img

افزایش فضای ذخیره‌سازی بدون از دست‌دادن اطلاعات…

/
/
/

آیا قصد دارید فایل های خود را مرتب کنید؟ ما به شما نحوه افزایش فضا در کامپیوتر، گوشی همراه و تبلت را بدون حذف فایل های مهم به شما آموزش می دهیم.

کش اپلیکیشن های موبایل را پاکسازی کنید
بسیاری از اپلیکیشن های تلفن همراه از جمله Google Maps، Chrome و Spotify داده هایی را در خود ذخیره می کنند تا در دفعات بعدی استفاده بتوانند آنها را با سرعت بیشتری اجرا کنند. این داده ها در طول زمان افزایش یافته و میزان حافظه قابل استفاده گوشی شما را کاهش می دهند. به منظور پاکسازی کش و افزایش فضا، در گوشی های اندروید وارد منوی تنظیمات (Settings) شده و به دنبال گزینه Apps یا Applications باشید. در این قسمت بر روی اپلیکیشنی که قصد دارید کش آن را حذف کنید ضربه بزنید. از منوی موجود گزینه حذف کش و حذف داده های اپلیکیشن را انتخاب کنید. این روش بسته به نسخه اندروید شما ممکن است اندکی متفاوت باشد.
شما همچنین می توانید اپلیکیشنی نظیر Clean Master را از سایت bit.ly/clean439 دریافت نمایید تا از طریق آن فایل های زاید و کش اپلیکیشن ها را حذف کنید، اما توصیه می شود خودتان این امر را انجام داده و به طور دستی و از طریق تنظیمات اقدام به حذف کش نمایید.

 

 

 

حذف فایل های زاید از کامپیوتر
نرم افزار CCleaner
Avast (www.piriform.com/ccleaner)
می تواند حجم زیادی از فایل های زاید کامپیوتر را حذف کند. شما همچنین می توانید از این اپلیکیشن استفاده کرده و تاریخچه و کش تمام مرورگرها را حذف کرده، فایل های موقت را پاکسازی نموده و فایل های موجود در سطل بازیافت را از حذف نمایید. این نرم افزار قادر است فایل های مربوط به نرم افزارهای پاک شده از کامپیوتر را نیز تشخیص داده و حذف نماید. به طور پیش فرض، نرم افزار بخش هایی که فایل های آنها کاملا غیرضروری بوده را انتخاب کرده و پاکسازی می کند، اما شما می توانید سایر بخش ها را نیز انتخاب نمایید تا فایل های غیرضروری موجود در آنها نیز حذف شود. به هشدارهای دریافتی از این نرم افزار دقت کنید.

 

حذف فایل هایی که حجم بیشتری از فضا را اشغال می کنند
ممکن است مشاهده کنید که فایل ها و پوشه های بسیار حجیم نظیر فایل های ویدئویی ۴K وجود دارند که فضای بسیاری را اشغال کرده اند. نرم افزار
TreeSize Free (www.jam-software.com)
داده های کامپیوتر را به صورت تصویری نشان می دهد تا به راحتی از فضای اشغال شده توسط فایل های حجیم مطلع شوید.
CCleaner می تواند فایل های حجیم را تشخیص دهد. وارد بخش Tools شده و گزینه Disk Analyzer را از نوار کناری انتخاب کنید. بخش مورد نظر را تعیین نموده و بر روی دکمه Analyze کلیک کنید. CCleaner فایل های شما را بر اساس اندازه رده بندی می کند. از این قسمت می توانید بر روی فایل های حجیم کلیک کرده و آنها را به مکان دیگری منتقل نموده و یا در صورت عدم نیاز آنها را حذف کنید.

 

افزایش فضای ذخیره‌سازی بدون از دست‌دادن اطلاعات...

ذخیره سازی فایل ها در کلود
نسخه Fall Creator ویندوز ۱۰ گزینه Files On-Demand را برای نرم افزار Microsfot OneDrive ارائه نمود. این ویژگی شما را قادر می سازد تا فایل ها را از روی کلود و بدون نیاز به دانلود اجرا کنید. File Explorer را باز کرده و بر روی OneDrive کلیک کنید. شما می توانید تمام فایل های ذخیره شده در کلود را مشاهده کرده و فایل هایی را به آن افزوده و یا حذف کنید. رنگ های موجود در محیط برنامه نیز به شما کمک می کنند تا تشخیص دهید که فایل ها بر روی کامپیوتر بوده و یا صرفا از طریق آنلاین قابل دسترسی هستند.
اگر فایلی را در OneDrive ذخیره می کنید، شما می توانید آن فایل را از کامپیوتر خود حذف کنید. برای این کار بر روی نام فایل کلیک راست کرده و گزینه Clear Space را انتخاب کنید.

 

کاهش کیفیت تصاویر و فایل های ویدئویی
بسیاری از گوشی های هوشمند امروزی به دوربین ۱۲ مگاپیکسلی مجهز گشته اند که می تواند تصاویری با کیفیت بالا ثبت کرده و همچنین با کیفیت ۴K فیلم برداری کنند. کیفیت بالا منجر به افزایش حجم فایل ها می گردد.
اگر فایل های گوشی را به کامپیوتر خود منتقل کنید، شما می توانید از نرم افزار رایگان
ImBatch (bit.ly/imbatch439)
برای کاهش اندازه چند عکس به طور همزمان استفاده کنید. شما همچنین می توانید حجم تصاویر و ویدئوها را با محدود کردن کیفیت آنها در تنظیمات دوربین گوشی کاهش کنید.
برای این کار می توانید در گوشی های آیفون به بخش Settings > Camera بروید. متاسفانه نمی توانید از این روش برای کاهش حجم تصاویر استفاده کنید، زیرا آیفون به طور پیش فرض از فرمت های HEIF و HEV برای ایجاد عکس های کم حجم استفاده می‌کند.
گوشی های سامسونگ امکان کاهش اندازه تصاویر از طریق اپلیکیشن Camera را فراهم می آورند.

فشرده سازی فایل ها و پوشه ها
اگر فایل های زیادی بر روی هارد دیسک خود دارید که از آنها به طور دائم استفاده نمی کنید، اما نمی خواهید آنها را حذف کنید، می توانید آنها را به صورت آرشیو نگه داری نمایید.
این روش فضای بسیاری را برای شما فراهم می آورد. فایل های JPEG فشرده شده اند، بنابراین نمی توانید با فشرده سازی آنها فضای بیشتری به دست آورید. برای فشرده سازی تصاویر می‌توانید از نرم افزار
۷-Zip (www.7-zip.org)
استفاده کنید که تصاویر را به فرمت ۷z تبدیل کرده و میزان فشرده سازیآن اندکی بیشتر از Zip می باشد.

 

فایل هایی که دو نسخه از آنها وجود دارد را حذف کنید
ذخیره بیش از یک نسخه از یک فایل در قسمت های مختلف می تواند منجر به پرشدن فضای هارد گردد. نرم افزارهای متعددی وجود دارند که می توانند این دسته از فایل ها را تشخیص دهند. نرم افزار CCleaner که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم می تواند این دسته از فایل ها را حذف کند. بر روی Tools کلیک کرده و Duplicate Finder را انتخاب کنید. شما می توانید اطلاعاتی نظیر نام، اندازه، تاریخ ذخیره و محتوای فایل ها را مشاهده نموده و سپس اقدام موردنظر را انجام دهید.

 

نقاط بازیابی قدیمی را حذف کنید
System Restore یکی از برترین ویژگی های ویندوز است که می تواند برخی اوقات بسیار مفید باشد. اما داشتن تعداد زیادی نقطه بازیابی می تواند فضای هارد دیسک را اشغال کند. شما می توانید فضای اختصاصی به System Restore را با تایپ System در بخش جستجوی ویندوز و ورود به کنترل پنل تغییر دهید. بر روی لینک System Protection کلیک کرده و درایو مورد نظر را انتخاب نموده و بر روی Configure کلیک کنید. از این قسمت میزان فضای اختصاص داده شده به نقاط بازیابی را تعیین کنید.

فایل های رسانه ای را به یک درایو USB منتقل کنید
به جای پر کردن کامپیوتر خود با تصاویر و ویدئوها، می توانید یک درایو USB یا هارد اکسترنال خریداری کرده و فایل های خود را بر روی آن ذخیره کنید. سیستم My Cloud وسترن دیجیتال (bit.ly/mycloud439) نیز فضایی را بر روی شبکه در اختیار شما قرار می دهد که می توانید از هر مکانی به فایل های خود دسترسی داشته باشید. شما می توانید از آن برای تهیه نسخه پشتیبان از کامپیوتر یا Mac و همچنین تلفن همراه یا تبلت استفاده کنید. این سیستم می تواند فضایی از ۲ تا ۸ ترابایت را در اختیار شما قرار دهد. قیمت فضا از ۷۰۰ هزار تومان آغاز می شود.

 

چه فایل هایی را حذف نکنیم
شایان ذکر است که فایل ها و پوشه های متعددی وجود دارند که نباید حذف شوند. پوشه های سیستمی ویندوز از جمله این موارد می باشند: اگر شما هر یک از این فایل ها را حذف کنید، ممکن است قادر به اجرای سیستم عامل خود نباشید.
دو مورد از فایل های حجیمی که فضای زیادی را بر روی کامپیوتر اشغال می کنند، Hiberfil.sys و Pagefile.sys می باشند. اگر قصد دارید از فایل Hiberfil.sys رها شوید، هایبرنیت را غیرفعال کنید (اگر این ویژگی فعال نباشد، این فایل را نخواهید داشت). از راهنمای موجود در آدرس bit.ly/hiber439 استفاده کنید. Pagefile.sys به عنوان یک حافظه مجازی عمل می کند، بنابراین توصیه می شود کاری با آن نداشته باشید.
شما می توانید از ابزار Disk Cleanup موجود در ویندوز نیز برای حذف فایل های مربوط به نسخه های پیشین ویندوز استفاده کنید، اما در این صورت دیگر قادر به بازگشت به نسخه های پیشین نخواهید بود.
در نهایت، همواره نرم افزارها را به طور کامل حذف (Uninstall) کنید. حذف فایل ها و پوشه های یک نرم افزار به معنای کامل آن نیست. با استفاده از Uninstall تمام فایل ها از بین رفته و هیچ آسیبی به سیستم شما وارد نمی شود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text