img

واقعیت مجازی به کجا خواهد رسید!؟

/
/
/

جواب این پرسش که واقعیت مجازی ما را محدود کرده یا آزادی عمل بیشتری به ما داده، بستگی به کسی دارد که جواب شما را می‌دهد. چندین و چند سال بود که به ما وعده داده می‌شُد که بُعد‌های دیگر، در انتظار ما هستند و امروز، تنها کافی است هِد سِت را روی چشم هایمان قرار دهیم.
با وجود فعالیت شرکت‌های چند میلیارد دُلاری مانند گوگل و فیسبوک تا سامسونگ و سونی در این بازار و از آن جایی که هر کدام از آن‌ها می‌خواهند برنده ی رقابت این فناوری جدید باشند، می‌بینیم که واقعیت مجازی راحت تر از همیشه در اختیار ما قرار گرفته است. آیا باید به هیجان‌ها و جذابیت‌های واقعیت مجازی (VR مخفف Virtual Reality) فکر کنیم یا این فناوری هنوز هم بیشتر از جنبه‌های واقعی، بر روی ویژگی‌های خیال پردازانه تمرکز دارد؟
در حقیقت، «واقعیت مجازی» یک عبارت متناقض است. بر اساس تعریف فرهنگ لغات آکسفورد، کلمه ی مجازی (Virtual) در دنیای فناوری‌های کامپیوتری، به چیزی گفته می‌شود که «به صورت فیزیکی وجود ندارد، اما با استفاده از نرم افزار به شکلی طراحی شده که این طور به نظر بیاید». همچنین، در این فرهنگ لغت، کلمه واقعیت (Reality) به صورت «موقعیت چیز‌ها به همان صورتی که وجود دارند، در مقابل آن چه به صورت آرمان گرایانه به آن‌ها نسبت داده می‌شود» تعریف شده است. پس ترکیب این دو کلمه به معنی چیزی خواهد بود که واقعی به نظر می‌رسد اما واقعی نیست.
تا آن جایی که همه ما توجه شده ایم، این فناوری یک محیط سه بعدی کامپیوتری را ایجاد می‌کند که ما می‌توانیم در آن جستجو کرده و مانند جهان سه بعدی خودمان رفتار کنیم. به کمک این محیط سه بعدی کامپیوتری می‌توانیم به داخل غار ها، زیر آب و بالای قله‌های بلند رفته، با زامبی‌ها بجنگیم، فیلم‌ها را در محیطی ۳۶۰ درجه تماشا کرده و در فضا پرواز کنیم.

تاریخچه ی کوتاه
در حقیقت، نظریه ی فناوری VR به نقاشی‌های سراسر نمای قرن ۱۸ میلادی بر می‌گردد. در حقیقت این سبک از نقاشی با این هدف ایجاد شد که چشم انسان را فریب بدهد که به تصویری خارج از استاندارد‌های موجود در یک عکس نگاه می‌کند. ریچارد آلتیک (Richard Altick)، در کتاب نمایش‌های لندن (The Shows of London) این تصویر‌ها را با جمله ی «به شکلی طراحی شده اند که به نظر می‌رسد دو نیرویی که در مقابل ایجاد یک وَهمِ کامل مقاومت می‌کنند – قاب محدود و استاندارد‌های اندازه و فاصله ی خارجی تا خود تصویر – حذف شده اند» توصیف می‌کند.
نخستین نمونه از واقعیت مجازی، به صورت آن چه که ما امروزه به شکل یک عینک می‌شناسیم، در داستان کوتاه عینک پوگمالیون (Pygmalion›s Spectacles) نوشته ی اِستَنلی جِی وِینباوم (Stanley G Weinbaum) که در سال ۱۹۳۵ میلادی به چاپ رسید، مشاهده شده است. در این داستان کوتاه، کسی که این عینک را بر روی چشم هایش می‌گذاشت، به دنیای واقعی از منظره ها، صدا ها، مزه‌ها (طعم ها)، بو‌ها و لمس‌ها می‌رفت و درست در مرکز ماجرا‌های داستان قرار می‌گرفت.
مانند بسیاری از موارد دیگر، فناوری توانست از ایده‌های رویا پردازانه و تخیلی نویسندگان (و به طور کلی انسان ها) استفاده کرده و نسخه‌های ابتدایی واقعیت مجازی کم کم به بازار آمدند. در سال ۱۹۳۹، نوعی خاص از دوربین‌های برجسته نما (stereoscope) با نام دوربین جهان نما یا دوربین اسلاید دستی (View Master) به بازار آمدند. در حقیقت این دوربین ها، عینک هایی با شیشه‌های رنگی خام و چَپ گرد به همراه یک حلقه ی فیلم چرخنده ی تو کار (built-in) بودند که دیسک یا صفحه‌های مقوایی دایره ای شکلی با ۱۴ اسلاید کوچک رنگی در آن‌ها قرار می‌گرفت و با حرکت اهرم کوچکی، به ترتیب عکس‌ها را در مقابل چشمی‌های دوربین قرار می‌داد. از نظر بسیاری از افراد، واقعیت مجازی شمشیر داموکلس (Sword of Damocles VR) در سال ۱۹۶۸، با وجود تفاوت‌های زیاد، پیشگام فناوری‌های پوشیدنی سَر بَند بوده است. این دستگاه، که ظاهری ترسناک و بَد شُگون (شوم) داشت، شامل یک هِد سِت بی قواره و سنگین بود که شکل هایی به صورت قاب‌های سیمی که از سقف بالای سر بیننده، پس از صدا کردن نام آن ها، ظاهر می‌شدند را نمایش می‌داد.

واقعیت مجازی به کجا خواهد رسید!؟

واقعیت مجازی در دنیای بازی ها
واقعیت مجازی یا همان VR برای یک تا دو دهه، ساکت و بی حرکت بود تا این که Sega و Nintendo به شکل شجاعانه ای، و با این اعتقاد که می‌توانند علاقمندان به بازی‌های کامپیوتری را به دنیای شگفت انگیز دیجیتال وارد کنند، وارد مبارزه ای برای به پیش بُردن این فناوری شدند. مواردی مانند Nintendo Power Glove، Nintendo Virtual Boy و Sega VR، تلاش‌های شجاعانه ای برای فراتر رفتن از حدود فناوری واقعیت مجازی بودند اما نسخه‌های آخر یا از نظر تجاری نا موفق بودند یا مانند عینک‌های Sony VR باعث ایجاد حالت تهوع در شخص استفاده کننده از آن‌ها می‌شدند و به همین دلیل، نا تمام رها شدند.
ستاره ی بَخت VR تا سال ۲۰۱۰ و تا وقتی که Oculus Rift (یک نمایشگر سَر بَند مجازی با قابلیت نمایش گرافیکی دو بعدی دارای زاویه ی دید ۹۰ درجه) توسط نوجوانی به نام پالمر لاکی (Palmer Luckey) اختراع شود، خاموش ماند. در حالی که این ایده، می‌رفت تا پس از جمع آوری بیش از ۲٫۵ میلیون دلار به عنوان موفق ترین فعالیت تجاری در سایت Kickstarter (وب سایتی برای کمک به پروژه‌های خلاق در زندگی بشر که از استارت آپ هایی با ایده‌های نوین و خلاقانه استقبال کرده و هدف اصلی آن فراهم کردن سرمایه ی لازم برای تولید و انبوه سازی طرح‌ها و ایده‌های جدید است) دست پیدا کند، توسط فیسبوک با قیمت ۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ خریداری شد.
یکی از بنیان گذاران فیسبوک، مارک زاکِربِرگ (Mark Zuckerberg)، پذیرُفت که اگر این شبکه ی اجتماعی با جمع آوری تیم متخصصان خودش توانسته بود بهره وری بیشتری داشته باشد، مجبور به پرداخت این مبالغ زیاد برای تصاحب شرکت‌های خلاق نبود.

دسته بندی: سه گروه بزرگ
از زمانی که علاقه ی دوباره ی Oculus به واقعیت مجازی مشخص شد، این فناوری به سه قسمت تقسیم شد که نخستین بخش آن، تلفن‌های هوشمند با کاربرد واقعیت مجازی بود. این بخش، توسط ابزار مشاهده ای بسیار ساده ی Cardboard گوگل و هِدسِت Gear VR سامسونگ، که با مشارکت Oculus گسترش داده شدند، به کاربران شناخته شد.
تعداد زیادی از این ابزار مشاهده ای (viewer)، دارای قسمتی برای قرار دادن تلفن‌های هوشمند در مقابل فاصله ی کانونی لنز هستند که تصویر‌های دو بعدی را بر روی نمایشگر به شکلی تنظیم می‌کند که بینندگان تصور می‌کند در حال نگاه کردن به یک دوربین برجسته نمای سه بعدی هستند. به همین دلیل است که اپلیکیشن‌های ویدئویی طراحی شده برای بیشتر تلفن‌های هوشمند واقعیت مجازی که برای انجام بازی‌های کامپیوتری ساخته شده اند، به بیننده این احساس را منتقل می‌کنند که تصویر هایی که در مقابل چشم راست و چپ نمایش داده می‌شوند، تا حدودی متفاوت هستند. برخی از این دستگاه‌ها مانند Gear VR سامسونگ، دارای یک نوار کمربندی برای بسته شدن به دور چشم هستند اما بیشتر آن‌ها را باید مانند دوربین دو چشمی، با دست در مقابل چشم هایتان نگه دارید.
اگر چه کیفیت اپلیکیشن هایی طراحی شده برای این دستگاه‌ها متفاوت است اما تجربه ی آن ها، به خصوص در فضا‌های باز تری مانند اتاق‌های پذیرایی بزرگ و به لطف حِسگر‌های ژیروسکوپی در کنار دستگاه موقعیت یاب نصب شده بر روی تلفن‌های هوشمند، بی نظیر خواهد بود. البته نباید فراموش کرد که بسیاری از این اپلیکیشن‌ها در حالتی که کاربر نشسته باشد، عملکرد بهتری دارند. در حقیقت، بهتر بودن کیفیت طراحی و تولید تلفن هوشمندی که در اختیار دارید، به شگفت انگیزتر بودن تجربه شما از واقعیت مجازی در زمان استفاده از این دستگاه‌های مشاهده ای، کمک می‌کند.
به گفته ی بِن وود (Ben Wood)، مدیر تحقیقات شرکت پژوهشی CCS Insight، این موج از دستگاه هایی که به همراه تلفن‌های هوشمند استفاده می‌شدند، یکی از قوی ترین محصولات از نقطه نظر جذب توجه کاربران دنیای فناوری بوده اند.
او توضیح می‌دهد که: «فیسبوک و YouTube از فیلم‌های ۳۶۰ درجه پشتیبانی می‌کنند و این موضوع در حال تبدیل شدن به یک ویژگی برای بیشتر وب سایت‌ها است» و ادامه می‌دهد که «نکته ی جالب توجه این است که شما نیازی به استفاده از هِد سِت واقعیت مجازی برای دیدن آن‌ها نداشته و همین موضوع، توجه بیشتری را به سمت این دستگاه‌های مشاهده ای جلب کرده است».
یان فاگ (Ian Fogg)، مدیر ارشد ارتباطات تلفنی و موبایل در شرکت پژوهشی و تحلیلی اطلاعات IHS، معتقد است که هم اکنون، Gear VR سامسونگ، مهم ترین دستگاهی است که با استفاده از تلفن‌های هوشمند کار می‌کنند.
او می‌گوید: «برای انتقال یک احساس و تجربه ی کامل از واقعیت مجازی، به یک ورودی گرافیکی کامل و بی نقص نیاز دارید» و ادامه می‌دهد: «در حقیقت برای استفاده از دستگاه‌های مشاهده ای، به یک تلفن هوشمند جدید و به روز نیاز داریم و فروش تلفن‌های هوشمند، برای تولید کنندگان دستگاه‌های کامپیوتری، از فروش دستگاه‌های واقعیت مجازی و لوازم جانبی آن ها، پُر سود تر است».

واقعیت مجازی به کجا خواهد رسید!؟

بازیگران اختصاصی VR
موج دوم، دستگاه‌های پیچیده و سطح بالایی (از نظر فناوری‌های مورد استفاده قرار گرفته در آن ها) هستند که با استفاده از کُنسول ها، کامپیوتر‌های شخصی و لپ تاپ هایی که برای انجام بازی‌ها طراحی شده اند، کار می‌کنند. در کنار Rift، Vive محصول HTC و PlayStation VR سونی، گران ترین و پیشرفته ترین پایگاه (platform)‌های ایجاد تصاور سه بُعدی فراگیر موجود در بازار هستند.
در حالی که Cardboard قیمتی به مراتب پائین‌تر از Gear VR سامسونگ دارد، دستگاه‌های مخصوص طراحی شده برای واقعیت مجازی، به دلیل استفاده از قطعه‌های جدیدِ مجهز به جدید ترین فناوری‌های روز دنیا در آن ها، قیمت بسیار بالایی در بازار دارند. قیمت Rift (که به همراه کامپیوتر شخصی قابل استفاده است و با پیش وند PC-powered به بازار آمده) در حدود ۳ میلیون تومان بوده، Vive قیمت بسیار زیادی در حدود ۴ میلیون تومان داشته و PlayStation VR (یا به طور مخفف PS VR) با قیمت رقابتی تر و در حدود ۲ میلیون تومان در بازار فروخته می‌شود. البته نباید فراموش کرد که PS VR دارای بازار بهتری است چرا که در حدود ۴۰ میلیون نفر در سراسر دنیا از PlayStation استفاده می‌کنند. در میان مشهور ترین بازی‌های ساخته شده برای PS VR می‌توانیم به Rigs Mechanized Combat League و Batman: Arkham اشاره کنیم.
از نگاه نظری (تئوریک)، در چنین شرایطی، PS VR دارای بهترین شرایط برای در اختیار گرفتن سهم بیشتری از بازار دستگاه‌های اختصاصی فناوری حقیقت مجازی بوده و IHS پیش بینی کرده بود که سونی تا انتهای سال ۲۰۱۶ بتواند ۱٫۵ میلیون از این دستگاه را بفروشد (که پیش بینی درستی بوده است).
بر اساس اعلام رسمی Nvidia، طراح و سازنده ی تراشه‌های گرافیکی، کمتر از ۱% از کامپیوتر هایی که در دنیا وجود دارند، می‌توانند VR را اجرا کنند. این عدد، نشان می‌دهد که تنها ۱۳ میلیون کامپیوتر در دنیا وجود دارند، که در صورت استفاده از یک کارت گرافیک قدرتمند مانند Nvidia GeForce 970 یا AMD Radeon 290، می‌توانند تصویر‌های شفاف و واضحی با سرعت ۹۰ فِرِیم بر ثانیه را بر روی هِد سِت نمایش دهند (توجه داشته باشید که یک لپ تاپ معمولی توانایی نمایش ۳۰ فریم بر ثانیه را دارد). این کامپیوتر‌ها قیمتی بیشتر از ۵ میلیون تومان دارند و این قیمت بسیار زیاد، یکی از اصلی ترین موانع خریداری شدن آن‌ها توسط تعداد زیادی از کاربران در سراسر دنیا است.
در بررسی انجام شده توسط آژانس Invest Bristol & Bath بر روی ۲۰۰۰ نفر، ۳۲% از آن‌ها گفتند که تمایل دارند مبلغی تا ۱ میلیون تومان را برای یک دستگاه VR بپردازند در حالی که ۲۷% اعلام کرده بودند که حاضر هستند تا ۱٫۵ میلیون تومان برای چنین دستگاهی پرداخت کنند. نکته ی جالب توجه این است که تنها ۳% از افراد بررسی شده گفته بودند که برای یک دستگاه VR جدید و به روز مبلغی تا ۲٫۵ میلیون تومان را پرداخت خواهند کرد.
هِد سِت سیاه و سفید دو میلیون تومانی بی نظیر PS VR به دستگاهی متصل می‌شود که با کُنسول بازی ارتباط داشته و می‌توان از آن به همراه کنترل‌های DualShock 4 PlayStation، دوربین حِس کننده ی حرکت کُنسول و باتون‌های دستی PlayStation Move استفاده کرد.
این هِد سِت، دارای صفحه نمایش OLED با رزولوشن ۱۰۸۰×۱۹۲۰ با ۹ عدد LED بوده تا از دنبال کردن ۳۶۰ درجه ای حرکاتِ سَر پشتیبانی کرده و زاویه ی دیدِ ۱۰۰ درجه ای را در کنار یک نرخ تجدید ۱۲۰ هرتزی (بیشتر از نرخ ۹۰ هرتزی Rift و Vive) داشته باشد. هر چقدر که نرخ تجدید (refresh rate) بیشتر باشد، حالت تهوع در کاربری که از دستگاه استفاده می‌کند، کمتر پیش می‌آید و این موضوع در تولید VR از اهمیت بالایی برخوردار است.

مشکل سرگیجه و تهوع
اعتقاد کُلی بر این است که حالت تهوع به دلیل تطبیق نداشتن بینایی و دستگاه دهلیزی کسی که از هِد سِت واقعیت مجازی استفاده می‌کند، ایجاد می‌شود. در حقیقت، دستگاه دهلیزی، گوش داخلی و مغز را به عنوان ابزاری برای پردازش اطلاعات دریافتی از حرکات چشم و همچنین احساس توازن، بررسی می‌کند. وقتی چشم هایتان را با یک هِد سِت می‌پوشانید، حالت عادی بدن تغییر کرده و ممکن است شما احساس سر گیجه و تهوع داشته باشید.
شِن یه (Shen Ye)، کارشناس محصول VR در واحد اروپایی HTC که به عنوان پیشرو تجارت الکترونیک Vive سناخته می‌شود، می‌گوید: «بهترین حدس ما در مورد دلیل این اتفاق این است که اطلاعات ورودی بدن شما، هم گام (sync) نیستند و به همین دلیل سیستم دفاعی بدن تشخیص می‌دهد که مسمومیتی ایجاد شده و در نخستین اقدام دفاعی، هر چیزی که در معده ی شما هست را بر می‌گرداند» و ادامه می‌دهد: «در حقیقت، آن چه شما می‌بینید و گوش داخلی شما به عنوان اطلاعات حرکتی منتقل می‌کند، با آن چه توسط عضلات بدن و استخوان‌های شما به مغزتان فرستاده می‌شود، متفاوت است. وقتی تمام سیستم‌های بدن اطلاعات هم گام شده ای را ارسال کنند، همه چیز عادی است اما وقتی اطلاعات دریافتی از قسمت‌های مختلف بدن، متفاوت باشند، شما حالت تهوع خواهید داشت».
گِیب نوییل (Gabe Newell)، یکی از بنیان گذاران Valve، پیش از این با اطمینان کامل اعلام کرده بود که بعد از بررسی‌های انجام شده بر روی کسانی که از Vive استفاده کرده اند، «هیچ کدام از آن‌ها احساس حالت تهوع نداشته اند».
شِن یه با این استدلال که تاخیر بسیار کم بین حرکت چشم‌ها و سر، و آن چه که شما مشاهده می‌کنید، برای سیستم دفاعی بدنتان قابل تشخیص نیست، از این ادعای جسورانه دفاع کرده است.
توسعه ی Vive در حدود ۳ سال پیش شروع شد که برای کنگره ی جهانی موبایل در سال ۲۰۱۵، یک خبر شوکه کننده بود. این توسعه شامل یک هِد سِت بزرگ به شکل عینک‌های ایمنی، دو کنترل کننده ی دستی و دو دستگاه پایه دار به شکل فانوس دریایی بود. با توجه به این دستگاه‌های جدید، امکان انتقال اطلاعات حرکتی شما به ۳۷ حِسگَر هِد سِت در محدوده‌های کوچک و بزرگ (به انتخاب کاربر)، وجود دارد.
برای استفاده از Vive به یک پردازشگر Intel Core i5-4590K و یک کارت گرافیک Nvidia GTX 970 یا AMD R9 390 GPU نیاز داریم. همچنین، برای استفاده از Rift فیسبوک به یک کامپیوتر دارای ویندوز تطبیق داده شده با VR (که ابزار آن را می‌توان برای ویندوز دانلود کرد) به همراه کارت گرافیک Nvidia GTX 970 یا AMD R9 390 GPU (و یا کارت‌های گرافیکی بهتر) و دست کم ۸ گیگا بایت حافظه ی RAM احتیاج خواهید داشت.
هِد سِت Rift دارای دو پَنِل OLED با رزولوشن ۱۲۰۰×۱۰۸۰ به همراه لنز‌های طراحی شده برای ایجاد یک دید میدانی سراسر نما می‌باشد. سیستم رَد گیری موقعیتی ۳۶۰ درجه ای نجومی، تمام حرکت‌های بدن کاربر را بررسی کرده و با استفاده از LED‌های داخلی دستگاه، این اطلاعات را با حِسگر‌های رَد گیری فُرو سُرخ (infrared) مبادله کرده تا نشسته یا ایستاده بودن کاربر را مشخص کند.
از طرفی، این شرکت، در حال توسعه ی کنترل کننده‌های لمسی است که برای برداشتن چیز‌ها و کار‌های حرکتی دیگر، طراحی شده تا احساس طبیعی تری در زمان استفاده از VR را به کاربر منتقل کند. این ابزار به کنترل کننده‌های Xbox شبیه هستند با این تفاوت که اندازه ی آن‌ها نصف شده، دکمه هایی از جمله یک دکمه به شکل ماشه ی اسلحه روی آن‌ها قرار گرفته و یک نوار دایره ای پلاستیکی به همراه یک بند برای راحت تر نگه داشتن آن نیز به بدنه ی ابزار اضافه شده است. در زمان نگارش این مقاله، Oculus هنوز هم در حال تکمیل کردن این ابزار جانبی است و به لطف همکاری با مایکروسافت، امکان خریداری هِد سِت و کنترل کننده‌های آن به همراه Xbox وجود دارد.

واقعیت مجازی به کجا خواهد رسید!؟

دستگاه‌های مستقل؛ نیازی به تلفن هوشمند یا کامپیوتر نیست!
بخش آخر شامل هِد سِت‌های VR مستقل (standalone) بوده که برای استفاده از آن‌ها نیازی به کامپیوتر، لپ تاپ و تلفن هوشمند نیست. هر دو شرکت اینتِل (Intel) و کوآلکُم (Qualcomm) که دو قدرت بزرگ در تولید تراشه‌های کامپیوتری هستند، اعلام کرده اند که در حال کار کردن بر روی راه حل هایی برای تولید این گروه از هِد سِت‌ها هستند. منطقی که در پُشت تولید این هِد سِت‌ها قرار دارد این است که آن‌ها می‌توانند صفحه نمایش هایی با رزولوشن بالاتر داشته و رَد گیری حرکت‌های سَر در آن‌ها نیز با دقتی بالاتر از زمان استفاده از تلفن هوشمند یا لپ تاپ انجام شود.
بر خلاف Rift و Vive که برای کار کردن به یک کامپیوتر احتیاج دارند، هِد سِت‌های مستقل به جای مُبتنی بودن به حِسگَر‌های خارجی، دارای یک دوربین تو کار (built-in) طراحی شده برای حِس کردن حرکت هستند. به عنوان یکی از جدید ترین نمونه‌ها می‌توانیم به هِد سِت Project Alloy اینتِل اشاره کنیم که به گفته ی این شرکت، دنیای واقعی و مجازی را یِکی می‌کُند.
هِد سِت مستقل Project Alloy دارای دوربین Real Sense 3D اینتِل بوده و بدون نیاز به کامپیوتر یا تلفن هوشمند، کار می‌کند. از آن جایی که این دستگاه با استفاده از کامپیوتر کوچکی که در سَر بَند آن قرار گرفته کار می‌کند، کاربرِ آن دارای آزادی عمل بیشتر، در شش درجه ی آزادی و در فضا‌های وسیع تر خواهد بود. این ویژگی‌ها با دو قابلیت بی نظیر تشخیص برخورد و جا خالی دادن ترکیب شده تا به شما اجازه دهد به سادگی در فضای مجازی حرکت کنید.
درک این موضوع که چرا VR در حال ایجاد انقلابی در دنیای بازی‌های کامپیوتری است، کار پیچیده ای نیست اما متخصصان دنیای کامپیوتر اعتقاد دارند که این فناوری، کاربرد‌های گوناگون و بی نظیری در صنایع مختلف دیگر، به غیر از بازی ها، نیز خواهد داشت.
شرکت خودرو سازی آئودی (Audi) از Rift و Vive در نمایشگاه‌های خودرو سازی استفاده کرد تا مشتریانش بتوانند ویژگی‌های خودروی رویایی و دلخواهشان را، با وجود آن که در مُدل هایی که هم اکنون به بازار آمده اند وجود نداشته باشد، شبیه سازی کنند. همچنین، شرکت لوازم خانگی سوئدی آیکیا (Ikia)، یک اپلیکیشن آشپزخانه ی Vive را طراحی کرده که برای طراحی فضای داخلی آشپزخانه استفاده شده و کاربران می‌توانند با استفاده از آن، غذا‌های سوئدی را در آشپزخانه ی مجازی خودشان آماده کنند.
فناوری واقعیت مجازی به شکل گسترده ای در آموزش پزشکی نیز مورد استفاده قرار گرفته است. در ابتدای سال ۲۰۱۶، دکتر شفیع احمد (Shafi Ahmed) از بیمارستان سلطنتی لندن، یک تومور را از روده ی بزرگ یک پیرمرد ۷۰ ساله خارج کرد و این جراحی، برای نخستین بار به صورت ۳۶۰ درجه در VR و در سراسر دنیا پخش شد. بینندگان، مراحل عمل جراحی را از دید دکتر احمد، که توسط دوربین‌های GoPro تصویر بردای شده بودند، مشاهده کردند. همچنین از این فناوری برای کمک به درمان بیماران دارای هراس (فوبیا) و مشاهده ی بهتر عکس برداری اشعه ی ایکس، به منظور تشخیص دقیق تر، استفاده شده است. از کاربرد‌های دیگر واقعیت مجازی می‌توان به استفاده از آن در مسافرت، طراحی، خرده فروشی، فضا نوردی، صنایع دفاعی و ساختمان سازی اشاره کرد.
سرمایه گذاری هِنگُفت فیسبوک در این فناوری نشان دهنده ی این موضوع است که در چند سال آینده، شبکه‌های اجتماعی به سمت استفاده از واقعیت مجازی حرکت خواهند کرد. مارک زاکِربِرگ، اعلام کرده که دنیای مجازی و واقعیت گسترش داده شده، به زودی «مهم ترین پایگاه اجتماعی جهان که تا کنون وجود داشته است» خواهند بود. البته نباید فراموش کرد که مشکلات زیادی نیز بر سر راه آن وجود دارد.
دکتر رایان علی (Raian Ali)، مدیر واحد تحقیقات کامپیوتری دانشگاه بورنموث (Bournemouth University) می‌گوید: «یک پرسش در مورد نیروی واقعیت مجازی وجود دارد و آن این است که آیا درگیر کردن انسان‌ها در فضای بَر خَط (online) سه بعدی که می‌تواند با آن‌ها در زمان واقعی و در حالی که به الگوریتم‌های هوشمند مجهز هستند تماس داشته باشد، عادلانه است و آیا این فضای جدید، درک بهتری از گونه ی بشر در مقایسه با فضای اجتماعی حقیقی شناخته شده (کلاسیک) دارد».
دکتر علی ادعا می‌کند که این فضای مجازی می‌تواند به شدت تاثیر گذار بوده و کاربران آن را در کار هایی مانند خرید کردن یا ناوبری فضای مجازی دچار اختلال تصمیم گیری کرده و این موضوع میزبان مشکلات اخلاقی جدیدی خواهد بود. دکتر علی تنها کسی نیست که این اشکال را مطرح می‌کند.

نیمه ی تاریک واقعیتِ مجازی
توماس مِتزینگِر (Thomas Metzinger)، یکی از فیلسوفان دانشگاه یوهانس گوتِنبِرگ (Johannes Gutenberg) در شهر ماینتس (Maintz) آلمان، به تازگی به همراه مایکِل مانداری (Michael Mandary)، مقاله ای نوشته و در آن خواستار یک رمز (کُد) رفتار اخلاقی برای استفاده ی شخصی و حرفه ای از VR شده است. چنین پیشنهاد هایی شامل مواردی برای اجتناب از آسیب دیدگی غیر ارادی یا آسیب‌های جدی و ماندگار درباره ی یک سوژه (موضوع)، نظارت دقیق از سوی قانون گذاران و آگاهی کاربران از خطرات مرتبط با آسیب‌های روانی در زمان مشاهده ی خشونت یا محتویات غیر اخلاقی است.
از آن جایی که واقعیت مجازی هنوز یک فناوری جدید و نو پا به حساب می‌آید، تحقیقات کمی در مورد اثرات روان شناسی آن انجام شده است. مِتزینگِر هُشدار می‌دهد که استفاده ی طولانی مدت از VR ممکن است تبعات منفی یا پیش بینی نشده ای به همراه داشته باشد.
گوگل در حال بررسی معیار هایی برای جلوگیری فعالانه از ترقیب شدن کاربران به وارد شدن (تجاوز کردن) به فضای خصوصی دیگران یا ضربه زدن به یکدیگر در پروژه ی رویای روز (Daydream)، به وسیله ی مخفی کردن آواتارِ (avatar) کسی که بازی می‌کند و پاداش دادن به حرکت‌های مثبت مانند پویا نمایی (انیمیشن) هایی مانند بِزَن قَدِش در مقابل بی اثر بودن رفتار‌های پرخاش جویانه ای مانند نشانه ی مُشت زدن می‌باشد.
وود از CCS Insight، می‌گوید: «ما هنوز در ابتدای راه VR هستیم پس قابل درک است که علاقه ی شدیدی به استفاده از آن وجود داشته باشد» و ادامه می‌دهد: «ما شروع به مشاهده ی برخی از فاکتور‌های حیاتی موفقیت مانند احساس بد نداشتن در زمان استفاده از آن و محدوده ی وسیع تری از محتویات کرده ایم که به تازگی در مقابل ما قرار گرفته اند».
سرمایه گذاری مارک زاکِربِرگ در VR و صحبت‌های وود، پیامی به میلیادر‌ها است که واقعیت مجازی، فناوری آینده است.
اما یه از HTC به شکل قابل درکی خوش بین است: «فرصت‌های بسیار زیادی در این فناوری وجود داشته و ما فکر می‌کنیم که امکانات بی نظیری در VR وجود دارد. ما، آن دسته از وعده‌های واقعیت مجازی که مردم برای چند دهه در انتظارش بودند را به واقعیت تبدیل می‌کنیم».

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text