادیم ، کارت های کم حجم را نیزبا کیفیت ۷۲۰p مورد آزمایش قرار دادیم. می توانید جزئیات بیشتررا پیرامون آزمایش های اضافی در بازی های مجازی- واقعی در صفحه ی ۸۲ مشاهده نماید.
در حالی که کارت گرافیک اکثریت کارهای بصری را انجام می دهد، بازی های مدرن می تواند CPU را به کار اندازند، لازم به یادآوری نیست که کارهای سنگینی روی رم سیستم قرار می گیرد. برای آزمایشمان از یک پردازنده Core i5-6600k، که سرعت های توربو راتا ۳٫۹ گیگاهرتزپشتیبانی نموده وهمچنین ۱۶ گیگابایت حافظه ی DDR4 استفاده نمودیم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text