img

واقعیت آمیخته مایکروسافت بسیار فراتر از HoloLens

/
/
/

اوایل سال ۲۰۱۵، وقتی مایکروسافت خبر شگفت‌انگیز محصول جدید واقعیت افزوده (AR) را در رویداد ویندوز ۱۰ مطرح کرد، هدست هولولنز مایکروسافت اولین چیزی نبود که مخاطبان دیدند. وقتی الکس کیپمن (سازنده کنترل کننده حرکت کینکت و هولولنز) لوگوی مربوط به ویندوز هولوگرافیک- پلتفرم نرم‌افزاری ویندوز ۱۰- را نشان داد در واقع تاکیدی داشت بر جاه‌طلبی‌های واقعیت افزوده مایکروسافت.

با گذشت بیش از دو سال، نرم‌افزار قدرتمندسازی اکوسیستم در حال رشد دستگاه AR مایکروسافت، هنوز بهترین شاخصی است که نشان می‌دهد این شرکت قصد دارد آینده واقعیت آمیخته (MR) خود را تا کجا پیش ببرد. حالا اسم متفاوتی دارد- مایکروسافت نام ویندوز هولوگرافیک را به واقعیت آمیخته ویندوز تغییر داد- اما هدف تغییر نکرده است. مایکروسافت می‌خواهد یک شبکه قابل تعامل از هدست‌های واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و واقعیت آمیخته از سازندگان مختلف بسازد، که همگی با هم سخن بگویند و اپ‌های جهانی (universal apps) ویندوز ۱۰ را اجرا نمایند.
این روش سه بخش دارد: سخت افزار اول شخص مایکروسافت (هولولنز)، پکیج نرم‌افزاری در حال تکامل در پلتفرم واقعیت آمیخته ویندوز و مشارکت سخت افزاری شخص ثالث مایکروسافت با ایسر، ایسوس، دل و لنوو برای ساختن هدست‌های واقعیت آمیخته ۲۹۹ دلاری که تحت ویندوز ۱۰ اجرا می‌شود. اولین آن‌ها، هدست Windows Mixed Reality Development Edition، در حال حاضر به توسعه دهندگان عرضه می‌شود.

 

واقعیت آمیخته چیست؟
مایکروسافت تنها شرکت واقعیت افزوده نیست که شروع به استفاده از واقعیت آمیخته کرده است تا میان نقاط در طیف AR/VR تفکیک قائل شود. در مورد واقعیت افزوده ( AR) شاهد عینک‌های تک چشمی از شرکت‌هایی همچون Vuzix و اسمارتفون‌های مبتنی بر AR هستیم که توسط اپی‌هایی همچون پوکومون گو به محبوبیت رسیده‌اند.
از سوی دیگر تجربه جذابتر، عینک‌های دوچشمی که روی سر قرار می‌گیرند ( و در هر دو چشم با یک میدان دید ۳۶۰ درجه به نمایش در می‌آیند) و توسط دستگاه‌هایی همچون هولولنز، عینک‌های ODG R-9 و Magic Leap عرضه می‌شوند. به عبارت خیلی ساده‌تر، واقعیت افزوده یعنی افزودن اطلاعات پوشش داده شده یا اشیاء مجازی در یک روش دو بعدی در بالای آن چیزی که در مقابل شما قرار گرفته است.
اما پیوستگی که در این نوع فناوری‌‌ها وجود دارد عمیقتر است. طیفی با جهان فیزیکی از یک سو و واقعیت مجازی از سوی دیگر چیزی شبیه به تصویر صفحه بعد می‌شود.
صنعت در حال حاضر در باتلاق اصطلاحات گیج‌کننده فرو رفته است، اما جدا کردن اصطلاحات خاص نه تنها برای درک اکوسیستم، بلکه برای شناسایی نقاطی که مایکروسافت قصد دارد به آن‌ها وصل شود، مهم است. اگر تصورات این غول فناوری عملی شود، نرم‌افزار واقعیت آمیخته آن ممکن است در هدست‌هایی با قیمت ۲۹۹ تا ۳۰۰۰ دلار اجرا گردد و در تجارب سازمانی و مصرف کننده در بازی، تجارت الکترونیک، طراحی صنعتی و تولید؛ تجسم‌سازی داده‌های شرکتی تعاملی، دارو و فراتر از آن به کار گرفته شود.

 

سیستم عامل واقعیت آمیخته چگونه ساخته می‌شود
در طی جلسه اخیری که یکی از مجلات خارجی با مایکروسافت داشت، فرصتی پیدا کرد تا هدست جدید ایسر را مورد بررسی قرار دهد. این مجله می‌گوید ما همچنین تفکیک پشته نرم‌افزاری واقعیت آمیخته ویندوز را دریافت کردیم که شامل آشنایی با نحوه کار مایکروسافت با OEMها برای ساختن هدست‌های ۲۹۹ دلاری و همچنین Creator Update جدید ویندوز ۱۰ در طیفی از دستگاه‌های مختلف محاسباتی می‌شد.
پلتفرم واقعیت آمیخته ویندوز به لایه‌های مختلفی تجزیه می‌شود. بالای این پشته نمایشگر سربند (HMD) با شش درجه آزادی حرکت (۶DoF) است که پشتیبانی از سطح حرکت سه بعدی و ردیابی موقعیت را نشان می‌دهد.هولولنز از چیزی استفاده می‌کند که مایکروسافت آن را “inside-out 6DoF” می‌نامند، یعنی ردیابی موقعیت که داده‌ها را از چندین سنسور ورودی و دوربین با الگوریتم‌ها ادغام می‌کند تا تجربه روانتری حاصل شود. در مورد زمینه، هدست‌های واقعیت مجازی متحرک (untethered) که از نمایشگر اسمارتفون استفاده می‌کنند، از جمله Gear VR سامسونگ و Daydream View گوگل، به تازگی از ۳DoF پشتیبانی می‌کنند. هدست‌های واقعیت مجازی ثابت (tethered) مثل Oculus Rift و HTC Vive دارای ردیابی موقعیت ۶DoF هستند.
Creator Update ویندوز ۱۰ شامل پشتیبانی از کنترل حرکت ۶DoF در ایسر و دیگر هدست‌های OEM آینده است. Windows Mixed Reality Development Edition ایسر شامل دو دوربین ردیاب موقعیت در جلو و دو نمایشگر است، که در مقایسه با ۴ دوربینی است که در هولولنز گرانتر وجود دارد ( دو دوربین هولولنز اضافه شده برای نقشه‌برداری فضایی استفاده می‌شوند)، اما تمام ۵ هدست مشارکتی از ۶DoF پشتیبانی خواهند کرد. بروزرسانی که در آخر سال عرضه می‌شود، پشتیبانی مربوط به تراشه‌های گرافیکی مجتمع‌سازی شده در هدست‌های واقعیت آمیخته را می‌افزاید، گرچه این سخت افزار به تراشه نسبتاً جدید نسل ۷ نیاز دارد تا بروز شود.
لایه‌‌‌های بعدی در پشته Windows Mixed Reality، ورودی، میان‌افزار و رابط‌های برنامه‌نویسی اپلیکیشن (APIs) را برای واقعیت آمیخته و درک فضایی مدیریت می‌کنند. لایه ورودی تمام داده‌های ورودی تصویری، ژیروسکوپیک، صوتی و فضایی جمع‌آوری شده توسط دستگاه AR/ VR در زمان‌های داده‌شده را پردازش می‌نماید. این اطلاعات می‌توانند شامل داده‌هایی از منابع باشند از جمله سیستم‌های مختصات، زل زدن و جهت‌گیری، حرکات، ورودی صوتی، صدای فضایی و نقشه‌برداری فضایی باشند. پلتفرم Windows Mixed Reality به تعدادی لایه مختلف تجزیه می‌شود.
میان افزار و لایه‌های API برای درک چگونگی شروع اتصال پلتفرم به بقیه اکوسیستم AR/VR لازمند. مستندسازی توسعه‌دهنده Windows Mixed Reality در حال حاضر شامل دستورالعمل‌هایی برای ساخت‌ اپ‌های هولوگرافیک با استفاده از پلتفرم‌های مشهور از جمله Unity (موتور توسعه کراس پلتفرم) و Vuforia (پلتفرم توسعه منبع آزاد AR ) و پروتکل میان‌افزار برای ساخت اپ‌های MR با استفاده از زمان اجرای Microsoft DirectX است.
این پلتفرم فی نفسه آزاد نیست، شما باید طبق قوانین اپ جهانی ویندوز مایکروسافت بازی کنید- اما مایکروسافت گزینه‌هایی را برای وصل شدن به پشته نرم‌افزاری واقعیت آمیخته خود ارائه می‌دهد.
لایه‌های آخر این پشته یک رابط کاربر سفارشی به نام “shell” را همراه با سرویس‌های ابری همچون تایید هویت ایکس‌باکس لایو و همگام‌سازی و پیام‌های همکاری از طریق سرویس‌هایی مانند اسکایپ اضافه می‌کند. در Windows Mixed Reality Development Edition ایسر که نگاه مختصری به آن انداختیم، Shell اساساً یک سیستم عامل بود که همانند اتاق‌های یک خانه گسترده شده بود.
کاربر می‌تواند به اتاق‌های مختلف تله‌پورت شود و اپ‌های مختلفی که به صورت آیکن‌‌های شناور یا یک کاشی (tile) اشغال شده روی دیوار هستند، اجرا نماید. این اپ‌ها می‌توانند ساده باشند همچون Photos،Movies و TV ، Microsoft Edge یا حتی یک منوی شروع تکامل یافته ویندوز ۱۰ که با یک کنترل‌کننده ایکس‌باکس کار می‌کند. البته قابلیت‌های جالب مدل‌سازی تعاملی سه بعدی هم همانند هولولنز وجود دارند. با توجه به این که هدست‌های OEM می‌توانند در هر Universal Windows App اجرا شوند. از دیدگاه نرم‌افزاری، مایکروسافت تمام این دستگاه‌ها را به عنوان کامپیوترهای ویندوز ۱۰ برای شما درنظر می‌گیرد.
این شرکت ممکن است مجموعه مشخصات سخت‌افزاری واقعیت آمیخته را در آینده منتشر کند، اما درحال حاضر مایکروسافت روی پشته نرم‌افزاری تمرکز می‌کند و با امواج هدست‌های شریک همراه می‌شود. اگر نگاه دقیقتری به Windows 10 Anniversary Release (و Commercial Suite داخل آن) بیاندازید، همچنین می‌توانید ببینید که مایکروسافت ویژگی‌های نرم‌افزاری را می‌افزاید تا هولولنز سازمانی خود را برای استقرار کسب و کار اصلی جذابتر نمایند.
HoloLens Commercial Suite از مجموعه ویژگی‌های پایه‌ی HoloLens Development Edition پشتیبانی می‌کند و به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا با هدست‌ واقعیت آمیخته همانند دستگاه دیگری در شبکه شرکت‌های بزرگ IT رفتار کنند. مایکروسافت آگوست گذشته HoloLens Commercial Suite را با مبلغ ۵۰۰۰ دلار عرضه کرد؛ برای آن ۲ هزار دلار اضافی شما ویژگی‌هایی را دریافت می‌کنید که شامل مدیریت عمیق‌تر دستگاه موبایل (MDM) با Microsoft Intune همراه با Kiosk Mode است که هولولنز را مستقیماً در یک اپ خاص برای نسخه نمایشی فروشگاهی در محیط خرده فروشی راه‌اندازی خواهد کرد.
مجموعه نرم‌افزاری تجاری (Commercial Suite) نیز با رمزگذاریBitLocker Drive Encryption مایکروسافت همراه است و دسترسی به حافظه شبکه خصوصی مجازی (VPN) را که در حال حاضر مهمتر از همیشه است میسر می‌سازد. این سخت‌افزار درخشان همیشه توجه بیشتری را جذب می‌کند، بخصوص این که ایسوس، دل و لنوو هدست‌های مشارکتی خودشان را در ماه‌های آینده عرضه خواهند کرد. اما برای آن که بهتربفهمید که استراتژی واقعیت آمیخته مایکروسافت به کدام سمت می‌رود‌، نگاهی دقیق به این نرم‌افزار داشته باشید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text