img

برای بروزرسانی‌های ویندوز همیشه آماده باشید…

/
/
/

گام اول
بزرگترین شکایتی که در مورد بروزرسانی‌های قبلی ویندوز وجود داشت، این بود که برخی از فایل‌های کاربران را حذف می‌کرد. بنابراین، اولین کاری که باید قبل از به روزرسانی‌های بزرگ انجام دهید این است که ازفایل‌های مهم‌تان بکاپ بگیرید. اگر درایو اکسترنال دارید از آن استفاده کنید، یا از یک برنامه ذخیره‌سازی آنلاین- مثل OneDrive، Google Drive یا Dropbox استفاده نمایید.
OneDrive ممکن است برای شما ساده‌تر باشد چون در ویندوز ۱۰ ساخته شده است. OneDrive را در کامپیوتر خود جستجو کنید، سپس وقتی اعلام شد، لاگین شوید. حالا فولدرهای OneDrive را در File Explorer می‌بینید. فایل‌ها/ فولدرهای خود را کلیک کنید و به فولدرهای مربوطه OneDrive بکشید تا از آن‌ها پشتیبان بگیرید.

گام دوم
آپدیت‌های بزرگ ویندوز معمولا چندین گیگابایت است، این یعنی به فضای ذخیره‌سازی قابل توجهی در درایوC نیاز دارید. دومین کاری که باید انجام دهید خالی کردن فضای ذخیره‌سازی در کامپیوتر است. در نوار جستجو، disk cleanup را تایپ کنید (۱)، دکمه Enter را فشار دهید و OK را کلیک نمایید. سپس، دکمه ‘Clean-up system files’ را در پایین سمت چپ کلیک نمایید و دوباره OK را کلیک کنید.بعد از آن که صفحه لود شد، ‘Previous Windows installation(s)’، Recycle bin و ‘Temporary files’ (۲) را تیک بزنید و سپس OK (3)، Delete Files (4) را کلیک کنید و منتظر بمانید تا انجام بگیرد. (تصویر ۱)
گام سوم
راه‌های دیگر بازیابی فضای ذخیره‌سازی، uninstall کردن برنامه‌های اضافی و حذف داده‌های ناخواسته کامپیوتر است. می‌توانید از Revo Uninstaller یا IObit Uninstaller استفاده کنید. در IObit Uninstaller روی Large Programs کلیک کنید، تمام برنامه‌های اضافی را انتخاب، سپس Uninstall را کلیک نمایید. به شما اعلام می‌شود تا داده‌های ناخواسته که بعد از uninstall کردن باقی می‌مانند را حذف کنید. در نهایت CCleaner را اجرا نمایید تا داده‌های برجای مانده از برنامه‌ها از جمله مرورگرها و نرم‌افزار Office حذف شوند. CCleaner را باز کنید، Analyze را کلیک کنید، منتظر بمانید تا تمام شود سپس Run Cleaner را کلیک نمایید.

گام چهارم
دلیل اصلی این که چرا اکثر کامپیوترها بعد از بروزرسانی بزرگ ویندوز ۱۰ خراب می‌شوند این است که درایورهای شما قدیمی و منسوخ هستند و بنابراین با نسخه جدید ویندوز ناسازگارند. برای اطمینان از این که چنین اتفاقی نیفتد، باید تمام درایورها را بررسی و بروز نمایید. برای انجام این کار، device manager را در کامپیوتر خود جستجو نمایید. وقتی آن را باز کردید، روی تمام منویهای کرکره‌ای (۱) کلیک کنید. اگر هر گونه آیکن قرمز یا زردی در کنار درایورهای شما ظاهر شد، درایور خراب را راست کلیک نمایید (۲)، ‘Update driver’، ‘Search automatically for update driver software’ (۳) را کلیک نمایید، سپس اعلان‌های روی صفحه را دنبال کنید تا آن درایور را نصب و بروز نمایید. (تصویر ۲)
گام پنجم
در موارد سخت و دشوار، یک بروزرسانی بزرگ ویندوز می‌تواند کامپیوترها را خراب کند. برای ایمن ماندن از چنین اتفاقی، ایده خوب این است که یک درایو system-recovery بسازید. ابتدا، یک USB stick خالی یا درایو سخت اکسترنال (حداقل ۱۶ گیگابایتی) را به کامپیوتر خود وصل کنید.
سپس، ‘Create a recovery drive’ را کلیک نمایید. حتماً ‘Backup system files to the recovery drive’ را تیک بزنید (۱)، سپس Next (2) را کلیک نمایید و منتظر شوید تا انجام شود. حالا درایوی که به کامپیوتر وصل کرده اید را از لیست انتخاب نمایید، Next و سپس Create را کلیک کنید، منتظر بمانید تا کار انجام شود و سپس Finish را کلیک نمایید. (تصویر ۵)

گام ششم
در نهایت، باید کلیدهای محصول را برای نسخه ویندوز خود و هر نرم‌افزاری که بابت آن پول پرداخته‌اید ( مثل مایکروسافت آفیس و برنامه‌های ضدویروس) ذخیره نمایید.
این کار برای زمانی که می‌خواهید هر برنامه‌ای را پس از بروزرسانی نصب کنید، یا در صورت نیاز کامپیوتر خود را از درایو بازیابی خود بازگردانید، می‌تواند مفید باشد. برنامه رایگان و باز Magical Jelly Bean Keyfinder را نصب کنید.
نسخه ویندوز خود و تمام برنامه‌هایی که نصب کرده‌ بودید را خواهید دید (۱) با کلیدهای محصول خودشان (۲). برای ذخیره کردن این اطلاعات به صورت فایل متنی، اولین ورودی را در سمت چپ انتخاب کرده و Files (3)، ‘Save as’ را کلیک نمایید و فایل را تغییر نام داده و در کامپیوتر خود ذخیره نمایید.
این کار را در مورد ورودی‌های دیگر انجام دهید. این اطلاعات را در جای دیگری که امن است و می‌توانید در صورت نیاز به آنجا دسترسی پیدا کنید، ذخیره نمایید. (تصویر ۶)

گام هفتم
اگر کامپیوتر شما بعد از بروزرسانی در Creators Update راه‌اندازی نشد، درایو بازیابی که در گام ۵ ساخته بودید را به کامپیوتر خود وصل کنید.
کامپیوتر به صورت خودکار آن را حذف می‌کند و گزینه‌ای را برای نوسازی و راه‌اندازی مجدد کامپیوتر شما ارائه می‌دهد. نوسازی کامپیوتر فایل‌های شما را ذخیره می‌کند در حالیکه راه‌اندازی مجدد کامپیوتر همه چیز را از کامپیوتر شما پاک می‌کند.
ابتدا Refresh را امتحان کنید، و ببینید که کار می‌کند. اگر کار نکرد، سپس ‘Advanced options ، ‘Automatic Repair’ را کلیک کرده و اعلان‌ها را دنبال کنید تا کامپیوتر را از درایو خود باز ‌گردانید.
اگر این دو روش کار نکردند، از Reset به عنوان آخرین بازگردانی استفاده نمایید. (تصویر ۷)

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text